Cameleon

Атопический дерматит - Dermatita atopica

Postări Recomandate

Dikovinka88

Ce anume? Alergia sau eczema?

Eczema e tot un fel de alergie ca si dermatita atopica. La mine sub o forma se manifesta, la copil sub alta.

Editat de Dikovinka88

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ROSSI

Eczema e tot un fel de alergie ca si dermatita atopica. La mine sub o forma se manifesta, la copil sub alta.

La mine de la detergenti,eram  tot timpul in contact,acum spal cu manusi si foarte rar daca  apare si trece de la sine

Partajează acest post

Link spre post
fania

salut fetelor, vad demult nu scrie nimeni, cum sta la voi treaba cu copii?  eu am fost pe citeva zile in moldova si copilului meu i so facut rau, mai nou exemele de pe spate au emigrat pe picioare si miini, insa nui asa grav cum cind s-a inceput totul, dieta nu pre o tzinem caci ori o tzin ori ba, insa am observat ca cum se schimba vremea cu pielea da de stire. o data am facut brinza de casa si iam dat exact 3 lingurite de brinza si a 2 zi era parca un leopard, din pacate s-a adeverit ca in laptele de casa era listeria. medicii o zis asa prostie sa nu mai fac niciodata. 

Partajează acest post

Link spre post
ROSSI

Noi avem deja un an de cind o avem,ba apare ba dispare cind il ung cu unguent,dieta nu tinem,din lactate doar lapte nu ii dau,restul iaurt,brinza citeodata,asteptam 2 ani,poate a disparea cu totul...

Partajează acest post

Link spre post
fania

unuia din nepoti ia disparut dupa ce a implinit 2 ani, insa din chipsuri si ursuleti de jele no iesit, asaca speram si noi sa avem soare pe strada noastra

Partajează acest post

Link spre post
mylen

salutare la toti

La noi a aparut pe la 3 luni. Eczeme erau pe fata, dupa ureche, la ceafa, miini si picioare. Pe la 1 an au mai disparut din eczeme ,dar aparuse alta problema scarpinatu, se scarpina pina la singe. Eram nevoiti sa umblam si vara in dresuri si malete. Acus facem 2 ani putin ce a mai ramas din eczeme. Dieta practic nu tinem nu ii dau piine si zahar. Multumim ca am gasit cartea lui Balan aici pe forum si foarte multe sfaturi am luat din ea.

Sorry de asa o istorie lunga. Sanatate la toti.

Partajează acest post

Link spre post
fania

Mylen din ce cauza nu dati piine/zahar,aveti alergie la gluten? Tot am citit cartea lui Balan si nu am vazut (eu fugitiv)unde au facut analizele ca Sa depisteze ce toxine avea copilul lor. Acolo scria Germania,Italia... sincer eu rugam medicul sa faca analize suplimentare de ex al scaunului-si no dorit,eu ca persoana privata nu pot face si eu nustiu ce trebuie sa se intimple cu copilul meu ca ei sa se miste. Pe noi nia ajutat spitalul,eu cu o asistenta toata ziua niam ocupat de ingrijirea pielii

Partajează acest post

Link spre post
mylen

La el scrie ca piinea si zaharul irita intestinele si tot aceasta iese pe piele. Si noi asta am observat cum minca mai mult covrigei se incepea a scarpina mai tare.

Noi asa si nu stim de la ce este alergia. Am avut de mica o operatie si presupunem ca medicamentele care le-am urmat a si provoct DA

Partajează acest post

Link spre post
fania

AD ii cronica din pacate si apare atunci cind imunitatea slabeste, stres...eu tot ziceam ca de la vaccina insa so explicat ca asta totul impreuna si dc nu acum atunci cindva avea sa apara. Pe noi ne ajuta mult la mare ,munte,viata fara stres.

Multe produse au gluten,medicul mio zis ca cea mai intilnita alergie ii la laptele de vaca. Insa ce interesant in familia noastra (sunt 3 copii de aproape aceeasi virsta) produsele alimentare influenteaza diferit,unul dc Bea lapte de vaca-are diaree,alt copil maninca rau si se imbolnaveste f des,al meu lam tinut la dieta si unica ce am observat ca avea reactie la mincare praf si borcane (eu acasa nu am asa ceva insa la spital nu era alta mincare),acasa Iam dat si cartofi prajiti si inghetata si nimic,si am pus cruce pe dieta.

Apropo am cumparat miere manuka si sa zic ca ii super leac-nu pre pot,insa oricum am inceput a da miere si e mai bine,inca nu am avut infectii

Partajează acest post

Link spre post
mylen

Apropo am cumparat miere manuka si sa zic ca ii super leac-nu pre pot,insa oricum am inceput a da miere si e mai bine,inca nu am avut infectii

Unde ati cumparat miere de manuka?

Partajează acest post

Link spre post
fania

Unde ati cumparat miere de manuka?

De pe amazon, factorul 20+,insa mierea care o fac albinele mele nui mai rea(procentul de apa din manuka ii mai mare)-efectul sa zic cai leacul universului nu pot ((la gust ii ca mierea din florile din padure (asa ca Sa aveti inchipuire) insa manuka ii miere din florile arborelui de ceai (se stie ca uleiul lui se foloseste pt piele).

Partajează acest post

Link spre post
fania

Noi asa si nu stim de la ce este alergia. Am avut de mica o operatie si presupunem ca medicamentele care le-am urmat a si provoct DA

Copilul meu a avut din pacate 2 operatii cu anestezie totala in timp de 2 luni si nu a avut eczeme,insa am observat ca dupa ce ii dau tablete vitamina D pe baza de soia ii apare,observam mai departe

Partajează acest post

Link spre post
Lerus
La 01.05.2016 la 22:29, mylen a spus:

La noi s-a ameliorat situatia foarte bine dupa un tratament homeopatic.Aveam tot corpul DA acuma a ramas numai la incheieturi de la miini si picioare.

Spuneti va rog la ce medic homeopat ati fost?

La 10.03.2015 la 17:11, василиса a spus:

Обоим своим детям вылечила ад гомеопатией и после года сделали все полагающиеся прививки, никаких реакций не было

Подскажите у какого гомеопата лечились?

Partajează acest post

Link spre post
Ana_ana
La 04.09.2019 la 15:29, Lerus a spus:

Spuneti va rog la ce medic homeopat ati fost?

Va rog sa imi spuneti si mie ce medic homeopat va ajutat?!

Partajează acest post

Link spre post
Kitana

гомеопатия ничего не лечит. уже давно доказали ее неэффективность и целые страны запрещают ее у себя.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum