Vizitator лиза

Оплата продленки с 12 до 15 в младших классах

Postări Recomandate

Vizitator лиза

Сын первоклассник. Насколько я знаю, подленка (группа) в младших классах с 12 до 15 бесплатна, то есть покрывается за счет государства (министерства). У нас в лицее Е.Алистар всех обязали платить по 150 лей в месяц. Обед оплачивается отдельно. В то же время в других лицеях на Ботанике ( там где я узнавала), продленка до 15 бесплатна. Так где правда? В регламенте министерства по тому вопросу мутно. И у кого как организована продленка более длительная - с 15 до 17 или 18 - цены, условия?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Kaori

продленки фусу отменила вообще и из бюджета они оплачиваться учителю не будут.

какой интерес учителю сидеть с детьми без оплаты...

мы продленку будем сами оплачивать.

воруют миллиарды,а на нас экономят копейки...

Partajează acest post

Link spre post
Фунтик

у нас продленка до 15 со своим учителем, с 15 до 17 соединяют 2 класса, и остается один учитель.

при этом продленка бесплатна совершенно.

Каори - можно статью об этой новости?

Partajează acest post

Link spre post
Kaori

да я не знаю есть ли статья ...это в школе обрадовали.

но еще в августе по телеку слышала,что отменяют все бесплатное в школах,кружки,продленки.типа экономия бюджета.

у нас с каждого класса по 8 чел берут и собирают в один(а классов 4).

а куда остальных? у нас в классе на продленку ходит 28. да и в других почти все.

Partajează acest post

Link spre post
Фунтик

я вот только в теме про первоклашек отписалась, что после обеда в течении недели будет 3 бесплатных кружка (кроме расходных материалов) - танцы, труд и рисование.

причем учительница несколько раз сказала - что это без денег.

у меня другой вопрос, который я еще в школе не обсудила.

муж заплатил за 5 обедов 50 лей, через пару минут моя подруга тоже внесла деньги - а ей уже сказали, что обеды подорожали, и теперь 60 лей в неделю.

вот уже 2 дня как забываю спросить, сколько же они стоят на самом деле. но с меня недостающей суммы не требуют.

сколько обеды стоят у вас?

Partajează acest post

Link spre post
Kaori

12 лей сейчас обеды, были 10. 

походу у нас самая " крутая" школа ..))

Partajează acest post

Link spre post
Kaori

честно сказать, обеды в школе жуть. убрали бы лучше завтраки бесплатные, дети обычно не ходят на них и сделали обеды получше. хотя это от повара зависит,но ооочень плохие.

Partajează acest post

Link spre post
Фунтик

моей пока нравится все, кроме мяса.

сегодня как то да, было не очень удачный выбор, малые (говорю про 2х детей, так как забираю дочь с ее другом) не наелись.

но до этого их все устраивало.

вообще моей в школе больше нравится столовая))))) хотя ее еда обычно оооочень редко привлекает.

Partajează acest post

Link spre post
Kaori

а моя не ест. ходит,но не ест, да и очень многие дети не едят, но ходят. мама сказала надо .))

Partajează acest post

Link spre post
Aculina

REGULAMENTUL

Cu privire la organizarea și funcţionarea claselor şi grupelor cu program prelungit

I. DISPOZIŢII GENERALE

1. Prezentul Regulament prevede modalitatea de organizare şi funcţionare a claselor şi grupelor cu program prelungit în conformitate cu art. 18 (p.5) şi art. 19 (p.5) al Legii Învăţămîntului nr.547 din 21.07.1995 cu modificările ulterioare.

2. Clasele şi grupele cu program prelungit se pot crea în învăţămîntul primar în toate instituțiile de învățămînt preuniversitar, indiferent de forma de proprietate.

3. Clasele cu program prelungit se formează cu elevi dintr-o singură clasă.

4. Grupele cu program prelungit se completează cu elevi din două sau cîteva clase primare.

5. Numărul de elevi în clasele/grupele cu regim prelungit este de 20 – 25 elevi.

6. Programul de activitate în clase/grupe se realizează în conformitate cu Regulamentul aprobat de Ministerul Educației, suplimentar orarului de bază.

7. Clasele sau grupele cu program prelungit pot fi organizate doar în instituțiile de învățămînt care dispun de baza materială și condițiile sanitaro - igienice conform actelor normative în vigoare.

8. Înscrierea elevilor în clasele şi grupele cu program prelungit se face pînă la 1 septembrie prin ordinul directorului instituţiei de învăţămînt în temeiul cererilor părinţilor sau tutorilor.

9. Clasele sau grupele cu program prelungit pot activa de la 3 la 6 ore astronomice.

10. Învățătorii care activează în clasele sau grupele cu program prelungit au statut de cadru didactic și beneficiază de condiții de salarizare, de asigurare medicală și pensionare conform cadrului normativ legal aprobat pentru cadrele didactice din învățămîntul preuniversitar.

II. DIRIJAREA PROCESULUI EDUCAŢIONAL

11. Procesul educaţional în clasele şi grupele cu program prelungit este coordonat, dirijat şi evaluat de către administraţia instituţiei de învăţămînt.

12. În vederea organizării activității claselor și grupelor cu program prelungit Directorul instituției de învățămînt are următoarele atribuții:

- crearea condiţiilor pentru buna funcționare a claselor şi grupelor cu program prelungit;

- deschidereaclaselor și grupelor cu numărul necesar de elevi;

- organizarea optimă a procesului educaţional conform actelor normative în vigoare;

- asigurarea protecției vieții și sănătății copiilor;

- organizarea alimentaţiei;

- utilizarea eficientă a mijloacelor financiare.

13. Directorul adjunct este responsabil de:

- elaborarea fișelor de post cu stabilirea atribuțiilor și responsabilităților pentru învățătorii claselor/grupelor cu program prelungit ;

- elaborarea și vizarea planurilor de activitate a învățătorilor claselor/grupelor cu program prelungit;

- organizarea activităţii metodice cu învăţătorii claselor/grupelor cu program prelungit şi conducătorii cercurilor;

- evaluarea activităţii instructiv-educative a învățătorilor care lucrează în clase/grupe cu regim prelungit;

- verificarea corectitudinii întocmirii documentaţiei;

- monitorizarea activităților de formare continuă a cadrelor didactice care activează în clasele/grupele cu program prelungit.

14. Învățătorul claselor/grupelor cu program prelungit este responsabil de:

- asigurarea protecției vieții și sănătății copiilor;

- organizarea şi desfăşurarea activităţilor educative cu copiii;

- respectarea regimului zilei;

- păstrarea contingentului de elevi şi monitorizareafrecvenţei elevilor inclusiv examinarea cauzelor absențelor elevilor;

- acordarea ajutorului necesar elevilor în pregătirea temelor date pentru acasă;

- colaborarea cu învăţătorii claselor din care fac parte copiii care frecventează clasele/grupele cu program prelungit;

- colaborarea cu părinţii elevilor şi informarea lor despre programul de activitate în clasele/grupele cu program prelungit, despre rezultatele obţinute de copii.

15. În clasele/grupele cu regim prelungit pot fi angajate doar persoanele care dispun de pregătirea profesională adecvată.

III. ORGANIZAREA PROCESULUI EDUCAȚIONAL ÎN CLASELE ȘI GRUPELE CU PROGRAM PRELUNGIT

16. Programul de activitate în clasele şi grupele cu program prelungit este stabilit de consiliul administrativ, ținînd cont de solicitările părinților copii cărora frecventează grupele cu program prelungit şi se aprobă prin ordinul directorului instituției de învățămînt.

17. Procesul educațional în clasele şi grupele cu program prelungit se desfăşoară conform obiectivelor educaţionale prioritare şi se realizează prin pregătirea individuală, prin cercuri frecventate de elevi şi alte activităţi extracurriculare și extraşcolare;

18. Pentru organizarea activităţilor claselor şi grupelor cu program prelungit se utilizează sălile de clasă, cabinetele, atelierele şcolare, sălile de sport şi de festivităţi, biblioteca şi alte încăperi ale instituţiei de învăţămînt care corespund normelor sanitaro - igienice prevăzute de actele normative în vigoare;

19. Asistența medicală a claselor şi a grupelor cu program prelungit este asigurată de către lucrătorii medicali conform Hotărîrii Guvernului RM nr. 934 din 04.08.2004 Cu privire la aprobarea nomenclatorului serviciilor suplimentare de sănătate acordate copiilor, elevilor și studenților în instituțiile de învățămînt;

20. Instituţiile de învăţămînt în care funcţionează clase şi grupe cu program prelungit elaborează și perfectează lucrările de secretariat, dările de seamă după formele stabilite şi prezintă dările de seamă despre activitatea lor direcţiilor raionale/municipale de învăţămînt.

21. Evidenţa activităţilor educaţionale, frecvenţei elevilor se înregistrează în registrul clasei, grupei conform ceri nțelor stabilite de Ministerul Educaţiei.

22. Se recomandă ca ordinea activităților în clasele și grupele cu program prelungit să fie ajustată la regimul de activitate a instituțiilor de învățămînt.

Schema orientativă a programului de activitate a claselor şi grupelor cu program prelungit de 3 ore

Activităţi Clasele I - IV

Activități dinamice la aer liber 30 min.

Pregătirea temelor pentru acasă 45 min.

Prînzul 25 min.

Pregătirea temelor pentru acasă 35 min.

Activități extracurriculare 45 min.

Schema orientativă a programului de activitate a grupelor cu program prelungit de 6 ore

Activităţi Clasele I - IV

Activități dinamice la aer liber 60 min.

Pregătirea temelor pentru acasă 40 min./60 min.

Prînzul 30 min.

Pregătirea temelor pentru acasă 40 min. /60 min. 120 min./ 90 min.

Activități extracuriculare

Gustarea 20 min.

Activități la aer liber 50 min. /40 min. IV.

FINANŢAREA, EVIDENŢA, DĂRILE DE SEAMĂ 

23. Finanțarea claselor și grupelor cu program prelungit se efectuează din sursele bugetelor unităților administrativ teritoriale.

24. Instituțiile de învățămînt primar și secundar general pot beneficia și de alte surse pentru finanțarea claselor și grupelor cu program prelungit care provin din:

- mijloacele financiare acumulate de la părinți pentru alimentarea elevilor;

- mijloacele financiare cu titlu de sponsorizare de la persoane juridice și fizice;

- donații.

25. Mijloacele financiare acumulate de la părinţii elevilor şi din alte surse legale se transferă integral pe conturile speciale ale instituţiei de învăţămînt.

26. Repartizarea și utilizarea mijloacelor financiare din conturile speciale se stabilesc printr-un regulament coordonat cu direcția raională/municipală de învățămînt și aprobat de consiliul fiecărei unități administrativ – teritoriale.

27. Întocmirea documentaţiei cu privire la alimentaţia elevilor, evidenţa contabilă a operaţiilor financiare se efectuează în conformitate cu legislaţia în vigoare

Partajează acest post

Link spre post
торопыжка

А моя доча почему-то столовку называет гостиница )) Обеды у нас 10 лей, продленка 6 часов после окончания последней пары, бесплатно.

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

продленки фусу отменила вообще и из бюджета они оплачиваться учителю не будут.

такого решения официально нет

может быть пока нет

но нет

так что  у нас все как обычно до 15.00 учитель бесплатно,с 15 до 17 воспитатель,то сеть другой учитель

все бесплатно

да я не знаю есть ли статья ...это в школе обрадовали.

так в том то и дело,что нету

а почему так обрадовали вас в школе-я думаю понятно..

на обеды пока сдали 50 лей,как обычно на неделю

сказали,что возможно будет дороже чем 10,но пока информации нет

Partajează acest post

Link spre post
Kaori

если честно, я давно уже в шоке от нашей школы. Школа государственная, ремонта никакого, все за свой счет, а поборы с ума сойти. Деньги платим за все,что можно...скоро за воздух будут брать.

Partajează acest post

Link spre post
micaela

если честно, я давно уже в шоке от нашей школы. Школа государственная, ремонта никакого, все за свой счет, а поборы с ума сойти. Деньги платим за все,что можно...скоро за воздух будут брать.

Так пишите в министерство и обязательно с копией с регистрационным номером

соберитесь по больше родителей и пишите

просите чек за все что оплатили. Все же должно через бухгалтерию оформляться а не просто в руки

Partajează acest post

Link spre post
Kaori

а это добровольные пожертвования...)))

сегодня в передаче утро показали лицей миоеску спэтару, у них тоже убрали продленку,так родители стали бастовать и директор вернула, но Нагнибеда сказала, что бюджет не предусматривает таких расходов. На жителей этой страны и их детей вообще ничего расходовать не надо ,надо только сшибать и тратить на себя.

Partajează acest post

Link spre post
moonlight

У нас бесплатная продленка до17.00. Частная с нашим учителем + 2,5 часа после основных предметов.

Editat de moonlight

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator лиза

Почему такие разные условия в государственных лицеях при единой системе образования...

Partajează acest post

Link spre post
Kaori

присоединяюсь к вопросу...мне тоже очень интересно...когда мы поступали в лицей, нам никто не говорил о том,что будут сдирать столько денег, буквально за все. А теперь еще и продленка за наш счет ,а сумма получается не хилая.

Partajează acest post

Link spre post
Vallentina

честно сказать, обеды в школе жуть. убрали бы лучше завтраки бесплатные, дети обычно не ходят на них и сделали обеды получше. хотя это от повара зависит,но ооочень плохие.

зачем убирать завтраки бесплатные?

мой ре ходит и ест, как и все остальные дети

этот завтрак помогает спокойно досидеть до окончания уроков-до 12

может разве что яблочко, печенько скушать на перемене

а на обед мы не ходим, как и на продленку

обеды у нас в столовке тоже не вкусные

пару раз старшая оставалась, грит-беее)))

по теме- у нас в городе везде продленка платная,  и не до 5 вечера, а максимум до 3

так что балованы вы, девочки, в столице

Partajează acest post

Link spre post
Нежность

Тоже удивляюсь разным условиям. Может, от директора зависит? Захочет - найдет возможность оплатить работу учителя из бюджета, захочет - нет. У нас до 16.00 продленка бесплатная, сколько стоят обеды еще не говорили - в 1 классе 2 недели продленки нет, после уроков идут домой. 

Partajează acest post

Link spre post
Ева 07

У нас до сих пор обеды были по 10 л (2 первое и 8 второе), на счёт подорожания пока не слышала ничего. Дочка говорит что самое вкусное - суп гороховый, остальное ей не нравится. Средний сын (школьник 4 день), говорит что хлеб всегда твёрдый. 

продлёнка должна быть с сегодняшнего дня, бесплатная. 

Partajează acest post

Link spre post
Нежность

У нас до сих пор обеды были по 10 л (2 первое и 8 второе), на счёт подорожания пока не слышала ничего. Дочка говорит что самое вкусное - суп гороховый, остальное ей не нравится. Средний сын (школьник 4 день), говорит что хлеб всегда твёрдый. 

продлёнка должна быть с сегодняшнего дня, бесплатная. 

Женя, а вы не получаете обеды бесплатно? Как многодетная семья

Partajează acest post

Link spre post
Ева 07

Женя, а вы не получаете обеды бесплатно? Как многодетная семья

вроде будет обедать бесплатно, я только вчера документы отнесла. 

Я вообще не планировала в этом году отдавать его в школу, но директор пригласил, поговорили...)), ну и решили попробовать. 

Когда учились только старшие, то мне предлагали одному из них бесплатный обед, а другому мат. помощь к школе. Но в прошлом году никто из них не захотел кушать бесплатно и мы написали отказ...

Partajează acest post

Link spre post
помидорка

Мы в театральном лицее. Ребёнок в школе до 5 вечера. Продлёнка бесплатная. Обеды в прошлом году стоили 10 лей -теперь 15. Но мы не против. Я на 15 лей не накормлю ребёнка и первым и вторым и компотом. 

Partajează acest post

Link spre post
SkazkaNaNoci

а это добровольные пожертвования...)))

сегодня в передаче утро показали лицей миоеску спэтару, у них тоже убрали продленку,так родители стали бастовать и директор вернула, но Нагнибеда сказала, что бюджет не предусматривает таких расходов. На жителей этой страны и их детей вообще ничего расходовать не надо ,надо только сшибать и тратить на себя.

Пока породленка есть, бесплатная до 17:00. Обеды по 10 леев, завтраки бесплатные. Моя и завтракать и обедает. Говорит, что вкусно, все съедает. Завтраки фуршетного типа, сами выбирают, что есть.

Пока продленки отвоевали у РОНО, посмотрим, как дальше будет.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.