Syberia

Testosteron liber marit

Postări Recomandate

Syberia

Buna Ziua!

Am o problema care nu pot sa o rezolv demult si care este un obstacol in obtinerea a unei sarcine foarte dorite. Undeva 1,5 an in urma am dat analize la hormoni si s-a adeverit ca Testosteron liber este marit: 0.0235, norma: <= 0.014. Am baut 5 luni Diane-35 + Androcur si dupa am incercat sa obtinem sarcina. Nu am reusit si eu iara am dat analiza la hormoni, totul a fost in regula inafara de Testosteron liber ((. De data aceasta ginecologul meu mi-a prescris Mediana + Androcur pentru 3 luni (asta a fost iarna 2014-2015 Decembrie - Februarie.). In fiecare luna monitorizam nivelul Testosteronului: Ianuarie: 0.0086, norma 0.001 - 0.0069, Februarie: 0.0082, norma 0.001-0.0069, Martie: 0.0101, norma 0.001 - 0.0069. Am facut si foliculometrie inainte de acest tratment si s-a adeverit cu folicule nu cresc, in ziua a 17 CM am avut un folicul doar de 16 mm. Incepand cu luna martie, dupa tratament cu anticonceptionale, am incercat stimulare ovariana. Au fost 3 incercari si toate fara succes, chiar daca ovulatia era de fiecare data cu folicul dominant de 20mm in Martie, ziua a 17 CM, 23 mm in Aprilie, ziua a 16 CM si 25 mm in Mai, ziua a 14 CM. Inainte de stimulare am facut absolut toate analizele: frotiu, sange la infectii, lupus anticoagulant, am verificat trompele daca nu sunt blocate, toate analizele sunt bune.

Nu mai vreau sa beau anticonceptionale daca medicul iarasi ma trimite la analiza de testosteron liber si el va fi marit. Nu vad sensul, pentru ca metoda asta nu ma ajuta Chiar daca ne uitam lu ultimul tratament, dupa prima luna el a scazut, dar pe urma iarasi a inceput sa creasca chiar daca am fost pe fon de contraceptive.

Am uitat sa adaug ca medicul mi-a dat la fel si Siofor 500 pentru scaderea testosteronului. 

Am vrut sa va intreb daca exista vreun tratament homeopatic pentru scaderea Testosteronului liber, daca da, cat el dureaza si daca medicamentele prescrise au efect anticonceptional. Si la fel am vrut sa adaug, ca starea mea psihologica cam se rautateste cu zi ce trece, imi pare ca am intrat in depresie, care la fel este un obstacol in obtinerea sarcinii. Poate exista ceva homeopatic si pentru asa o problema.

Multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Savciuc Tatiana

Buna ziua!
Afectiunile hormonale merg foarte bine sub un tratament homeopatic, deoarece in majoritatea cazurilor sunt dereglari functionale. Tratamentul se alege individual in baza mai multor caracteristici, modalitati si aspecte individuale, deoarece homeopatia face parte din medicina holistica: tratament pentru corp, minte si suflet. Pentru mai multe informatii ati putea accesa homeopatie.md, rubrica Intrebari frecvente. 
Sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum