Danciu

Somnul de zi la copii de 5-6 ani la gradinita

Postări Recomandate

Danciu

Buna ziua,

fetita mea mai mare nu mai are necesitatea somnului de zi. Daca doarme la amiaza, foarte greu o culc seara, de obicei adoarme in jur de 00.00. Daca nu doarme ziua deloc, seara se culca la 21.30-22.00 si doarme foarte bine pana dimineata. In week-end nu avem probleme, dar cand mergem la gradinita e complicat. Mai mult, in ultimul timp plange ca nu vrea la gradinita din cauza somnului de zi, ei nu-i e somn, dar sa stea 2 ore in pat pentru ea e un chin. Am rugat educatoarea sa n-o forteze cu somnul, poate sa-i dea o carte sau sa-i dea sa deseneze in timpul asta, dar educatoarea este categorica, ea zice ca la asa varste copiii au necesitatea sa doarma si ca ele sunt verificate si daca cineva nu doarme sunt certate. Stiu ca peste hotare, la asa varste nici nu-i mai forteaza pe copii sa doarma. Nu inteleg de ca trebuie sa mergem dupa sabloane, doar nu toti copiii sunt la fel... Mai rau e ca gradinita ii trezeste repulsie si plange foarte tare. Acasa s-o tin nu pot, caci lucrez. Cum e situatia cu picii vostri? Cum ati solutionat? 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cosinzeana

discutati cu metodistul(educatorul superior) gradinitei, poate gasiti un compromis.

Succes!

Partajează acest post

Link spre post
Danciu

Is foarte categorici, si nu numai de la gradinita, dar si de la Directia de invatamant Chisinau. Am sunat, dar mi s-a inceput ca Europa e Europa, dar aici suntem in Moldova. Somnul e obligatoriu si va dati seama ce va fi cu educatoarea, sarmana, care lucreaza cu 35 copii si mai mult sa nu aiba nici o pauza de ei. Am inteles ca se pune accent pe comoditatea educatorului, nu a copilului. Inteleg si pozitia lor, caci intra-adevar un educator cu atatia copii e complicat, pauza de somn e ca o gura de aer, in care te mai relaxezi...Ma gandesc sa-i caut copilului un centru de dezvoltare unde s-o duc la activitati in a doua jumatate a zilei... Credeam ca poate s-a mai schimbat ceva la noi, dar vad ca ramanem cu mentalitatea invechita, unde toti copiii trebuie crescuti dupa un sablon... Oricum, vom gasi solutii. :)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum