Vizitator undecided

Cum aţi ales unde să emigraţi?

Postări Recomandate

Vizitator undecided

O întrebare celor care au emigrat sau se află în proces.

Aţi luat în considerare oferta de job, chiria, costurile, prezenţa rudelor şi prietenilor peste hotare, paşaportul român sau bulgar, avantajele programului de emigrare, cunoaşterea limbii etc?

Noi cu soţul dorim să emigrăm, dar încă nu ne-am decis unde.

Ne-am gândit la România, dar nu avem pe nimeni pe acolo, şi apoi românii tot spun că pleacă în alte state europene şi să nu pierdem timpul nici noi

Cehia - avem nişte rude, dar nu putem să stăm la ei mai mult de o lună, limba n-o cunoaştem şi nici nu prea doresc să învăţ încă o limbă fără perspective clare.

Vorbim engleza şi franceza, de fapt eu cunosc bine franceza, iar el engleza.

Până suntem tineri, putem încerca, dar încă stăm la dubii, nu ne-am decis calea.

Cred că au fost şi alţii care au stat la dubii în privinţa destinaţiei. Orice experienţă ne va fi utilă.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nadine80

Eu nu am emigrat nicaieri, desi mi-asi dori mult. Poate o sa raspunda mai mult fetele, care deja lokuiesc acolo..

dar din cite tari am fost cu vizitatul, cel mai mult mi se potriveste Germania, Si mentalitatea lor si partea cea a Germaniei in care am fost imi place f.mult.

Cred ca, logic de la inceput nu emigrati, doar plecati in cautarea unui lok de munka. Daca aceti acte ro, atunci mai usor gasiti, va aranjati, lokuiti putin, vedeti daca nu va place schimbati tara..

Asta in caz, ca nu aveti copii.

paralel puteti depune la cartea verde in SUA, si cit va cautati tara potrivita poate vine aici raspunsul..

nimeni nu va poate spune ca veniti aici ca e bine, stringeti bani cu lopata

Din multi care au plecat, cel mai tare se lauda cei din Anglia, ca au salarii mari, chiar daca si cheltuielile sunt mari, lor le ajunge.

Care ii cunosc si lukreaza in faranta, zic ca se eschiveaza de la impozite, ca practic ca in Moldova))

In cehia zic ca bani putini si ore multe

In italia spun ca tot  mai putin de lukru si e tare greu

Asta doar din auzite si putine vazute. Succese mari si unda verde peste tot!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator ♡♡♡

Уехали по румынским документам,язык страны знать обязательно,иметь на первое время сумму денег,так как работу можно найти ,а можно долгооо искать.Быстрее всего это Европа.А и желательно иметь друга,родню в той стране,чтоб помогли правильно оформить бумажки.Удачи!И очень много инфо есть на форуме,где девочки делятся о переездах.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Noi nu am avut experienta de a lucra in alte tari. Nu am vrut sa riscam si nici mult timp nu aveam, din acest motiv, am hotarit sa emigram in Canada.

Punctele forte care erau:

1-Tara emigrantilor. Deci, toti sunt veniti, nu e o problema sa te integrezi, multa informatie privitor la procesul de emigrare.

2-Sedere legala in tara cu statut de permanent resident, ceea ce iti ofera aceleasi drepturi si ai aceleasi obligatiuni ca si cetatenii, inafara de a vota. Apoi, obtii cetatenia.

3- mai multe cunostinte erau in Ca si mai multe lucruri stiam, mai bine eram informati si puteam sa ne imaginam ce e asta si cu ce se maninca:)

Nimeni nicaieri nu-ti garanteaza de lucru sau o viata ca in povesti. Provrebul "cum iti asterni asa dormi" cred ca se potriveste oriunde. 

Partajează acest post

Link spre post
kisitoka

Уехали по румынским документам,язык страны знать обязательно,иметь на первое время сумму денег,так как работу можно найти ,а можно долгооо искать.Быстрее всего это Европа.А и желательно иметь друга,родню в той стране,чтоб помогли правильно оформить бумажки.Удачи!И очень много инфо есть на форуме,где девочки делятся о переездах.

Este vreo tema unde au emigrat in Germania?

Partajează acest post

Link spre post
andreea77

In compartimentul MIGRATIE

Partajează acest post

Link spre post
kisitoka

In compartimentul MIGRATIE

Mersi acolo am gasit... demult. Ma gindeam poate este vreo tema in alt compartiment, ceea ce tine de acomodare, gradinite si probleme.

Partajează acest post

Link spre post
andreea77

Păi, daţi întrebări acolo. Fetele sunt destul de receptive)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum