Irinica

pensie de invaliditate

Postări Recomandate

Irinica

Buna ziua! Spuneti-mi va rog, care sunt criteriile de stabilire a gradului de handicap grav si accentuat? Adica ce trebuie sa poata si sa nu poata persoana cu handicap (copil)? Stiu si un matur cu handicap mintal. Grupa de invaliditate i se prelungeste in fiecare an, are schizofrenie. De ce nu i se da grad de handicap pe viata, doar boala asta nu se lecuieste? Anul trecut n-a fost la spital, i s-a permis din mai multe motive sa i se prelungeasca grupa fara spitalizare. Anul acesta e neaparat sa mearga la spital? Medicul din sectie zice ca poate sa nu mearga la spital 3 ani si se prelungeste invaliditatea, medicul psihiatru de sector zice ca trebuie sa stea numaidecit in spital. Citi ani trebuie sa fii invalid ca sa ti se dea handicap pe viata? Multumesc pentru raspunsuri.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua! Spuneti-mi va rog, care sunt criteriile de stabilire a gradului de handicap grav si accentuat? Adica ce trebuie sa poata si sa nu poata persoana cu handicap (copil)? Stiu si un matur cu handicap mintal. Grupa de invaliditate i se prelungeste in fiecare an, are schizofrenie. De ce nu i se da grad de handicap pe viata, doar boala asta nu se lecuieste? Anul trecut n-a fost la spital, i s-a permis din mai multe motive sa i se prelungeasca grupa fara spitalizare. Anul acesta e neaparat sa mearga la spital? Medicul din sectie zice ca poate sa nu mearga la spital 3 ani si se prelungeste invaliditatea, medicul psihiatru de sector zice ca trebuie sa stea numaidecit in spital. Citi ani trebuie sa fii invalid ca sa ti se dea handicap pe viata? Multumesc pentru raspunsuri.

Informatie mai detaliată puteți găsi aici:  

\http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=344149〈=1

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Multumesc mult, e foarte utila informatia. Dar va rog sa-mi raspundeti si la o astfel de informatie: am citit aici ca pentru transportul interurban tot se acorda reduceri, de exemplu, daca eu calatoresc des la bunica la tara, as putea beneficia de reduceri. In ce marime sunt reducerile pentru invalizii cu grad accentuat si grav? Si alta: dupa cum am inteles, macar ca am grad de invaliditate accentuat, pot sa lucrez in calitate de asistent personal pentru copil fara ca sa mi se ia pensia de invaliditate? Asta in caz ca copilu primeste grad de invaliditate sever. La asistenta sociala mi s-a spus ca nu pot primi si pensie de invaliditate si sa lucrez ca asistent pentru copil. Cum e drept?

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Domnul Grigore, am revenit acasa. Va rog mult sa ma ajutati, FOARTE MULT!!!!! Am luat-o pe fata de la spital si am scris refuz de spitalizare fiindca s-au purtat cu ea foarte urit acolo. I-au pus diagnoza de schizofrenie. Doamna doctor mi-a spus ca ei nu i se va da grupa pentru ca nu a stat pina la urma in spital. Fata are probleme serioase cu rinichii si ginecologice si eu i-am rugat sa ma lase sa stau cu ea la spital. Nu mi-au permis. In fiecare zi veneam si o spalam dimineata, seara le-am rugat sa-i dea voie sa se spele ca ea trebuie sa se spele de 2 ori pe zi, ele imi ziceau "bun, bun", si asa au zis dar n-au facut nimic joi, vineri si simbata. Duminica doamna i-a dat voie sa se spele. Ea se teme de injectii, azi am auzit-o urlind cind ii puneau injectiile, eu am vrut sa intru la ea, tremuram toata, nu mi s-a permis. Si mai multe lucruri. Ea intr-adevar nu poate sa ramina singura, eu inteleg ca este lege, dar daca ea nu stie de unde sa ia hirtia de WC, doamnele se schimba in fiecare zi si nimeni nu-i spune "Madalina, azi eu am sa fiu ingrijitoarea ta, la mine sa te adresezi cind iti va fi nevoie de ceva". De-acuma eu cind vin ii spun ca azi e doamna ceea de serviciu, la ea sa te adresezi, dar pina atunci ea sta cu f... murdar, ma scuzati de asa vorbe. MULTUMESC MULT DE AJUTOR. 

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Domnul Grigore, am revenit acasa. Va rog mult sa ma ajutati, FOARTE MULT!!!!! Am luat-o pe fata de la spital si am scris refuz de spitalizare fiindca s-au purtat cu ea foarte urit acolo. I-au pus diagnoza de schizofrenie. Doamna doctor mi-a spus ca ei nu i se va da grupa pentru ca nu a stat pina la urma in spital. Fata are probleme serioase cu rinichii si ginecologice si eu i-am rugat sa ma lase sa stau cu ea la spital. Nu mi-au permis. In fiecare zi veneam si o spalam dimineata, seara le-am rugat sa-i dea voie sa se spele ca ea trebuie sa se spele de 2 ori pe zi, ele imi ziceau "bun, bun", si asa au zis dar n-au facut nimic joi, vineri si simbata. Duminica doamna i-a dat voie sa se spele. Ea se teme de injectii, azi am auzit-o urlind cind ii puneau injectiile, eu am vrut sa intru la ea, tremuram toata, nu mi s-a permis. Si mai multe lucruri. Ea intr-adevar nu poate sa ramina singura, eu inteleg ca este lege, dar daca ea nu stie de unde sa ia hirtia de WC, doamnele se schimba in fiecare zi si nimeni nu-i spune "Madalina, azi eu am sa fiu ingrijitoarea ta, la mine sa te adresezi cind iti va fi nevoie de ceva". De-acuma eu cind vin ii spun ca azi e doamna ceea de serviciu, la ea sa te adresezi, dar pina atunci ea sta cu f... murdar, ma scuzati de asa vorbe. MULTUMESC MULT DE AJUTOR.

Care e întrebarea?

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Intrebarea mea este daca pot sa-i prelungesc gradul de invaliditate cu schizofrenie fara ca ea sa stea in spital. Pentru ca la spital am scris refuz de a ne trata acolo si ei au spus ca nu ni se va da grupa pentru ca nu am vrut sa stam.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Intrebarea mea este daca pot sa-i prelungesc gradul de invaliditate cu schizofrenie fara ca ea sa stea in spital. Pentru ca la spital am scris refuz de a ne trata acolo si ei au spus ca nu ni se va da grupa pentru ca nu am vrut sa stam.

Daca medicul psihiatru a indicat necesitatea internarii, atunci da, este necesar deoarece anume el vine cu propunerea de prelungire sau indicare a gradului de dizabilitate

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Dar daca copilul nu poate sta acolo singur pentru ca eu o lecuiesc de rinichi si de problemele ginecologice cite o jumatate de an dupa fel de fel de "experimente", de ce nu ma lasa sa stau cu el, este vreo lege care sa indice ca nu poate sa stea copilul cu mama sa? Mai ales ca comportamentul personalului de acolo lasa mult de dorit? Ei singuri zic ca au multi copii in ingrijire, nu pot face o exceptie? Pe mine "experimentele" acestea cu calirea copilului de dimineata dezbracat la gimnastica si cu nespalatul la timp ma costa mult.

Editat de Irinica

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Dar daca copilul nu poate sta acolo singur pentru ca eu o lecuiesc de rinichi si de problemele ginecologice cite o jumatate de an dupa fel de fel de "experimente", de ce nu ma lasa sa stau cu el, este vreo lege care sa indice ca nu poate sa stea copilul cu mama sa? Mai ales ca comportamentul personalului de acolo lasa mult de dorit? Ei singuri zic ca au multi copii in ingrijire, nu pot face o exceptie? Pe mine "experimentele" acestea cu calirea copilului de dimineata dezbracat la gimnastica si cu nespalatul la timp ma costa mult.

Asa lege(normă legala) nu exista.

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Multumesc, va trebui probabil sa facem vreun demers sa se adopte o astfel de lege.

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

Cer scuze ca ma bag dar nu am putut trece pe alaturi...

Irinica eu cred ca domnul avocat a avut in vedere ca nu exista lege care sa va interzica sa stati cu copilul in spital...

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Cer scuze ca ma bag dar nu am putut trece pe alaturi...

Irinica eu cred ca domnul avocat a avut in vedere ca nu exista lege care sa va interzica sa stati cu copilul in spital...

Am citit si eu mai atent acum mesajul, si cred ca Dstra ati inteles corect. Am sa incerc sa rezolv cumva situatia. Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Invalid

Buna!Aici pe acest forum cred ca e ultima șansă.Mă numesc Constantin, bărbat cu invaliditate 2, am 3 probleme cred eu care nu le pot rezolva din cauza capacitatea pierdută.1.Toți angajatorii mă refuză din cauza ca am invaliditate.2.Nu am loc de muncă adica venituri de a intretine familia(sotia mia dat divort).3.Nu am locuință socială din cauza că toți une am pus dosarul de a primi locuință sunt indiferenți.

Domnul Grigore solicit niște sfaturi la tematica și subiectele expuse mai sus:Vă rog să mă ajutați caci și așa am invaliditate pe viață și nu știu cit mia mai rămas de trait cu așa boală caci evoluează în RM.

Scurt istoric:În anul 2005 am fost diagnosticat cu o boală care nu se tratează, am fost lipit de pat 2 ani am fost nemișcat nu puteam merge nu puteam mînca scurt om deconectat.În anul 2008 în spirit a venit dorința de a mă căsători de a trăi ca toți familie copii și mam ridicat și am început să merg în 2009 am întîlnit soția mam căsătort în 2013 și în 2017 divorț din cauza ca locuință, servici adica bani, copii nu sunt.

Eu nu sunt disperat caci am fost întro situație mai grea dar solicit sfaturi.

Am facut o acțiune am depus la CEDO această situație.

Partajează acest post

Link spre post
Invalid

La moment sunt Invalid de grupa 2 și nimeni nu mai are nevoie de mine.

LEGE Nr. 821
din  24.12.1991
privind protecţia socială a invalizilor

Articolul 11. Deservirea nevoilor de trai ale invalizilor
    La repartizarea încăperilor de locuit, organele autoadministrării locale, întreprinderile, instituţiile şi organizaţiile ţin cont de necesităţile invalizilor în ce priveşte repartizarea pentru acestia a încăperilor de locuit în apropierea locului lor de muncă, a locului de trai al rudelor lor şi a instituţiilor de reabilitare.
    Invalizilor, conform indicaţiilor medicale şi ţinîndu-se seama de doleanţele acestora, li se oferă încăperi de locuit la etajele de jos, iar celor care au apartamente la etajele de sus li se schimbă cu spaţiu locativ la etajele de jos.
    Încăperile de locuit acordate invalizilor trebue să corespundă cerinţelor tehnice-sanitare, determinate în conformitate cu starea sănătăţii invalizilor.
    Invalizilor de grupa I şi II, precum şi familiilor cu copii invalizi care au nevoie de îmbunătăţirea condiţiilor de trai, li se acordă încăperi de locuit în primul rînd. În aceste scopuri statul alocă investiţii capitale.
    Invalizilor li se acordă înlesniri la plată spaţiului locativ şi a serviciilor comunale în modul stabilit de legislaţie.
    Invalizilor nevăzători de grupa I şi II, celor cu deleglări ale aparatului locomotor li se acordă dreptul de a-şi construi garaj în aproprierea locului de trai.

5 ani aștept locuință socială dar articolul 11 scrie frumos.
Articolul 30. Realizarea de către invalizi a dreptului
                         la muncă
    În scopul realizării capacităţilor creatoare şi de producţie ale invalizilor şi ţinînd cont de programele individuale de reabilitare, acestora li se asigură dreptul de a lucra la întreprinderi, în instituţii şi organizaţii cu condiţii obişnuite de muncă, la întreprinderi, în secţii şi sectoare specializate care folosesc munca invalizilor, precum şi să practice munca individuală sau altă muncă, neinterzisă de lege.
    Refuzul de a încheia un contract de muncă ori de a avansa în serviciu concedierea din iniţiativa administraţiei, trecerea invalidului la altă muncă fără consimţămîntul lui din motive de invaliditate nu se admit, cu excepţia cazurilor cînd, potrivit concluziei expertizei medico-sociale, starea sănătăţii acestuia împedică îndeplinirea îndatoririlor profesionale ori ameninţă sănătatea şi securitatea muncii altor persoane.
    Nu se admite concedierea din lucru din iniţiativa administraţiei a persoanei care trece cursuri de reabilitare medicală, profesională şi socială în instituţii respective indiferent de termenul aflării în aceste instituţii.
Articolul 31. Plasarea invalizilor în cîmpul muncii
    Plasarea în cîmpul muncii a lucrătorilor care au devenit invalizi se înfăptuieşte, în corespundere cu concluziile comisiilor de expertiză medicală a capacităţii de muncă, la întreprinderea, instituţia, organizaţia în care muncitorul sau funcţionarul şi-a pierdut parţial capacitatea de muncă. În cazul în care lipsesc condiţiile pentru continuarea activităţii de muncă a invalizilor la aceeaşi întreprindere, instituţie, organizaţie, plasarea în cîmpul muncii se înfăptuieşte cu concursul serviciului de stat pentru utilizarea forţei de muncă.
    Recomandările pentru plasarea în cîmpul muncii a invalizilor propuşi de oficiile forţei de muncă (în conformitate cu locurile rezervate) sînt obligatorii pentru patroni.
    Organele autoadministrării locale, cu participarea organizaţiilor obşteşti ale invalizilor şi ţinînd cont de necesităţile invalizilor, aprobă listele de funcţii şi profesii care trebuie să fie ocupate preferenţial de invalizi, stabilesc normativele de rezervare pentru ei, la întreprinderi, în instituţii şi organizaţii, a locurilor de muncă (în mărime de cel puţin 5 la sută din numărul total al lucrătorilor), îmfiinţează întreprinderi, secţii, sectoare specializate pentru utilizarea muncii invalizilor.
    Ţinînd cont de necesităţile invalizilor,întreprinderile,instituţiile şi organizaţiile înfiinţează întreprinderi, secţii şi sectoare specializate pentru utilizarea muncii invalizilor.
    În acest caz, din Fondul de şomaj lor le vor fi recuperate cheltuielile pentru procurarea utilajului destinat amenajării locurilor de muncă pentru invalizi.
    Organele de plasare în cîmpul muncii, în comun cu reprezentanţii organizaţiilor obşteşti ale invalizilor, cu sindicatele, elaborează anual programe de plasare în cîmpul muncii a invalizilor.
    Organele autoadministrării locale sînt obligate să elibereze întreprinderilor ce organizează muncă la domiciliu a invalizilor, precum şi invalizilor care practică activităţi de muncă individuală încăperi corespunzătoare şi să acorde ajutorul necesar pentru procurarea materiei prime şi vînzarea producţiei.
    Patronii care nu au rezervat locuri de muncă pentru invalizi sau se eschivează de la angajarea lor efectuează defalcări financiare în Fondul de şomaj în mărimea unui salariu anual mediu al lucrătorului de la întreprinderea, instituţia, organizaţia în cauză pentru fiecare loc de muncă necreat.
Articolul 32. Obligaţiile patronilor privind plasarea
                         în cîmpul muncii a persoanelor care şi-au
                         pierdut capacitatea de muncă la lucru
    Patronii sînt obligaţi să repartizeze locurile de muncă disponibile sau să creeze locuri noi de muncă pentru plasarea în cîmpul muncii a lucrătorilor care şi-au pierdut capacitatea de muncă în urma unui accident la întreprinderea dată sau au căpătat o boală profesională în urma cărui fapt au fost recunoscuţi ca invalizi.
    În cazul neîndeplinirii condiţiilor indicate, patronii sînt obligaţi ca la desfacerea contractului (acordului) de muncă cu acest lucrător să defalceze în Fondul de şomaj o cotă egală cu zece salarii anuale ale lucrătorului respectiv.
Toți angajatorii mă refuză dar articolul 30 scrie frumos.
Toți patronii unde am muncit mau aruncat afară fără nici o obligație din art.32,, dar scrie frumos.

Partajează acest post

Link spre post
Invalid

Articolul 34. Durata timpului de muncă şi normele de
                         producţie pentru invalizi
    Pentru invalizi de grupă I şi II (dacă aceşia nu beneficiază de dreptul la înlesniri mai mari) se stabileşte o durată de muncă redusă de 30 ore pe săptămînă.
    Antrenarea invalizilor în lucrări suplimentare, la muncă în zilele de odihnă şi în timp de noapte se permite numai cu consimţămîntului lor, dacă aceste lucrări nu le sînt contraindicate de medic.
    Patronii, de comun acord cu comitetele sindicale, au dreptul de a reduce invalizilor care lucrează în întreprinderi normele de lucru.

Și normal cui trebuie așa muncitor lor dăle 200 de ore pe săptămînă.

Domnul Grigore ajutațimă vă rog.

Partajează acest post

Link spre post
Invalid

Articolul 45. Repartizarea locuinţelor construite pe contul
mijloacelor organizaţiilor obşteşti ale invalizilor
    Locuinţele construite de către organizaţiile obşteşti ale invalizilor pe contul mijloacelor proprii nu se înstrăinează şi se repartizează la aprecierea organizaţiilor obşteşti ale invalizilor în conformitate cu legislaţia cu privire la locuinţe.
    În cazul participării de cota-parte la construcţia de locuinţe, organizaţiile obşteşti ale invalizilor sînt scutite de a participa pe baza de cotă-parte la dezvoltarea capacităţilor industriei construcţiilor şi la construcţia comunală, precum şi de a transmite o parte din spaţiul locativ organelor autoadministrării locale şi altor organizaţii.

ONG sunt doar denumiri am sunat la organizații și ca deobicei ..... și după aceasta la omenire apare întrebări dar de ce e furtună de cad coăacii de grindină de ce accidente deoarece alți oameni sunt indiferenți față de oamenii care au nevoie de ajutor.

Partajează acest post

Link spre post
Invalid

Articolul 37. Organele de stat care acordă asistenţă
                          socială invalizilor.
    Asistenţa socială este acordată invalizilor de către organele autoadministrării locale, de către organele muncii şi protecţiei sociale ocrotirii sănătăţii, învăţămîntului public, culturii, de cultură fizică şi sport şi de către alte organe de stat pe baza concluziilor expertizei medico-sociale în conformitate cu legislaţia în vigoare.
    Organele centrale ale puterii de stat şi ale administraţiei de stat şi organele autoadministrării locale stabilesc pentru invalizi înlesniri suplimentare la deservirea nevoilor de trai, la deservirea medicală, comercială, la transport, telecomunicaţii şi la alte tipuri de servicii sociale.

Domnul Grigore Invaliditate Boala și Indiferență față de mine mia luat ce am avut mai scump chiar mai scump ca viața mia luat soția.

Vă rog mergeți cu mine la CEDO sau contactațimă căci eu acumă voi merge ca furtuna ca vintul ca focul pe planetă.

cecolust@mail.ru

scriețimi sau contactațimă.

Partajează acest post

Link spre post
sabrina94

Buna ziua am si eu citeva intrebari . Tatal meu a muncit in Russia acolo(2004) sa intimplat cu el un accident in urma caruia a ramas invalit grupa 1 pe toata viata a primit de acolo pensie(avind cetatenie rusa). In luna septembrie eu lam adus inapoi in md pina ce buletin moldovenesc inca nu lam redobindit. Dar care sunt pasii pentru a primi pensia in md si daca este posibil luind in consideratie ca nu are staj de munca in md si accidentul tot nu sa intimplat pe teritoriu tarii si ce alte privelegii poate primi el

Multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum