Elenadamaschin

mm

Postări Recomandate

Elenadamaschin

Buna ziua! puteti sa imi oferiti o consultatie... am o fetita de 7 saptamini si la uzi au depistat un chist. Am nascuto prematur de 36 saptamini si 6 zile cu pneumonie congenitala si am stat internati la spital unde miau spus ca are la capusor 2 cheaguri de singe. rezultatele ultimei neurosonografii sint urmatoarele: structurile medii cerebrale nus deviate, MD-44mm, MS 44mm, arhitectonica creierului clara, ventricoli laterali dreapta 3,6 mm, stinga 3,6 mm, CSP-4mm, latimea ventricolului III 4mm, plexul chlorioid dreptul 11mm( omogen), stingul 11 mm , un ps.chist subepindemal 5,9-5,9, orficiul monro 2 mm, apeductele dESCHISE. In ultima saptamina este foarte agitata plinge in timpul si dupa mincare,  se scoala uneori din somn plingind, iar medicul pediatru cit si neurologul a mentionat ca are sindrom de hiperexcitare  si miau prescris pantogam, mydocalm, magneziu B6 si valfen. Poate sa influenteze chistul asupra sistemului nervos a fetitei ori sunt alte motive a plinsului ei?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neurolog

Buna ziua!

Este nevoie sa vad macar datele examinarii copilului, statutul neurologic din cartela.

Fundul de ochi?

Cum s-a dezvoltat copilul in acest timp?

De obicei chisturile mici gasite la usg nu au nici o valoare clinica.

Daca copilul e agitat dupa mincare initial excludeti colicile bebelusului.

Tratamentul prescris este dubios.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum