leticia

Mamelonul plat sau ombilical

Postări Recomandate

leticia

Fetelor, s-a intilnit cineva cu problema de a avea mamelon plat, cind sfircurile nu sunt iesite bine, doar la 0,5 mm de la suprafata? In toate video despre alaptare vad ca mamele au sfircurile iesite la 1 cm, asa ca copilul sa il poata usor apuca, deja imi fac griji cum decurge alaptarea daca sfircul prin intindere nu iese in afara decit la 0,2-0,3 mm...

Editat de leticia

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
maricadona

fix acelasi lucru si la mine. Sper ca o sa pot alapta. Dar stiu ca exista mameloane din silicon in vanzare, sunt bune pentru astfel de situatii si pentru cazurile cand apar rani, fisuri.

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Eu am trecut prin asa ceva, gurguiul se trăgea înăuntru și nu puteam alapta, dar problema era ca nu știam cum.

Vreau sa va încurajez, cred ca veți reuși, cereți sa va arate cum corect se face, citiți cum trebuie de făcut ca sa înțelegeți procesul, eu am reușit dar abia la a zecea zi și bebe deja era deprins cu biberonul. La noi era și limba prinsa și el nu putea apuca.

Deci curaj, insistenta și dorință de a alapta și veți reuși sa o faceți.

Partajează acest post

Link spre post
NadeaS

не переживайте, акушер покажет как правильно прикладывать ребёнка к груди, он не только сосок захватывает, но и часть ареолы. И можно почитать в нете приёмы по "увеличению или вытягиванию" сосков, хотя думаю это не обязательно http://chado.ru/content/view/427/60/

Partajează acest post

Link spre post
Zefirka

У меня такая же проблема.

Доктор сразу сказал что врядле получится кормить грудью...

Я пыталась, делала все возможное и не возможное ( накладки, вытягивание сосков, массажи, сцеживание, обращалась к консультантам) Намучала ребенка и себя и с радостью перешла на искуственное вскармливание.

Можете попробывать вдруг у вас получится.

А если нет не переживайте, есть очень хорошие смеси и малышу будет ок.

Если будет у нас второй ребенок, сразу перейду на ИВ. Так как реально ничего мне не помогло.

Считаю что лучше спокойная мама и сытый малыш, чем муки неприносящие результата!

Partajează acest post

Link spre post
Zefirka

У меня такая же проблема.

Доктор сразу сказал что врядле получится кормить грудью...

Я пыталась, делала все возможное и не возможное ( накладки, вытягивание сосков, массажи, сцеживание, обращалась к консультантам) Намучала ребенка и себя и с радостью перешла на искуственное вскармливание.

Можете попробывать вдруг у вас получится.

А если нет не переживайте, есть очень хорошие смеси и малышу будет ок.

Если будет у нас второй ребенок, сразу перейду на ИВ. Так как реально ничего мне не помогло.

Считаю что лучше спокойная мама и сытый малыш, чем муки неприносящие результата!

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

У нас первый тоже был на ив но до трех месяцев я сцеживала молоко и давала из бутылочки, а потом он ещё два месяца сам кушал ночью.

Все возможно только нужно оч много терпения и знать все нюансы.

Partajează acest post

Link spre post
leticia

не переживайте, акушер покажет как правильно прикладывать ребёнка к груди, он не только сосок захватывает, но и часть ареолы. И можно почитать в нете приёмы по "увеличению или вытягиванию" сосков, хотя думаю это не обязательно http://chado.ru/content/view/427/60/

Articolul foarte bun, doar ca intradevar trebuie de tinut cont de faptul ca intinderea sfircurilor sa se faca in ultima luna caci cind prelucrezi sfircurile pot avea loc contractii la uter.

Partajează acest post

Link spre post
aniutkamd
В 27.08.2015 в 08:22, Eusa сказал:

У нас первый тоже был на ив но до трех месяцев я сцеживала молоко и давала из бутылочки, а потом он ещё два месяца сам кушал ночью.

Все возможно только нужно оч много терпения и знать все нюансы.

та же история, 1,5 месяца сцеживала молоко из груди и давала бутылочкой, ребенок отказывался сосать с усилием грудь, через соску легче было, но во время каждого кормления все равно предлагала ребенку грудь,терпение и труд сделали свое дело, в один из таких моментов, во время предложения груди малыш с удовольствием принял сисю) - счастью не было прелела....если нужно могу поделиться контактом специалиста по грудному вскармливанию Забуцкая Наташа...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum