Fortunka

Consultatie inaltime

Postări Recomandate

Fortunka

Buna ziua. Baiatul meu (1 an si 7 luni) in opinia mea este josut pentru virsta lui (81 cm si 10,1 kg). Pediatrul nostru spune ca se incadreaza in limitele normelor si e ok, insa eu oricum imi fac griji. Pe parcursul la 2-3 luni a crescut in inaltime doar 1 cm si greutatea stationneaza la 10 kg. Copilul a fost nascut prin cezariana, la 38 sapt., cu greutatea 2,22 kg si inaltimea 47 cm. A fost diagnosticat la nastere cu hipoxie, cauza fiind insuficienta feto-placentara in trimestrul 3 al sarcinii. 

Este cazul sa ma adresez personal la o consultatie? Este nevoie de dat analizele T3, T4, hormonul de crestere?

Daca mai aveti nevoie de careva detalii, va rog sa le numiti. 
Multumesc anticipat pt. raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
endocrynolog

Buna ziua!

Copilul dvs se incadreaza in grupul copiilor cu greutate mica la nastere. Dinamica de dezvoltare fizica in asemenea cazuri putin difera de tiparele obisnuite.

Dupa datele prezentate la moment, intr-adevar, nu sunt probleme de crestere in inaltime; se remarca preponderent deficit ponderal, care, deobicei, nu  reprezinta o problema endocrina.

In cazul care sunt probleme de alimentatie, va fi nevoie sa consultati un gastroenterolog si, dupa indicatii - neurolog.

Dozarea hormonilor TSH si T4 liber este obligatorie pentru toti copiii in primele zile dupa nastere (in cazul dvs trebuiau dozati la a 14-a zi). Daca n-ati efectuat aceste analize va fi bine sa le faceti.

Urmariti in continuare dupa dezvoltarea copilului, mai ales dupa varsta de 2 ani si in caz ca ritmul de crestere va fi mai mic de 5 cm/an urmeaza sa va adresati si la endocrinolog.

Partajează acest post

Link spre post
Fortunka

Buna ziua!

Copilul dvs se incadreaza in grupul copiilor cu greutate mica la nastere. Dinamica de dezvoltare fizica in asemenea cazuri putin difera de tiparele obisnuite.

Dupa datele prezentate la moment, intr-adevar, nu sunt probleme de crestere in inaltime; se remarca preponderent deficit ponderal, care, deobicei, nu  reprezinta o problema endocrina.

In cazul care sunt probleme de alimentatie, va fi nevoie sa consultati un gastroenterolog si, dupa indicatii - neurolog.

Dozarea hormonilor TSH si T4 liber este obligatorie pentru toti copiii in primele zile dupa nastere (in cazul dvs trebuiau dozati la a 14-a zi). Daca n-ati efectuat aceste analize va fi bine sa le faceti.

Urmariti in continuare dupa dezvoltarea copilului, mai ales dupa varsta de 2 ani si in caz ca ritmul de crestere va fi mai mic de 5 cm/an urmeaza sa va adresati si la endocrinolog.

Din comentariul Dvs. as dori sa precizez unele momente: 

1) Am uitat sa mentionez ca copilul inca nu a fost intarcat. In mod normal, maninca de 4 ori pe zi portia in jur de 200 gr. Biscuiti sau altceva ce ar putea strica pofta de mincare intre mese nu-i dau. In pragul eruptiei dentare si/sau virozei refuza sa manince sau maninca foarte putin. In acest context, poate asta fi tratat ca o problema de alimentatie? In viziunea mea - nu, iar Dvs. cum considerati?

2) Analiza TSH si T4 n-am efectuat niciodata. Acum prima data aflu ca sunt obligatorii. Deci, ar fi oportun sa le facem acum chiar daca nu necesitam o consultaie personala la endocrinolog?

Mersi mult de raspuns prompt si va doresc o zi frumoasa in continuare.

Partajează acest post

Link spre post
endocrynolog

1. Problema de alimentatie (pofta de mancare) se exclude. Urmati, totusi, o consultatie la gastroenterolog pentru a exlude o problema de absorbtie intestinala.

2. Dozarea hormonilor TSH, T4 liber este oportuna, dar ca persoana asigurata o puteti face doar cu trimitere de la medicul endocrinolog (sau medic de familie) sau daca decideti in mod privat, fara indreptare.

Partajează acest post

Link spre post
Fortunka

Va multumesc din suflet pentru sfat. Acum suntem informati.

Partajează acest post

Link spre post
studentkaa29

unde se poate de adresat cu asemenea intrebare, asa probleme avem si noi))) inafara de pediatru, la cre medic? multumesc

Partajează acest post

Link spre post
Fortunka

1. Problema de alimentatie (pofta de mancare) se exclude. Urmati, totusi, o consultatie la gastroenterolog pentru a exlude o problema de absorbtie intestinala.

2. Dozarea hormonilor TSH, T4 liber este oportuna, dar ca persoana asigurata o puteti face doar cu trimitere de la medicul endocrinolog (sau medic de familie) sau daca decideti in mod privat, fara indreptare.

Buna ziua, dl. Dr., revin cu problema noastra.

Copilul la moment are 1 an si 10 luni, masa corporala 10 kg si inaltimea 83 cm. Tin sa mentionez ca de la 1 an (din 19 iulie) pina in decembrie a adaugat 1,5 kg, iar din decembrie pina in prezent nu a adaugat absolut nici un gram. Este un copil foarte activ, petrece mult timp afara. Are pofta de mincare, maninca bine, de toate ce-i ofer (carne si legume la abur, lactate, terciuri cu si fara fructe, peste, bea multa apa, anume apa, nu ceaiuri, sucuri, etc.). Scaun zilnic, regulat, solid, la aceeasi ora. 

Am fost astazi la consultatie la gastroenterolog si ne-a recomandat sa venim si la Dvs. D-na Dr. a mentionat ca este un copil sanatos, dar putin mai activ decit ceilalti. Problema ar putea fi in metabolism. Pt. linistea noastra ne-a propus sa mergem totusi la o consultatie la endocrinolog si dam anumite analize.

In acest context, as vrea sa ne specificati cu care anume analize venim la Dvs. la cabinet.

Concluzia medicului gastroenterolog expediez in PM, daca e necesar.

Partajează acest post

Link spre post
endocrynolog

Buna ziua!Nu va pot da nici o indicatie pentru examinare. Mai repet , din datele relatate de Dvs e putin probabila o problema endocrina.

Daca vi s-a indicat consultatia endocrinologului, este mai bine sa mergeti la cabinet si numai dupa aceasta va fi clara necesitate si volumul examinarilor.

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Buna ziua, va scriu si eu. Fetita mea are peste 2 luni 10 ani si are 48 kg si 1m68 inaltimea, nu e prea inalta pentru virsta ei? Toti copiii ii sunt pina la piept, ea e cu 2 capuri mai inalta.

Partajează acest post

Link spre post
endocrynolog

Buna ziua, va scriu si eu. Fetita mea are peste 2 luni 10 ani si are 48 kg si 1m68 inaltimea, nu e prea inalta pentru virsta ei? Toti copiii ii sunt pina la piept, ea e cu 2 capuri mai inalta.

Buna ziua! Dupa regulile forumului, este nevoie sa creati o tema separata pentru intrebarea cu care va adresati. Am facut aceasta in locul dvs si gasiti raspunsul urmand linkul http://mama.md/index.php?showtopic=136168

Partajează acest post

Link spre post
Fortunka

Buna ziua!Nu va pot da nici o indicatie pentru examinare. Mai repet , din datele relatate de Dvs e putin probabila o problema endocrina.

Daca vi s-a indicat consultatia endocrinologului, este mai bine sa mergeti la cabinet si numai dupa aceasta va fi clara necesitate si volumul examinarilor.

Mersi mult pt. raspuns. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum