Ericika

Situatii Penibile

Postări Recomandate

Ericika

Sunt foarte curioasa sa aflu de la fetele care deja au nascut, prin ce situatii penibile au trecut? Ma pregatesc si eu de nastere si mi-ar placea sa fiu pregatita din toate punctele de vedere. Astept raspunsuri si sfaturi de la voi.Multumesc !!! :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MamaDi
Sunt foarte curioasa sa aflu de la fetele care deja au nascut, prin ce situatii penibile au trecut? Ma pregatesc si eu de nastere si mi-ar placea sa fiu pregatita din toate punctele de vedere. Astept raspunsuri si sfaturi de la voi.Multumesc !!! :tongue:

Mai penibila situatie decit conditiile din spitalele noastre si atitudinea personalului medical nu poate fi....... Pentru mine una si mai penibil a fost cind sotul a venit sa ma intilneasca cu flori, camera foto, cadouri pentru surori etc., si pina la urma am iesit din maternitate ca niste hoti, pe nimeni nu i-a interesat am plecat sau nu........... nici vorba de a-mi imbraca copilul, sau sa-l inmineze oficial sau urari de bine....... am mers de 3 ori la sora degarda care servea *ссылка*, si o intrebam asta-i tot??? putem pleca... si ea firnia ceva de genul da ce mai asteptati??? Si am platit fetelor!!!!!!!!! si am cerut odaie separata contra plata, dar m-am ales cu o boxa, 1 pe 2,ca ma sufocam!!!

Ericika, nu-ti fa mari iluzii, nu va fi ca in filme, dar important e sa-ti tii copilul sanatos in brate, restul chiar nu conteaza..... acum ca am inteles asta, mai bine nu ma intelegeam nici cu un medic din timp, ca m-a costat o groaza de bani si am ramas foarte dezamagita!

Partajează acest post

Link spre post
Raluca
Mai penibila situatie decit conditiile din spitalele noastre si atitudinea personalului medical nu poate fi....... Pentru mine una si mai penibil a fost cind sotul a venit sa ma intilneasca cu flori, camera foto, cadouri pentru surori etc., si pina la urma am iesit din maternitate ca niste hoti, pe nimeni nu i-a interesat am plecat sau nu........... nici vorba de a-mi imbraca copilul, sau sa-l inmineze oficial sau urari de bine....... am mers de 3 ori la sora degarda care servea *ссылка*, si o intrebam asta-i tot??? putem pleca... si ea firnia ceva de genul da ce mai asteptati??? Si am platit fetelor!!!!!!!!! si am cerut odaie separata contra plata, dar m-am ales cu o boxa, 1 pe 2,ca ma sufocam!!!

Ericika, nu-ti fa mari iluzii, nu va fi ca in filme, dar important e sa-ti tii copilul sanatos in brate, restul chiar nu conteaza..... acum ca am inteles asta, mai bine nu ma intelegeam nici cu un medic din timp, ca m-a costat o groaza de bani si am ramas foarte dezamagita!

foarte adevarat!!!

eu ce sa va povestesc...medicul pe care l-am platit, m-a lasat asa in plin travaliu si a plecat la bowling!!!! dupa care a venit si m-a gasit aproape lesinata de lipsa de puteri si dureri si ma distra spunandu-mi cum a fost la bowling..ca a cantat, kiar si karaoke!!!!

am dormit pe un pat din ala...cu plasa de sarma... imi era mila de mine, sincer.... prin atatea dureri sa treci, si sa meriti doar sa fii culcata pe un pat de sarma...

iar in ziua externarii pe toate fetele le-au chemat sa faca eco la bebe, pe mine m-au sarit din lista..si cand am mers la sora medicala sa o intreb dar mie de ce nu mi-a spus nimeni sa merg la eco pecand toate fetele polecasera deja, asta a incremetit cu mimica; dar tu de unde te-ai luat?

Partajează acest post

Link spre post
MamaDi

stiam eu ca nu am fost singura cu asa peripetii.... dar de eco, de unde??????? prima data aud sa se faca la bebe, mie cel putin tot nu mi-au propus, nici chiar contra plata.... culmea, nici o analiza nu ne-au facut, nici nu cunosc gr. de singe a fetitei.... halal de asa medicina ca la noi. recent a nascut o ruda in Italia, si cind mi-a povestit despre coinditii si atitudine, mi-au dat lacrimile, asa-miera jale de mine!!! dar, in fine, se uita toate si acum sunt ceam mai fericita mamica. asa ca Ericika, nu te speria, eu iti doresc la la tine sa fie totul super!!! Curaj!!!!!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Raluca

aha, si nu uita sa iei un cutit cu tine la maternitate...eventu

al daca o sa vrei sa papi terci care se da gratis pentru tinerele mamici... doar ca terciul ista saracu e atat de bine pregatit, incat tre sa-l tai cu cutitul!

iar *ссылка*ul se toarna cu polonicul dintro cratitza cu calcar cafeniu de 2 degete pe ea.... asa ca,..curaj!!!

Partajează acest post

Link spre post
inx

de acord 1000%

nu-i destul ca eram intr-o boxa mica+erau mii de tintari :sad::sad: cu toate ca sotul a insistat sa fiu dusa intr-un salon contra plata,"...dar ele da noi nu avem asa ceva, de unde ati luat-o",....4 zile de chin

am dormit pe un pat din ala...cu plasa de sarma... imi era mila de mine, sincer.... prin atatea dureri sa treci, si sa meriti doar sa fii culcata pe un pat de sarma...

asa e pat de sarma, cu o saltea veche de cind era Brejnev era flacau, imbracata intr-o musama,+ la toate imbibata cu pipi(sorry,daca repet, dar cred ca am mai scris asta undeva)

mi-am amintit, nici bec de iluminat nu am avut in boxa, mi-au adus o lampa de masa, care din cind in cind se stingea :sad:

Partajează acest post

Link spre post
inx
aha, si nu uita sa iei un cutit cu tine la maternitate...eventu

al daca o sa vrei sa papi terci care se da gratis pentru tinerele mamici... doar ca terciul ista saracu e atat de bine pregatit, incat tre sa-l tai cu cutitul!

iar *ссылка*ul se toarna cu polonicul dintro cratitza cu calcar cafeniu de 2 degete pe ea.... asa ca,..curaj!!!

asa e

si daca cei dragi iti vor aduce ceva de mincare, sa-ti aduca doar pt. o singura data,putin,... ca sa nu ai treba sa pui in frigider,...eu una m-am vazut cu mincarea ''furata'', cu iartul baut si a.s.m.d.

apropo, sa le amintesti surorilor de garda sa te cheme la Eco de dupa nastere,...eu nu am stiut ca tre sa le amintesc si la 6-a zi m-am trezit cu T si o hemoragie (''nu m-au curatit bine''nu stiu in termeni medical cum e corect) de nu stiam de a cui sint,..pina la urma mi-au facut chiuretaj, iarasi din nou cusuta,... am stat in spital 3 zile, ... acasa insa ma astepta copilasul nou-nascut

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Ужасно! Вы пишите такие ужасные вещи! Я конечнь верю вам, но хочу сказать что со мной ничего такого не происходило... даже странно как то.

Палата просторная, теплая. Кровать большая, матрас нормальный. Минус что он был обернут клеенкой и по ней скользила и комкалась простынь. Кушать больничную еду даже не думала, поэтому ничего про нее сказать не могу. Но муж ходил и брал там себе чай и супчик, ничего, кушал :sad: и ему не отказывали, так как он брал мою порцию.

Врач мой приходил по 2-3 разав день ко мне.

Выписываться с оркестром мы не хотели, а тут как раз настаивали заабрать ребенка и выдать торжественно. Но мы в итоге победили, и ушли сами как хотели.

ООО вспомнила "situatia penibila" - в палате у меня был душ. Но что бы туда залезть нужно было открыть дверцу + задрать ногу так высокоооо !!! Представьте ванная дно которой уже у колена, а край почти у поясницы. Вот это было интересно, как они предпологали что только родившие женщины будут туда залазить. А еще интереснее ВЫЛАЗИТЬ (читать выпрыгивать - вылетать) предварительно открыв дверь. Так как порог двериь был дословно уже через 10см после ванной. То есть вход в ванную прямо в ванную :sad:

Partajează acest post

Link spre post
MumofChubby
Ужасно! Вы пишите такие ужасные вещи! Я конечнь верю вам, но хочу сказать что со мной ничего такого не происходило... даже странно как то.

Палата просторная, теплая. Кровать большая, матрас нормальный. Минус что он был обернут клеенкой и по ней скользила и комкалась простынь. Кушать больничную еду даже не думала, поэтому ничего про нее сказать не могу. Но муж ходил и брал там себе чай и супчик, ничего, кушал :sad: и ему не отказывали, так как он брал мою порцию.

Врач мой приходил по 2-3 разав день ко мне.

Выписываться с оркестром мы не хотели, а тут как раз настаивали заабрать ребенка и выдать торжественно. Но мы в итоге победили, и ушли сами как хотели.

ООО вспомнила "situatia penibila" - в палате у меня был душ. Но что бы туда залезть нужно было открыть дверцу + задрать ногу так высокоооо !!! Представьте ванная дно которой уже у колена, а край почти у поясницы. Вот это было интересно, как они предпологали что только родившие женщины будут туда залазить. А еще интереснее ВЫЛАЗИТЬ (читать выпрыгивать - вылетать) предварительно открыв дверь. Так как порог двериь был дословно уже через 10см после ванной. То есть вход в ванную прямо в ванную :sad:

Nici eu nu am avut parte de asa strasnicii.Unicul lucru mai stresant era lipsa baii,adica unicul loc unde te puteai spala pe tot etajul era un robinet care ajungea pina la briusi atit. :sad:

Partajează acest post

Link spre post
inx
Вы пишите такие ужасные вещи!

din pacate e realitatea pe care am trait-o

am avut nenorocul sa o cunosc :sad:

Partajează acest post

Link spre post
SandaSun

Fetelor, da unde ati nascut voi de povestiti asa oribleti??? eu am nascut la Spitalul 1, atitudinea medicilor a fost foarte buna, surorile - ma rog, platite - au fost dragute. Conditiile in sectia Lauzie, blocul nou, au fost ok. ma rog, nu chiar europene, dar curatsel si spatsios, si paturi moderne, si patucuri de lemn dragute p/u bebe...

da Eco e bine ca nu v-au facut, inseamna ca nu era suspectie de nimic rau :) grupa de sange o iau/va spun doar daca este riscul de conflict de grupa/rezus.

da situatii penibile... Erika, nu e atat de groaznic precum pare :) clisma e facuta in conditii umane, iar eventualul discomfort daca in contractii mai vreai la veceu e tratat uman si frumos :) asa ca nu te emotiona, totul av fi bine la voi!!!!

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Ericika, mai esti aici? nu la maternitate?! :wink2:

Da, inteleg ca prin ceea ce au trecut unele fete e intr'adevar penibil DAR totusi cred ca mai bine sa nu te gandesti la negativ si sa nu lasi frica sa te sustraga de la lucruri mult mai importante!!!

Eu ambele ori am nascut la Balti, adica comparativ cu capitala, am nascut in provincie :unknw: si totul a fost o.k. Da, maternitatea nu e hotel cu 5 stele si nici chiar cu 3 :lol: dar oricum totul era curatel iar personalul era amabil si zambaret.

Mult curaj si te rog nu-ti insufla dinainte ca va fi ceva penibil!

Partajează acest post

Link spre post
Катюша

Со мной,слава богу,ничего такого как пишут девочки не происходила.Роды прошли прекрасно,врач все время была рядом.Палата была очень просторная,теплая с душем и туалетом.А когда меня выписывали пришла медсестра,сама одела малышку,завернула аккуратненько в одеяльце и вместе со мной вышла на улицу и передала в руки счастливому папочке.И платила я врачу в самом конце,а если бы со мной так поступили как девченки пишут,я бы ни копейки не дала.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

я конечно рожала давно, но осталась довольна. Всё таки всё зависит от тебя или твоих близких как заранее обсудят и организуют твой антураж ( в моём случай это была мой гинеколог, которая всё организовала - и палату на 2 человека,и душ, и туалет, и обработку, и УЗИ, и нагревание груди для молока, и в конце торжественный выход!!!)

Partajează acest post

Link spre post
TES

Viata ne face sa trecem peste multe, dar scumpetia ce o tii in mina dupa ...chinuri si dureri, te face se uiti de toate.Asa ca SUCCESE SI CURAJ LA NASTERE!!!

si nu te gindi la rau, totul va fi bine, iar chiar daca vezi ca ceva nu merge, ginedeste-te doar la ingerasul caruia ii dai viata. :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Celena
asa e

si daca cei dragi iti vor aduce ceva de mincare, sa-ti aduca doar pt. o singura data,putin,... ca sa nu ai treba sa pui in frigider,...eu una m-am vazut cu mincarea ''furata'', cu iartul baut si a.s.m.d.

apropo, sa le amintesti surorilor de garda sa te cheme la Eco de dupa nastere,...eu nu am stiut ca tre sa le amintesc si la 6-a zi m-am trezit cu T si o hemoragie (''nu m-au curatit bine''nu stiu in termeni medical cum e corect) de nu stiam de a cui sint,..pina la urma mi-au facut chiuretaj, iarasi din nou cusuta,... am stat in spital 3 zile, ... acasa insa ma astepta copilasul nou-nascut

cred ca am trecut aceeasi soarta, numai ca pe mine m-au controlat la eco inainte de a pleca acasa (a 2 zi), si nu doresc nimanui sa treaca prin aceasta. :girl_devil: Si inca spitalul intra in reparatie si nu era apa calda :girl_impossible: unica ce ma linistea era bucuria de copilul asteptat, aceasta parca a astupat totul, dar si personalul s-a comportat frumos.

Partajează acest post

Link spre post
m'amy

Am nascut la spitalul nr 1.....de situatii penibile nu pot sa ma laud......totul era destul de uman, curatzel shi confortabil....am nascut prin cezariana, shi post partum am stat numai in sectzia de reanimare, nu ca am avut ceva complicatzii, dar am fost operata vineri, deci simbata shi duminica am ramas in sectzie,... luni cind se discuta transferul in sectia de lauzie mi s-a propus sa mergem acasa deoarece shi eu shi fetitza ne simtzeam destul de bine, eu fiind de specialitate medic am avut frica de infectzia nosocomiala (infectzie luata din spital, care deja e rezistenta la multe antibiotice)... deci la a treia zi, direct din reanimare eram deja acasa........totzi se mirau de acest fapt..... atitudinea personalului desigur a fost "indulcita", astfel ca sotzul in halatul meu medical se simtzea aproape ca acasa.....

Partajează acest post

Link spre post
delia

Apropo, in privinta conditiilor din maternitatea №1......... Am fost simbata la o consultatie de rutina la medicul care imi va primi nasterea si am aflat noutatea imbucuratoare, precum ca acum merge un fel de reparatie si innoire a saloanelor in care vor sta mamicile cu bebelusii dupa nastere. Asa ca in kiteva saptamini, mamicile care urmeaza sa nasca, vor avea conditii mai bune in sectiile de lauzie. :val19:

Partajează acest post

Link spre post
inx
Asa ca in kiteva saptamini, mamicile care urmeaza sa nasca, vor avea conditii mai bune in sectiile de lauzie. :val19:

macar bine ca se fac pasi marunti in acest sens

Partajează acest post

Link spre post
dinchyk

Eu am nascut la CMC si nu am avut asa situatii din care se povestesc aici... :val19: Imediat dupa nastere am stat intr-o boxa cu cineva, iar a doua zi, imediat ce s-a eliberat salonul contra plata, m-am mutat in el. Conditiile erau superbe! In primul rind, salonul era foarte mare. Pe linga patul in care stateam eu mai era o sofa, pe care a dormit sotul meu toate noptile. Dusul si WC (de care ma foloseam doar eu)erau chiar la intrare (intre salon si coridorul principal mai era un coridoras intermediar).

Fiind "indulcite" (mi-a placut expresia pe care a folosit-o Tanyuha) surorile medicale veneau foarte des. Medicul ma vizita de doua ori pe zi.

Se pare ca am avut noroc! :mail:

Ce-i drept externarea tot a fost fara pompa, dar nici nu am vrut-o...

Partajează acest post

Link spre post
danyela

Si eu am nascut la CMC....la noi nu cred ca va ajunge vreodata medicina la nivel european.Nu pot sa zic ca n-am fost multumita dar sint si multe de spus.

Eu noi am stat in palata curata cu doua paturi si dus cu apa calda,dar cum se spunea mai sus ca sa intri in cada trebuia sa ridici piciorul la vreo 60cm ceea ce nu e comod.Dupa nastere ma ajutat o moasa sa intru acolo si sa fac dus,dar totdeauna am cazut in lesin cind am iesit,noroc ca si sotul era cu mine in palata.Las sa incerce ei sa faca baie acolo....Cind i-am intrebat de clisma ei mi-au spus:"da la noi nu se face".Cred ca le era lene...Asa ca au fost consecinte,penibile pot spune....

Sint multumita ca i-au permis sotului sa ramina in timpul nasterii cu mine.A stat el o noapte apoi mama una.

Despre medici (in tara noastra ) depinde la cine nimeresti.La nastere si dupa cu mine nu au fost probleme grave..dar bebeul s-a ales cu pneumonie si indata ce ne-au externat am fost luati seara de salvare la NR.1,da acolo-s conditii mai rele.Era week-end si pediatrul de la CMC nici nu observase galagie la bebe,se grabea acasa femeia. :girl_impossible:

Culmea a fost cind la Spitalul NR.1 sora medicala in loc sa-mi puna mie injectie oxitocina (pt ca uterul sa se contracte)i-a pus-o bebe-ului,si eu stateam si plingeam si ma gindeam cine stie ce se poate contracta la el ,da poate inima.Ma rugam sa ajungem mai reoede acasa sanatosi.

P.s. Pentru ce-i pe care-i asteapta maternitatea fiti cu ochin patru si luati pe cineva alaturi (sotul,mama,prietena

).

La noi cind mergi la medici te rogi sa iesi vie de acolo...

Dairish vorbea intr-o tema despre medicina in strainatate si cum a nascut acolo.Asa te simti in siguranta si poti sa nasti fara griji...Cred ca urmatorul bebe il aduc de peste hotarele tarii noastre

http://mama.md/index.php?act=post&do=r...=13&t=14119

In rest nu a fost asa rau ca la altii... :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Igna

Eu tot la CMC am nascut, nu a fost asa strasnic, eco mi s-a facut doar mie la bebe nu, mincarea nu era asa groaznica. Cred ca pentru 3 zile e destul de suportabil nu trebuie sa le speriem pe cele insarcinate, nu e totul roz dar nici chiar strasnic, totul e temporar.

Partajează acest post

Link spre post
Ericika

Va multumesc foarte mult pentru toate cele povestite ... Astept si eu marele eveniment cu nerabdare, dar se pare ca bebe-ul nu se grabeste la fel de mult sa vina pe lume, cum il asteptam noi. :wink: Daca pina vineri nu se razgindeste e foarte posibil sa-mi provoace nasterea si sa sarbatorim 8 martie in maternitate. :cry: Eu am hotarit sa nasc la Extramed, dar cred ca o sa stau si eu citeva zile la etajul 5 la CMC. Sper sa fie totul bine si sa venim sanatoase acasa, asta e tot ce-mi doresc!!!!!!!! Succese si voua si inca o data va multumesc pentru informatia acordata !!!!!!!!! :wink:

Partajează acest post

Link spre post
Celena
Va multumesc foarte mult pentru toate cele povestite ... Astept si eu marele eveniment cu nerabdare, dar se pare ca bebe-ul nu se grabeste la fel de mult sa vina pe lume, cum il asteptam noi. :wink: Daca pina vineri nu se razgindeste e foarte posibil sa-mi provoace nasterea si sa sarbatorim 8 martie in maternitate. :cry: Eu am hotarit sa nasc la Extramed, dar cred ca o sa stau si eu citeva zile la etajul 5 la CMC. Sper sa fie totul bine si sa venim sanatoase acasa, asta e tot ce-mi doresc!!!!!!!! Succese si voua si inca o data va multumesc pentru informatia acordata !!!!!!!!! :wink:

sa ai parte de nastere usoara si gindeste-te numai la bine!!! :cry:

Partajează acest post

Link spre post
Igna

La etajul 5 doar nasti, dar urmatoarele zile la petreci la alt la etaj, in cazul tau dupa 2 ore de la nastere te transfera la Extramed.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum