endocrynolog

Crestere accelerata la fetita

Postări Recomandate

endocrynolog

30 май 2015 - 14:38 Irinica писал:

Buna ziua, va scriu si eu. Fetita mea are peste 2 luni 10 ani si are 48 kg si 1m68 inaltimea, nu e prea inalta pentru virsta ei? Toti copiii ii sunt pina la piept, ea e cu 2 capuri mai inalta.

Buna ziua! Intr-adevar, fetita dvs prezinta o statura peste limita de varsta. Mai multi factori pot determina un asemenea tablou: varianta normala de constitutie, debut de pubertate, maladii endocrine sau genetice.

Pentru a presupune care din aceste cauze ar putea fi implicata, va rog, sa mai furnizati unele detalii: 1. statura tatalui si a mamei; 2. date despre inaltime din trecut (daca e posibil), 3. prezenta semnelor de pubertate (debut de dezvoltare a sanilor, pilozitate axilara si pubiana) in caz ca sunt prezente - de la ce varsta, 4. alte probleme de sanatate, mai ales probleme oftalmologice, cardiologice, ortopedice, daca sunt, 5. surplus de greutate in trecut?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irinica

Statura mea e 1m 69, eu tot am crescut repede si eram prima dupa inaltime in clasa. Tatal meu era nu prea inalt, avea cam 1m 64, mama tot asa. Sotul are 1m 75, tatal lui era inalt, dar nu stiu ce inaltime avea, a decedat cind sotul avea 2 ani. Stiu doar ca era inalt si sotul nu-i seamana lui. Fetita seamana cu sotul, cu rudele din partea lui. Are pilozitate pubiana de cind a implinit 9 ani, acum peste 2 luni va implini 10. Poarta deja sutien marimea 1, i s-a inceput ciclul cu 2 luni in urma. Surplus de greutate nu a avut in trecut. Are autism, vulvovaginita si pielonefrita cronica. Creste repede si muschii spatelui nu reusesc sa se intareasca, sede cam aplecata. A avut probleme cu piciorusele, calca strimb si a purtat supinatoare. Ortopedul a zis ca are tinuta urita, dar coloana vertebrala este dreapta. Vede 100%. Multumesc pentru raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
endocrynolog

Fetita dvs a prezentat debut timpuriu a pubertatii si aceasta a determinat cresterea accelerata, posibil mai mult in ultimii 2 ani. Aceasta nu reprezinta o patologie. Deobicei, cresterea in inaltime la fetite continua inca 2 ani dupa debutul menstruatiei, dupa care inceteaza si in acest fel copilul se va incadra in limitele mediei de varsta.

Totusi, avand in vedere detaliile relatate, ar fi de dorit si o consultatie la cabinetul endocrinologului pentru o concluzie definitiva.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum