Vizitator Nicoleta

Un sfat...

Postări Recomandate

Vizitator Nicoleta

Trec direct la subiect: am dezacorduri grave cu sotul in ceea ce priveste atitudinea lui fata de familia sa. Locuim peste hotare iar ai sai sunt in tara. De fiecare data cind mergem in vizita sau la o ocazie fie nunta, botez, cumatrie... el exagereaza cu partea financiara. Ii este incomod sa dea bani in masura. Daca ii spun ca dupa parerea mea este prea de tot, se supara si imi zice ca sunt egoista. Si noi facem sacrificii aici, nu stringem banii din copaci. Simt ca am ajuns la limita. Ne certam la cutit pe tema asta si simt ca ma lasa puterile. Nu pot sa ma prefac ca sunt de acord, caci ma tradez pe fata. Cum ar trebui sa ma comport ca sa nu distrug familia noastra? Orice tentativa de a vorbi cu el se sfirseste cu cearta. Ma dispera situatia asta.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vikashi

imi inchipui cum tu muncessti si el pune la nunta 500-1000 euro ,ca sa nu para zgircit 

Partajează acest post

Link spre post
liana

dar cum procedeaza cind mergeti la vreo ceremonie la rudele dumneavoastra? e la fel de generos?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Nicoleta

dar cum procedeaza cind mergeti la vreo ceremonie la rudele dumneavoastra? e la fel de generos?

Verisorii mei sunt mai toti imprastiati prin lume, prin urmare ne vedem foarte rar. Oricum, nu se sfatuie cu mine, ma pune in fata faptului implinit. Intr-o familie, mi e pare anormal un astfel de comportament.

Partajează acest post

Link spre post
liana

Poate el in asa mod vrea sa arate/sa se laude rudelor ca lucrurile ii merg bine (desi se munceste din greu si dupa cum a-ti mentionat banii nu-i stingeti din copaci)

Oricum suma inchinata ar trebui sa fie de comun acord. A-ti incercat sa-l intrebati,de ce ?Are vreo explicatie?

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Fostul meu sot, macar ca nu cistiga multi bani, facea acelasi lucru. Foarte comod, sotia totuna va lucra si bani vom avea. Sau socrii vor da, principalul imaginea sa nu si-o strice. Asta-i fatarnicie. Cum a spus inca Ion Creanga: "prostul nu-i prost destul daca nu-i si fudul". Calculati cit a cheltuit, sa nu manince atita timp pe cit a cheltuit. Asta e de fapt o boala incurabila, fatarnicia si fudulia. Halal de asa persoane, care stiu ca sotia va rabda, isi vor stringe cureaua numai ca Maria Sa sa nu para, Doamne fereste, sarac. Daca vrei sa cheltui mai mult, rupe-ti fundul la 2 - 3 servicii si noaptea la descarcat vagoane. De obicei, fudulia asta e numai pentru cei din partea sotului, cei din partea sotiei n-au pentru ce primi mai multi bani, ei se multumesc si cu putinul, si asta-i convenabil sotului. Numai pentru "ai lui" sa se cheltuie.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Nicoleta

Poate el in asa mod vrea sa arate/sa se laude rudelor ca lucrurile ii merg bine (desi se munceste din greu si dupa cum a-ti mentionat banii nu-i stingeti din copaci)

Oricum suma inchinata ar trebui sa fie de comun acord. A-ti incercat sa-l intrebati,de ce ?Are vreo explicatie?

Nu o face ca sa se laude, asa e el din fire.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Nicoleta

Fostul meu sot, macar ca nu cistiga multi bani, facea acelasi lucru. Foarte comod, sotia totuna va lucra si bani vom avea. Sau socrii vor da, principalul imaginea sa nu si-o strice. Asta-i fatarnicie. Cum a spus inca Ion Creanga: "prostul nu-i prost destul daca nu-i si fudul". Calculati cit a cheltuit, sa nu manince atita timp pe cit a cheltuit. Asta e de fapt o boala incurabila, fatarnicia si fudulia. Halal de asa persoane, care stiu ca sotia va rabda, isi vor stringe cureaua numai ca Maria Sa sa nu para, Doamne fereste, sarac. Daca vrei sa cheltui mai mult, rupe-ti fundul la 2 - 3 servicii si noaptea la descarcat vagoane. De obicei, fudulia asta e numai pentru cei din partea sotului, cei din partea sotiei n-au pentru ce primi mai multi bani, ei se multumesc si cu putinul, si asta-i convenabil sotului. Numai pentru "ai lui" sa se cheltuie.

Irinica, la noi e invers. El cistiga cu mult mai mult decit mine si de asta imi zice ca are dreptul sa dea cit crede de cuviinta. Problema e ca nu putem discuta normal pe tema asta, fara sa sara scintei.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator lilit

Verisorii mei sunt mai toti imprastiati prin lume, prin urmare ne vedem foarte rar. Oricum, nu se sfatuie cu mine, ma pune in fata faptului implinit. Intr-o familie, mi e pare anormal un astfel de comportament.

Pai, cum ati pus temelia familiei, asa si merge mai departe. Ce, la inceput nu i-ati urmarit aceste calitati, care va displac la el?

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Eu sunt pentru sa dau bani in ajutor rudelor, pentru, pentru, insa e ceva diferit cind mergi la o nunta sau cumatrie. Asta-i deja Fala, fatarnicie. Pacat, pentru ca acest lucru se intimpla nu numai in familia voastra, ci practic in a oricarui de peste hotare. Si lumea de aici deja s-au obisnuit ca cei care lucreaza acolo, vor pune mult mai multi bani, vor fi mai darnici intr-un cuvint. Insa pe mine ma enerveaza acest lucru, cind vad cum traiesc moldovenii acolo, cit li e de greu, si vin aici si o fac pe bogatasii. Pacat :(

Nu pot sa va dau un sfat, dar cert e faptul ca nu trebuie sa va certati din cauza banilor. Cit dati atita se va intoarce in familia vostra, insa si datul trebuie facut cu masura si intradevar celor ce simt nevoia sa fie ajutati, si nu altor bogatasi care fac nunti de mii de euro, si apoi tot banii astea se duc in buzunare la organizatorii de ceremonii.

Partajează acest post

Link spre post
Danciu

Dar eu nu vad absolut nici o problema, atata timp cat sotul are si el un job si aduce in casa un venit. Cred ca are dreptul sa decida cum cheltuie o parte din bani. Si la mine sotul este darnic la cumatrii, nunti, indiferent daca e vorba de rudele lui, ale mele sau simple cunostinte. Eu ii respect decizia.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator lilit

Dar totuşi vă vedeţi. Şi in acest caz e la fel de darnic, sau face diferenţiere?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Nicoleta

Dar eu nu vad absolut nici o problema, atata timp cat sotul are si el un job si aduce in casa un venit. Cred ca are dreptul sa decida cum cheltuie o parte din bani. Si la mine sotul este darnic la cumatrii, nunti, indiferent daca e vorba de rudele lui, ale mele sau simple cunostinte. Eu ii respect decizia.

Cred ca generozitatea trebuie sa fie in masura si nu ar trebui sa se puna problema banii mei si banii lui. Daca as face si eu la fel, degeaba mai facem sacrificii aici pentru un viitor mai bun. Nu zic sa-mi ceara voie, dar sa gasim un numitor comun.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Nicoleta

Pai, cum ati pus temelia familiei, asa si merge mai departe. Ce, la inceput nu i-ati urmarit aceste calitati, care va displac la el?

Pentru ca am crezut ca lucrurile aveau sa se schimbe intre timp.

Partajează acest post

Link spre post
Danciu

Cred ca generozitatea trebuie sa fie in masura si nu ar trebui sa se puna problema banii mei si banii lui. Daca as face si eu la fel, degeaba mai facem sacrificii aici pentru un viitor mai bun. Nu zic sa-mi ceara voie, dar sa gasim un numitor comun.

Dar nu poate cheltui nici un ban asa cum considera el de civiinta? Nu mi se pare normala situatia cand sotul poate cheltui doar ce-i permite sotia si punct. 

Partajează acest post

Link spre post
olya

Cu Dvs e la fel de generos?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator nicoleta

Cu Dvs e la fel de generos?

Da, cu mine este mai mult decit generos.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator леха

так не надо было ему врать когда замуж выходила. показала бы себя такой какая есть на самом деле. он бы и подумал жениться на такой жадной, которая деньги его будет считать и мозг выносить.

себя меняй а не его, врушка 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

так не надо было ему врать когда замуж выходила. показала бы себя такой какая есть на самом деле. он бы и подумал жениться на такой жадной, которая деньги его будет считать и мозг выносить.

себя меняй а не его, врушка 

Pe forum se scrie pentru a primi pareri si nu critici.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator леха

А чем это тебе не пареря? Совет -меняй себя- психологи дают. Дельный такой совет. Вишь ты какая недовольная. Пишешь что он от природы добряк, а ты решила сломать этого добряка. А все потому что жадная, все под себя загребать хочешь. Он зарабатывает, он тебя балует, а тебе все не хватает.

Сказку про золотую рыбку читала? Подумай.

Partajează acest post

Link spre post
Lucy

А чем это тебе не пареря? Совет -меняй себя- психологи дают. Дельный такой совет. Вишь ты какая недовольная. Пишешь что он от природы добряк, а ты решила сломать этого добряка. А все потому что жадная, все под себя загребать хочешь. Он зарабатывает, он тебя балует, а тебе все не хватает.

Сказку про золотую рыбку читала? Подумай.

Леха, tu ai luat-o prin niriste.tine-ti agresivitatea acasa. aici se vorbeste despre altceva,daca esti nesatisfacut po jozni- nu e numaidecat sa te bagi cu sfaturile tale idiotesti.

@ mesaj pentru autoare: parerea mea este ca banii familiei se gestioneaza in comun.Daca sotul DVS exagereaza fara sa se sfatuie, presupun sa o face nu numai in cazurile cu daruitul banilor. Cred ca totusi tine de stima unul fata de altul. Mai incercati sa discutati la tema, nu lasati mainile in jos.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator rodica

Of, daca nu am mai discutat si eu, apu nustiu. Incep cu binisorul, dar el tace ca un ginsac inflat. Pina ma inervez eu complect si incep a urla la idiot. Nu cum sal mai conving. E usor de spus vorbeste, nu lasa miinile in jos, dar eu deam mam zacalibit complet.

Lucy, ai aceeasi situatie? Cum te ispravesti? Iaca ce sai spun ca sal conving?

Partajează acest post

Link spre post
Lucy

Of, daca nu am mai discutat si eu, apu nustiu. Incep cu binisorul, dar el tace ca un ginsac inflat. Pina ma inervez eu complect si incep a urla la idiot. Nu cum sal mai conving. E usor de spus vorbeste, nu lasa miinile in jos, dar eu deam mam zacalibit complet.

Lucy, ai aceeasi situatie? Cum te ispravesti? Iaca ce sai spun ca sal conving?

eu am situatie asemanatoare, nu tine de bani ci din alt domeniu, dar tot i-mi parea ca nu mai izbutesc.la moment s-a ameliorat, presupun ca a ajutat "tiukanie mozga' ;)

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator леха

Леха, tu ai luat-o prin niriste.tine-ti agresivitatea acasa. aici se vorbeste despre altceva,daca esti nesatisfacut po jozni- nu e numaidecat sa te bagi cu sfaturile tale idiotesti.

А шо так мягко. надо было меня обматюкать. шоб я раз и на всегда понял, кто и что имеет право сказать

ты и мужа так убеждаешь? согласился с твоим мнением значит все для семьи

а нет - идиот и неудачник

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum