Vizitator Lia

situatie complicata

Postări Recomandate

Vizitator Lia

Miine poimiine trebuie sa nasc al doilea copil. Acuma insa in familie la noi relatia de cuplu e tensionata. Vreau ca sotul sa plece, insa el nu pleaca. Din dragoste am ajuns incetisor la dezamagire, apoi indiferenta si acuma trece spre ura. Incep sa-l urasc la maxim, l-am alungat, insa s-a intors si nu insist sa plece pentru ca depind de el financiar. Insa traitul impreuna este insuportabil, el nu face nimic ca sa ne impacam, dar asa sta si ma scoate din sarite, face tot ce stie ca mie nu-mi place, s-a apucat din nou sa fumeze, iese cu baietii la bere pina noaptea tirziu, e mindru si isi arata cit e de obijduit si indiferent de ce se intimpla. 

Ma infurie prezenta lui, incep sa-i vad toate defectele si pentru prima data in viatsa imi piermit sa-l numesc cu cuvinte murdare fara ca sa simt un pic de remuscare sau mila fata de persoana data. 

Am hotarit ca nu-mi pasa daca umbla cu alta, nu-mi pasa ce face si ca pe viitor divortam la sigur, acuma insa nu pot face acest lucru pentru ca nu-mi piermit un avocat.

El nu crede in intentiile mele, el nu intelege ca eu nu glumesc si totul s-a ajuns prea departe si traieste ca si cind suntem in continuare o familie. Daca pina acuma m-ai dadeam o sansa relatiei noastre acuma sunt ferm convinsa ca totul s-a dus de ripa.

I-am zis ca poate trai alaturi de copii, insa eu nu-i mai apartin. Nu pot sa-i demonstrez acest lucru pentru ca nu-mi piermit acuma o aventura si nici in timpul apropiat, si el profita de asta ca eu oricum n-am incotr-o.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nastysha

Очень похоже на беременные закидоны. Мне сегодня подружка рассказывала что у нее был бешенный токсикоз на мужа,и она реально думала развестись,ее бесило в нем все. Ниче,родила и все прошло. Сейчас говорит, спасибо что мужу хватило терпения это пережить.

Может Ваш муж тоже думает что в вас играют гормоны и поэтому не воспринимает в серьез?

Partajează acest post

Link spre post
Bony

А что послужило тому, что вы его так возненавидели?

Editat de Bony

Partajează acest post

Link spre post
Zefirka

Что на самом деле привело к ненависти?

Что накопилось? Что произошло?

Ведь ничего не бывает просто так...

Partajează acest post

Link spre post
katiun4ik

Ну муж тоже молодец,,,мог бы скидочку на гормоны сделать,а не ходить обиженкой и с друзьями по ночам тусить...

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Sa ajungi la asa ura,  sotul trebuia sa depuna un mare efort.

El acum se comporta asa, caci stie despre situatia sotiei. Ea depinde financiar de el si el "joaca" cum ii place.

Autor, eu v-as sfatui sa terminati sa-l uriti. Iata depuneti zi cu zi asa un efort si convingeti-va singura pe dvs ca nu va trebuie asa sentiment neplacut, mai ales ca vine si al doilea bebelus.

Priviti lucrurile un pic mai simplu: el e tatal copiilor, el trebuie sa acorde ajutor si sa aiba grija de copii. Iar dvs, intre timp, pina o sa va puneti pe picioare, o sa intelegeti, aveti nevoie de relatia data, se corecteaza ceva, sau pur si simplu ii dati papucii definitiv...

Mi-i ciuda pe asa barbati, stiind situatia femeii, se comporta in astfel mod. Dar nu-i nimic, si asta trece. O sa va puneti pe picioare, o sa fiti mai desinestatatoare si atunic, la sigur se termina totul in defavoarea lui.

Nu il numiti, nu strigati si nu va enervati... Stiu ca nu e usor, dar e posibil! Sa va inglodati in glodul in care lui ii place acum sa se afle, nu are rost. Trebuie sa intelegeti exact ce doriti si cu mintea rece sa mergeti spre acest scop. 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Lia

Mersi fetelor, motivul urii sunt micile neintelegeri dintre noi pe parcursul a citorva ani. Adica nu demult s-a intimplat un conflict care a pus punct la toate. S-a inceput totul de la ceea ca mi-am gasit o ocupatie care necesita implicare emotionala si fizica insa care imi provoca un sentiment de implinire. Eram ocupata, ajutam si veneam implinita acasa cu toate ca oboseam. El permanent critica acest lucru, spunea ca n-am ce face, ca mie asta nu-mi trebuie, ca mai bine as sta acasa si m-as odihni si sa nu ma jalui lui daca ma va durea ceva sau voi avea ceva probleme. Adica el nu s-o asteptat ca eu pot fi atit de independenta si ca comunic cu atita lume si ma descurc. Lui ii convine sa ma tina in casa si sa fiu complexata si permanent sa-l rog pe el sa faca pentru mine ceva. 

De ce acuma cind sunt insarcinata s-au agravat lucrurile? Nu din cauza hormonilor, ci din cauza ca simt ca am nevoie de doua ori mai multa sustinere din partea lui, iar el lasa totul pe umerii mei: Ты же мать - spune el. Adica, ce-i pasa lui daca copilul e cu temperatura, si eu insarcinata ma simt rau. El nu ne poate ajuta cu nimic. 

Sunt prea multe cazuri care nu vreau sa le povestesc aici ce a adus la ceea ca sa-l urasc. M-a dezamagit ca barbat. E o muiere care nu a dat dovada de tarie barbateasca, care nu si-a sustinut femeia in momentele grele si e un egoist care cere prea multe insa nu ofera decit bani in schimb. Nu se implica nici emotional in relatie, nici altfel. Am obosit sa-l tot tin de git, sa tot incerc sa schimb lucrurile. Daca simt ca nu ma mai iubeste, la ce bun sa-l oblig sa stea linga noi daca el asta nu vrea. Simtul datoriei il face sa ramina, in rest de mult ar pleca. Noi ne-am mai despartit odata la inceput de relatie si atunci a reactionat la fel. Nu a facut nimic ca sa ma recucereasca, sa lupte pentru noi. Nu e un luptator, e genul care se plinge ca Femeile sunt oi, iar ei se straduie pentru familie.

Simt ca ma distruge ca persoana.

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Intr-o relatie de fiecare sunt de vina doi,nu stiu amanuntit ce se intimpla,deoarece am ascultat punctul tau  de vedere,si nu chiar clar ce  sa intimplat.Precis ca daca  ascultam si parerea sotului...m-ai aflam ceva.Tu esti insarcinata...sii clar ca schimbari hormonale..tot asa,dar trebuie si dmv sa pune-ti putin efort sa  va  linistiti.Poate il siciiiti?

Nu inteleg  ce inseamna  ca-l alung.dar depinde-ti de el financiar? Cum doriti el sa fie alungat dar voi  intretinu-ti?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Lia

Sincer, pentru mine deja nu mai conteaza cine e vinovat sau cine e mai bravo din noi. Ambii avem motive din ce cauza ne comportam asa. Problema e in ceea ca eu m-am implicat de fiecare data mai mult ca sa pot gasi un numitor comun, ca sa-l inteleg mai bine. Si l-am sustinut, si l-am incurajat si el s-a obisnuit ca eu sunt cea care rezolva iar el doar trieste fara mare efort de a schimba lucrurile. 

Nu e vorba cine din noi e vinovat, asta nu ma va face sa-l iubesc. M-a dezamagit, acuma n-am sentimente pentru el de loc, iar prezenta lui in casa ma face sa sufar pentru ca face tot posibilul sa ma jigneasca, sa-mi arate ca uite eu-s vinovata si ca eu ar trebui sa merg in genunghi sa-mi cer scuze. El acuma incearca sa imi faca o paralela, adica vezi cum sunt eu rau si indiferent, si vezi cum eram inainte de conflict, cit sunt de diferit si intr-un fel alege dintre doua rautati pe cea mai convenabila. Barbat de 35 de ani, umbla suparacios prin casa ca eu am indraznit si l-am jignit. Copil nu alta... Mi-i sila de asa barbati.

Partajează acest post

Link spre post
katiun4ik

Автор,а второй ребеночек был запланированным,вы хотели этого оба? Просто исходя из вышесказанного проблемы в отношениях появились не только сейчас.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Lia

Certurile si reprosurile s-au inceput de mult, ca la toti, mai ales dupa nasterea primului copil. Insa se rezolva, adica noi practic permanent in loc sa ne spunem ce ne doare, dupa citeva zile de tacere incepeam iar a vorbi si a trai pasnic impreuna. El intotdeauna a evitat sa discute problema si intotdeauna reactioneaza cu voce tare la reprosurile mele. Al doilea copil nu a fost planificat, insa atunci am crezut ca totul se va rezolva si vom putea fi o familie fericita, vroiam divort inainte de al doilea copil insa tot aminam. Si acuma prinsa in capcana, el profita de acest lucru ca eu n-am ce face cu doi copii fara sustinerea lui financiara.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Lia

Iata sa va imaginati cam cum traim noi. El vine acasa ca la datorie, ca la servici, pentru ca asa trebuie. Vine, se culca si-si face uneori datoria de tata si de sot. Se joaca 10 min cu copilul, ma netezeste o data in luna ca sot si gata. In rest el e prea obosit sa mai faca ceva. 

Adica eu cu el, a tot aceeasi ca si eu singura. Am impresia ca despartiti el ar atrage mai multa atentie copiilor si s-ar implica mai mult in a afla cum se simt ei si cum ne-am petrecut ziua. 

Problemele prietenilor discutate la o bere sunt mai importante decit discutia cu sotia, care in ultimul timp a incetat sa-i mai vorbeasca din lipsa de atentie, timp si intelegere. 

Vad ca nu se trage la mine, saruturile pasionale demult nu mai sunt. Insa sunt femeie si vreau sa fiu dorita, apreciata si iubita. Asta nu-i, e rece si indiferent. La ce bun mie asa barbat, care si ca tata pentru copii mei m-a dezamagit?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Lia

Adica eu cu el, a tot aceeasi ca si eu singura. Am impresia ca despartiti el ar atrage mai multa atentie copiilor si s-ar implica mai mult in a afla cum se simt ei si cum ne-am petrecut ziua. 

Asta a si fost motivul de ce am hotarit sa divortam. Nu a dormit o saptamina acasa, si in acest timp nici odata nu a sunat sa intrebe cum se simte si ce face copilul lui. Adica ne-am certat si el si-a bagat piciorul doar ca sa-mi demonstreze cit e de suparat si sa ma pedepseasca astfel cu indiferenta lui.

Bine, tot inteleg, poti sa suni si sa spui Fa, oaio, da-mi receptorul sa vorbesc cu copilul.... Insa asa ceva nu s-a intimplat.

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Draga  autoare,pot sa-ti spun una ,dar si fetelor care  tot faca asta..daca te-ai gindit ca  cu inca un copil  vei face barbatul sa-l tii linga  tine ,uite ca aici este gresit.In acest caz daca ai vazut de la bun inceput  de ce nu  te-ai protejat...ca sa nu cazi in capcana cum spui tu.Imi pare rau ca esti in situatia asta,dar uneori  trebuie sa  mai gindesti care sunt posibilitatile...noi femeile trebuie sa stim de la bun inceput ca avem  posibiltate la un al doilea copil sau nu.DA la divort....a cui este casa? impartiti,  da la alimente...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Lia

Draga niusea, eu tot nu credeam ca e posibila sarcina asa din pod pina nu am patit-o. Sunt situatii cind nu depinde de tine sau cit esti de competent in a te proteja. Se intimpla, sa stii, cu oricine. Aici sunt sigura ca nu am gresit cu nimic. De ce nu am facut un avort, din cauza ca eu nu ucid copii.....Asta deja e alta intrebare.

Iar situatia e asta care e, nu pot da timpul inapoi, daca-m sti de inainte ce ne asteapta, am lua cu totii decizii intelepte si in genere nu am face sex ca sa nu prindem gravide.

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Ok si intr-un final,dumnevoastra ce doriti..nu  prea am inteles...?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Lia

Nu a fost o decizie de a mea de a-l tine linga mine mai facindu-i un copil. Dimpotriva, s-a primit ca eu eram ceea care era gata sa plece, insa situatia m-ia dat planurile peste cap. Am ramas cu el din cauza primului copil la care m-am gindit ca are nevoie de tatic lui si nu de un barbat strain. Acuma insa sperantele mele s-au spulberat cu totul, am obosit sa tot fac ceva in a readuce sentimentele care demult nu mai sunt. 

Is vinovata eu in asta? Da desigur, eu mi l-am ales, eu mi-am decis soarta. Si acuma imi musc coatele. Nu accept situatia doar din cauza ca mi-am facut-o cu propria manuta.

Ok si intr-un final,dumnevoastra ce doriti..nu  prea am inteles...?

Sa plece...

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Unde locuiti? daca  casa este la ambii ,da in judecata va imparte averea si la revedere ..dca  e  a ta la fel dai  la divort si  pleaca ...daca e  alui stii ce trebuie sa faci...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator ana

Unde locuiti? daca  casa este la ambii ,da in judecata va imparte averea si la revedere ..dca  e  a ta la fel dai  la divort si  pleaca ...daca e  alui stii ce trebuie sa faci...

eu nu stiu

ce trebuie de facut in acest caz?

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

mdea... 

Nu mai scriu ca cine se comporta sotul dvs.

Cred ca ati decis deja ce doriti si vreau sa va urez mult succes, curaj si sa fie totul bine!

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
niusea

Dute la un iurist iti spune tot..

Partajează acest post

Link spre post
justblonde

Draga autoare, nu fa acum miscari pripite, fara sa te gindesti bine de tot. Eu cred ca ai parinti linga tine, care in orice situatie te vor sustine. In familie nu este intotdeauna bine si frumos ca in povestile cu printi pe cai albi, sunt perioade de certuri, dezacorduri, suparari, etc, care in mod normal se rezolva, daca oamenii din aceasta familie sunt maturi si au sentimente unul fata de altul. Sunt foarte multe familii, unde sotia si copiii sunt maltratati, sotul un betiv, care arata numai agresie fata de cei din jur, iata de acolo trebuie de fugit cit mai departe. Tu nu te grabi sa-l alungi, asta este cel mai usor de facut, incearca sa discuti cu dinsul, ce gindeste el despre situatia data. Voi ambii acum asteptati un bebelus, si dupa nastere tie iti va fi si mai greu- vei avea nevoie de sprijinul lui inzecit, eu nu mai vorbesc si de depresia postpartum. Gindeste-te si la copilasii tai. Incearca sa-i lesi cu tati singuri o perioada, ca sa se intareasca legatura intre ei. Copiii in cazul parintilor pe cale de divort, sufera cel mai mult. Pentru ei ambii parinti au aceeasi valoare, si le este greu sa aleaga intre ei. 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator кураж

женщина вы правы

проблемы решаемы, когда взрослые люди, которые могут идти друг другу на компромиссы

а этим двоим надо было дорасти, а потом семью создавать

разве их волнуют дети

нет, только собственные амбиции

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Lia

Justblonde, ai niste argumente foarte convingatoare. Practic spui ceea ce-mi spuneam eu in fiecare zi deja de un an. Copii vor avea de suferit, sunt familii si mai si, sunt situatii si mai complicate decit la noi, etc. Toate aceste ginduri si m-au convins sa trec peste. Am incercat metode, diferite, si frumos, si agresiv si tot ajungem la acelasi dezacord. Problema cred ca nu e in conflictele care apar intre noi, dar in motivul aparitiei lor - Nu ne mai iubim si este evident, la ce bun sa mint. L-am acceptat sa se intoarca pentru ca realizez ce va urma, voi avea nevoie de el insa din pacate pe el nu ma mai pot baza. De zeci de ori ii cer un ajutor, mai ales acuma, si el ma refuza. Zice, ca daca ar fi peste hotare, cum m-as fi descurcat?. Si adica sa incerc sa ma ispravesc singura ca el nu ma poate ajuta cu nimic. Sau daca si insist sa ma ajute, atunci fornaie si-mi reproseaza ca l-am sculat din pat si l-am rugat ceva. Elimentar sa stea cu copilul pentru el este o greutate, pentru ca argumenteaza ca nu e obisnuit si nustie ce sa faca. 

Este un egoist, si nu mint. Pentru mine e dureros cind un barbat isi jigneste femeia insarcinata care dupa aia sta suparata si necajita si nu are chef de viata. Chiar e atit de greu s-o faci sa zimbeasca, sa-i faci un ceai, sa ai grija sa nu se incordeze cind poti sa faci tu ceva in locul ei. 

женщина вы правы

проблемы решаемы, когда взрослые люди, которые могут идти друг другу на компромиссы

а этим двоим надо было дорасти, а потом семью создавать

разве их волнуют дети

нет, только собственные амбиции

Doi nu ar trebui sa sufere doar din cauza ca au copii. Jertva asta de dragul copiilor e corecta, insa mai greu e pentru un copil sa-si vada parintii certindu-se, ignorindu-se, inselindu-se si urindu-se unul pe altul. Am crescut in asa familie, asa ca mai bine parintii mei divortau decit sa ma sune mama la 60 ani si sa se jaluie ca are o depresie ca a trait o viata linga un barbat pe care-l uraste doar de dragul nostru. 

Asa ca nu aveti dreptate.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Lia

Si da, eu ma gindesc la copii. Vreau sa le fiu o mama fericita, zimbareata, atenta si sa aiba un tata grijuliu, iubitor si pasator. Si asta e mai realizabil la distanta decit impreuna fiind. 

Da, eu singura mi-am ales asa barbat. Ca amant si iubit logodnic, era perfect. Insa eu n-am stiut cum va fi el intr-o casnicie, ca tata ce reprezinta. 

Si acuma o domnisoara sa-l intilneasca s-ar indragosti de el, pentru ca amant e super griujuliu, face cadouri, daruie flori fara motive, se implica, te admira, iti face surprize. Dar acuma e lenes si nu vede necesitate sa-si aprecieze sotia pentru ca ea e datoare sa-l rasplateasca pentru ca el munceste.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum