ircat7

Nu-s locuri in gradinita!

Postări Recomandate

ircat7

Am fost de doua ori la Directoare, am vorbit, ne-a refuzat pentru ca suntem a 71 pe lista. Ea are vreo 50 locuri disponibile pentru anul asta. Ne-am dus la Directie sa intrebam ce e de facut, ne-au indreptat la alta gradinitsa care nu ne este comoda pentru ca e departe, iar eu cu caruciorul si copil mic trebuie sa-l iau pe cel mai mare ajungind acolo cu transport public, ceea ce-i imposibil pentru noi. Eu fiind deceptionata am acceptat gradinitsa ca alternativa, dar n-am stiu ca am fost scoasa din rind la cea la care am fost inscrisi. Au ei dreptul sa te scoata din rind??? Sotul a fost sa intrebe daca macar la anul avem vreo sansa, i-au raspuns ca deja am primit loc in alta gradinitsa si sa ne multumim cu ce avem. Ce-i de facut???? 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ircat7

Ne-am pus in rind noi la un an si citeva luni, cu ce-s eu vinovata ca nu am fost informata ca pot ramine fara locuri si ca trebuie sa ma inscriu deodata cum nasc. Am inteles ca gradinitsa este ocupata de majoritatea copiilor veniti din suburbii, nu cred ca un raion mic ca Sculeanca au peste 130 copii din 2012 (gradinite fiind 2 pe raion). Si cine are prioritate? Ambii avem aici vize de resedinta, chiar nu meritam un loc dupa locul de trai??? Unde pot sa-mi cer drepturile, sau nu am dreptul sa dau copilul la gradinitsa linga casa. Caut ceva legi privitor la repartizare locurilor la gradinite si nu gasesc nimic.

Editat de Irinka

Partajează acest post

Link spre post
lenok123456

напишите письмо Татьяне Нагныбеда-Твердохлеб и попросите решить вашу проблему

Partajează acest post

Link spre post
alisa2010

я тоже так считаю написать письмо или сходить лично на прием.Удачи.

Partajează acest post

Link spre post
Vikashi

eu sunt in aceiasi situatie ca dumneavoastra,cum putem sa ne intilnim ca sa hotarim impreuna  ce sa facem

Partajează acest post

Link spre post
Vikashi

noi la fel suntem in aceiasi situatie,suntem ultimiii pe lista deoarece am cumparat apartamentul recent,cum sa facem pentru a ne intilni si a discuta situatia data

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

noi la fel suntem in aceiasi situatie,suntem ultimiii pe lista deoarece am cumparat apartamentul recent,cum sa facem pentru a ne intilni si a discuta situatia data

Acuma pe 15 mai se vor repartiza locurile in gradinitsa, adica se vor repartiza indreptarile, s-a vorbit ca depinde de citi vor veni dupa indreptari, poate cineva se dezice sau ceva de genul asta. Noi vom incerca sa ne apropiem la directoare dupa 15, vom vedea ce ne va spune. Daca nu voi scrii emailul. Ne scrim in privat si ne tinem la curent.

Partajează acest post

Link spre post
mamusik

Nu stiu de ce ziceti de 15 mai, noi deja am luat indreptarea la Directia de invatamint fara a sta de vorba cu directoarea gradinitei. In conditiile indreptarii este sa te prezinti la directoare timp de 3 zile, ceea ce am si facut, dar dupa primirea acesteea.

Partajează acest post

Link spre post
SkazkaNaNoci

Девочки, я не знаю, как сейчас процедура, но когда я становилась в очередь-ребёнку было 10 месяцев. Когда пришло время, я взяла направление в нужный мне сад  и пошла к Директору. Там мне сказали, что набор уже сделан и мест нет ))))

Окей! Напишите мне в письменном виде отказ, что вы нас не принимаете в связи с отсуствием мест, и я пойду разбираться уже с РОНО, какого лешего у них неверная информация и места по их списку есть (раз дали направление) и, конечно же, попутно заверну в Министерство ))
Удивительно, но место сразу же нашлось, без всяких разбирательств.

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Девочки, я не знаю, как сейчас процедура, но когда я становилась в очередь-ребёнку было 10 месяцев. Когда пришло время, я взяла направление в нужный мне сад  и пошла к Директору. Там мне сказали, что набор уже сделан и мест нет ))))

Окей! Напишите мне в письменном виде отказ, что вы нас не принимаете в связи с отсуствием мест, и я пойду разбираться уже с РОНО, какого лешего у них неверная информация и места по их списку есть (раз дали направление) и, конечно же, попутно заверну в Министерство ))

Удивительно, но место сразу же нашлось, без всяких разбирательств.

Noua indreptare nu ne-o dat de la Directie, noi am cerut. La Directoare ne-am apropiat si cu "propuneri ilegale", o zis ca nu poate sa ne ajute cu nimic. De asta si mii straniu, si nu inteleg si eu care-i procedura??? Dar sa le amenint nu vreu, ca pot in genere sa ramin fara vreo sansa.

Problema ca atare nu e in aceea ca noi vrem la gradinitsa asta si urgent anul asta. Problema ca ne-o scos din rind, ne-o dat indreptare la alta gradinitsa ca s-o fregventam. Si am acceptat cu gindul ca la anul ne transferam aici la 52 fara probleme....sau cum se elibereaza loc anul asta. Iar Directia o raspuns sotului, ca gata, am pierdut rindul, suntem la alta gradinita si sa ne vedem de treaba, ceea ce-mi pare ilegal sau cel putin incorect......Cam asa

Editat de ircat7

Partajează acest post

Link spre post
Vikashi

noi locuim linga gradinita 52,dar ne-au inscris la alta,astazi am fost la directoare si am aflat ca locuri nus,asa ca sa ne multumim cu ce ne va cadea la vreo gradinita din alt sector.multa lume traeste la gazde si deaceia nu sunt locuri pentru cei ce au viza de resedinta in regiune.

Editat de Irinka

Partajează acest post

Link spre post
VAP

Ne-am pus in rind noi la un an si citeva luni, cu ce-s eu vinovata ca nu am fost informata ca pot ramine fara locuri si ca trebuie sa ma inscriu deodata cum nasc. Am inteles ca gradinitsa este ocupata de majoritatea copiilor veniti din suburbii, nu cred ca un raion mic ca Sculeanca au peste 130 copii din 2012 (gradinite fiind 2 pe raion). Si cine are prioritate? Ambii avem aici vize de resedinta, chiar nu meritam un loc dupa locul de trai??? Unde pot sa-mi cer drepturile, sau nu am dreptul sa dau copilul la gradinitsa linga casa. Caut ceva legi privitor la repartizare locurilor la gradinite si nu gasesc nimic.

D-voastra considerati ca aveti prioritate daca aveti viza de resedinta? si considerati ca cei care traiesc la gazda, platesc cite 200 de euro pe luna, dar lucreaza tot in Chisinau (ca nu au loc de lucru acolo unde le este resedinta) trebuie sa fie pusi ultimii in rind in favoarea D-voastra, a celor cu resedinta???? Copii vin la gradinite in Chisinau nu numai din suburbii , dar din toata tara -pentru ca asa e in Moldova acum - capitala se dezvolta, in  restul tarii e stagnare. Si oamenii vin in Chisinau sa lucreze si vor sa aiba copii linga ei. Ce sa faca acesti parinti? -sa-si lase copii pe la neamuri -acolo unde au viza de resedinta ca sa poata sa lucreze in Chisinau??? Eu credeam ca au trecut timpurile cind "propiska" rezolva totul, dar vad ca  dreptatea fiecare o vede cum ii convine. Cred ca trebuie sa invinuim conducerea noastra actuala de starea lucrurilor si nu parintii care nu au resedinta...

напишите письмо Татьяне Нагныбеда-Твердохлеб и попросите решить вашу проблему

eu am scris o scrisoare cu continut asemanator d-nei Tverdohleb (lipsa de locuri in gradinite) cu 2 luni in urma si pina azi nu am primit nici un raspuns -cred ca nici nu mai trebuie sa astept. Daca ati avut D-voastra mai mult succes, scrieti va rog ce raspuns ati primit.

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

D-voastra considerati ca aveti prioritate daca aveti viza de resedinta? si considerati ca cei care traiesc la gazda, platesc cite 200 de euro pe luna, dar lucreaza tot in Chisinau (ca nu au loc de lucru acolo unde le este resedinta) trebuie sa fie pusi ultimii in rind in favoarea D-voastra, a celor cu resedinta???? Copii vin la gradinite in Chisinau nu numai din suburbii , dar din toata tara -pentru ca asa e in Moldova acum - capitala se dezvolta, in  restul tarii e stagnare. Si oamenii vin in Chisinau sa lucreze si vor sa aiba copii linga ei. Ce sa faca acesti parinti? -sa-si lase copii pe la neamuri -acolo unde au viza de resedinta ca sa poata sa lucreze in Chisinau??? Eu credeam ca au trecut timpurile cind "propiska" rezolva totul, dar vad ca  dreptatea fiecare o vede cum ii convine. Cred ca trebuie sa invinuim conducerea noastra actuala de starea lucrurilor si nu parintii care nu au resedinta...

Buna ziua. Da am prioritate ca am viza de resedinta si trebuie sa merg la gradinita de linga casa. Cei care traiesc in suburbii au gradinitile lor, in sate. Bun, cei care vin din suburbii oricum vin cu masina sau cu ruta si duc copii la gradinita, lor in schimb li se ofera locurile care noi le meritam, iar noua ne dau (celor de pe sector) ce ramine sau undeva unde sunt locuri. De ce eu trebuie sa-mi duc copilul cu troiebuzul la o gradinitsa departe de casa, cind am doua chiar sub casa? Sunt sigura ca lucrurile stau oleac altfel, si la baza sta coruptia. Atunci cind un parinte din suburbie sau din alt raion vine la Directie sa se puna in rind, lui i se comunica clar ca nu are voie aici, se plateste si locul este cumparat. Nu exclud nici faptul ca ele lasa primele locuri neocupate si incep de la 25 numaratoare, iar primii 25 sutn cei care dau bani. Si comunicind cu mai multe mamici de pe sector, am ramas impresionata ca toate au fost trimise de la Sculeni in Centru, toate. Ce toate au fost tormoji si si-au pus copii in rind tirziu? Si la urma urmei, asa debilism ca la Sculeanca inca nu s-o mai intilnit in alte regiuni, din cauza celor din suburbii. Asa ca am tot dreptul si mi-l cer. Am un copil nounascut degraba care trebuie sa-l tirii prin transport public sa iau copilul mai mare de la gradinitsa. 

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Si priciom aici propisca si cei care stau la gazda? 

Ce putini stau la gazda in alte raioane, da vad ca incap si acolo in gradinitse si tot normal. N-am nimic impotriva la cei care stau la gazda.

Ma deranjeaza faptul ca am fost duse de nas, o multime de mamici de pe raion, si nu o spun in dodii, si nu agravez situatia. N-am degind sa ma impac cu asta.

Am renuntat eu la gradinita pina in final. Ma duc la cea din centru, numai eu stiu cum o sa ma descurc. Dar oricum, ma simt invirtita si dusa de nas. 

Si la urma urmei, cei de la gazda, se muta daca si ceva. Iar noi, nu ne putem schimba locul de trai doar ca nu e comod drumul inspre gradinitsa. Fiecare copil are dreptul sa mearga la gradinitsa pe sector, noua ni s-a incalcat acest drept. Ok, tara mea Moldova....

Partajează acest post

Link spre post
VAP

M-ar interesa si pe mine sa  stiu daca au vreun regulament aprobat de minister cu privire la repartizarea locurilor in gradinita -eu vreau sa va spun ca , cel putin pe mine, nici nu m-au intrebat de viza de resedinta cind am fost la Directie -m-au intrebat numai unde traiesc si mi-au dat un cartonas cu numar (de viza de resedinta nu m-au intrebat deloc) , asa ca nu este exclus ca pentru ei nu conteaza deloc unde ai viza. desigur m-au informat clar ca locuri nu sunt sa vin peste vreo jum. de an, dar cel mai bine sa ma inteleg cu directoarea de la gradinita. Pina la urma imi duc copilul la o gradinita din Straseni -18 km, in situatia in care eu locuiesc la Rascanovca si lucrez la Ciocana. Nu ma revolt prea mult pentru ca is constienta ca m-am adresat tirziu, dar daca eram in rind mai devreme, atunci mi se pare normal ca sa- mi fi dat mie locul chiar daca nu am resedinta. Oricum eu vad problema nu in repertizarea locurilor dar in faptul ca is putine gradinita si in loc sa fie indreptate fondurile europene catre alte directii mai bine ar mai construi sau reconstrui vreo 10 gradinite.

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

M-ar interesa si pe mine sa  stiu daca au vreun regulament aprobat de minister cu privire la repartizarea locurilor in gradinita -eu vreau sa va spun ca , cel putin pe mine, nici nu m-au intrebat de viza de resedinta cind am fost la Directie -m-au intrebat numai unde traiesc si mi-au dat un cartonas cu numar (de viza de resedinta nu m-au intrebat deloc) , asa ca nu este exclus ca pentru ei nu conteaza deloc unde ai viza. desigur m-au informat clar ca locuri nu sunt sa vin peste vreo jum. de an, dar cel mai bine sa ma inteleg cu directoarea de la gradinita. Pina la urma imi duc copilul la o gradinita din Straseni -18 km, in situatia in care eu locuiesc la Rascanovca si lucrez la Ciocana. Nu ma revolt prea mult pentru ca is constienta ca m-am adresat tirziu, dar daca eram in rind mai devreme, atunci mi se pare normal ca sa- mi fi dat mie locul chiar daca nu am resedinta. Oricum eu vad problema nu in repertizarea locurilor dar in faptul ca is putine gradinita si in loc sa fie indreptate fondurile europene catre alte directii mai bine ar mai construi sau reconstrui vreo 10 gradinite.

Da sunt deacord, ca gradinite sunt putine, cu toate ca ei ne asigura ca nr. de copii e acelasi cu nr. disponibile la gradinite. Problema e in aceea, ca multi parinti aleg gradinita dupa plac si nu dupa locul de trai. Pe mine m-au intrebat si mi-au cerut visa de resedinta, si m-au pus sa aleg intre gradinitele de la Buiucani. Cum ca problema e in transport, Sculeanca practic e izolata de Buiucani, nu-i comod sa-mi duc copilul la o gradinita de la Flacara sau Alba Iulia. Si am de ales intre doua gradinitse de linga casa. Inainte aici erau 4 gradinitse, acuma au ramas doua, asta e si problema. In unele gradinitse pe la Botanica, stiu exemplu sigur, s-au deschis 3 grupe anul trecut si au mai si luat copii doritori chiar si de un an si ceva. Dar la noi, se deschid una, doua grupe cel mult, si e si normal ca nu toti doritorii au locuri.

Eu am facut panica, din cauza ca am auzit din mai multe surse ca locurile la gradinitele Sculencii au fost ocupate de cei din suburbii, dupa cite se stie sunt multe (Vatra, Truseni, Straseni, Nimoreni etc etc etc.) E clar ca n-o sa am locuri. Cind m-am pus in rind am fost cu o prietena care e educator la gradinitsa, ea m-a asigurat ca la un an sa te pui in rind e normal si ca nu vor fi probleme cu rindul. Am ascultat-o si de aia m-am adresat "asa tirziu". Credeti ca nu avea sa ma pun in rind dupa nastere, sa fi stiut ca situatia asa-i? Acuma si educatoarea ceea e in aceeasi situatie ca si mine, nu are loc la gradinita pe sector, si-si duce fata la cea de la Botanica, cel putin 40 min in drum in rutiera, o trezeste la 6.00 dimineatsa. Copilul cela are mult de suferit, si mama la fel. Eu cred ca asta nu-i normal. 

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Si sa fost eu in alta situatie, sa nu fost acuma insarcinata sau sa avut pe cine ruga sa-mi ia copilul de la gradinitsa, atunci tot avea sa ma impac cu ideea de a duce copilul cu transportul public la gradinitsa, ca nu-s lenoasa si nu mi-i greu. Dar asa ma tem, ca voi fi nevoita sa nu-mi mai duc copilul doar din cauza ca nu pot de fiecare data sa ma tirii cu caruciorul dupa dinsa, mai ales in ore aglomerate. Imi pare rau ca cei de la Directie nu i-au in consideratie fiecare caz in parte, dar fac asa tipa "legitim" ca sa nu ai de ce la anina. Si am facut totul dupa reguli, eu doar m-am pus in rind. Si problema nu e ca am ramas fara gradinita pe sector, dar in ceea ca mi s-a luat rindul de la ea la anul, cind copilul va avea 4 ani. Sa vreau s-o transfer la anul aici, iar voi avea probleme. 

Partajează acest post

Link spre post
VAP

ai expediat vreo scrisoare d-nei Tverdohleb despre situatia ta sau ..? ce masuri intreprinzi? m-ar interesa si pe mine ce raspunsuri oficiale dau cei de la Directie.

eu acum sunt in cautare de loc liber la gradinita in orice sector, la ce gradinite anume de la botanica spuneai  ca erau locuri? as fi recunoscatoare pentru orice informatie in acest sens

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

ai expediat vreo scrisoare d-nei Tverdohleb despre situatia ta sau ..? ce masuri intreprinzi? m-ar interesa si pe mine ce raspunsuri oficiale dau cei de la Directie.

eu acum sunt in cautare de loc liber la gradinita in orice sector, la ce gradinite anume de la botanica spuneai  ca erau locuri? as fi recunoscatoare pentru orice informatie in acest sens

Nr.139. N-am expediat scrisori, sper totusi pe parcurs sa ma apropii si poate se va rezolva ceva. Pina ce mergem unde ne-au dat loc. 

Partajează acest post

Link spre post
VAP

nu am nimic impotriva si sa merg la fiecare directoare de gradinita in perte sa ma "inteleg", dar imi este mila si de copiii care vor mai avea inca al treizecisi....nu stiu citulea copil in grupa dupa care educatoarea nu mai are timp sa se uite.

multumesc!!!

Partajează acest post

Link spre post
kontiqua

Fiecare cu a lui probleme. Noi neam pus în rand. Am cerut îndreptarea la o grădinița la care din start miau zis ca locuri nu sunt. Miau dat la alta grădinița care e ruseasca. Mie comod ca e aproape . Au zis ca se vor deschide grupe românești anul asta. Am căzut deacord. Am fost la directoare la care am primit u răspuns tare neașteptat. Din cauza ca nus cadre didactice nu se deschid grupele românești. Sa revenim în august. Acuma stau și ma gândesc dacă cadre didactice nu se găsesc, atunci ce copilul meu rămâne fără grădiniță? Sau va trebui în grupa rusă sa îl dau? Asa e o dezordine. Ma gândeam sa ma duc sa cer loc la alta grădinița, dar după cele spuse mai sus nici nu îndrăznesc. Ca ma vor scoate de aici din rand și dacă totuși se vor deschide grupele moldovenești! Succese la toți și adaptare ușoară picilor la grădiniță.

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Sistema chiar ca-i putreda. Din pacate, am multi cunoscuti din mai multe regiuni care au problema anul asta cu gradinita. Si stau si ma gindesc ce babyboom o fost 3 ani in urma ca acuma nu sunt locuri. Cu al doilea copil ma voi adresa la directie cind acesta va avea o luna, sa vad din interes a cita o sa fiu in lista.

Partajează acest post

Link spre post
kristie
Sistema chiar ca-i putreda. Din pacate, am multi cunoscuti din mai multe regiuni care au problema anul asta cu gradinita. Si stau si ma gindesc ce babyboom o fost 3 ani in urma ca acuma nu sunt locuri. Cu al doilea copil ma voi adresa la directie cind acesta va avea o luna, sa vad din interes a cita o sa fiu in lista.[/quote

Sistema chiar ca-i putreda. Din pacate, am multi cunoscuti din mai multe regiuni care au problema anul asta cu gradinita. Si stau si ma gindesc ce babyboom o fost 3 ani in urma ca acuma nu sunt locuri. Cu al doilea copil ma voi adresa la directie cind acesta va avea o luna, sa vad din interes a cita o sa fiu in lista.[/quote
Eu recent am fost si m-am pus in rind pu gradinita(copilul are 3 luni) eram pe lista deja a 15-cea

Partajează acest post

Link spre post
kristie

Eu recent am fost si m-am pus in rind pu gradinita(copilul are 3 luni) eram pe lista deja a 15-cea

Editat de kristie

Partajează acest post

Link spre post
olya

Să vă povestesc experiența mea.

Am mers la directoarea grădiniței, la care vroiam să-mi transfer copilul. D-ei ne-a zis - ”nu primesc pe nimeni fără bilețel de trimitere de la Direcția de învățământ de pe sector”, cică ”au trecut vremurile, când aceste întebări se rezolvau cu ajutorul directoarelor. Dacă vi-l eliberează, eu sunt obligată să vă primesc.”  

Ok, am mers la direcție, acolo ne-au zis - reveniți la sf lui mai, când suntem la curent cu situația pe fiecare grădiniță în parte. Am revenit, ne-au eliberat bilețel, față de noi au sunat directoarea grădiniței și au anunțat-o. D-na responsabilă de procedura dată ne-a zis că , citez: ”pentru orice copil se găsește loc în grădiniță ” iar părinții încearcă să ocolească sistemul, umblă pe la directoare și primesc refuz.

Am avut 3 zile la dispoziție, am mers la grădiniță, directoarea fără niciun cuvânt ne-a înregistrat și acum suntem la grădinița nouă.

Menționez - e vorba de o grădiniță bună.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum