Vizitator Alexandra

Bani ascunsi

Postări Recomandate

Vizitator Alexandra

Facind ordine prin dulap am gasit intimplator o suma de bani destul de importanta despre care nu stiam nimic. Banii au fost tainuiti de sotul meu, locuim singuri. Nu inteleg cum e posibil caci stiu ce salariu are si niciodata nu am ascuns nimc unul de altul. Vi se pare normal sa se intimple asa ceva intr-o familie? Mie personal, nu si ma simt oarecum dezamagita. Banii ii avem in comun si daca cineva dintre noi are nevoie de ceva, nu s-a pus niciodata problema.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Smile

Partajează acest post

Link spre post
Джелит

Не вижу ничего в этом страшного.Может муж вам на подарок собирает, а может сюрприз хочет сделать. Или есть у него мечта, вот на нее и копит.

Partajează acest post

Link spre post
Омежка

Тоже не вижу ничего страшного. Это нормально когда у супругов есть своя заначка, и вовсе не обязательно чтобы другой о ней знал, иначе смысл несколько теряется и на эти деньги всегда можно рассчитывать, а ведь заначка она на какой-то особый случай или особенный.

Partajează acest post

Link spre post
krystal

Eu cred ca nu e nimic grav, eu tot i-mi string bani, si stiu ca sotul tot are bani strinsi, am gasit de vre-o citeva ori.

Partajează acest post

Link spre post
SELLA

А муж что говорит?

Partajează acest post

Link spre post
Taniusecika

Не вижу в этом тоже ничего страшного. У меня есть тоже деньги о которых муж и не догадывается.

Ну может конечно смотря какая сумма.если это 5000 лей это думаю ок. И если евро я бы тоже обиделась))))

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Alexandra

А муж что говорит?

Inca nu am vorbit cu el, o sa-l intreb diseara.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Alexandra

Не вижу в этом тоже ничего страшного. У меня есть тоже деньги о которых муж и не догадывается.

Ну может конечно смотря какая сумма.если это 5000 лей это думаю ок. И если евро я бы тоже обиделась))))

Banii ii tinem in comun si fiind economist de profesie, tin contul ce si cit cheltuim. Apoi nu-i sta in caracter sa stringa bani pentru ca sa-mi faca o surpriza, adica surprizele mai consistente sunt concordate cu mine: ii zic exact ce imi doresc. De multe ori imi da cardul lui bancar, respectiv si el stie ce bani am pe cardul meu. Abia il astept sa vina acasa sa-mi explice cum stau lucrurile.

Partajează acest post

Link spre post
azar

А я не понимаю заначек,которые скрывают.

Значит не все хорошо в семье,имхо, нет доверия.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Anna, iata discutasem noi intr-o tema, conturi comune si separate. Dar inca o data ma conving, ca la noi, majoritatea au ascunzisuri pentru bani...

Deja pentru ce sunt ei cheltuiti, e o alta intrebare.

Pentru autor:

Eu nu stiu, e bine asta sau nu, fiecare decide. Poate, intr-adevar, el doreste sa cumpere ceva ce costa mai mult si la moment dvs nu doriti. Deci, el depune eforturi mai mari ca sa-si realizeze dorinta.

Exista persoane care sunt obisnuite sa traiasca cu "rezerve p-u zile innorate", asta este o trasatura sau o obisnuinta si nu e numaidecit sa fie negativa. Iata e obisnuit omul sa puna ceva de-oparte si gata.

Partajează acest post

Link spre post
azar

Я помню ту тему,про раздельный бюджет.

И оказалось,кто больше писал,как это хорошо в их семье,муж ушел к другой.

Понимаю что есть люди,которые постоянно откладывают,но честно не понимаю,когда откладывают только для себя,не ставя партнера в известность.

Не имею ввиду сюрпризы,в хорошем смысле.

Editat de azar

Partajează acest post

Link spre post
gts

А может муж получил откат на днях? Просто не успел рассказать)

Partajează acest post

Link spre post
Омежка

Я помню ту тему,про раздельный бюджет.

И оказалось,кто больше писал,как это хорошо в их семье,муж ушел к другой.

Понимаю что есть люди,которые постоянно откладывают,но честно не понимаю,когда откладывают только для себя,не ставя партнера в известность.

Не имею ввиду сюрпризы,в хорошем смысле.

Ну ведь можно откладывать и на черный день, и на отдых. у некоторых муж/жена такие, что не умеют деньги экономить, любую заначку истратит на какую-то спонтанную, пусть даже нужную покупку. А вот такая скрытая заначка как раз решение вопроса.

Partajează acest post

Link spre post
azar

А если муж-жена не транжиры?

Тоже заначивать?

Partajează acest post

Link spre post
Irusika

Ну если честно, то и у меня и у мужа есть заначка.

Первую я сделала когда была беременна, уже с работы ушла и содержал муж. А я по 10-15 лей с каждого похода в магазин откладывала в сторону. За 3 месяца до родов мне приспичило одежку малой покупать. А мы ремонт затеяли. Но мужу, что пора приданое покупать, а на тот момент "лишних" денег не было. Вот и пригодилась.

Его заначка пошла на паспорт малой.

Сколько у него лежит я не знаю, так же не знает и он сколько у меня.

Помимо этого в коляске лей 50-100 мелочью валяется, на какую-то спонтанную покупку или проезд на такси на всякий случай.

Не вижу в этом ничего такого.

Я собираю себе не телефон и платьица, муж себе на комп, но в любой момент можем "поделиться" для общего блага)

Partajează acest post

Link spre post
ninusik

)))))))))))))))))),tu nui spune,dar iai ,cind o sai cate, tu nu stii nimik!? Si atunci intreaba ,da ce bani?(((   ))))))))))))))))),

DIntr-o parte nui numik in asta ,dar din alta:daca nu este persoana care sa faca surprize,atunci la ce sa mai ascunda,nu vad sens,pentru odihna ..poi sa stringi impreuna.Nu dar depinde si ce suma,eu string cite putini,vad  cins sotul isi ia  pachet de tigari ,eu iau bani in suma acelui pachet sii pun deoparte,el ride, dar eu ii spun: ai sa vezi cit o sa gramadesc eu lunar...apoi mai pun din resturi ,mai adun din alta parte,si  se gramadeste ,ma duk si-mi procur ceva,personal .Sotul nu are bani ascunsi,nici odata nu a fost problema banilor,chiar multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Aha. Fantastica familie, in care unul ascunde banii, iar altul ii ia si se face ca nimic nu stie:)

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Da eu chiar m-as juca un pic cu nervii lui :) dar mai apoi i-as spune ca banii sunt la pastrare sub tutela mea :))

Posibil ca cineva din rude sau prietenii sa ii fi dat acea suma la pastrare ..

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

А если муж-жена не транжиры?

Тоже заначивать?

Nu, iata o fosta colega de-a mea, nu era deloc cheltuitoare, sotul ei mereu era cu mina pe puls, stia ce bani sunt si unde trebuie directionati. Asa ii directiona de strict, ca ea nici o cafea nu-si putea lua sau citiva lei chiori sa aiba in caz de ceva.

Si tot asa, stiu sotii, care iau salariul sotului si scot in fiecare dimineata strict banii de drum, atit!

Asa oameni economicosi, tot te timpesc la cap si, uneori, asa restrictii, te fac sa incepi a stringe ceva bani pe ascuns.

Partajează acest post

Link spre post
Джелит

Муж знает, сколько денег у меня, я знаю, сколько у него, более того его зарплатные карточки хранятся  у меня (его инициатива, я занимаюсь хозяйством и веду бюджет) Так вот, все сюрпризы, подарки он делает из своей заначки, потому как не представляю себе ситуации-милый, а куда ты потратил 500 лей из нашего бюджета? Ой, дорогая, я хочу тебе сделать подарок на праздник. Та же самая ситуация у меня.

Partajează acest post

Link spre post
azar

А если знаешь все зарплаты,доходы друг-друга,из чего делают заначки?

Из денег которые выдаются мужу в день?

Editat de azar

Partajează acest post

Link spre post
Irusika

А если знаешь все зарплаты,доходы друг-друга,из чего делают заначки?

Из денег которые выдаются мужу в день?

У меня муж получает деньги каждый день, от выработки, видимо перед тем, как дать их мне, он прячет там,где переодевается

Partajează acest post

Link spre post
azar

Значит,получается что скрывает полный доход,в хорошем смысле,для семьи.

По другому,когда отдает всю з/п, то не откуда.

Или вообще не тратить на себя,собирать на подарок супруге из карманных денег.

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Aha. Fantastica familie, in care unul ascunde banii, iar altul ii ia si se face ca nimic nu stie:)

nu am spus nici cu  un scop ,ca sa nui dea inapoi,pur si simplu sa vada,ce va face,daca obisnuieste sa puna zilnik sau saptaminal va da repede de   lipsa lor,dar daca sunt poate strinsi de mai demult si putr si simplu ii tine,pentru zile negre,atunci cred eu ca degraba nu-si da seama,eu doar nu am spus sa-i ia si sai  cheltuie.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum