Vizitator Maria

Probleme cu medicul de familie

Postări Recomandate

Vizitator Maria

Buna ziua,am nevoie de parerea voastra. Am un copil de 2 ani si 2 luni,locuim in Chisinau cu chirie,dar suntem la evidenta la policlinica in alt raion,unde e si viza de resedinta. Pina a implinit copilul 2 ani am fost regulat la control si vaccinele au fost puse la timp si niciodata n-am avut probleme cu medicul de familie. Acum la 2 ani copilul a facut de 2 ori alergie si am aminat vaccina de la 2 ani pe alta data asa si mi-a zis medicul pediatru ca trebuie sa treaca macar o luna ca sa punem vaccina. Am fost la medicul de familie si am scris de mina un refuz temporar pt vaccinare,ca sa nu ma mai sune sa-mi zica sa ma transfer la Chisinau. Nu a trecut nici o luna,ea iar ma suna si cu un ton nu chiar placut imi zice sa ma trasfer la Chisinau,ca ea are probleme ca nu putem vaccina la timp. Spuneti-mi,va rog,are ea dreptul sa zica insistent sa ma mut la Chisinau,daca eu nu vreau? Ce as putea face? Sau eu nu procedez corect?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eusa

Luați de la pediatru dovada ca nu puteți face acum vaccin și atit, nu are dreptul sa va refuze medicul de familie o data ce aveți acolo viză de reședință.

Partajează acest post

Link spre post
SkazkaNaNoci

Вакцинация у нас дело добровольное, а не принудительное. Имеете право ставить, имеете право не ставить. Переводить Вас с места прописки она не имеет права, так как у неё нет и не может быть доказательств, что Вы не проживаете по месту прописки. так что шлите её в пень, и скажите напишите на неё докладную на имя заведующей поликлиники и копию отправите в Минздрав, чтобы те проследили, как зав разбирается с самоуправством своих подчинённых.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Natalia

Baietelyl meu are 2 ani si 6 luni si noi tot nu am facut vaccinul de la 2 ani deoarece in mai a facut o alergie zdravana ca am ajuns la reanimare si acum eu pur si simplu am scris refuz complet ca nu vreau sa i se mai faca acest vaccin. Fetele cu copilasi mai sanatosi la moment care au facut vaccinul au zis ca e foarte greoi ci febra si dureri. Am refuzat si nimeni nu ne-a spus un cuvint.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Maria

Eusa,eu am scris asta in cererea de refuz temporar la vaccina,doar ca nu am avut dovada de la pediatru,si cartela medicala nu era cu mine,dar i-am zis ca cand copilul meu fi bine si cu analizele bune,voi veni la vaccina,ca eu tot vreau ca copilul sa fie vaccinat.

SkazkaNaNoci,eu tot asa ma gadeam sa ma duc la directorul policlinicii si sa lamuresc situatia,ca in 2 luni ea ma sunat de vreo 5 ori si tot imi spune sa vin la vaccin,de nu sa-mi iau documentele si sa ma transfer la Chisinau. Si cu mama mea cand se intilneste,tot asa ii zice,ca medicul de familie locuieste aproape de noi si stie ca de cativa ani locuim la chirie in Chisinau. 

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Noi avem dreptul sa ne alegem medicul la care mergem, asa ca dacă are pretenții nu are de cit sa și le înăbușe.

Cit timp copilul nu e sănătos nu faceți vaccin, în plus dați analize înainte de a face vaccinul.

Pe asa călduri chiar nu e ok sa faceți.

Partajează acest post

Link spre post
burik

Сейчас тоже ругалась по этому поводу с семейной. У нас тоже аллергия и я сказала что пока не буду ставить.. так она стала уговаривать что одну только можно.. ну вообщем со скандалами отстояли..

Так что автор, написали временую отказнаю и пусть идут лесом и никто вас заставить не может и тем более чтоб вы переходили на другой участок

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Medicii de familie acuma nu-s medici da raspunzatori de documente, ele au mustrari daca ceva nu-i in ordine la pacienti in cartele, daca vaccinele nu-s puse la timp, daca gravidele nu vin la controale, daca cartelele nu-s indeplinite etc (singur medicul de familie mi-a zis asta). Si de asta, ele psihuiesc cind ceva nu e asa cum planuiesc ele. Pur si simplu nu va place ca pacienti.... N-ai ce-i face, nu-i atrageti atentie si veniti la vaccina cind considerati de cuviinta. Ea in genere, n-are dreptul sa va dicteze ce sa faceti, totul este binevol si de sanatatea copilului raspundeti personal si nu trebuie sa va deranjeze un medic de familie. Spuneti-i direct sa nu va mai deranjeze la tel si ca o sa veniti cind copilul se va insanatosi. Multa rabdare si mai mult curaj in a va apara drepturile. 

Partajează acest post

Link spre post
SkazkaNaNoci

Eusa,eu am scris asta in cererea de refuz temporar la vaccina,doar ca nu am avut dovada de la pediatru,si cartela medicala nu era cu mine,dar i-am zis ca cand copilul meu fi bine si cu analizele bune,voi veni la vaccina,ca eu tot vreau ca copilul sa fie vaccinat.

SkazkaNaNoci,eu tot asa ma gadeam sa ma duc la directorul policlinicii si sa lamuresc situatia,ca in 2 luni ea ma sunat de vreo 5 ori si tot imi spune sa vin la vaccin,de nu sa-mi iau documentele si sa ma transfer la Chisinau. Si cu mama mea cand se intilneste,tot asa ii zice,ca medicul de familie locuieste aproape de noi si stie ca de cativa ani locuim la chirie in Chisinau. 

Да ей вообще кисло в чубчик должно быть, где вы живёте. Хоть в Китае. Прописка есть? Обязаны обслужить. И пусть не выпендривается. Они по месту жительства могут взять или не взять на своё усмотрение. А по месту прописки даже рыпаться не имеют права.

Partajează acest post

Link spre post
SkazkaNaNoci

Сейчас тоже ругалась по этому поводу с семейной. У нас тоже аллергия и я сказала что пока не буду ставить.. так она стала уговаривать что одну только можно.. ну вообщем со скандалами отстояли..

Так что автор, написали временую отказнаю и пусть идут лесом и никто вас заставить не может и тем более чтоб вы переходили на другой участок

Хм... У меня у дочки последняя прививка не поставлена. Семейная только спросила, будем ли ставить, так как в её возрасте идёт ревакцинация, и если мы прививаемся, то чтобы не пропустили (т.е. она не потребовала от нас поставить прививку, а напомнила. Чувствуете разницу?)

Я сказала. что не будем ставить-иммунолог запретил. Она сказала просто "Ну ок. Так в карточке и запишем-запрет иммунолога". 

Всё!!!  Я её спросила, а если без запрета, а просто родитель принимает решение не ставить, она сказала. что нет проблем. Заявление об отказе от прививок вклеевают в карточку и с неё ответственность снимается.

Никаких принуждаловок и нервотрёпок... 

Partajează acest post

Link spre post
Zefirka

ой как надоели эти семейные которых интересует ТОЛЬКО галочка и прививки! Им на здоровье и мамины переживания наплевать.

Очень надеюсь что не все такие!

Сейчас сама в поисках внимательного и чуткого врача.

Автор отстаивайте свою точку зрения. Мама интуитивно даже понимает когда можно ставить а когда нет!

И посоветуйте что бы она при разговоре с вами сменила тон и не брала на себя больше чем надо!

Partajează acest post

Link spre post
klara

И посоветуйте что бы она при разговоре с вами сменила тон и не брала на себя больше чем надо!

совершенно верно. Я бы тоже посоветовала вам сказать, что вы в курсе своих прав и обязанностей, а также прекрасно знаете, что переводы в кишинев не в ее компетенции. Можно предложить провести беседу с заведующей и сказать, что вы звонили в минздрав и осведомлены о том, что переводить вас за временныи отказ от прививок или по любои другои причине никто не имеет права. Что за глупыи шантаж такои. 

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

что-то все-таки есть - то ли им просто устный выговор, то ли уменьшения премии...

Partajează acest post

Link spre post
klara

что-то все-таки есть - то ли им просто устный выговор, то ли уменьшения премии...

да, таки врачеи как-то руководство стимулирует вакцинировать всех подряд. Сволочнои подход, конечно, но такова система. Потому надо показать им, что вы умеете постоять за свои права. Я хз, как там изгаляется моя семеиная, но, ттт, от меня она остала с првивками. в настоящий момент у нас все прививки есть, но я до года ничего не делала. И все прививки делаю в иммуно - это ее не радует, но на меня в поликлинике уже махнули рукои и относятся с пониманием))

Partajează acest post

Link spre post
leticia

spuneti-i ca daca nu da doamne copilului i se face inca si mai rau dupa vaccina, ea personal isi ea asupra ei raspunderea?!?!

Inteleg ca nu e placut sa te certi cu ea, dar sanatatea copilului e mult mai presus decit debilizmul din capul ei. Si asa e riscant cu vaccinele astea, las sa astepte pina se va face bine bebe, mai ales ca nu e primul caz, nu sinteti nici prima si nici ultima care amina, mai ales cu certificat de la pediatru..

Partajează acest post

Link spre post
kisitoka

Noi practic toate vaccinile le-am facut cu vreo 2 3 luni intirziere, baitelul s-a nascut micut apoi putin a fost bolnav. Tot ma sunat si transmiteau prin vecini sa vin si sa pun vaccinile, pina nu am facut o galagie buna, ca ei nu au dreptul sa ma oblige, daca treb lasa sa scrie ei acolo ce vor, dar eu voi veni sa fac vaccina cind med meu pediatru considera ca trebuie. De atunci numa mai suna, vin cind imi trebuie. Noi prima data la policlinica am venit la 3 luni :) si atunci a prins o raceala sau viroza din policlinica aceea, de atunci mai rarut.

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Алла, а почему против имуно?

нам не слова не сказали

Partajează acest post

Link spre post
klara

Алла, а почему против имуно?

нам не слова не сказали

лен. я не выясняла причин. Когда я показала первую прививку, сделанную там, семеиная скривилась и сказала - некуда вам деньги девать! там так дорого, а у нас то же самое бесплатно. 

Partajează acest post

Link spre post
kisitoka

лен. я не выясняла причин. Когда я показала первую прививку, сделанную там, семеиная скривилась и сказала - некуда вам деньги девать! там так дорого, а у нас то же самое бесплатно. 

Ne toje samoe.

Acolo vaccinile sunt de la alti producatori si reactiile adverse mai putine. Oricum copilul face temperatura ca trebuie imunitate, dar nu au probleme asa mari ca dupa vaccinile simple, de aceea au asa pret.

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

ну, когда они были малыми еще попадалась бельгия, а сейчас китай и индия

Editat de Ленуля

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Ne toje samoe.

Acolo vaccinile sunt de la alti producatori si reactiile adverse mai putine. Oricum copilul face temperatura ca trebuie imunitate, dar nu au probleme asa mari ca dupa vaccinile simple, de aceea au asa pret.

Da de unde stiti ca sunt de la alti producatori si ca manifesta mai putsine reactii? Parerea mea e ca de cele mai multe ori aparitia reactiilor adverse nu depinde de producator ci de organism.

Partajează acest post

Link spre post
BleStea6ka

Я тоже считаю, что никаких гарантий никто вам не даст ни в имунно, ни в любой другой поликлинике...это сказка для мамочек,которые не жалеют денег для своих малышей и верят в то, что придумывают врачи. А по-поводу прививки, врач заставить не может, но в этом случае вы своей рукой пишите отказ.И на этом все. Просто сейчас,к сожалению, в нашей молдавской медицине здоровье по большому счету никого не интерисует. Главное бюрократия.Именно поэтому, когда приходишь к врачу большинство из них не особо общительны и все время пишут. Когда приходит проверка, проверяют журналы и все должно сходится. И в данном случае, врач настойчиво звонит не потому,что волнуется за ребенка, а потому что этот вопрос повис в воздухе и если прийдет комиссия надо будет обьяснять почему так. Именно поэтому требуют расписку, никто не хочет ни за что отвечать. И в последствии тоже, все хранится в архивах. Не дай Бог,если что случиться, то начнут копать...и свалят в том числе и на несделанную прививку.Но если там отказ родителей, то врач чист. 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Maria

Va multumesc la toate pt pareri si sfaturi,voi tine cont de ele. Acum sunt sigura ce trebuie sa fac mai departe,voi fi pe pozitia mea,imi vaccinez copilul,atunci cand eu decid si cred de cuviinta. Voi pleca zilele astea la policlinica si voi lamuri inca o data situatia cu medicul de familie,daca nu m-a va intelege si o tine pe a ei,voi pleca la directorul policlinicii.

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Maria, v-as sfatui, totusi, sa aveti documentar confirmat ca nu puteti vaccina copilul

va scapa de multe intrebari si probleme

doar ati scris ca pediatru e de parere ca tre sa asteptati o luna

deci sa aveti insrierea pediatrului cu aceasta specificare

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Maria

Maria, v-as sfatui, totusi, sa aveti documentar confirmat ca nu puteti vaccina copilul

va scapa de multe intrebari si probleme

doar ati scris ca pediatru e de parere ca tre sa asteptati o luna

deci sa aveti insrierea pediatrului cu aceasta specificare

Da este mentionat in cartela medicala de catre pediatru,atunci cand am scris refuz temporar,nu am luat cartela,dar nici nu cerut vreo dovada,eu doar am scris in refuz ce si cum si ea a accepatat-o. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum