Vizitator Eu

Sint o proasta sentimentala sau am probleme?

Postări Recomandate

Vizitator Eu

Nu stiu ce-i cu mine dar mai ales dupa nasterea copiilor am observat ca am probleme de gen sentimental. Anume-foarte des pling de la orice. Pot privi un film si sa ma scald in lacrimi. Iau foarte aproape orice neplacere sau daca nu se primeste ceva asa cum am vrut pot intra chiar in depresie. De exemplu chiar ieri mama si fiica mea au plecat la mare. Am vrut sa merg si eu cu baiatul de 2ani jumate( ca nu mam odihni deja 3 ani nicaieri) dar nu s-a primit ca acel mic nu are pasaport iar taica-sau nu a dat permisiune sa fac.(sintem oficial divortati dar locuim impreuna- divort formal documentar).pur si simplu sotul nu a vrut sa ne lase sa plecam ca adica el munceste peste hotare iar eu vreau la mare. Ca rezultat -sint epuizata moral si fizic si ma doare capul de atita plins. Inteleg ca asa ceva nu e normal dar nu pot depasi aceste stari. Sa merg la un psiholog nu am posibilitate, locuim intr-o localitate mica. De ce se intimpla asa ceva? De ce nu pot depasi neplacerile usor cum altii? Orice critica la adresa mea ma omoara. Am prietene care nici nu se gindesc la asa lucruri iar eu simt ca o iau razna. Oare mai este cineva asa sentimental ca mine sau la mine deja totul a devenit mai grav?!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
klara

Может просто эмоциональность повысилась

А может гормональный сдвиг

Я после родов нервная была.очень. оказалась, проблемы со щитовидкой были

Может просто эмоциональность повысилась

А может гормональный сдвиг

Я после родов нервная была.очень. оказалась, проблемы со щитовидкой были

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Eu

Tiroida n-am verificato, dar sint si eu foarte nervoasa.deseori tip la copii ca se aude cred si la vecini.

Partajează acest post

Link spre post
azar

Вы нервная,оттого что живете сама с детьми,муж считает что ноги ему надо целовать,он ведь на заработках, наверное и характер у него тяжелый...

У вас и накапливается.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Eu

Спасибо, вы правы. У мужа характер не сахар. Ему кажется что он всегда прав. Иногда хочется уйти куда-то от всех проблем.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator совет

при таком муже не плохо и хитрить временами

это сохранит и видимость семьи и адекватность матери

почему видимость?

да потому что я считаю что когда между супругами согласия и понимания нет, это не семья а видимость

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Eu

А можно по подробнее на счёт адекватности матери ?

Partajează acest post

Link spre post
Enya

Адекватных мам в младенчестве нет . Все уставшие и задерганные. Просто кто то держит себя в узде, а кто то срывается.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator совет

дети все подмечают

ваши слезы, перепады настроения не могут оставить их равнодушными

формируется определенное восприятие мира, губительное для них  

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Sunteti epuizata.

Singura cu doi copii, mai ales al doilea inca e mic, probabil inca fonul hormonal "joaca", plus toate problemele pe care le aveti cu sotul. Nu ma mira starea dvs. Aveti nevoie de relaxare si cit de groaznic n-ar suna, sa va odihniti de copii macar o zi.

Daca ar fi fost relatia buna cu sotul, daca ati fi sost inteleasa si ati fi avut sprijin moral din partea lui, nu cred ca ati fi deschis tema data.

Dvs asteptati de la sot, probabil, ceea ce el nu va poate da. El considera ca trimitind bani isi indeplineste totalmente roul de tata, iar mam face restul si nu are dreptul la relax. Daca eu muncesc, pai nici sotia sa nu se odihneasca. Miroase a egoizm din partea lui.

Ce sa faceti? Cred ca nimeni n-o sa va dea sfat, dar fetele mai sus au zis bine ca starea dvs se reflecta asupra copiilor si asupra dvs tot. 

Partajează acest post

Link spre post
NadeaS

послеродовая депрессия должна была уже закончиться.
Поддержки вы просто не чувствуете от мужа, такой как вам бы хотелось, семья не такая как в вашем представлении "нормальной" семьи, отсюда и депрессия и нервозность и слёзы и срывы на детях. Обратитесь к невропатологу, попейте успокоительных.
И, наверно, нужно попытаться принять ситуацию такой какая она есть, (если мы не можем изменить ситуацию, то надо изменить отношение к ней), на самом деле нервных срывов будет меньше.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Eu

Fericire cred ca aveti dreptate. Sotul intr-adevar aduce bani acasa dar restul absolut tot ramine pe mine. Asa era in familia socrilor si el asa considera ca e corect. M-am gindit chiar miine dupa ce-mi duc piciul la gradi sa merg la farmacie si sa procur ceva calmante pe baza de plante.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Eu

Надя спасибо вам большое за хорошие слова. Заставили меня о многом подумать.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Eu

Fericire, sotul meu este foarte gelos. Eu sint mai mica ca el cu 9 ani. Mai degraba nu e egoism din partea lui dar cred ca gelos peste masura. Poate sa vina de peste hotare si la 10-11 noaptea fara sa preintimpine ca vada daca nu cumva am vre-un oaspete de gen masculin in ospetie.

Partajează acest post

Link spre post
Zefirka

А может " псевдоревность" с 2 маленькими детьми , это просто прикрытие своего авторитарного отношения к вам и мужского эгоизма- шовинизма ...

Любящий муж должен понимать ваш вклад в семью... Постарайтесь что бы он сам это прочувствовал, оставив его с детьми и хозяйством хоть на пару дней ( приезжает в отпуск иногда ?)

А на счет отдыха , пусть берет маленький отпуск и езжайте вместе отдыхать...

Постарайтесь объяснить что его работа заканчивается окончанием рабочего дня, а ваша никогда , она просто круглосуточна ...

Partajează acest post

Link spre post
Zefirka

Поговорите с мужем на чистоту... Скажите что вы цените его за все что он делает для семьи...Но все же....Расскажите как вы устали и что с вами происходит на самом деле... Постарайтесь вместе отдохнуть , побыть вместе, расстояния добавляют нервозности и непонимания...

Partajează acest post

Link spre post
Zefirka

Желаю вам удачи и взаимопонимания!

ПыСы Легкие седативные препараты не помешают. После консультации с врачом( сдайте анализы на гормоны, проверьте щитовидку) ...

Partajează acest post

Link spre post
Enya

Все проходит, и это пройдет.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Poate sunt sceptica in privinta calmantelor, dar cred ca in cazul dvs, autor, o sa camuflati un pic consecintele problemei, insasi problema va ramine.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Aaaa! Si incetati sa ginditi ca sunteti o proasta sentimentala sau ceva in acest stil!!!

Sunteti mamica a doi copii, sotie grijulie si femeie epuizata, care are nevoie de odihna, sustinerea si dragostea sotului.

Incetati sa cautati "buba" numai in dvs. Nimeni nu este perfect, doar cu totii stim ca femeile "noastre" stiu sa-si ia prea multe responsabilitati si doar cind iau totul in spate, numai dupa asta realizeaza cit de gresit au procedat. Doar ca, pina isi dau femeile seama, barbatii reusesc frumusel sa se relaxeze sa se scarpine la buric.

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

M-am gindit chiar miine dupa ce-mi duc piciul la gradi sa merg ...

poate ideea asta va pare mai atractiva ?...daca nu mergeti voi la mare, atunci sa vina marea la voi :)

...organizati o ´plaja´  chiar acasa, cu totul inclus : o plapuma asternuta pe iarba afara, muzica buna, un suc sau chiar un cocteil+o revista/carte interesanta,  apoi un somn dulce si va veti simti mai bine.  

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Tu crezi ca sotul tau lucreaza incontinuu si nu se mai duce la fumat, nu bea o bericica seara dupa lucru cu prietenii? Hai sa fim seriosi. Era un videoclip pe Internet despre lucru 24 din 24, neplatit, in picioare tot timpul. Lumea era chemata la interviu si li se propunea astfel de lucru, li se spunea ca sunt persoane care o fac. Pai ei ziceau, Doamne fereste nu ma apuc de asa ceva. La care lor la sfirsit li s-a spus, ca asta o fac TOATE MAMELE DE PE LUME. Si mai citeste si Marshall Rozenberg "Comunicarea non-violenta", o carte foarte utila, sa citeste usor, poti sa-ti organizezi o plaja acasa cum a propus o mamica mai sus si sa citesti cartea, o descarci de pe Internet. Si gaseste aici pe forum consultatiile psihologului si adreseaza-te, eu am stat in depresie foarte mult timp, asta poate duce si la boli mai grave, nu lasa lucrurile la voia soartei, cineva a scris ca va trece, nimic nu trece fara urmari.

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Am o colega de servici casatorita(ambii din Tiraspol, copii inca nu au), si iata ca la varsta de 25ani ea s-a deprins sa indeplineasca toate obligatiiile femeii, cum se spune la noi...: mancare, ordine, pregatirea cutiutei cu mancare pentru sot la servici pentru ca el nu stie cum, ;si de ceva timp a inceput sa se jeluie ca oboseste foarte tare, ca vrea si ea sa vina uneori seara si sa gaseasca cina gata facuta, sau macar uneori dimineata sotul sa-si faca singur tartinele...Eu deseori o intreb care-i problema, de ce nu-i permite, la ce mereu aud acelasi raspuns "el nu poate, nu stie cum, asta-i lucrul femeii"....si in sfarsit zilele trecute a facut un progres! Vazand ca intarzie la servici, si ca nimic nu e gata, sotul a intrebat-o daca trebuie ajutata cu ceva, si ea l-a rugat sa-si pregateasca singur saculetul cu mancare pt pranz. Ce fericire in ochii ei ca el s-a descurcat! Mai are inca de lucrat la acest capitol, dar deja e un pas. Iata are sotul dispozitie, o suna si-i spune cat o iubeste...si ca vrea ceva special deseara...si cine trebuie sa se ocupe de asta? Sotia! Iar daca sotia are dispozitie buna, tot ea trebuie sa intreprinda o cina romantica, o iesire in oras...numai ca ea tace. Atat timp cat tace- celor din jur li se pare ca totu-i normal, ca asa si trebuie. Barbatii asteapta sa le spui concret, fara a umbla prin inconjurate si nimic la tema, asteptand ca ei singuri sa-si dea seama ca esti obosita, ca vrei la plimbare, ca ai nevoie de mai mult somn...

Si eu mai am de lucrat la capitolul asta))), dar imi place atunci cand in familie e un compromis, ajutor si intelegere reciproca, cand liber poti sa spui ce te framanta, ce doresti, ce te doare, ce te bucura....si daca inainte il mustram deseori pe sot ca a procurat fructe/legume nu chiar bune, dupa sfatul Fericirei, incerc sa ma abtin de la comentarii, il las pe el singur sa vada ce a procurat si sa faca concluzii, fara a-i aduce aminte de cateva ori ca se putea de ales ceva mai calitativ... si ma mir ca in ultimul timp alege chiar mai bine ca mine))).

Autor, explicati-i sotului ca copiii au nevoie de o mama sanatoasa si odihnita.

Calmante nu as prescrie nimanui, mi se pare ca multi devin dependenti de ele, si la un moment dat ele nu mai ajuta sau e nevoie de doze mai mari.

Mai bine ceai cu miere, o inghetata, o carte buna, o plimbare...orice va face placere!

Pe sot nu-l mai schimbati(nici gelozia, nici egoismul, nici "despotismul"), dar daca veti gandi mai putin(mai putin te gandesti- mai putin te "gruzesti"), veti face anume ceea ce va place, va veti relaxa si odihni cat e nevoie...atunci veti fi privita cu alti ochi, iar principala fericire e atunci cand cei din jur (copiii!!!) sunt sanatosi si fericiti! Mi se pare ca atunci cand cuprinzi la piept copiii- toate neplacerile si tot pesimismul trece, caci de la ei radiaza atata dragoste, nevinovatie, sinceritate si caldura!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Eu

Fetelor aveti dreptate. Aseara mi-a facut o scena de gelozie ca de ce nu eram acasa la orele 8seara sa-i fiu disponibila pe skipe. Iesisem cu o cumatra la plimbare cu copiii. Nu inteleg, ce se intimpla cu barbatii istea? Cu cit mai bine te porti cu ei cu atit mai tare se suie in cap. Pe linga faptul ca am grija de copii si casa eu mai am si serviciu, niciodata n-am stat pe capul lui. Cred ca de prea cuminte ce sint merit cite o scena din astea. Macar am obtinut o victorie - l-am convins sa mergem cu toata familia in concediu in august cit mai am si eu vacanta.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Nu conteaza

De ani de zile sunt intro relatie, degraba o sa fie 10 la numar. De un timp incoace am inceput si eu sa ma gindesc tot mai des la de ce toti au familii copii dar noi stam…respectiv am intrebat cind o sa urmeze. Raspunsul deloc nu a fost cel asteptat. El nu-si doreste sa se casatoreasca in genere, daca vreau asa e bine daca nu… liniste. Ii zic bine macar sa ne oficializam relatia in caz ca apare un copil, nici asta nu-si doreste… motivind ca asta nu este o siguranta, ca daca va avea de plecat nici asta nu-l va opri. Situatia aceasta ma tensioneaza si tot stau cu gindul si frica de ce nu vrea… nu mai am chef de nimic, incep diferite activitati ca sa ma dezbat, dar realizez ca ma plictisesc ca nu asta e principalul, ca timpul trece, si cu el si viata mea pe alaturi fara mari realizari, monotonia aceasta ma distruge. Totul mai mergea cum mergea pina s-au inceput fazele de genul: nu ma atinge… da-te mai inkolo…da-mi pace, n-am chef de vb, du-te singura daca te invita prietenii, sau un eveniment se preconizeaza, asa sunt eu... De citeva luni bune nu mai are chef nici de sex, motivind ca nu simte nevoia, asta acum dar ce va fi peste ani, daca va fi, de unde vor aparea copii, de saruturi imbratisari, afectiune,  nu mai zic deja nimic, am si uitat cum este. Deja si sunetele il deranjeaza. Sincer nu mai stiu ce sa cred, dupa atitia ani realizez ca totul se ruineaza si nu pot face nimic, sa discute nu doreste, ii dau o intrebare si trebuia sa astept o ora pina aud un da sau nu, sau in genere da-mi pace… Am fost despartiti o perioada, tot la dorinta lui sa facem o pauza, acuma a revenit, eu sperind ca s-a gindit ce-si doreste din relatia asta, dar realizez ca e mult mai rau decit era inainte…, intrebindu-l tu te-ai gindit ca daca te intorci e si normal ca o sa te intreb cu ce scop, el zice ca nu s-a gindit, timpul o sa arate, el nu traieste cu viitorul.  Eu tin mult la el, el stie asta, dar totodata nu inteleg, daca si daca nu-si doreste nimic de ce sta, de ce nu pleaca in alta parte…, noi oricum locuinta o arendam. Ma gindeam ca poate are pe cineva, dar tot eu stau si ma gindesc nu era sa revina, de fapt nici nu observ nimic suspect. Nu stiu ce sa fac am impresia ca ma amagesc pe mine ca o sa fie bine, totodata ma tem ca o sa ma trezesc iar cu discutii de genul eu plec… facem o pauza… dar timpul trece, toti ma preseaza cu intrebari ce faceti, chiar si dupa revenirea de acuma, ma simt aiurea in fata la toti, cind de fapt eu singura nu stiu ce sa intimpla, parintii mei idee nu au ce se intimpla, de fapt niciodata nici nu s-au interesat, prioritar fiind paharul, dar oricum imi este si rusine sa le spun. Am fost in ospetie la ai lui, deja ma simt vinovata ca am facut-o, nustiu daca sa ma mai duc pe viitor, , nu stiu cine sunt pentru el, el zice prietena, dar ce fel de prietena tace, ma simt ca o straina intro lume in care am impresia ca nimeni nu ma accepta… Deja realizez uneori ca sunt invidioasa pe prietenele mele care se casatoresc, care au copii si tot asa…nu inteleg de ce nu merit si eu macar cit de cit sa ma bucur de aceste mici placeri… Incerc sa discut calm, sa-i explic ca rutina aceasta o sa ne distruga de tot, ca e cazul si el sa se implice cit de cit, raspunsul e ca de obicei, eu nu te tin, eu sunt asa cum sunt vrei accepta, nu vrei cum vrei. Mie imi vine greu sa renunt la relatia data, pentru ca tin la el, si sunt gata sa lucrez asupra mea, asupra unei schimbari, dar nu simt sa vina asta si de la el, nu inteleg ce isi dorescte, sincer am obosit sa trag carul de una singura, cind cineva il trage inapoi, nustiu cum sa procedez, nici nu mai stiu daca are sens sa mai discut cu el pe tema data, pentru ca de fiecare data se termina ka fel cu lacrimi si santajuri sau asa sau delok, cu toate ca deja imi dau seama ca dispar practic toate temele noastre de discutii, odata ce planuri nu facem, despre viitor nu mai vb, nu mai vad rostul, nustiu ce sa fac, cum sa mai vb cu el, sa plec sau sa ma resemnez ca asa el e si sa-l accept…sincer nu mai stiu cum sa ma comport si ce sa fac…simt ca ma instrainez de toti si nici chef de viata nu mai am,la serviciu atmosfera incordata, acasa la fel, nu ma simt inteleasa de nimeni, nu mai inteleg de ce ma scol dimineata si pentru ce… nu mai inteleg nici el ce vrea de la mine…de ce mai sta, asteapta momentul potrivit ca sa plece sau care este scopul ca stam impreuna…ma simt confuza…

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum