Vizitator alia

pastreaza oare casele energia foștilor stăpîni ?

Postări Recomandate

Vizitator alia

Locuim într-un orășel din nordul țării. Vara trecută cu mari greutăți și datorii am reușit să ne procurăm o casa . a fost mai mult ideea soțului, el fiind băiat de la țară care nu se simțea bine la apartament. Deoarece casa era batrinească, clar ca am facut cite ceva schimbări dar nu prea multe caci e nevoie de investiții serioase. soțul a pecat peste hotare să mai facă ceva bani iar eu cu doi copii am ramas gospodină. a fost o iarnă destul de grea in care m-am invațat sa fac si focul in sobă si sa reusesc sa imbin si serviciul si casa si copii fara nici un ajutor.  

Si acum intrebarea care ma chinuie. Sa nu credeti ca am sarit de pe fix dar traind deja de 1 an in aceasta casa - nu pot sa spun ca o simt ca a mea, nu stiu cum dar nu ma pot deprinde. am devenit foarte nervoasa, țip des la copii. în acest an nici  nu tin minte de cite ori a fost bolnav si baietelul meu, cred ca de vre-o 4-5 ori pina la anul nou si cam tot atit dupa. Ca in luna mai  dupa o banala intoxicatie alimentara sa ajung cu el la CM in sectie de reanimare toxicologica cu o alergie strasnica - reactie la acea intoxicatie. Eu nu prea ma simt bine din punct de vedere fizic- mai am dureri de cap.

Fetelor, poate e o prostie dar cite o data ma gindesc poate intr-adevar casa a pastrat energia fostilor stapini. ( Au trait doi batrini- sotul murise la vreo 50 de ani de atac de cord, batrina cu vre-o 16 ani mai tirziu dar tot toata viata a fost bolnava si nu prea au ajutat-o copiii )

Apropo de la ei au ramas multe lucruri, ceva vesela, covoare, , draperii. de ceva lucruri ne-am folosit si noi. 

Cineva mi-a spus ca ar trebui sa arunc totul ce a ramas ca nu e bine de folosit. 

Ce ar trebui sa fac? Sa le arunc sau sa le folosesc?

Cu soțul nu pot vorbi pe aceasta tema ca precis o sa-mi scoata ochii ca casa de fapt eu am gasit-o pe anunt in ziar  si eu am ales-o.

P.S. casa dupa reparație am sfințit-o.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
kontiqua

Eu nu cred în superstiții . Probabil dumneavoastră sunteți pur și simplu obosita moral și fizic. Dacă spuneți ca soțul e plecat, atunci e greu sa ai grija de copii + la asta sa te descurci și cu gospodăria. De la aceasta oboseala vin și stările acestea de iritație. Și țipați la copii. De răcit, răcesc copii și la oraș. Dumneavoastră va trebuie ajutor, odihna,sustinere. Sper ca totul la voi se va normaliza. Și nu credeți în superstiții. Gândurile se materializează. Fiți optimista și bucurați-vă ca aveți casa voastră, căminul vostru familial. Sănătate multa vouă și putere.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Foarte mult imi place vorba "Omul sfinteste locul"

Puteti sa sfintit casa de milioane de ori, puteti gasi alte cai de a o "curati", dar pina n-o sa va linistiti singura si nu veti accepta ideea ca deja e cuibusorul vostru, nu cred ca va veti simti tare confortabil.

Daca e sa ne gindim si mai departe in trecut, pai, pe tot globul pamintesc (eu anume globul pamintesc il consider CASA) au fost si razboaie, cataclizme si alte ciudatenii. Daca e sa ne gindim si mai global, pai nu este niciun loc "bun energetic" de a locui.

In MD am locuit la bunei, apoi cu parinti la apartamentul nostru. Venind in Ca, am avut ocazia sa stau la citeva apartamente in chirie. Sa ma fi axat pe ideile ca "ramine energia" s.a., demult eram in durdom:))

Pe mine foarte mult ma ajuta sa fac o curatenie ideala, daca ramin unele lucuri si eu nu le simt ca fiind ale mele, nu-mi plac - ma debarasez imediat. In genere, ma despart usor de hlam si lucruri inutile, nu am niciun fel de jale fata de asa ceva. Mereu las doar ceea ce consider util si placut.

Bolile de care mentionati si starea neplacuta a dvs e legata mai mult de greutatile pe care le intimpinati. La casa pe pamint nu e usor, mai ales ca faceti focul singura, aveti grija de copii, lucrati si sunt sigura ca mai este multa poraiala pe linga casa. Ati obosit caci aveti prea multe pe umerii dvs.

Eu v-as sfatui, daca asta o sa va ajute, sa duceti un "dialog" interior cu decedata. Sa-i multumiti pentru aceasta casa si alte bunuri care au ramas. Eu nu cred ca cei ce au decedat (unde nu s-ar afla ei) au de gind sa ne pricinuiasca rau. sunt sigura, ei au alte treburi "acolo" unde se duc. Si daca toti decedatii ar fi obsedati sa-si tina locul, sa faca rau la cei ce vin in casele lor, pai ar fi imposibil la toata lumea de trait normal in casa, apartamente si alte locuri.

Eu v-as sugera urmatoarele:

1 Sa multumiti in gind persoanei decedate

2 Sa faceti o curatenie perfecta in casa

3 Toate lucrurile care nu le considerati utile, care nu va sunt placute, sa le aruncati sau sa le daruiti sau "dati de pomana"

4 Sa puneti pe perete sau sa ornamentati in casa asa cum va este placut si comod

5 Sa va relaxati un pic si sa uitati de toate lucrurile negative

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Inca ce v-as sugera, sa nu citit diverse informatii despre curatirea casei sau istoriile unor persoane care sustin ca exista acest fenomen (duhuri, energii...)

Mie mi se pare absurd si plus la asta, multi vor sa faca banisori amagind lumea si prostind-o.

Imaginati-va, cita luma sta in spital si, se primeste ca patul (pe care stau, dorm bolnavii), tot, este "imbibat" cu acele energii. Dar, lumea se trateaza, iese din spital si isi cuntinua viata.

Exact asa, la toate lucrurile poti gasi argumente si pina lurma, iti dai seama ca nu suntem noi unicii posesori ai anumitor lucruri.

Ca si hainele si alte lucrui, ele sunt prelucrate de cineva si noi nu stim cu ce dispozitie sau cit de sanatos era acel om in procesul cit efectua lucrarea.

Noi ne ducem la bazin, unde se scalda toata lumea si la sigur, energetica si problemele sunt diferite, dar noi nu stiu de ce nu ne axam la asa nuante si cntinuam sa traim mai departe si sa ne vedem de griji.

Daca e sa analizam multe lucruri, va asigur,  o sa gasiti multe ciudatenii si in genere, o sa av temti si sa mincati in localuri, si sa cumparati haine si alte bunuri si nu numai.

Cu cit mai mult ne axam, cu atit mai mult ne inglodam singuri cu miinile noastre.

La ce bun?

Cind poti savura placerea sa imbraci haina, sa te folosesti de lucruri, sa te bucuri ca ai acoperis de-asupra capului si multe altele.

Totusi, atrageti atentia si concentrati-va la starea dvs morala si fizica. Vorbiti cu sotul, poate vine pe o perioada acasa sa va ajute sa rezolvati totul in casa si  nu numai, sa va odihniti macar citeva zile si sa va relaxati putin?

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Am uitat sa descriu o situatie:

Mult timp am lucrat intr-un auditoriu, apoi, m-am mutat in altul (parea a fi mai confortabil, mai mare si mai luminos), cu toate astea, primele zile ma simteam oribil. Nimic din ce vedeam acolo nu ma bucura, nu-mi placea cum e amenajat si in genere aveam senzatia de "rapan" peste tot:))

Urmatoarea zi, am facut ordine prin toate dulapurile, prin toate ungherele, am aruncat tot hlamul, de acasa am luat cite ceva sa pun pe perete, am mai amenajt unele lucruri si "O! Minune!", la sfirsitul zilei eram ca la mine acasa.

Eu ca si pisica, pina n-am mirost toate ungherele, nu am facut cunostinta cu tot ce era acolo, nu ma puteam obisnui si imi parea totul strain. 

Plus, pentru mine conteaza "confortul vizual", iata te uiti la ceva si iti este placut, admiri...

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Parerea mea, ca DA. Casa poate pastra energetica fostilor stapini, sau aceasta casa si se afla intr-un loc nefavorabil din punct de vedere energetic. In asta eu cred si asta exista. Acest lucru se simte atunci cind cauti un loc nou de trai si intri in acea casa si simti parca ceva nu e ok aici, ai un sentiment neplacut si vreai mai repede sa iesi din casa. Daca va-ti bazat doar pe finante si nu pe intuitie, atunci poate ca nu ati ales locul potrivit unde sa va simtiti comfortabil. Din pacate, deseori sfintitul nu ajuta. Sfatul meu sa aruncati absolut toate lucrurile de la fostii stapini, orice detaliu, orice maruntis si cit mai departe de casa. Faceti o reparatie, improspatiti si infrumusetati casa cu lucruri care va plac, aranjati mobilierul nu asa cum a fost aranjat de catre fostii stapini, mutati patul, dulapul in loc neobisnuit pentru ei, schimbati atmosfera odailor. Faceti-va ritualuri proprii de curatare a energeticii....

Noi traim in apartamentul parintilor, si nu ma simt comfortabil nici eu aici, simt ca repet soarta lor, cu toate ca nu a murit nimeni aici, dar am un sentiment neplacut permanent. Incerc sa schimb din interior totul, sa nu-mi mai aminteasca de locul vechi de dinainte. 

Editat de ircat7

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

multumesc mult fetelor! Fericire cred ca ai dreptate. Sint obosita. Lucrez jumate de zi la liceu( sint prof ) apoi vin repede de la servici si reusesc sa fac doar mincare, apoi repede la gradi (baiatul are 2ani si 3 luni ) vine seara- lectiile cu fiica apoi cind adorm toti ma pregatesc eu pentru ore si tot asa. Sotul vine o data la 3 luni si doar pe 10 zile dintre care jumate le petrece la soacra-mea ca s-o ajute. Cind trec pe linga apartamentul in care am trait 10 ani parca ceva ma atrage acolo dar aici uite mai greu cu adaptarea. Am ales casa pentru copii, sa aiba un loc de joaca, sa respiire aer curat.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator alia

Dar cu toate lucrurile care au ramas ce ar trebui sa fac? Ca a fost o prietena la mine si m-a intrebat de ce pastrez vesela si alte lucruri ca nu e bine?

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Aruncati-le:)!!!! Eu am scapat de vesela mamei ca ma deranja. Cu timpul am scos tot ce-i apartineau lor din casa, toate vechiturile. Inca mai sunt lucruri, asta si ma preseaza. Vreau sa scap de ele. Dar mai ales lucrurile de la oameni straini. Eu as intra in casa curata, fara nici un nasturel. Cu timpul o sa va puneti alte perdele, alte covoare, alta vesela. Cu timpul, nu zic sa le aruncati pe toate odata. Iar mobilierul eu il iubesc anticvariat, doar ca i-as da o viatsa noua.

Nu afirm ca sunt duhuri sau viatsa dupa moarte. Dar sa presupunem ca sunt, atunci voua v-ar place ca cineva strain dupa moarte sa se mute in casa voastra si sa se foloseasca de lucrurile voastre personale? E bred ceea ce spun, dar eu n-as risca. :)))

Eu am zis, daca ma mut, maninc pe jos si dorm pe un matras, dar nu ma folosesc de lucrurile cuiva.

Mama mea a lucrat la un hotel, si intotdeauna imi aducea mobilier de acolo de mina a doua. Am dormit pe paturi unde cine stie cine dormea. Insa cum am cumparat patul meu, am simtit diferenta la nivel energetic. Am si prins gravida in luna ceea cind l-am procurat :). L-am botezat cu energie pozitiva si de atunci e cel mai placut loc din casa.

Editat de ircat7

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

lucrurile fostilor stapini - cadonatile cu inima desschisa)))

eu asa am facut cu lucrurile vechi ce au ramas de la fostii stapini ai apartamentului.

iar reparatia m-a ajutat sa percep apartamentul ca fiind al meu si numai al meu.

Citeodata ma leg de sotul meu si-i spun: asa-i ca la noi e bine? asa-i?  ....si astept cu nerabdare raspunsul lui afirmativ care-mi intareste si mai mult senzatia mea de placere de a trai in acest loc)

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Alia

Practic in casa totul este al nostru dar cite ceva vesela, unele unelte le mai folosim. Copiii batrinilor cind au vindut casa nu au mai avut nevoie de ele si au lasat in casa. E clar ca sint vechi si practic inutile dar sint prea multe. 3 divane sovetice, plapume, perne vechi si multa vesela.

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Nu cred in superstitii, incerc sa nu ma atasez prea tare de unele lucruri...dar voi povesti cateva cazuri de-ale mele...

Mi-am procurat apartament in Chisinau in 2008, era cel mai drag loc pentru mine, totul imi era pe plac, fiecare ungheras, acolo am ramas insarcinata, am locuit 2ani cu familia si ma simt(simteam)foarte atasata de el. Acum nu merg acolo, mama se ocupa cu chiria, dar o parte din mine a ramas : mi-era drag totul- peretii, tapetele, mobila, bucataria.... moral- ma simt mai bine mai departe de el, prea multe amintiri dureroare. 

Dupa nastere, a fost o perioada neplacuta si plina de lacrimi, pneumonii la copii, spitale, alergii, reanimare, arsura, operatie....dadeam vina pe mine, ca nu sunt o mama buna, ca nu am destula grija si atentie fata de copii... Intr-o zi, dupa o angina purulenta la una din fetite, m-a sunat soacra, si si-a cerut iertare de la mine, ca cica atunci cand mi-am luat apartamentul,  i-a parut rau si a zis in gandul ei multe lucruri rele si ca se teme ca din cauza asta totul se rasfrange asupra copiilor... Am ramas socata, stiam ca nu tare ma agreaza, dar sa-i doreasca rau familiei propriului sau fecior.... I-am povestit sotului si dupa asta nu am mai ridicat tema data. In scurt timp am plecat pe vara la parintii mei, apoi la Moscova, unde am si ramas.  Da, aici avem locuinta noastra, totul imi place, dar oricum nu o simt a mea, mai bine zis nu ma mai atasez de lucrurile materiale, pentru mine e mai important ca copiii sa fie sanatosi, sa ma inteleg cu sotul si sa predomine o armonie anume intre noi toti. Unde, in ce conditii si in ce spatiu- e pe planul doi.

Cand ne cautam apartament in Moscova, sotul se ocupa de asta, dar de cateva ori m-a luat si pe mine (cand vedea o varianta mai interesanta). Am fost intr-un apartament cu 4odai, imi placea cum era planificarea, locul, blocul si mai ales pretul. Deja imi imaginam cum fetele vor avea fiecare propria odaie, una-pentru oaspeti, bucataria larga.... La intrebarea mea de ce se vinde apartamentul, proprietara a inceput sa planga, ca cu 6luni in urma unicul fecior i-a murit intr-un accident de motocicleta, depresie, divort... si ca nu mai poate sa locuiasca acolo caci totul ii aminteste de fecior. Sigur ca dupa asa istorie nu am mai vrut sa procuram si doream sa plec cat mai repede, ca sa nu incep si eu a plange alaturi de ea.

Autor...

Dupa cum a scris si Fericire, cred ca trebuie sa va linistiti, sa faceti reimprospatarea casei si dupa posibilitate sa nu mai aveti nici un lucru in casa de la fostii proprietari.

O casa pe pamant permanent necesita multa atentie si lucrari. E greu moral cand stii ca nu ai pe cine te baza, sotul departe si toate problemele rezolvate de una singura... rugati-l pe sot sa va sustina mai mult, 7-8saptamani pe an langa familie si restul peste hotare nu e bine. 1-2ani se mai poate de inteles, dar nu mai mult, pentru bunastarea familiei -la bine si la greu- impreuna e cel mai bine.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Locuim într-un orășel din nordul țării. Vara trecută cu mari greutăți și datorii am reușit să ne procurăm o casa . a fost mai mult ideea soțului, el fiind băiat de la țară care nu se simțea bine la apartament. Deoarece casa era batrinească, clar ca am facut cite ceva schimbări dar nu prea multe caci e nevoie de investiții serioase. soțul a pecat peste hotare să mai facă ceva bani iar eu cu doi copii am ramas gospodină. a fost o iarnă destul de grea in care m-am invațat sa fac si focul in sobă si sa reusesc sa imbin si serviciul si casa si copii fara nici un ajutor.  

Si acum intrebarea care ma chinuie. Sa nu credeti ca am sarit de pe fix dar traind deja de 1 an in aceasta casa - nu pot sa spun ca o simt ca a mea, nu stiu cum dar nu ma pot deprinde. am devenit foarte nervoasa, țip des la copii. în acest an nici  nu tin minte de cite ori a fost bolnav si baietelul meu, cred ca de vre-o 4-5 ori pina la anul nou si cam tot atit dupa. Ca in luna mai  dupa o banala intoxicatie alimentara sa ajung cu el la CM in sectie de reanimare toxicologica cu o alergie strasnica - reactie la acea intoxicatie. Eu nu prea ma simt bine din punct de vedere fizic- mai am dureri de cap.

Fetelor, poate e o prostie dar cite o data ma gindesc poate intr-adevar casa a pastrat energia fostilor stapini. ( Au trait doi batrini- sotul murise la vreo 50 de ani de atac de cord, batrina cu vre-o 16 ani mai tirziu dar tot toata viata a fost bolnava si nu prea au ajutat-o copiii )

Apropo de la ei au ramas multe lucruri, ceva vesela, covoare, , draperii. de ceva lucruri ne-am folosit si noi. 

Cineva mi-a spus ca ar trebui sa arunc totul ce a ramas ca nu e bine de folosit. 

Ce ar trebui sa fac? Sa le arunc sau sa le folosesc?

Cu soțul nu pot vorbi pe aceasta tema ca precis o sa-mi scoata ochii ca casa de fapt eu am gasit-o pe anunt in ziar  si eu am ales-o.

P.S. casa dupa reparație am sfințit-o.

e simpla oboseala

practic toti cine au soba, are acest sindrom))

doar sa fiti atenta si sa curatiti ( acum e sezonul) ca sa nu fie intoxicatie ( presupun ca soba sau cahla nu era deschisa)

Dar cu toate lucrurile care au ramas ce ar trebui sa fac? Ca a fost o prietena la mine si m-a intrebat de ce pastrez vesela si alte lucruri ca nu e bine?

donatile, duceti la biserica daca nu cunoasteti cineva

parintele stie cu si ce sa dea

Partajează acest post

Link spre post
Iceflower

E dificil de a spune care este cauza. Oricum este ceva care va face sa va simtiti incomod in casa, ceva va inhibeaza, fie energetica fostilor stapani, sau alta cauza.

Daca totusi credeti ca ceva nu e curat la mijloc, chemati preotul sa sfinteasca casa, iar lucrurile ramase incercati sa le dati altora, gasiti Dvs. un mijloc sa va debarasiti de dinsele.

Partajează acest post

Link spre post
sprinia

Бедные наши женщины..

Все на себе тянут. Сил вам и счастья

А по теме.

Я бы например выбросила все от старых хозяинов. Посуду можно со временем и подкупить( благо есть в огромном ассортименте)

Шторы, можно купить и на секонд ханд.и тд

Удачи!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Alia

Спасибо, вроде как для семьи стараемся а для себя все меньше времени и сил.

Partajează acest post

Link spre post
tiulipan

Autor, eu am avut asa depresie mica cind m-am mutat de la casa pe pamint

la bloc

a trebuit sa treaca 2 ani ca sa ma simt acasa...

o sa va deprindeti cu timpul...

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Fetelor, iata sincer, niciodata nu ati cumparat haine sau lucruri de mina a doua? Personal, am cumparat.

In Montreal, am cumparat mobila dintr-o casa in care locuia o babuta, ea a decedat si fiul vindea totul.

Noi am adus mobila acasa, am curatit si improspatat totul. Evident, imi statea in gind ideea ca uite folosesc lucrul pe care il posesa altcineva si seara, inainte de a adormi, in gind ii spuneam doamnei multumesc. Cred ca e o insuflare sau nu stiu ce, dar dimineata mi-au trecut toate indoielile si intrebarile la acest subiect.

Mai departe,

Cite masini foste in accident sunt reparate superficial si sunt vindute ca masini super bune? Credeti ca stapinul sau cei acre se ocupa cu "vinzare-cumparare" va zic adevarul? NU.

Cunosc o persoana care se ocupa cu "facutul buzelor" la masina (asa se exprima ea) si povestea ce brasoave le zice cumparatorilor, numai sa vinda masina.

Despre apartamente,

La fel, credeti ca stapinii zic adevarul? Va asicgur ca nu. Niste cunostinte aveau apartament foarte bun, dar in viata lor s-a intimplat ceva tragic, doi copii le-au decedat. Ei au vindut apartamentul zicind ca vor unul mai mare. Familia ce a cumparta apartamentul locuieste foarte fericita acolo si e foarte multumita.

Si nu era de vina apartamentu ca asa tragedii se intimplau la ei, ci din cauza unei boli genetice.

O perioada eram pasionata de "bitva extrasensov" si tin minte cind le-a fost data insarcinarea sa "verifice" care din apartamente are energie rea:)

Si mare mi-a fost mirarea cind extrasensii alegeau apartamentul unei babute. Cred ca fiecare isi poate imagina cum arata un apartament de pe timpul sovietic, cu mobila neasortata, cu tapete tarcate, culori deocheate, reparatie facuta tare demult...

Pai iata, 95 % din ei au zis ca anume apartametul babutei e cu energie rea. Iar cel cu reparatie de mii de $ e "curat si luminos"

Deci, ca si noi, acesti "exsperti in energie" au judecat dupa aspect, prima impresie.

Poti intra intr-un apartament in care locuieste o familie normala, fara probleme, dar daca ei sunt mai "zoioseii" si se lipesc talpile de parchet, nu cred ca vom avea senzatii placute, dar asta nu inseamna ca suntem cunoscatori si priceputi tare  in energii:))

Eu nu tin minte unde am citit sau chiar aici poate pe forum undeva s-a scris ca nu exista energie pozitiva si negativa, e doar ENERGIE.

NOI alegem in ce s-o transformam, in ceva bun sau rau.

Si daca e asa, atunci de ce sa ne facem griji ca o persoana a fost bolnava purtind haina, daca TU esti sanatos si nu te gindesti la rele?

Si nu cred, absolut deloc, ca oamenii decedati sau mai bine zis duhurile lor ne vor rau. Sa fi fost asa, nu mai locuia nimeni normal pe acest pamint.

Mi se pare foarte exagerata aceasta idee, chiar peste masura de exagerata.

Autor, la dvs se simte oboseala si neajunsul atentiei din partea sotului. Banii sunt importanti, dar tot atit de importanta e si relatia sanatoasa dintre soti (cit spirituala, atit si sexuala:)

De ar petrece sotul mai mult timp cu dvs si de v-ar scuti de o parte din munca fizica, avea sa va fie mult mai usor, dar si placut sa va aflati in casa.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

La cursuri, avusem noi o tema de discutie cu exorcismul si ne intreba profa cite ceva, ce lucruri neobisnuite si mistice avem sau credem.

Eu cu colega mea (tot moldoveanca), am incercat sa explicam termenul de "deochi":))) Nu am fost intelese.

Apoi am inteles ca nu mai merita efortul de explicat caci ochii deveneau tot mai mascati la profa.

Si fiecare povestea ciudatenii si aiureli din tara lor.

Profa ne-a zis ca n-a fost niciodata deocheata, nu a avut senzatii neplacute si alte ciudatenii deespre care povesteau colegii:)))

Cu adevarat, daca crezi in ceva cu sfintenie, desigur se va intimpla.

Eu aici nu vad ate rosii, bolduri si alte semne contra deochiului. Oamenii liber se apropie sa vorbeasca cu tine, copilul tau, ii zimbeste, ii face din ochi... Si totul e in regula.

Totul e in capul nostru:)

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

S'apoi, mai este un  moment, cel putin, la mine e asa.

Unii ma intrebau ce am adus cu mine in Canada drag inimii. Le-am raspuns: Toate felicitarile si cardurile semnate de cei dragi si hand-made "manusi-apucatori" pentru bucatarie facute de prietena mea.

Am fost intrebata "dar ce, in Ca nu-s "manusi" din astea?" 

Le-am zis ca sunt, dar nu atit de drage inimii mele.

Ce am vrut sa zic cu asta? Cind ti-i drag omul, si un "ki..tel pe betisor" il vei percepe ca ceva extraordinar si il vei tine la cel mai vizibil loc.

Sa fie cit de scump si frumos un lucru daruit de cineva de care nu ti-i draga, pai nu il mai poti accepta si tot vei dori sa te debarasezi de el.

Si iarasi revenim la perceptia noastra individuala. Cum doresti sa fie, asa va fi...

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Eu de mica cind treceam pe linga o biserica in ch, aveam o senzatie ciudata, ameteam foarte tare chiar si cind treceam cu rutiera pe linga ea. La inceput nu atrageam atentie, dar apoi am observat ca anume linga biserica asta cind trec am anumite senzatii. Eu nu sunt religioasa. Si am zis de atunci, ca in acesta biserica ma voi cununa. Cind am intrat in ziua nuntii, nu am simtit nimic deosebit.

Nushtiu era ceva in capul meu sau nu, dar cred ca oamenii mai sensibili pot simti locurile bune sau rele, cele care pastreaza informatia proaspat, adica utlimele evenimente. Eu nu cred in duhuri, dar cred ca unele lucruri pot culege si pastra o anumita informatie pe o anumita perioada de timp, pina nu culeg informatia noua. Adica o oglinda poate pastra anumite amintiri la nivel atomic, sunt cazuri o sumedenie la care nu le poti da explicatii. Si cred ca ca sa scapi de informatia straina, trebuie s-o inlocuiesti cu dispozitia ta si energetica ta.

Si cum spunem toate aici, concluzionam ca trebuie de gindit pozitiv, de scapat de lucruri care va aduc aminte de momente negative, si sa creati o atmosfera placuta in casa. 

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Straniu, dar nu am intilnit informatie caci oglinzile sau alte lucuri au amprente energetice de la fostii stapini.

Doar la emisiunile gen "bitva extrasensov" am auzit asa ceva. Eu privesc aceste lucruri ca niste sperietori si piar pentru cei ce vor sa faca bani. Iar cei mai creduli, se duc si se "trateaza" de toate relele.

Eu stiu ca este asa un obicei la noi, sa acoperi oglinzile cind sta raposatul in casa, dar pe citi nu i-am intrebat de ce se face acest lucru, nimeni nu mi-a raspuns. "Nu se poate" si gata. Asta nu e argument.

Mie tot poate sa nu-mi placa ceva de la prima vedere - sa indragesc sau nu pe cineva, sau sa-mi placa un loc anume sau nu. Mai degraba, consider ca depinde de dispozitia noastra si cum suntem predispusi in acel moment sa vedem si sa simtim. Uneori, noi atit de mult dorim sa parem deosebiti, ca avem unele simturi mai pronuntate, dar, asta nu e decit iluzie.

Toti noi  avem aceleasi simturi, doar perceptia e diferita. Cuiva mirosul de liliac ii place la nebunie, dar mie el imi aminteste de "kaka", mai ales cind ofileste. Si ce? Asta demosntreaza vre-un simt al meu deosebit sau ca vad in acel liliac ceva straniu? Tot floare ramine, de o anumita culoare care are un miros intens.

Asa si oamenii, cei ce nu mi se potrivesc mie si pot zice ca "au o energetica rea", se potrivesc de minune altor oameni.  Daca eu nu ma simt bine linga acel om, inseamna ca el e cu energie mai rea sau mai grea? Iarasi, e doar percepria mea...

Cu lucrurile, tot asa cred. Ele sunt neutre, deja in miinile noastre ele se pot transforma in ceva bun sau rau. Cu citoriul poti face placinte gustoase, dar poti sa spargi si capul cuiva. E bun sau rau acest obiect?

Daca cineva gaseste info despre oglinzi, va rog sa postati link-ul aici. Sunt curioasa sa citesc:)

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Nu e nimic straniu in ceea ce spun, fericire. Fiecare are parerile sale. De exemplu eu cred ca obiectele pastreaza informatie, in asta m-am convins si nu e o iluzie de a mea. Dupa cite stii din tema Nu cred in Dumnezeu, nu ma las influientata atit de simplu de supierstitii, mituri sau emisiuni ca bitva extrasensov. Dar faptul ca exista oameni care au un al saselea simt, asta este, sunt sigura. Nu ca sunt oameni cu puteri, pur si simplu ei pot citi ultimele informatii sau cele care au lasat o ampreta mai puternica in acel loc. 

Si apa pastreaza informatie, e dovedit. Asa si argintul sau metalul care este poleit la confectionarea oglizii, el pastreaza informatii. Argintul sau aurul deasemenea au puterea de a pastra informatii, unele roci deasemenea.

Si eu am vizionat o emisiune la discovery, din cite tin minte sensul era ca sunt locuri unde cimpul magnetic, paremi se, intra si iese. Nu tin minte detalii. Pai de asta depinde cit e de favorabil din punct de vedere energetic acel loc. 

Straniu, dar nu am intilnit informatie caci oglinzile sau alte lucuri au amprente energetice de la fostii stapini.

Doar la emisiunile gen "bitva extrasensov" am auzit asa ceva. Eu privesc aceste lucruri ca niste sperietori si piar pentru cei ce vor sa faca bani. Iar cei mai creduli, se duc si se "trateaza" de toate relele.

Sunt locuri, unii ii spun blestemate. Sunt lucruri care iti creaza o senzatie de nesiguranta, de pericol. Sunt altele, care dimpotriva iti aduc numai noroc. Iata stiu o persoana care dupa ce suferea o trauma, un stres sau un conflict, intotdeauna i se innegrea lantul de argint de la git, si intotdeauna il arunca dupa asta, hainele de asemenea. 

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Pai, de asta si intreb, caci nu am vazut emisiuni (doar ceva de genul  REN TV  paremi-se, unde arata tot soiul de strasnicii si sperietori), unde s-ar mentiona in mod stiintific ca uite are loc asa fenomen. De atsa si am rugat, daca cineva dispunde de vre-un link, cu mare placere il voi citi/viziona:)

Eu nimic nu consider aberant, unele lucuri sunt usor explicabile, iar cele la care nu este o explicatie, evident ca le consideram ceva extra.

Iar intuitia, unii considera ca e un centru mai dezvoltat al creierului, altii insa zic ca e o simpla matematica, care, cu o anumita periodicitate se repeta, iar lumea considera ca are intuitie. Si cred ca inca multe explicatii sunt la termenul "intuitie"...

Si astea tot sunt opini si au dreptul la existenta.

Si unde dar e adevarul?

Se primeste iarasi, in ce crezi, aceea si se intimpla?

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator alia

Fericire, cred ca ai dreptate. ceea ce spui are un adevar si in mare parte e ceea ce ne insuflam noi insine. vre-o 6 ani in urma aveam o studenta in colegiul la care predam pe care majoritatea colegilor o ignorau. Mie mi se facuse interesant de ce  si cind am vorbit cu celelate colege ale ei fetele mi-au spus ca fata e cam stranie si spune lucruri ciudate. Am incercat sa vorbesc cu ea dat fiind faptul ca avea sa-mi dea niste probe si la un moment ma intreaba- credeti in reincarnare? Ati vrea sa stiti pe unde a umblat sufletul?   I-am raspuns ca nu.Pacat- zise ea, dar eu stiu.    Am mai incercat sa mai discut cu ea dar nu a vrut si m-am limitat la relatia profesor- student. Peste citiva ani m-am intilnit cu niste colegi de-ai ei si mi-au spus printre altele ca uite colega lor stranie s-a calugarit si se afla intr-o manastire din Ucraina.

Nu stiu poate era stranie, poate chiar avea un dar ceva dar acest dar cred ca era si blestemul ei.

Personal nu cred  in spirite si chestii paranormale dar cite-odata fara sa vrei incepi sa intelegi ca sint lucruri pe care noi nu le putem explica.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum