Vizitator nepoata

batrinica bolnava

Postări Recomandate

Vizitator nepoata

Buna ziua.

Am o bunica de 84ani,care luni a suferit un atac cerebral.A venit medicul s-a uitat si a zis sa asteptam.Ce sa asteptam?Nu am inteles.De luni incoace,se manifesta astfel:diminetile e destul de activa in vorbire,pe parcursul zilei mai putin,maninca foarte-foarte putin,bea la fel putin.Memoria destul de buna,citeodata mai vorbeste de pe pereti,partea stinga a corpului o misca foarte-foarte lent,doarme foarte mult,si somnul este insotit de un sforait insuportabil.Stiu ca e absurd,dar poate cineva a trecut printr-o astfel de situatie sau poate este vreun medic pe forum,sa isi zica parerea,daca sunt sanse de recuperare,sau cit mai are de trait.Caci ar trebui sa anuntam copilul sau plecat peste hotare,si vreau sa vina doar in cazul cind va fi clar,ori-ori.Rog,sa nu fiu judecata,caci nu vreau sa intru in detalii ce fel de om a fost bunica la viata ei.....

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lina

care medic? de familie?

eu personal nu inteleg cei  asta- cit mai are? cit va fi va fi

eu am trecut prin asta, drept la noi situatia era mult mai grava

Partajează acest post

Link spre post
Tary

Buna ziua.

Am o bunica de 84ani,care luni a suferit un atac cerebral.A venit medicul s-a uitat si a zis sa asteptam.Ce sa asteptam?Nu am inteles.De luni incoace,se manifesta astfel:diminetile e destul de activa in vorbire,pe parcursul zilei mai putin,maninca foarte-foarte putin,bea la fel putin.Memoria destul de buna,citeodata mai vorbeste de pe pereti,partea stinga a corpului o misca foarte-foarte lent,doarme foarte mult,si somnul este insotit de un sforait insuportabil.Stiu ca e absurd,dar poate cineva a trecut printr-o astfel de situatie sau poate este vreun medic pe forum,sa isi zica parerea,daca sunt sanse de recuperare,sau cit mai are de trait.Caci ar trebui sa anuntam copilul sau plecat peste hotare,si vreau sa vina doar in cazul cind va fi clar,ori-ori.Rog,sa nu fiu judecata,caci nu vreau sa intru in detalii ce fel de om a fost bunica la viata ei.....

bunica mea a avut un asemenea acces acum 3 ani si 3 luni, are nevoie mereu de ingrijire

trebuie sa va adresati la un neurolog

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator nepoata

bunica mea a avut un asemenea acces acum 3 ani si 3 luni, are nevoie mereu de ingrijire

trebuie sa va adresati la un neurolog

ma scuzati,acum 3ani si 3luni,si pina acum traieste?si ce virsta are?

Partajează acest post

Link spre post
Tary

da si pana acum e in viata, sa-i dea Dumnezeu sanatate, azi a implinit 90 de ani

este complicat, ea se poarta, dar nu face absolut nimic, trebuie ingrihita din toate punctele de vedere, plus dupa acces a inceput sa nu prea cunoasca si vorbeste cam neinteles

Partajează acest post

Link spre post
lina

Natalia

la multi ani bunicii si sanatate

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator nepoata

da si pana acum e in viata, sa-i dea Dumnezeu sanatate, azi a implinit 90 de ani

este complicat, ea se poarta, dar nu face absolut nimic, trebuie ingrihita din toate punctele de vedere, plus dupa acces a inceput sa nu prea cunoasca si vorbeste cam neinteles

Mdaaaa,eu le doresc sanatate si rabdare celor ce o ingrijesc...

Partajează acest post

Link spre post
lina

nu toti pot sa aiba grija, dupa un batrin

aici nu numai fizic, dar si psihic tr sa fii tare

Partajează acest post

Link spre post
Tary

Fetelor, multumesc frumos!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator nepoata

nu toti pot sa aiba grija, dupa un batrin

aici nu numai fizic, dar si psihic tr sa fii tare

Sincer,poate par prea cruda,dar eu deja intru in depresie cind ma gindesc ce chin ne astepata,daca nu pleaca curind pe ultimul drum,mai ales cu asa caracter ce il are ea.....

Partajează acest post

Link spre post
lina

Sincer,poate par prea cruda,dar eu deja intru in depresie cind ma gindesc ce chin ne astepata,daca nu pleaca curind pe ultimul drum,mai ales cu asa caracter ce il are ea.....

in primul rand, vreau sa ti spun ca toti batrinii sunt asa

in al 2- nu stim cum noi vom ajunge - e ca un cerc

insa mult depinde situatia din familie, conditii de trai etc

eu am scris, la noi era situatia f grava, insa nu a fost deodata ci asa lent 

si nu va speriati

Partajează acest post

Link spre post
Tary

dvs sunteti unica care poate avea grija de ea?

puteti sa platiti pe cineva, doar ea sa accepte

Partajează acest post

Link spre post
Moretta

Nepoata, d-tra sinteti autoarea temei "probleme cu bunica"?

daca da,atunci sigur va va fi greu....si nu numai din cauza caracterului bunikai.

Natalia,la multi ani pentru bunika.

Partajează acest post

Link spre post
enotikne

ужас, а потом состарится вот такая внучка и будет кричать, я никому не нужна! все вы плохие!

сначала родители показывают такой пример, а потом в старости неизвестно что вас ждет

какой кин вэ аштяптэ?, а когда бабушка родила вашу маму или папу, они не вскакивала каждый час к кровати малыша, не рисковала своим здоровьем и жизнью, растила и воспитала....кого?

Partajează acest post

Link spre post
Tary

ужас, а потом состарится вот такая внучка и будет кричать, я никому не нужна! все вы плохие!

сначала родители показывают такой пример, а потом в старости неизвестно что вас ждет

какой кин вэ аштяптэ?, а когда бабушка родила вашу маму или папу, они не вскакивала каждый час к кровати малыша, не рисковала своим здоровьем и жизнью, растила и воспитала....кого?

это в праве говорить, только тот, который прошел через все это

ухаживать за малышом до 10-ти кг это одно, а за взрослым совсем другое

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator сочувствую

Только хотела об этом написать. растить детей это в радость. это то что ты сам себе желал. и совсем не понятно как вы это Ольга рискуете в данном случае своим здоровьем и жизнью.

а ухаживать за престарелыми больными и неадекватными людьми - необходимость, сложная необходимость. наверняка вас господь миловал, поэтому и позволяете так резко судить.

у коллеги по работе лежачая мать. слава богу что она умерла, а то женщина бы сошла с ума. очень много лет мучилась. старушка делала под себя и потом разбрасывала гавно по стенам. это было жуть, жизнь превратилась в ад и так много лет подряд. сердце у старушки очень здоровое.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator nepoata

Draga Olga!e usor sa arunci cu piatra cind nu stii toate circumstantele.Bunica a fost o persoana foarte rautacioasa toata viata,toata viata a strigat la maica mea eu te-am facut eu te omor,toata viata a trait blestemindu-ne pe toti,cu 2ani in urma cind trebuia sa merg la operatie,mi-a zis in cazul in care voi muri Soarele pe Cer nu se va opri din luminat.Si da,daca eu as face exact asa cum a facut eu,sunt gata sa suport consecintele.toate aceste lucruri le-a facut fiinde sanatoasa si cu mintea lucida,si nu trebuie sa puneti verdicte ,atunci cind nu cunoasteti unele detalii.Caci daca am sa incep a poveste cite a mai facut si a mai zis,atunci la sigur ca o sa vi se ridice parul....

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator nepoata

Nu sunt autoarea temei "probleme cu bunica"insa citind acea tema,am avut impresia ca avem o bunica comuna cu acea doamna.

Nu sunt singura,care poate avea grija de ea,am inceput a cauta o femeie-dadaca,care ma va ajuta.Conditiile am sa incerc sa le adaptez dupa situatie,locuieste intr-un apartament cu o odaie,si ma gindesc sa cumpar un pat mai comod,poate chiar special pentru astfel de persoane,am procurat sutece pentru adulti,la moment le accepta,diminetile cind se trezeste imi da comenzi alimentare ca la Restaurant,ieri a vrut peste cu mamaliguta si niste piersici,astazi clatite cu ciuperci si carne.Si tot imi zice sa ii pun muzica populara....

Insa am si eu viata si familia mea,si nu pot de pe acum (30ani)sa ma dedic totalmente ei,nu pot lasa copilul 24/24 in grija dadacei,peste 4saptamini am programata odihna pentru 21zile,nu pot si nu vreau sa imi refuz aceasta vacanta.Nu vreau sa ma transform intr-o persoana,care miroase a baba,mereu stresata si obosita.Nu vreau deoarece nu am pentru cine,caci daca era ca cealalta bunica,care a decedat,atunci nu mai stateam si ma gindeam oare cit mai are.Insa cind esti cum esti,atunci trebuie sa accepti ceea ce primesti la batrinete.

P.S.Multumesc fetelor,care m-au inteles.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Nu sunt autoarea temei "probleme cu bunica"insa citind acea tema,am avut impresia ca avem o bunica comuna cu acea doamna.

1Nu sunt singura,care poate avea grija de ea,am inceput a cauta o femeie-dadaca,care ma va ajuta.2Conditiile am sa incerc sa le adaptez dupa situatie,locuieste intr-un apartament cu o odaie,si ma gindesc sa cumpar un pat mai comod,poate chiar special pentru astfel de persoane,am procurat sutece pentru adulti,la moment le accepta,3diminetile cind se trezeste imi da comenzi alimentare ca la Restaurant,ieri a vrut peste cu mamaliguta si niste piersici,astazi clatite cu ciuperci si carne.Si tot imi zice sa ii pun muzica populara....

Insa am si eu viata si familia mea,si nu pot de pe acum (30ani)sa ma dedic totalmente ei,nu pot lasa copilul 24/24 in grija dadacei,peste 4saptamini am programata odihna pentru 21zile,nu pot si nu vreau sa imi refuz aceasta vacanta.4Nu vreau sa ma transform intr-o persoana,care miroase a baba,mereu stresata si obosita.Nu vreau deoarece nu am pentru cine,caci daca era ca cealalta bunica,care a decedat,atunci nu mai stateam si ma gindeam oare cit mai are.Insa cind esti cum esti,atunci trebuie sa accepti ceea ce primesti la batrinete.

P.S.Multumesc fetelor,care m-au inteles.

eu nu inteleg dece fetele care deschid temele vor doar sustinere.

1. sa stiti ca bate la buzunar

2.deci nu e cu dumneata?

pat? va rezomand de acest care sai schimbati permanent saltiua

sunt speciale-plaume

3 repet e specific

la noi a fost exact asa

4 am ramas fara cuvinte

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

autor - ati dus bunica la spital?

deobicei in asa cazuri se cheama ambulanta.

la spital bunica va fi investigata, se va pune diagnosticul, se va prescrie tratament.

posibil sa fie tinuta in institutia medicala o perioada mai indelungata.

daca nu - decit sa luati dadaca mai bine angajati pe citeva ore pe zi o persoana pentru bunica (mincare, spalat, schimbat)

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Buna ziua!

Dupa atactul cerebral, daca deja a trecut ceva timp, bunica are nevoie de profilaxia atacului repetat.Adica, in dependenta de cauza care a provocat acest atac.Deseori cauza este tromboembolica, pe fon de hipertensiune si patologie cardiaca.

Medicul de familie, vizitind pacienta ar trebui sa va prescrie careva tratament de mentinere a circulatiei in dependenta ce boli asociate are pacienta.

Dar cel mai mult conteaza recuperarea si ingrijirea.Pacienta trebuie intoarsa de mai multe ori pe zi, cite putin ridicata, mai intii pe semisezute, apoi pe sezute, in dependenta de starea ei.Daca aveti posibilitatea, invitati acasa un kinetoterapeut care sa se ocupe de membrele paralizate, de altfel se vir contracta muschii si va fi mai greu de lucrat.

Vorbiti cu medicul de familie sa va includa in rind pentru sputalizarea in sectie de reabilitare.

Din partea dvstra este nevoie de multa rabdare.

Va doresc sanatate si recuperare bunicutei.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator nepoata

Buna ziua!

Dupa atactul cerebral, daca deja a trecut ceva timp, bunica are nevoie de profilaxia atacului repetat.Adica, in dependenta de cauza care a provocat acest atac.Deseori cauza este tromboembolica, pe fon de hipertensiune si patologie cardiaca.

Medicul de familie, vizitind pacienta ar trebui sa va prescrie careva tratament de mentinere a circulatiei in dependenta ce boli asociate are pacienta.

Dar cel mai mult conteaza recuperarea si ingrijirea.Pacienta trebuie intoarsa de mai multe ori pe zi, cite putin ridicata, mai intii pe semisezute, apoi pe sezute, in dependenta de starea ei.Daca aveti posibilitatea, invitati acasa un kinetoterapeut care sa se ocupe de membrele paralizate, de altfel se vir contracta muschii si va fi mai greu de lucrat.

Vorbiti cu medicul de familie sa va includa in rind pentru sputalizarea in sectie de reabilitare.

Din partea dvstra este nevoie de multa rabdare.

Va doresc sanatate si recuperare bunicutei.

Va multumesc mult!

P.S.Astazi a refuzat sa manince,trebuie de insistat sau mai bine cind va dori sa ii dau de mincare?

Partajează acest post

Link spre post
enotikne

очень обидно читать такое, тут не просто сетование на тяжелую учесть, а такие фразы....

а вы представьте хоть на секунду что ваш малыш, которого вы рожали и вынашивали - кстати рискую жизнью, роды - это не очень безопасно, за вздохом которого следите, растите его, воспитываете любите, что потом, на старости лет или даже пусть лет в 45, вас хватит инсульт и ваше чадо будет ждать когда вы помрете скорее, и будет на форумах искать ответ, лечить или кормить,потому что это слишком тяжело и невыносимо ухаживать за вами, это жизнь, через это проходят все, у многих есть и бабушки и дедушки и родители, все приходят когда-то к возрасту и болезни.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Gosti 1

Eu sunt autoarea temei "probleme cu bunica". N-am gasit gazda in sat, asa ca am venit la Chisinau. Nu-i gasesc copilului scoala, asa ca posibil ca am sa ma intorc in sat inapoi. Nu stiu ce sa va spun, ce sa faceti mai departe. Cert e ca fiecare-si merita soarta. Daca ma va parasi copilul cind imi va fi mai greu, inseamna ca am meritat. Dar pina atunci nu merit sa traiesc asa cum spune bunica: "tu ai venit sa traiesti in sat pentru ca nu te duce capul cum sa te descurci in viata". Nu-i asa. Ma duce capul. Iar pentru "umila ei avere", cum zice ea, n-am nevoie sa ajung la casa de nebuni. Am stat acolo, cu depresie, acum e timpul sa traiesc pentru mine si copilul meu, mama a fost bolnava 17 ani cu neuroza din cauza ei si unchiul s-a sinucis. Oare asta nu-i de ajuns? Da voi spuneti ca s-a chinuit cind a nascut si a crescut copiii. Si eu m-am chinuit, si toti se chinuie, dar asta nu-i motiv sa-ti numesti copilul catea si prostitutka la 8 ani. Pe ea nimeni n-a controlat-o cind s-a dus cu bunelul de era maritata sau nu. ingrijiti-o daca puteti, daca nu, pentru a nu va distruge psihicul si a nu calici si pe ceilalti din jur (cum a facut mama mea pentru ca a fost calicita din copilarie), angajati pe cineva. Sper ca copilul meu nu va face asa cu mine, dar daca chiar si va face, ii voi stima parera, inseamna ca asa a fost mai bine.

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

к сожалению,Я знаю что это такое

только  у нас ситуация похуже..

так тчо держитеьс девочки..

Editat de solnysko

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum