licusor

посоветуйте хорошего пульмонолога

Postări Recomandate

licusor

Copilul meu cel mai mic în ultimul timp e foarte bolnăvicios. Consultăm un medic-pulmonolog de la CMC, dar a-şi dori să mai consultăm încă vre-un medic dar care să ştiu că e întradevăr bun.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diana
Copilul meu cel mai mic în ultimul timp e foarte bolnăvicios. Consultăm un medic-pulmonolog de la CMC, dar a-şi dori să mai consultăm încă vre-un medic dar care să ştiu că e întradevăr bun.

Intreaba pe Diana (Pink), ea e medic pulmonolog. Poate iti recomanda ea ceva sau pe cineva....

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Poate consultati si un pediatru bun.

La toti il REcomand pe Petru Martalog de la CMC. E foarte competent in toate probleme.

Partajează acest post

Link spre post
Ada

Poate incerci la alergolog (uneori problemele cu organele respiratorii sunt de natura alergica).

Daca te hotaratsi, apeleaza la Gorelco, sefa sectiei alergologie CMC.

Pe noi ne-a ajutata foarte mult.

Partajează acest post

Link spre post
licusor

Fetelor vă mulţumesc pentru sfaturi. Nu ştiam că Diana -Pink e pulmonolog. Amanda piciul a avut pneumonie, cred că aici mai bine ar fi consultaţia pulmonologului. IAtă am citit tema "затяжной кашель" şi parcă puţin m-am liniştit, Ada ai scris că băiatul tău a avut tusă cîteva săptămîni după tratament, mă gîndesc că poate şi la noi e la fel. Nu mai tuşeşte deloc noaptea, doar dimineaţa puţin , umed şi poate o dată- de 2 ori ziua. Am făcut fizioproceduri şi masaj la cutia toracică. Vom vedea cum se va mai simţi , dacă nu mai bine atunci va trebui să mergem din nou la medici. Sincer mi-i jale de acum de el, atîtea tratamente a primit.

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

Lilia, vezi sa nu fie totusi pe fon alergic tusa lui Razvan!

Partajează acest post

Link spre post
Ada
Lilia, vezi sa nu fie totusi pe fon alergic tusa lui Razvan!

+1

Noi am pierdut mult timp si am facut tratamente inutile cu antibiotice, copilul se imbolnavea foarte des.

Era un cerc vicios - de abia se facea bine, trecea o saptamina, racea, iar bronsita, iar antibiotice, imunitate scazuta etc.

Medicii il lecuiau de bronsita sau pneumonie, fara sa incerce sa afle cauza bolii.

Devenea tot mai grav si mai grav, tusea tot mai grea, cu sufocari.

Am inceput sa scriu pe forumuri, sa intreb alte mamici, ce pot face. Chiar eram disperata. Atunci cineva mi-a spus sa merg la un alergolog.

Un medic de la salvare mi-a recomandat-o pe Gorelco. Dumneaei ne-a dat un tratament diferit fata de cel pe care ni-l recomanda pulmonologul, plus regimul special hipoalergic. Am mai scris despre acest regim in alte teme.

Ne-a ajutat foarte mult. Starea copilului este incomparabila cu cea de acum citiva ani.

Va doresc si voua sa va faceti bine cit mai repede!

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Lilia, Petru Martalog se discurca in toate problemele( el mai duce lectii la catedra, mi se pare ca deja are si grad stiintific)

Pulmonologul isi vede doar problema lui, iar un pediatru bun se uita la un copil integral, cauta cauza .Daca va gasi cauza alergica la sigur ca te va indrepta la un alergolog bun.

Si nu neaparat sa fie tusea alergica, poate sa fie doar nu corect tratata.

Va dorim sanatate si recuperare cit mai rapida.

(Sa nu crezi ca insist, doar propun, caci pe cine l-am indreptat la el au rasmas multumiti)

Editat de Amanda

Partajează acest post

Link spre post
licusor

Vă mulţumesc la toate, ne vom duce atunci şi la alergolog şi pediatru.

Ada voi i-aţi făcut băiatului peliculă-renghen şi vă arăta că are pneumonie? Adică poate să apară şi pneumonie din cauza alergiei?

Partajează acest post

Link spre post
Ada
Ada voi i-aţi făcut băiatului peliculă-renghen şi vă arăta că are pneumonie? Adică poate să apară şi pneumonie din cauza alergiei?

Da, uneori bronsitele obstructive treceau in pneumonie.

Stiu ca uneori sunt prea insistenta in recomandarile mele de a consulta un alergolog bun in cazul tuselor frecvente la copil. Amanda are dreptate, s-ar putea ca la voi motivul sa fie altul.

Dar mi se face groaza cind ma uit in urma si vad cit timp am pierdut eu atunci, si cite antibiotice a luat copilul meu, cind de fapt trebuia doar sa arunc hainele si covoarele de lina si sa-i schimb putin regimul alimentar.

Partajează acest post

Link spre post
licusor

Poate întradevăr e din cauza alergiei, mai ales că copilul meu e alergic. Dar vom consulta totuşi mai întîi un pediatru bun, mi-a zis Diana-Pink că ar fi aşa mai bine la început.

Partajează acest post

Link spre post
Irina25

Noi acum citeva zile ne-am externat din spital unde ne-au pus diagnoza - pneumonie. :girl_in_love:

Se presupune ca cauza a fost un virus, dar ni s-a prescris si un preparat antialergic.

Ne-a tratat d-na Muntean Ludmila de la Spitalul pentru copii S.Lazo

Mi s-a parut o persoana competenta.

Partajează acest post

Link spre post
Нежность

Моя подруга наблюдает дочку у пульмонолога Щука из ЦМИР. Очень довольна, много лет не могла найти хорошего врача

Partajează acest post

Link spre post
nadiutia

de Vera Oleinic a auzit cineva? e pulmonolog la centru de diagnostic.

Partajează acest post

Link spre post
Janetta
Моя подруга наблюдает дочку у пульмонолога Щука из ЦМИР. Очень довольна, много лет не могла найти хорошего врача

+1 отличный специалист,очень грамотная

Partajează acest post

Link spre post
Noela

скажите пожайлуста как найти пульмонолога Щука?

Partajează acest post

Link spre post
Noela

cine a mers la dna galina Gutu de la CMC? pareri, impresii?

Partajează acest post

Link spre post
Буся

девочки, у кого есть контактные данные пульмонолога Щука?

спасибо заранее :tease:

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

In loc de Stiuca eu m-as duce la Gorelco chiar nu-i rea de loc si in plamini pricepe foarte bine, ea mi-a scos copilul din ce Stiuca mi-l otravea cu antibiotice puternice, de Stiuca m-am dezamagit foarte mult, adica de profesionalizmul ei, asta-i din propria experienta.

Editat de LILLIA

Partajează acest post

Link spre post
Noela
In loc de Stiuca eu m-as duce la Gorelco chiar nu-i rea de loc si in plamini pricepe foarte bine, ea mi-a scos copilul din ce Stiuca mi-l otravea cu antibiotice puternice, de Stiuca m-am dezamagit foarte mult, adica de profesionalizmul ei, asta-i din propria experienta.

de acord, n-am ramas decol satisfacuta

Partajează acest post

Link spre post
natusik82

Eu pot sa o recomand pe Dna Ludmila Munteanu de la Spitalul Nr1 pentru copii, de linga stadionul Dinamo, etajul 4.

Partajează acest post

Link spre post
moonlight

поднимаю тему,очень нужен толковый пульмонолог.

Partajează acest post

Link spre post
svetik1974

я к сожалению до сих пор ищу хорошего врача и тщетно...моей дечери 1год и месяц, 2,5 месяца мы кашлеем, сразу , когда она ещё просто покашливала обратились к семейному врачу, если кто знает Пушкаша из 2-ой поликлиники меня поймут, он послушал, сказал бронхит и без даже намеков на анализы назначил ОСПАМОКС, пили мы его 5 дней, кашель усилился, появилась мокрота, мы побежали в ЦМИР к педиатру, она отправила нас делать снимок, сделали, показал правостороннюю пневмонию, назначили нам второй антибиотик ФОРЦЕВ, кололи 7 дней, малая от каждого укола орала до посинения, кашель усиливался, до мокроты, рвоты, слез и соплей, она чуть ли не захлебывалась особенно по ночам, прошла неделя, вторая, нас уверяли что будет улучшение, ждите, но улучшения небыло, мы пошли опять же в нашу 2-ую поликлинику к пульмонологу Власовой, та увидев снимок и выслушав все симптомы сказала сдать общий анализ крови и назначила нам третий антибиотик СУМАМЕД, мы пили его ещё 7 дней, единственное благо что не уколы, а суспензия, что малая не орала. а просто рвала иногда от неё, кашель продолжался с той же силой, при чём за всё это время с самого начала небыло вообще температуры, анализ крови ничего не показал, мы пошли к инфекционисту, который предположил коклюш был наверно, нужен анализ крови из вены, старая развалина медсестра сказала что у такого маленького ребенка взять анализ не сможет, я на тот момент уже и соображала туго, мы с малой нормально не спали 2 месяца, здесь на форуме я прочитала про анализ из горла и из носа, ни один врач мне этого не предложил заметте...мы сходили на повторный снимок, сдвигов ноль, ренгинолог в шоке, нет динамики и это после трех курсов антибиотиков...в итоге мы пошли к нашей педиатру в ту же 2-ую поликлинику, которая на тот монент вышла из отпуска, она выслушав все взялась за голову, сказала срочно чистить ребенку организм, потом увидев снимок назначила нам четвертый курс антибиотиков ЗИННАТ и микстуру кажется Звягинцева, которая разжижжает мокроту, от которой нам стало немного полегче и рекомендовала ещё раз зайти к нашему пульмонологу Власовой....у малой на тот момент было такое в памперсе что передать сложно, сплошное красное пятно везде и заеды в уголках рта, я ей уже и присыпку, и крем под подгузник, и памперсы на размер больше, всё поменяла, ничего не помогало, только мазь дермовате и то если 1 раз не намазать, все сначала и это при том, что мы пили противогрибковые капсулы....мы пошли к пульмонологу, мадам была явно не в духе, я ей сказала и про 4 курса антибиотиков и про памперс и про анализ сама спросила, она глянув на малую через плечо сказала, что у нее молочница, ничего не выписав от молочницы при этом,анализ из горла сдайте за деньги, это же в наших интересах и вообще глянув на снимок сказала в больницу и выписала направление, мы с мужем сказали что уже очень сомневаемся что это пневмония и в больницу не собираемся, на что она ответила идите к Щуке, это ваш последний шанс и тут самое интересное про Светлану Семеновну Щуку, мы пошли, она с порога спросила курит ли кто-то в семье, мы ответили, что курим оба, но не при ребенке, она ответила что это не имеет значения, мы же спим с ней в одной комнате, вот и причина, видимо копаться в чем на самом деле причина ей не хотелось, она лениво послушала малую, сказала что она белокожая блондинка, значит склонна к аллергиям, хотя у ребенка ни разу аллергии небыло, я сама опять же спросила её про анализ из горла и кровь на инфекции, на что она ответила, сдайте если хотите, сказала что нам таки надо в больницу, хотя может это какой-то микроб у нас который не реагирует на эту группу антибиотиков и не дожидаясь результатов анализов написала огроменный список включая очередные антибиотики другой группы и в нос и уколы на 10 дней, что-то даже на месяц, я уже не вдавалась в подробности потому как и не собиралась дальше издеваться над организмом ребенка, даю ей сейчас микстуру Звягинцева и бифиформ сама, без врачей, сегодня забрали результат анализа из горла и таки там микроб которы нас беспокоит и куда теперь нести эти анализы ума не приложу, читала тут про Лосого Олега может к нему обращусь, может он поможет, а то уже потрачено куча времени, денег и нервов, а толку ноль...

Partajează acest post

Link spre post
taniuskka

я к сожалению до сих пор ищу хорошего врача и тщетно...моей дечери 1год и месяц, 2,5 месяца мы кашлеем, сразу , когда она ещё просто покашливала обратились к семейному врачу, если кто знает Пушкаша из 2-ой поликлиники меня поймут, он послушал, сказал бронхит и без даже намеков на анализы назначил ОСПАМОКС, пили мы его 5 дней, кашель усилился, появилась мокрота, мы побежали в ЦМИР к педиатру, она отправила нас делать снимок, сделали, показал правостороннюю пневмонию, назначили нам второй антибиотик ФОРЦЕВ, кололи 7 дней, малая от каждого укола орала до посинения, кашель усиливался, до мокроты, рвоты, слез и соплей, она чуть ли не захлебывалась особенно по ночам, прошла неделя, вторая, нас уверяли что будет улучшение, ждите, но улучшения небыло, мы пошли опять же в нашу 2-ую поликлинику к пульмонологу Власовой, та увидев снимок и выслушав все симптомы сказала сдать общий анализ крови и назначила нам третий антибиотик СУМАМЕД, мы пили его ещё 7 дней, единственное благо что не уколы, а суспензия, что малая не орала. а просто рвала иногда от неё, кашель продолжался с той же силой, при чём за всё это время с самого начала небыло вообще температуры, анализ крови ничего не показал, мы пошли к инфекционисту, который предположил коклюш был наверно, нужен анализ крови из вены, старая развалина медсестра сказала что у такого маленького ребенка взять анализ не сможет, я на тот момент уже и соображала туго, мы с малой нормально не спали 2 месяца, здесь на форуме я прочитала про анализ из горла и из носа, ни один врач мне этого не предложил заметте...мы сходили на повторный снимок, сдвигов ноль, ренгинолог в шоке, нет динамики и это после трех курсов антибиотиков...в итоге мы пошли к нашей педиатру в ту же 2-ую поликлинику, которая на тот монент вышла из отпуска, она выслушав все взялась за голову, сказала срочно чистить ребенку организм, потом увидев снимок назначила нам четвертый курс антибиотиков ЗИННАТ и микстуру кажется Звягинцева, которая разжижжает мокроту, от которой нам стало немного полегче и рекомендовала ещё раз зайти к нашему пульмонологу Власовой....у малой на тот момент было такое в памперсе что передать сложно, сплошное красное пятно везде и заеды в уголках рта, я ей уже и присыпку, и крем под подгузник, и памперсы на размер больше, всё поменяла, ничего не помогало, только мазь дермовате и то если 1 раз не намазать, все сначала и это при том, что мы пили противогрибковые капсулы....мы пошли к пульмонологу, мадам была явно не в духе, я ей сказала и про 4 курса антибиотиков и про памперс и про анализ сама спросила, она глянув на малую через плечо сказала, что у нее молочница, ничего не выписав от молочницы при этом,анализ из горла сдайте за деньги, это же в наших интересах и вообще глянув на снимок сказала в больницу и выписала направление, мы с мужем сказали что уже очень сомневаемся что это пневмония и в больницу не собираемся, на что она ответила идите к Щуке, это ваш последний шанс и тут самое интересное про Светлану Семеновну Щуку, мы пошли, она с порога спросила курит ли кто-то в семье, мы ответили, что курим оба, но не при ребенке, она ответила что это не имеет значения, мы же спим с ней в одной комнате, вот и причина, видимо копаться в чем на самом деле причина ей не хотелось, она лениво послушала малую, сказала что она белокожая блондинка, значит склонна к аллергиям, хотя у ребенка ни разу аллергии небыло, я сама опять же спросила её про анализ из горла и кровь на инфекции, на что она ответила, сдайте если хотите, сказала что нам таки надо в больницу, хотя может это какой-то микроб у нас который не реагирует на эту группу антибиотиков и не дожидаясь результатов анализов написала огроменный список включая очередные антибиотики другой группы и в нос и уколы на 10 дней, что-то даже на месяц, я уже не вдавалась в подробности потому как и не собиралась дальше издеваться над организмом ребенка, даю ей сейчас микстуру Звягинцева и бифиформ сама, без врачей, сегодня забрали результат анализа из горла и таки там микроб которы нас беспокоит и куда теперь нести эти анализы ума не приложу, читала тут про Лосого Олега может к нему обращусь, может он поможет, а то уже потрачено куча времени, денег и нервов, а толку ноль...

Zdrastvuite, u nas takaia problema kak i vasa , seas delaim 3 curs antibiotikov, ne viju ulucisenii. Rebencu 1,8 mesetev. Kak vi resili problemu k komu eseo obrasealisi?

Partajează acest post

Link spre post
oxanaciobnu

Buna ziua mamici.poate nu se mai citeste demult pe acest forum,insa am mare nevoie de un pulmonolog bun.Copilul meu are doar 10 luni si de la nastere pana in prezent a avut 7 pneumonii,la 5 luni a fost operat,diagnoza i sa pus ocluzie intestinala crezand ca de la mate mancarea nu circula cum trebuie si se ajunge la pneumonii,insa fara nici un rezultata dupa aceasta operatie pnuemoniile au continuat...recent am venit de la doamna Sciuca insa nu a avut nici o atarnare serioasa fata de noi.Copilul dupa fiecare mancare haraie in plamani si de la haraitu asta facem pneumonii.ajutati-ne va rog sa gasim un medic care sa ne puna o diagnoza precisa ca sa stim de ce trebuie de tratat ca sa nu se ajunga iar la pneumonie.multumim anticipat

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum