Amanda

Mama cu 4 copii are nevoie de ajutor

Postări Recomandate

Amanda

Dragi prieteni!
Eu personal niciodata nu am fost initiatorul unor astfel de mesaje, dar acum este nevoie.
Anul trecut am vazut un statut pe odnoklassniki a unei fetite ca are patru copii si are nevoie de ajutor, care si ce poate.Galina are 24 ani
Am luat cu ea legatura sa vad care este situatia. Atunci copilul cel mic avea citeva luni, sotul nu avea de lucru, avea buletinul expirat si nu se putea aranja nicaieri. Bine, ce am putut am facut. Am achitat costul buletinului, am procurat niste mincare pentru copii. Multumesc iarmarocului de caritate mama copiilor a ales si niste hainute pentru toata familia. Barbatul s-a aranjat apoi la serviciu si parca se descurcau ei cit de cit, ajutor nu au cerut.
Ghinion este ca Galina, mama acestor 4 copii de mica a fost abandonata de mama ei si a fost crescuta de bunica, care locuieste in alt raion, este batrina si are copii si nepoti.Mai are galina o sora cu 4 ani mai mica, locuieste undeva la Ialoveni, a zis ca nu o poate ajuta.
Recent Galina a apelat din nou la mine daca pot s-o ajut cu ceva ca situatia este grea. Din cite ea m-a povestit sotul a plecat in Rusia vara, trimitea bani si era bine, pina la un moment dat a incetat, la telefon i-a zis ca a gasit alta femeie si a schimbat numarul de telefon.
Asa ca Galina a ramas cu 4 copii practic in strada. La moment locuieste intr-o cameruta micuta din asa numita "vremeanca". Ajutor social are 1300 lei pe luna, din care trebuie sa achite lumina, lemnele, mincare si ceva plata la gradinita( nu i-a spus nimeni pina acum sa ceara scutire de la primarie) .Fetita mai mare toamna pleaca la scoala, dar ea nu ii poate procura carti dupa care se ocupa toti copii din grupa pregatitoare.
La moment are datorie la comunale, practic nu au ce minca.
Recent la ea a fost un domn dintr-o organizatie de caritate, i-a dus niste crupe si a confirmat ca familia are nevoie intr-adevar de ajutor.Apoi a mai primit de la el ajutor si niste hainute.
Recent sotul ei a fost pe citeva zile, u stiu daca am inteles, poate pentru divort, a si batut-o...trist. Ei insa nu au fost in casatorie oficiala si in in general el a obligat-o ca doi copii sa fie scrisi cu familia ei, iar doi sunt cu familia lui.

Galina locuieste la Straseni si roaga toti oamenii cu inima mare s-o ajute cu ce pot in acest moment greu al vietii.
Telefonul Galinei 062156962
Cei care doresc s-o ajute sau s-o cunoasca o puteti contacta pe ea sau pe mine.

Copii Vanesa are 6 ani, Ionel are 5 ani, Olivia are 3 ani si Stefania are 1 an si 4 luni.
Va multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
МамаLeki

Я могу собрать для младших обуви,для младшей может вещичек,продуктов немного, вопрос как передать все это.Может если нас соберется пару человек, мы что нибудь и с передачей можем придумать.

Partajează acest post

Link spre post
Seemoon

Si eu pot sa pregatesc un pachet cu jucarii, dar sa vina Autoarea sa-l ia de la mine. In privat imi scrieti daca sunteti de acord.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Eu am sa concretizez ce mai mult are nevoie Galina.Ea locuieste intr- o cameruta foarte mica si loc pentru pastrare nu prea are.Hainute recent ea a primit ajutor, a zis ca ar avea nevoie de o scurta pentru fetita mai mare si desigur produse alimentare.

Eu singura nu ma voi ispravi cu adunatul celor necesare, de aceea rog poate mai sunt voluntari care pot sa ma ajute.Daca cineva este disponibil si are transport poate sa ne ajute, voi achita motorina.

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Aneta, a-și putea merge la Straseni, acolo locuiește o ruda de a mea, hăinuțe pentru cei doi mai mici și ceva jucării găsesc de la al meu, cite ceva din crupe, lactate.

O adresa concreta a fetei, sau mai bine sa o sun?! Pe miine poate le facem o surpriză.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Eusa.Eu am sa intreb ce adresa are si te anunt in privat.Multumesc

Partajează acest post

Link spre post
kristino4ka

Я могу продуктов, круп купить, макарон, овощей и передать пакет

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Miine cel mai probabil vom merge, cel puțin suntem gata sa o facem, totul deja depinde de cum ma voi simți noaptea, am trecut cu băiatul printr-o răceala, analizele deja ne sunt bune dar oricum nu vreau sa risc cu sanatatea copiilor.

Am sa le duc cred și încălțăminte de primăvară vara.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Я могу продуктов, круп купить, макарон, овощей и передать пакет

puteti s- o telefonati, in timpul saptaminii ea o data de doua ori poate veni pina la chisinau cu copilasul in brate, pina copii mai mari sunt la gradinita.

Partajează acest post

Link spre post
kristino4ka

puteti s- o telefonati, in timpul saptaminii ea o data de doua ori poate veni pina la chisinau cu copilasul in brate, pina copii mai mari sunt la gradinita.

дайте мне ее адрес, муж сможет на машине отвезти

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Кристина я завтра туда поеду, посмотрю что нужно.

Partajează acest post

Link spre post
tatiana82

возраст детей, ?может пропустила.

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox

Aneta, eu pot sa ajut cu produse alimentare si cu transportarea. 

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Девочки я никуда не была, заболела, я сама в больнице, выздоровею и обязательно поедем.

возраст детей, ?может пропустила.

В конце первого поста есть возраст и пол каждого реб.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Aneta, eu pot sa ajut cu produse alimentare si cu transportarea.

olesea, as vrea sa merg intr_ o zi sa fie copii toti acasa, sa dac si poze

Hai sa vorbim in orivst in ce zi ai sa fii disponibila.

Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Если кто-то хочет помочь и передать что-то, завтра вместе с Lissy Fox  мы поедем к Галине около 13, 30. Выезжаем от детского центра Артико( ниже мед университета)

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Un Multumesc mare pentro Olesea si pentru faptul a procurat multe produse pentru familia din Straseni.

Poftim niste poze facute astazi. Conditiile de trai lasa de dorit.

5504782f6e56b_IMG_0031.jpg5504783b46fc2_IMG_0024.jpg55047847844bd_IMG_0026.jpg5504786f6520c_IMG_0030.jpg5504787d37439_IMG_0023.jpg

Este o casauta mica , vremeanca, focul s e face doar cu o soba micuta, tot pe ea se face si mincarea, iarna pe frig peretii sunt cu mucegai, tapatetele se desprind, desi a zis ca a schimbat tapete toamna.wc este afara, de baie nici vorba.Hainele le spala manual.

Fetita cea mare a fost de citeva zile nu poate sa mearga la gradinita, este rupta incaltamintea.Poate cineva are papucei de primavara pe picior nu lat, marimea 33.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Familiei a fost donat pentru copii in pat cu doua etaje, oameni cu suflet mare l- au procurat .Au mai fost aduse produse alimentare su hainute.

La moment este nevoie de doua seturi din albituri , poate are cineva mai vechi de care nu va mai folisiti.

Si un lucru este de mirare, primaria refuza sa dea scutirea de plata pentru gradinita, zicind ca asta hotaraste comitetul parintesc din gradinita si directoarea. Deja de doua saptamini sarmana mama bate drumurile si nu gaseste capatul problemei.

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Mama cu multi copii si ar trebui sa li se acorde scutirea .

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

Stiu bine ca are dreptul la scutire.Dar i - au spus clar ca numai cu semnaturile comitetului parintesc.

Nu stiu ce fel de gradinita e acolo, dar lunar pentru un copil se achita 500 lei, aici se include si mincarea.

Deja s-au implicat persoane s- o ajute, au fost la primar si a fost spus acelas lucru, ca hotaraste gradinita.

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Incaltaminte pentru fata mai mare au gasit/primit?

Partajează acest post

Link spre post
evca

Аннета, а если позвонить в министерство образования ( надо я думаю знать номер садика, имя заведующей):

http://www.prescolar.md/

http://www.edu.md/ro/contacte/

Ministerul Educaţiei şi Tineretului 23 24 72 

Partajează acest post

Link spre post
Eusa

Gradinitile scolile sunt la intretinerea din bugetul local , probabil acesta este si motivul refuzului.

Dar 500 lei e exagerat , acest pret este pentru grupe private .

Partajează acest post

Link spre post
Jangle

Familiei a fost donat pentru copii in pat cu doua etaje, oameni cu suflet mare l- au procurat .Au mai fost aduse produse alimentare su hainute.

La moment este nevoie de doua seturi din albituri , poate are cineva mai vechi de care nu va mai folisiti.

am eu cite ceva din albituri

daca mai este nevoie

Partajează acest post

Link spre post
Amanda

am eu cite ceva din albituri

daca mai este nevoie

lasati in privat telefonul de contact.multumesc.

Totusi nu am inteles corect, la gradinita are de achitat 500 lei oentru trei copii, doar alunentatia.Fondurile neoficiale ea nu achita, si cind alti copii fac ocupatii copii ei nu au pe ce, nu au carti su caiete.Familia supravietueste pe 130O lei lunar

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.