ciuhrii

Sindromul Asherman ( sinehii uterine)

Postări Recomandate

ciuhrii

Am o rugăminte, cine a fost diagnosticat cu acest sindrom, Spune-ți va rog dacă ați avut șansa de a va trata, si cel mai important dacă vi s-a primit sa nasteti un copil. Istoria mea este următoarea: in Noiembrie 2010 am născut la D-na Lupan Elena un copil minunat. Doamna m-a ajutat cu multe, am născut ușor si repede, căci le-am promis ca la anul vin iar. Din motive familiare după externarea din maternitatea nr. 1 din Chișinău am plecat la Bălți la părinți. Acolo peste 2 săptămîni am fost internata de urgentă pentru ami efectua chirutaj uterin. Chirutajul mi-a făcut Capatina Maria. In Aprilie 2011 ciclul s-a restabilit dar in cantitati mici si zile putine, eu credeam ca alaptez si de aceasta. In Iulie-August 2012 ciclul a dispărut complet. M-am adresat la doamna Elena Lupan am încercat tratamente cu estrogel+ utrogestan. A început sa crească bin endometrul. CIT eram pe preparate se menținea endometrul bine, cum intrerupeam ca sa prind însărcinată el scădea brusc. La femoston 2/10 nici o schimbare 6 mm la a 11 zi de ciclu. Doamna Elena Lupan a organizat un consiliu si le-explicat medicilor toată problema mea si ei au presupusa ca am sindromul Asherman. dumneaei m- a programat la histeroscopie la domnul Punga Iurie. Am fost operata luni 15 Iunie. D-nl punga a confirmat sindromul si spune ca eram impaiengenita de sinehii si ca peretii uterului erau tare lipiti. El a curatit uterul de sinehii si a dilatarea cum a putut uterul. Apropo la operație au asistat 10 persoane ( medici rezidențial Asistenți). D-nul punga mi-a dat contactele D-nei Sorici Natalia, zice ca ea m-a va ajuta. Si el mi-a zis ca ea primește la centrul de planificare si la Repromed. Am telefonat-o si dumneaei zice ca doar la Repromed. Citind despre ea nu mi-a lăsat impresii acute. Plec mîine la Doamna Lupan si vad ce-mi sfatuie ea. Spune-ți va rog la cine V-ați tratat si aveți rezultate?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nataly06101988

Скажите пожалуйста о вашем результате посещения врача.у меня подруга с таким же диагнозом...она была на рышкановке в центре как раз специализирующемся на таких делах.ей поставили этот диагноз и довели до истерики...девочка даже не пыталась больше ни куда ходить а мы все не теряем надежду и молимся Богу чтоб у неё все изменилось..

Partajează acest post

Link spre post
ciuhrii

Наталия, я была в репромеде назначили клаира 2 месяца принимать. Месячных изчезли полностью. После приема препарата была на узи и мне сказали что эндометрия нет вообще и не будет, единственный вариант это сурагатное материнство, но оно у нас в Молдове юредически запрещенно от 4 до 8 лет тюрьмы обоих родителей. Сегодня по совету моей финны пошла в екстрамед к Гацкан и он мне предложил пересадку эндометрия. Первый раз за 4 года я вышла от врача с улыбкой и надеждой в сердце. Жду их него звонка. Сейчас ищут донора.

Partajează acest post

Link spre post
ciuhrii

Здравствуйте всем! Давно не отписывалась по моим результатам и достижениям! Коротко по Факту то что мне предложили в екстрамед еще тот лохотрон. Они до сейх пор мне так и не позвонили!!! по гуглив и поспрашивав заграничных врачей и знакомых, нигде в мире не делают пересадку эндометрия. Может господин гацкан и изобрел этот метод, но я не хочу быть подопытным кроликом. Обратилась к Елене Николанвне и первая цель была вызвать месячные. Дюфастоном это не удалось. Елена  Николаевна посоветовавшись с другими врачами познакомила меня с Сырбу Зинаидой. Умный, знающая свое дело врач. Назначила лечение Гомеопатией от компании Хель капли плюс уколы по графику. до начала принятия лекарств назначили физиопроцедуры и грязевые ванны. 23 декабря начала курс лечения препаратами и, о чудо, 31 декабря у меня появились месячные. я была счастлива. сейчас продолжаю принимать препараты и раз- два раза в месяц хожу на узи проверять эндометрий. в прошлом месяце на 13 день цикла эндометрий был 9 мм. ждем и надеемся что в скорейшем будущем у первого сына будет сестричка или братик.

К чему весь этот пост? да просто для того чтобы сказать: ДЕВОЧКИ НЕ РАССТРАИВАЙТЕСЬ. И ДАЖЕ ПОСЛЕ АБОРТОВ,ЧИСТОК, МОЖНО ЗАБЕРЕМЕНЕТЬ, ДАЖЕ ЕСЛИ ВРАЧ СКАЖЕТ ЧТО У ВАС БОЛЬШЕ ДЕТЕЙ НЕ БУДЕТ. ГЛАВНОЕ ВЕРА В БОГА, НАДЕЖДА И ХОРОШИЙ ВРАЧ ДЛЯ КОТОРОГО ЧЕЛОВЕЧЕСКАЯ ЖИЗНЬ И СУДЬБА НЕ ПРОСТО КОШЕЛЕК А НЕЧТО БОЛЬШЕЕ! 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum