MysteryGirl

Analize hormoni

Postări Recomandate

MysteryGirl

Buna ziua! Prietena mea, are 25 ani, greutate medie , dar stare de oboseala permanenta si somnolenta...a decis sa dea analizele la hormonii glandei tiroide. Va rog mult daca ati putea interpreta cumva rezultatele...Mersi

T3 - 1,46 nmol

T4-98,3 nmol

TSh 0,942

Antitpo mai mic de 10.

Are vreo problema cu tiroida, sau trebuie de cautat pricina in alta parte.

Mersi mult!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Endocrinolog

Buna ziua MysteryGirl!

У вашей подруги щитовидная железа работает отлично.

Пусть подруга сдаст общий анализ крови, сывороточное железо и ферритин, чтобы искючить дефицит железа, как возможную причину усталости.

Partajează acest post

Link spre post
MysteryGirl

Multumesc frumos. Merg sa o calmez.  A dat si analiza generala .Ghemoglobina la ea este 143. 

Partajează acest post

Link spre post
InaINA

Buna ziua Domn Doctor!

Am asa o intrebare la dvs.: Am dat analizele la hormoni la policlinica oncologica si rezultatele au fost gata a doua zi! Este normal ca asa repede sa fie rezultatele??? Am aflat ca la alte centre asemenea analize dureaza o saptamina si chiar doua pentru a fi efectuate.

Ar putea fi corecte? cit ar trebui sa dureze efectuarea lor? sa le mai fac iar in alta parte?

Multumesc anticipat!!!

Partajează acest post

Link spre post
iepurashu

Buna ziua! In ziua 3 a cm am dat niste analize: prolactina - 473,9 (74-746), TSH - 2,5 (0,4-5), T4-8,7 (4,8-12). Planific o sarcina si as vrea sa stiu daca nu sunt prea ridicati hormonii. Anul trecut luam bromocriptina 1/2 tab zilnic inainte de somn si l-tiroxin 50 mg dimineata pe nemincate. Trebuie sa reiau tratamentul? Am citit ca TSH tre sa fie 1-2 in planificare si prolactina 200, da? multumesc!

Editat de iepurashu

Partajează acest post

Link spre post
oli4ka09

Ina, e normal asa rapid sa fie gata analizele,ale mele au fost gata in 6 ore)))

Partajează acest post

Link spre post
madalina2009

Buna ziua, vreu sa dau analizele hormonale T3, T4, Estradiol, LH in faza luteala fara trimitere de la medic. Clarificati-ma va rog in a cata zi a ciclului menstrual trebuesc date analizele? 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum