Buzik

Мигрень / Migrena

Postări Recomandate

Buzik

Buna ziua.

Deja de citiva ani mi sa spus ca am migrena, toata viata imblu pe la medici neurologi dar deja nici nu shtiu unde sa ma mai adresez unde sa ma ajute.

Am 24 ani, durerile de cap pot aparea de la orice,de la zgomot, de la produse alimentare,de la miros,deja nci nu mai zic de stres... Ultimii ani ma lecuesc la Neuroscan dar deja nici acolo nu vad nici un efect,ultimele 2 tratamente care le-am avut acolo absolut fara nici un efect,doar pastile degeaba am baut. Durerile de regula dureaza citeva zile(azi deja a 3-a zi decind ma simt rau) pe linga durerile de cap am shi greata,uneori chiar voma,in momentele acestea nu is in stare nici din pat sa ma scol.

Inainte cind incepeau durerile luam pastile Nomigren sau Zolmiles,acuma nu ma ajuta.

Va rog cine mai are asha probleme spunetsi-mi cum va descurcati cu asha dureri, ce pastile beti ca sa va scoata durerea shi va rog recomandati-mi un neurolog bun.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irinush

Am sa stau si eu sa urmaresc tema data, la fel ma confrunt cu problema asta, pot spune si ca sunt dependenta de magneziu, o data la jumate de an primesc dar nu pastile ca de la ele greu ajunge efectul dar mie imi trebuie mai repede.....imi pun intravenos......

Partajează acest post

Link spre post
Celena

Ati incercat medicamente care contin triptan?

Partajează acest post

Link spre post
Margo888

Buna ziua.

Deja de citiva ani mi sa spus ca am migrena, toata viata imblu pe la medici neurologi dar deja nici nu shtiu unde sa ma mai adresez unde sa ma ajute.

Am 24 ani, durerile de cap pot aparea de la orice,de la zgomot, de la produse alimentare,de la miros,deja nci nu mai zic de stres... Ultimii ani ma lecuesc la Neuroscan dar deja nici acolo nu vad nici un efect,ultimele 2 tratamente care le-am avut acolo absolut fara nici un efect,doar pastile degeaba am baut. Durerile de regula dureaza citeva zile(azi deja a 3-a zi decind ma simt rau) pe linga durerile de cap am shi greata,uneori chiar voma,in momentele acestea nu is in stare nici din pat sa ma scol.

Inainte cind incepeau durerile luam pastile Nomigren sau Zolmiles,acuma nu ma ajuta.

Va rog cine mai are asha probleme spunetsi-mi cum va descurcati cu asha dureri, ce pastile beti ca sa va scoata durerea shi va rog recomandati-mi un neurolog bun.

Сказать по правде меня от мигрени спасал только Нимесил в порошке. Была она правда не особо часто, периодами как-то. С беременностью полностью прошла)

Partajează acest post

Link spre post
lastocica

Buna ziua,

vreau sa va spun ca nu orice medic neurolog poate trata migrena. Eu am fost in aceeasi situatie ca si dvstra mai mult de 10 ani in urma. Medicul care ma tratat initial nu mai este in tara, dar mi-a explicat clar ca in cazul migrenei ca la mine magneziul nu ajuta si chiar e contraindicat. Mai mult de 6 ani am luat nonmigren imediat ce debuta durerea. dar este foarte toxic. Este aproape imposibil de a cupa durerea dupa ce au trecut mai mult de 1 ora de la debut.

Am schimbat mai multi medici ca pina la urma sa ma opresc la un medic de la Institutul de Neurologie si Neurochirurgie. Urmez tratament indelungat de circa 6 luni odata la 2-3 ani pentru a nu avea dureri.

In tot acest timp am observat ca este foarte important de a respecta regim in ceea ce priveste somnul si odihna. Orice stres si supraoboseala duce inevitabil la migrena. Evitati ciocolata, vinul rosu, sampania, cascavalul, nucile, zgomotul.

Acum la imediat la debutul durerii , sau chiar inainte i-au Fasconal, sunt sigura ca deja cunoasteti starea inainte sa va inceapa a durea capul. Nu ajuta la fel pentru toti.

cel mai important nu va tratati singura acasa, mergeti la medic. Este o boala care trebuie supravegheata de medic. In timpul durerii de migrena au loc schimbari la nivelul creierului, ceea ce pe viitor poate avea urmari foarte nefaste.

Daca doriti va pot da numele medicului in privat.

Partajează acest post

Link spre post
Buzik

Ati incercat medicamente care contin triptan?

Sincer sa va spun nu shtiu, deja am aruncat toate cutiile, in orice caz la ultimul trataent mi sa fost prescris 1) nomigren 2) betamax 3) afobazol dupa care medicul mi-a spus cind o sa am dureri sa beau nomigren la inceput dar deja nu ma ajuta

Partajează acest post

Link spre post
Buzik

Buna ziua,

vreau sa va spun ca nu orice medic neurolog poate trata migrena. Eu am fost in aceeasi situatie ca si dvstra mai mult de 10 ani in urma. Medicul care ma tratat initial nu mai este in tara, dar mi-a explicat clar ca in cazul migrenei ca la mine magneziul nu ajuta si chiar e contraindicat. Mai mult de 6 ani am luat nonmigren imediat ce debuta durerea. dar este foarte toxic. Este aproape imposibil de a cupa durerea dupa ce au trecut mai mult de 1 ora de la debut.

Am schimbat mai multi medici ca pina la urma sa ma opresc la un medic de la Institutul de Neurologie si Neurochirurgie. Urmez tratament indelungat de circa 6 luni odata la 2-3 ani pentru a nu avea dureri.

In tot acest timp am observat ca este foarte important de a respecta regim in ceea ce priveste somnul si odihna. Orice stres si supraoboseala duce inevitabil la migrena. Evitati ciocolata, vinul rosu, sampania, cascavalul, nucile, zgomotul.

Acum la imediat la debutul durerii , sau chiar inainte i-au Fasconal, sunt sigura ca deja cunoasteti starea inainte sa va inceapa a durea capul. Nu ajuta la fel pentru toti.

cel mai important nu va tratati singura acasa, mergeti la medic. Este o boala care trebuie supravegheata de medic. In timpul durerii de migrena au loc schimbari la nivelul creierului, ceea ce pe viitor poate avea urmari foarte nefaste.

Daca doriti va pot da numele medicului in privat.

Mersi mult, ash fi foarte reconoscatoare daca mi-ati scrie numele medicului p-ru ca intradevar nu mai shtiu unde sa ma adresez ca sa ma ajute, eu de regula faceam tratament de 2 ori pe an - toamna si primavara, inainte dupa tratament vrio luna-doua nu aveam ahsa mari dureri, dar dupa ultimele doua tratamente absolut efect zero, aveam dureri si in momentul tratamentului si dupa. Mie mi-a prescris medicul nomigren cind se incep dureerile dar deja nu ma ajuta, la mine organizmul se deprinde foarte repede cu medicamentele si mereu caut ceva mai puternic. 

Partajează acest post

Link spre post
Buzik

Сказать по правде меня от мигрени спасал только Нимесил в порошке. Была она правда не особо часто, периодами как-то. С беременностью полностью прошла)

Cel mai tare retraesc ce o sa fac cind o sa apara copii, la moment inca nu am copii,dar degraba fac nunta shi dupa planificam copii. retraesc cum o sa ma descurc pentru ca am dureri des shi in momentele acestea ma irita tot din jur shi nu am nici putere sa ma ridic din pat

Partajează acest post

Link spre post
lastocica

Mersi mult, ash fi foarte reconoscatoare daca mi-ati scrie numele medicului p-ru ca intradevar nu mai shtiu unde sa ma adresez ca sa ma ajute, eu de regula faceam tratament de 2 ori pe an - toamna si primavara, inainte dupa tratament vrio luna-doua nu aveam ahsa mari dureri, dar dupa ultimele doua tratamente absolut efect zero, aveam dureri si in momentul tratamentului si dupa. Mie mi-a prescris medicul nomigren cind se incep dureerile dar deja nu ma ajuta, la mine organizmul se deprinde foarte repede cu medicamentele si mereu caut ceva mai puternic. 

v-am scris in privat

Partajează acest post

Link spre post
Scanya

я столкнулась с проблемой мигрени 2 года назад. лечение у невропатолога не дало никакого результата, от Номигрена я становилась как пьяная и на работе это было большой проблемой. оказалось что виной тому противозачаточные таблетки. как только перестала их пить так мигрени и прошли (начались через 2 месяца после начала приема). голова конечно тоже болит регулярно но это уже не доходит до состояния мигрени и снимается препаратами попроще, типа Цитрамона или даже банально кофе. не знаю подходит ли этой случай автору темы но может будет полезно кому то. 

Partajează acest post

Link spre post
Buzik

я столкнулась с проблемой мигрени 2 года назад. лечение у невропатолога не дало никакого результата, от Номигрена я становилась как пьяная и на работе это было большой проблемой. оказалось что виной тому противозачаточные таблетки. как только перестала их пить так мигрени и прошли (начались через 2 месяца после начала приема). голова конечно тоже болит регулярно но это уже не доходит до состояния мигрени и снимается препаратами попроще, типа Цитрамона или даже банально кофе. не знаю подходит ли этой случай автору темы но может будет полезно кому то. 

Eu contraceptive nu beau si niciodata nici nu am baut. Cu parere de rau asha pastile ca citramon sau dexalghin nu ma ajuta deloc.

Mie in general medicul mi-a spus ca durerile is pe toata viata, unica pot sa dispara cind va aparea minopauza (((

Oricum mersi )))

Partajează acest post

Link spre post
HacTeHbKa

И меня мигрень не обошла стороной...цитрамон мне не помогает, а вот номигрен- мое спасение, главное выпить таблетку как только понимаешь, что мигрень на подходе. В самом начале бере енности боли иногда меня посещали и врач посоветовал пить крепкий сладкий чай

Editat de HacTeHbKa

Partajează acest post

Link spre post
Buzik

И меня мигрень не обошла стороной...цитрамон мне не помогает, а вот номигрен- мое спасение, главное выпить таблетку как только понимаешь, что мигрень на подходе. В самом начале бере енности боли иногда меня посещали и врач посоветовал пить крепкий сладкий чай

I pomogal sladkii ceai?

Partajează acest post

Link spre post
HacTeHbKa

I pomogal sladkii ceai?

пару раз всего так делала, но он не то что бы от самой мигрени избавлял, а просто на какое-то время боль притуплялась. Получается, что крепкий чай немного поднимал мне давление, т.к. оно падало ниже 90

Еще пока я лежала на сохранении мне врач сказала принимать элеутерококк, на тот момент нашли его только в Одессе, а когда прочла аннотацию, чуть не упала - противопоказания: беременность и период лактации  :shok:

Partajează acest post

Link spre post
Buzik

пару раз всего так делала, но он не то что бы от самой мигрени избавлял, а просто на какое-то время боль притуплялась. Получается, что крепкий чай немного поднимал мне давление, т.к. оно падало ниже 90

Еще пока я лежала на сохранении мне врач сказала принимать элеутерококк, на тот момент нашли его только в Одессе, а когда прочла аннотацию, чуть не упала - противопоказания: беременность и период лактации  :shok:

mdaaa, i veri posle etova vraceam (((

oceni nadeiusi na to shto vsiotaki naidu tavo kto deistvitelin pomojet.

Partajează acest post

Link spre post
HacTeHbKa

mdaaa, i veri posle etova vraceam (((

oceni nadeiusi na to shto vsiotaki naidu tavo kto deistvitelin pomojet.

искренне Вам этого желаю

Partajează acest post

Link spre post
Buzik

Spasibo bolishoe 

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Ati incalcat regulele in despartitura de consultatii.

Pentru autorul temei.

Descrieti cum este durerea de cap, in care regiune, e pulsatila sau apasatoare? Este o durere licala, jumate de cap? Inainte de acces aveti careva simptome? Cit dureaza un acces?

Daca aveti careva probleme hormonale ? Daca ati investigat, desigur.Ce investigatii ati efectuat?

Din cite ati descris, si daca se confirma ca este migrena, se face tratament de profilaxie cu preparate specifice timp de trei- sase luni.

Partajează acest post

Link spre post
Buzik

Ati incalcat regulele in despartitura de consultatii.

Pentru autorul temei.

Descrieti cum este durerea de cap, in care regiune, e pulsatila sau apasatoare? Este o durere licala, jumate de cap? Inainte de acces aveti careva simptome? Cit dureaza un acces?

Daca aveti careva probleme hormonale ? Daca ati investigat, desigur.Ce investigatii ati efectuat?

Din cite ati descris, si daca se confirma ca este migrena, se face tratament de profilaxie cu preparate specifice timp de trei- sase luni.

Buna ziua.

Ma doare anume jumate de kap,se intimpla cind durerea trece dintr-o parte in alta. Simt pulsatsie foarte mare, am impresia parca imi da cu ciocanul in timpla, dar se intimpla sa simt de parca ma apasa la timple, dar asta mai rar si mai apoi orikum trece in pulsatii.Sincer pina acuma nu am observat sa am careva simtome inainte de acces, durerea apare spontan si dureaza mereu diferit. Ultima data durerea a durat 3 zile, am baut in aceasta perioada pastile gen nomigren si zolmiles dar nu a ajutat nimik. Pe linga durere de cap aveam si voma, dar voma nu e prezenta la fiecare acces. In momentele de acces is foaarte slabita, uneori intratit de tare ca mii greu elimentarul sa ma mish prin casa.  

Tratament fac de cind ma tsin minte, ianinte medicii imi spuneau ca am tensiune intercraniala, dar ultimii 2-3 ani mi sa spus ca am migrena. Am trecut mai multe aparate dar daca sincer nushtiu care anume, ultimii 5-6 ani mergeam la consultatsii anume la neuroscan si acolo treceam absolut toate aparatele legate de neurologie. Tratamentele care le-am facut durau cite o luna -2 ori pe an, primavara si toamna. Penultima am fakuto la sfirsht de iarna shi ultima la sfirshit de primavara, dar durerile nu au incetat deloc, si apar tot mai multsi factori care imi provoaca durerea, de ex zgomot, care inainte nu ma deranja, sau mirosuri de mincare sau parfum. 

Probleme hormonale din cite stiu nu am, in orice caz pina acuma nu am avut probleme.

Partajează acest post

Link spre post
Buzik

Am uitat sa scriu, durerile is foarte dese, de citeva ori pe saptamina ultima vreme. Des ma scol cu durere de cap, pe parcursul zilei sau spre seara durerea dispare, dar a doua zi din nou ma pot skula cu durere. Se intimpla sa am acces care dureaza 3-4 zile, dupa care o zi ma simt bine si iar apare acces care poate dura mai mult de o zi.

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Trebuie sa controlati daca nu aveti probleme cu coloana vertebrala, daca aveti scolioza sau alte probleme cervicale migrena cel mai probabil e de la ele. Eu tot am migrena, inainte de sarcina ajunsese sa ma doara capul cite 3 zile si o zi era bine si iar 3 zile, medicul imi spusese ca e staza venoasa acuta, dupa ce am devenit insarcinata am renuntat la pastile si pe o vreme mi-a trecut, apoi prin luna a 5-ea de sarcina a aparut migrena iar, beam cite 5 pastile de Citramon odata si nu ma ajutau. Pe mine ma ajuta magneziul intravenos, pastilele mai putin. dar cel mai bine ma ajuta daca vomit, atunci imi mai trec spasmele. Si am observat ca am si spasme intestinale de la migrena, merg la WC si mi se face tot un pic mai usor. Eu in timpul migrenelor nici nu pot minca nimic, pentru ca vomit totul. Am probleme cervicale si am fost la Babii Ortoped pentru a-mi rezolva problema cu spatele si cu migrenele, mi-a ajutat, dar nu foarte mult. Si am observat ca vara le am mai putin pentru ca nu e atita munca intelectuala si stau mai mult pe afara. Iarna ele sunt mai dese. Daca e la inceput de migrena, vomit si apoi beau Citramon si imi trece, daca am scapat momentul, degeaba mai beau Citramon. De la cafea ma doare si mai tare capul, trebuie de evitat cafeaua si ciocolata. Dar incercati totusi sa va controlati spatele.

Partajează acest post

Link spre post
Buzik

Eu la fel in timpul accesului mii greatsa de fiecare data,dar nu vomit la fiecare durere, practic nu maninc nimica, de  cind s-au inceput caldurile (de la sfirsitul lunii iulie pina in prezent ) am avut dureri tare mari shi dese, am slabit foarte mult in perioada asta, am avut o zi in care vomitam practic la fiecare jumate de ora dar nu puteam minca nimica.

Cu spatele shtiu ca am careva problema, mi sa spus cu citsiva ani inainte ca am scolioz.
Cafea ma starui sa nu beau, nu  toata ciocolata imi provoaca migrena, doar in caz ca ele sunt foarte dulci.

Chiar acuma la moment ma doare capul (( Ieri seara stateam in pat si scriam raspuns pentru Aneta si am simtit cum a inceput sa ma apase timpla stinga, de dimineata m-am trezit de la aceea ca ma apasa foarte tare timpla stinga,am impresia ca cineva imi baga un chiron in timpla si il impinge. De fiecare data cum privesc in parti simt si mai tare durerea. Si am greatsa ((((

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Ultimul tratament cu ce anume a fost?

In afara de dureri de cap, nu aveti stari depresive sau de panica?

Partajează acest post

Link spre post
Buzik

Ultimul tratament l-am facut in mai. Am primit 1)nomigren 20 zile cite o pastila ; 2)betamax 28 zie de doua ori pe zi ; 3)afobazol de doua ori pe zi decurs de o luna. Aveam dureri si in decursul tratamentului si dupa finisare.

Stari depesive sau de panica nu am, ultimele 8 luni duc un mod de viatsa linishtit, fara stresuri, de un an deja nu lucrez. Panica pot avea doar in cazuri cind sunt singura acasa si am durere foarte mari ,insuportabile,ca nu imi pot gasi locul, si pe linga asta in caz ca ma ridic practic nu pot sta in picioare si ametsesc, purshisimplu ma sperii ca is singura.

In general nu sunt o persoana depresiva.

Partajează acest post

Link spre post
Neurolog

Buna ziua!

Ultimul tratament concret cu ce ati facut si cit timp?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum