Tary

Redobîndirea cetățeniei Române 6

Postări Recomandate

evca

Тоже, чтоб не искать :) http://chisinau.mae.ro/node/264

Actele necesare în dosarul de redobandire a cetăţeniei române sunt:

-Buletinul sau cartea de identitate în copie legalizată;
-Pașaport + copie legalizată;
-Cazier judiciar din România;
-Cazier judiciar detaliat din Republica Moldova eliberat de către Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova - Serviciul Tehnologii Informaționale - cu privire la informaţiile existente în Banca Centrală de date a M.A.I. al Republicii Moldova. (În situaţia în care există o sentinţă/hotărâre de condamnare, va fi depusă o copie conformă cu originalul);
-Acte de stare civilă (certificat de naştere, căsătorie, deces sau divorţ) în copii legalizate pentru titular şi ascendenţi (părinţi, bunici, străbunici), foşti cetăţeni români. (Datele de stare civilă din documentele depuse trebuie să corespundă cu cele din certificatul de naştere ! );
-Declaraţie personală, autentificată la notar sau Secția Consulară din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
-Declaraţie personală, autentificată la notar sau Secția Consulara din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
-Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată la Secţia Consulara a Ambasadei României în Republica Moldova, Chişinău, prin care solicită rebobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului în Republica Moldova; Această declaraţie notarială este supusă taxelor consulare (60 euro);
-Acte de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor, dacă este cazul;
-Acordul soţilor pentru redobândirea cetăţeniei de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar, dacă este cazul;
-În cazul minorilor de peste 14 ani este necesar consimţământul minorilor pentru redobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar în prezenţa unui părinte.

-Toate actele se depun într-un dosar de carton cu şină.
-Cererile se depun personal şi doar în cazuri temeinic justificate medical prin acte doveditoare de un reprezentant legal (mandatar sau avocat).
-Cererile se primesc numai dacă sunt însoţite de toate documentele necesare şi nu există neconcordanţe între datele de stare civilă.

Depunerea jurământului

(Art. 20 din Legea nr. 21/1991)

“(1) Cetățenia română se acordă sau se redobândește la data depunerii jurământului de credință.
(2) În termen de 3 luni de la data comunicării ordinului președintelui Autorității Naționale pentru Cetățenie de acordare sau redobândire a cetățeniei române, persoanele cărora li s-a acordat sau care au redobândit cetățenia română vor depune jurământul de credință față de România"

Programarea pentru depunerea jurământului de credință se face personal, la sediul  Secției Consulare din Str. Grigore Ureche nr. 2, Chişinău. Pentru a consulta programul Secției Consulare vizitați pagina "Program".

Depunerea jurământului de credință la Secţia Consulară se efectuează numai pe bază de programare. La prezentare trebuie să aveţi asupra dvs. următoarele documente:

• comunicarea primită din partea ANC cu privire la aprobarea cererii de redobândire a cetăţeniei române;
  • buletin de identitate cu foaia de însoţire (original şi copie simplă);
  • paşaport moldovenesc (original şi copie simplă);
  • certificat de naştere (original şi copie simplă);
  • certificat de căsătorie, dacă este cazul (original şi copie simplă);
  • 2 fotografii identice, de dată recentă, format 3,5 x 4,5 (cm).

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
riva

Tary, multumesc pentru raspunsuri, insa vreau sa concretizez citeva momente:

- cetatenie inca nuam, abia adun dosarul

1. e clar

2. spuneti ca e devreme sa vorbim despre cetatenia pentru copii: adica nu pot depune actele pentru ei?

3.  am inteles corect? Copia pasaportului strain nu trebuie legalizata ? Putin mai sus in lista actelor scrie pasaport+ copie legalizata - ?

Multumesc

Partajează acest post

Link spre post
riva

...si inca ceva - o persoana care depune acum mi- a spus ca sunt 2 declaratii, ia in lista actelor vad 3.... ce e cu declaratia care costa 60 euro? Scuze, ca nu am inteles

Partajează acest post

Link spre post
Tary

scuze, eu nu am inteles corect intrebarea "2. какие документы нужны на деток, только свид. о рождении? и далее они получат отдельные документы или будут вписаны в мои?"

pentru copii aveti nevoie de urm[toarele documente

-Acte de stare civilă în copii legalizate pentru copiii minori ai solicitanţilor, dacă este cazul;

-Acordul soţilor pentru redobândirea cetăţeniei de către copiii minori, dat prin declaraţie autentificată la notar, dacă este cazul;
-În cazul minorilor de peste 14 ani este necesar consimţământul minorilor pentru redobândirea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată la notar în prezenţa unui părinte.

daca pana la iesirea ordinului copiii sunt sub 18 ani, atunci in ordin v-eti fi doar dvs, iar dupa juramant iei vor fi inscrisi in certificatul dvs de redobandire a cetateniei, in caz ca peste 18 ani, atunci vor fi in ordin de redobandire separat, dar cu numarul dvs de dosar si la juramant vom merge de sine statator

In caz ca depuneti actele la consulatul din Chisinau, atunci va costa depunerea dosarului 60 euro, nu conteaza cati copii aveti inscrisi, daca depuneti in Ro atunci la Bucuresti nu va costa nimic, la Iasi se pare ca cativa roni, deci in Ro e mult mai ieftin, doar drumul va costa.

nu incurcati declaratiile
Declaraţie personală, autentificată la notar sau Secția Consulară din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
-Declaraţie personală, autentificată la notar sau Secția Consulara din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;

astea 2 le faceti la oricare notar din MD

referitor la copia legalizata a pasaportului nu sunt sigura, poate stiu mai bine fetele care au depus recent

Partajează acest post

Link spre post
evca

вы когда приходите к нотариусу - они снимают копии сами со всех ваших документов и их легализуют.

также и про декларации они знают.

Одну декларацию они делают - о том, что вы ничего плохого не желаете Румынии

Вторую - о том, что просите оставить страну проживания Молдову и до сих пор на гражданство не подавали.

Если не жалко 100 лей - они могут сделать и по отдельности все.

Я подавала 2 декларации.

Также на детей - я отдавала сразу декларацию о том что мы не против гражданства - в консульстве ее взяли - и включили в досар.

Хотя мне тоже говорили перед подачей, что сейчас не надо

Я решила пусть будет больше - чем 100 раз ходить.

Partajează acest post

Link spre post
riva

intrebare despre caziere:

1. are cineva o persoana de incredere, care face cazier roman? un pret si un numar de telef. va rog

2. cazierul din RM poate fi facut on-line? mai bine zis poate fi comandat on-line?

va multumesc

Partajează acest post

Link spre post
albinutza

2. cazierul din RM poate fi facut on-line? mai bine zis poate fi comandat on-line?

va multumesc

va duceti la orice banca de economii cu buletinul si spuneti ca doriti sa comandati/ sa platiti pentru cazier juridic, la termenul care doriti

dupa aceea va duceti cu bonurile si va luati cazierul, in ziua in care va spune functionarul de la banca

Partajează acest post

Link spre post
riva

va duceti la orice banca de economii cu buletinul si spuneti ca doriti sa comandati/ sa platiti pentru cazier juridic, la termenul care doriti

dupa aceea va duceti cu bonurile si va luati cazierul, in ziua in care va spune functionarul de la banca

adica nu merg la ei pentru a comanda? odata cu plata la banca se face si comanda si merg la ei in ziua indicata sa-l ridic? am inteles corect? .... ar fi foarte comod

Partajează acest post

Link spre post
Lili

Cine a solicitat rectificarea ordinului de acordarea cetățeniei? Cât timp a-ți așteptat? Au trecut deja mai mult de 3 luni și nimic nu-mi vine...

Partajează acest post

Link spre post
albinutza

adica nu merg la ei pentru a comanda? odata cu plata la banca se face si comanda si merg la ei in ziua indicata sa-l ridic? am inteles corect? .... ar fi foarte comod

Da, corect, eu Asa am facut comanda la cazier

In orice caz citeva luni in urma Asa era

Partajează acest post

Link spre post
evca

1. are cineva o persoana de incredere, care face cazier roman? un pret si un numar de telef. va rog

va multumesc

1. cazier roman am facut aici http://www.ropassport.com/#page_1/

2. RM am comandat si am platit on-line https://servicii.gov.md/ServiceDetails.aspx?id=b60f9e3e-8405-4535-aeba-015b54423588

Partajează acest post

Link spre post
viorelaaa

Fetelor,va rog sa ma ajutati! Pt a merge in Romania si a depune documentele pt buletin,trebuie sa ai pasaport biometric ca sa treci vama?

Partajează acest post

Link spre post
Liubava

Fetelor,va rog sa ma ajutati! Pt a merge in Romania si a depune documentele pt buletin,trebuie sa ai pasaport biometric ca sa treci vama?

toamna soţul a trecut vama cu paşaport albastru şi foiţa galbenă de rădob.cetăţeniei

Partajează acest post

Link spre post
Delfinka

Девочки, а еще вопрос - при подаче документов нужны все нотариально заверенные копии или просто дубликаты отдавать? Просто у меня есть некоторые документы уже на румынском - нужно ли взять их дубликаты?

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

Eu am aparut in ordinul din 28 iulie :yahoo: , in sfirsit. Am asteptat un an si jumate.

Partajează acest post

Link spre post
Tary

Девочки, а еще вопрос - при подаче документов нужны все нотариально заверенные копии или просто дубликаты отдавать? Просто у меня есть некоторые документы уже на румынском - нужно ли взять их дубликаты?

при подаче документы должны быть согласно списку, заверенные копии плюс все оригиналы (или дубликаты)

Eu am aparut in ordinul din 28 iulie :yahoo: , in sfirsit. Am asteptat un an si jumate.

Felicitari, si eu asteptaseram un an si jumatate

Partajează acest post

Link spre post
Наташа

Девочки,скажите кто после присяги делал у нас свидетельство о рождении которое стоит 110 евро,а вот на ребенка  тоже 110 евро стоит и какие документы на ребенка нужно?

Partajează acest post

Link spre post
Tary

Девочки,скажите кто после присяги делал у нас свидетельство о рождении которое стоит 110 евро,а вот на ребенка  тоже 110 евро стоит и какие документы на ребенка нужно?

ACTELE NECESARE PENTRU ÎNSCRIEREA CERTIFICATULUI DE NAŞTERE PENTRU COPIL MINOR:

- certificat de naştere original + copie legalizată la notar;

- certificat de căsătorie românesc părinţi (original si copie simplă) ;

- certificat de naştere părinti româneşti/ moldoveneşti (original si copii simple);

- dovezi cetăţenie părinţi / paşapoarte româneşti (original şi copie simplă);

- acte identitate(buletin) părinţi originale + copie simplă,

- extras de căsătorie, certificat de divorţ sau certificat de deces original + copii simple (daca este cazul); Cetatenii romani trebuie să aiba inscrise mentiunile de divort/deces sot pe spatele certificatului de naştere romanesc daca au mai fost casatoriti.

- acordul notarial al părintelui care nu este cetăţean român pentru înscrierea certificatului de naştere (pentru copii născuţi după dobândirea cetăţeniei române) - original;

- declaraţia ambilor părinţi pentru stabilirea domiciliului minorului în cazul în care părinţii au domicilii diferite (este gratuit si se completează la Secţia Consulară);

- în cazul minorului care a împlinit vârsta de 14 ani este necesar consimţământul acestuia prin declaraţie notarială.

Dacă actele se depun prin împuternicit (numai ruda sau afin gradul I) se mai depun si urmatoarele:

- procură specială pentru Secţia Consulară a Ambasadei României în Republica Moldova în vederea înscrierii certificatului de naştere în registrele de stare civilă româneşti original + copie simplă;

- acte identitate împuternicit (B.I. moldovenesc sau C.I., original + copie simplă);

Certificatele se eliberează în regim de urgenţă (48 de ore de la depunerea documentelor), numai în limita plajei de CNP-uri prealocate misiunii diplomatice. Taxa consulară este de 110 euro pentru cazul în care documentele se depun în termen de 6 luni de la redobândirea cetăţeniei române şi de 155 euro pentru cazul în care documentele se depun după o perioadă mai mare de 6 luni, de la redobândirea cetăţeniei române. În situaţia în care nu mai există CNP-uri pentru data dvs. de naştere certificatele se eliberează după cca. 30 zile.

Partajează acest post

Link spre post
Наташа

ACTELE NECESARE PENTRU ÎNSCRIEREA CERTIFICATULUI DE NAŞTERE PENTRU COPIL MINOR:

- certificat de naştere original + copie legalizată la notar;

- certificat de căsătorie românesc părinţi (original si copie simplă) ;

- certificat de naştere părinti româneşti/ moldoveneşti (original si copii simple);

- dovezi cetăţenie părinţi / paşapoarte româneşti (original şi copie simplă);

- acte identitate(buletin) părinţi originale + copie simplă,

- extras de căsătorie, certificat de divorţ sau certificat de deces original + copii simple (daca este cazul); Cetatenii romani trebuie să aiba inscrise mentiunile de divort/deces sot pe spatele certificatului de naştere romanesc daca au mai fost casatoriti.

- acordul notarial al părintelui care nu este cetăţean român pentru înscrierea certificatului de naştere (pentru copii născuţi după dobândirea cetăţeniei române) - original;

- declaraţia ambilor părinţi pentru stabilirea domiciliului minorului în cazul în care părinţii au domicilii diferite (este gratuit si se completează la Secţia Consulară);

- în cazul minorului care a împlinit vârsta de 14 ani este necesar consimţământul acestuia prin declaraţie notarială.

Dacă actele se depun prin împuternicit (numai ruda sau afin gradul I) se mai depun si urmatoarele:

- procură specială pentru Secţia Consulară a Ambasadei României în Republica Moldova în vederea înscrierii certificatului de naştere în registrele de stare civilă româneşti original + copie simplă;

- acte identitate împuternicit (B.I. moldovenesc sau C.I., original + copie simplă);

Certificatele se eliberează în regim de urgenţă (48 de ore de la depunerea documentelor), numai în limita plajei de CNP-uri prealocate misiunii diplomatice. Taxa consulară este de 110 euro pentru cazul în care documentele se depun în termen de 6 luni de la redobândirea cetăţeniei române şi de 155 euro pentru cazul în care documentele se depun după o perioadă mai mare de 6 luni, de la redobândirea cetăţeniei române. În situaţia în care nu mai există CNP-uri pentru data dvs. de naştere certificatele se eliberează după cca. 30 zile.

Спасибо!Получается я должна сначала получить сама св-во о рождении и св-во о браке ,а потом на основании этого могу делать ребенку свидетельство?

Partajează acest post

Link spre post
Tary

Спасибо!Получается я должна сначала получить сама св-во о рождении и св-во о браке ,а потом на основании этого могу делать ребенку свидетельство?

Если подаете в Молдове, то да, а если в Румынии, то все документы сразу, но для Румынии нужна запись (programare)

Partajează acest post

Link spre post
Наташа

Если подаете в Молдове, то да, а если в Румынии, то все документы сразу, но для Румынии нужна запись (programare)

Просто знаю,что в Румынии мне все документы дешевле обойдутся.Мне не горит.Если надо  запрограммируюсь  

Partajează acest post

Link spre post
Lili

Felicitări!!! Când ve-ți primi certificatul de redobândire a cetățeniei fiți atentă la toate datele, nu doar FNP dar și locul nașterii (noi din anul trecut și până în prezent nu avem rectificarea)

Partajează acest post

Link spre post
Tary

Просто знаю,что в Румынии мне все документы дешевле обойдутся.Мне не горит.Если надо  запрограммируюсь  

e cu MULT mai ieftin

eu la Bucuresti am perfectat 4 acte cu doar 8 roni

440 euro si 8 roni este diferenta?

taxă extrajudiciară de timbru în valoare de 2 lei (timbru fiscal) – sau contravaloarea acestei taxe achitată la centrele DITL Sector 1 în contul RO13TREZ70121340202XXXXX

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.