Cameleon

Атопический дерматит - Dermatita atopica

Postări Recomandate

Cameleon

Cum procedati cu copiii care au avut de Dermatiat Atopica. Vaccinati sau nu?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Kaori

Если не в момент обострения,то врачи говорят,что можно. Но я например написала отказ от последних прививок хотя небыло обострение. Боялась,что от прививок может дать обострение. Хоть врач и говорит,что у нас очень легкая форма и практически уже и нет его. Перерастает слава богу.

Partajează acest post

Link spre post
ElenaMD

Medicii, in special de familie, spun ca se poate de pus vaccini. Deci, depinde de Dvs. sa puneti sau nu.

Copilul meu avea derm. atopica in acutizare(cu mici remisii) pina la vreo 2 ani, pina acum nu are nici o vaccina, asa a fost hotarirea mea. Asa simteam eu ca trebuie. Acum situatia s-a ameliorat si ma gindesc ca tre de incercat sa ii pun macar o vaccina.

Partajează acest post

Link spre post
Katiu6ka

ой да семейным просто пофиг на нас на всех.. ну обострится дерматит .. имто что. не их же ребенок..меня долго пытались убедить что можно при АД ставить. пока я не пошла к педиатру и мне ясно ответили - нельзя.

но это конечно выбор каждой мамы.

Partajează acest post

Link spre post
GalaC

У меня ад самой и стоят только первые прививки. Потом всегда медотвод.

Ребенку не ставлю ничего.

Мне смешно, когда говорят что при ад можно их ставить.

Partajează acest post

Link spre post
Cameleon

Am gasit o carte in care tot se spune ca nu se vaccineaza copiii cu dermatita. Sunt descrise si multe tratamente naturiste contra dermatitei. Nu inteleg de ce medicii de la noi nu stiu aceste lucruri?

Cartea se poate downloada de aici: https://drive.google.com/file/d/0B4PG3MqZ3jwqVEI4dGNIX0tPZDQ/view

A citit-o cineva? Ce pareri aveti?

Partajează acest post

Link spre post
Cameleon

Medicii, in special de familie, spun ca se poate de pus vaccini. Deci, depinde de Dvs. sa puneti sau nu.

Copilul meu avea derm. atopica in acutizare(cu mici remisii) pina la vreo 2 ani, pina acum nu are nici o vaccina, asa a fost hotarirea mea. Asa simteam eu ca trebuie. Acum situatia s-a ameliorat si ma gindesc ca tre de incercat sa ii pun macar o vaccina.

Ce tratamente ati folosit ?

Partajează acest post

Link spre post
Silk

Fetelor, cum se manifesta la copiii vostri dermatita? Cunoasteti cauza? Ce tratament folositi?

Partajează acest post

Link spre post
ElenaMD

Fetelor, cum se manifesta la copiii vostri dermatita? Cunoasteti cauza? Ce tratament folositi?

La noi apar pete rosii pe fata sau corp. Chiar nu cunosc cauzele dermatitei. Tinem regim alimentar, adica ii dau produse ce se permit si... Zero!

Acum iar avem alergie si nu ma ajuta nici Parlazin si nici Erolin(((( Ma gindesc sa merg la un homeopat.

Ce tratamente ati folosit ?

Standard: Parlazin, Zirtec, fencarol, dieta...

Copilul avea 6 luni, obosisem de toate si nu-i dadeam nimic. Se normalizase de la sine.

Pediatrul meu in asa cazuri imi mai prescrie si linex,Lacto-G... ea zice ca daca alergia e pe corp/fata inseamna ca e si pe intestine.

Partajează acest post

Link spre post
redtulip

Nu vreau sa va descurajez, dar la noi si dupa homeopat zero efect a fost.  :mda:

Ma gindesc sa merg la un homeopat.

Partajează acest post

Link spre post
lenok123456

Нам помогает только ограничение в некоторых продуктах.В основном ее сыпет после шоколада(правда она его и не любит,но иногда почему-то ест) и яиц.

Давно не было обострений,вот только на Новый год,но на праздники очень сложно углядеть,что ребенок съел

Прививки стараемся не ставить,но год назад сделали одну по сильному настоянию садиковской администрации.Обострений после прививки не было и то хорошо

Partajează acest post

Link spre post
ElenaMD

Нам помогает только ограничение в некоторых продуктах.В основном ее сыпет после шоколада(правда она его и не любит,но иногда почему-то ест) и яиц.

Давно не было обострений,вот только на Новый год,но на праздники очень сложно углядеть,что ребенок съел

Прививки стараемся не ставить,но год назад сделали одну по сильному настоянию садиковской администрации.Обострений после прививки не было и то хорошо

вот из за сада и дурацких требований хочу поставить 1-2 прививки, а то так не берут(((

Partajează acest post

Link spre post
Cameleon

Acum iar avem alergie si nu ma ajuta nici Parlazin si nici Erolin(((( Ma gindesc sa merg la un homeopat.

Am citit in cartea pe care am postat-o mai sus despre enzima DAO. Vad ca pe forumurile romanesti multe mamici scriu ca au scapat de dermatita fara steroizi.

вот из за сада и дурацких требований хочу поставить 1-2 прививки, а то так не берут(((

Si nu exista alta cale?

Ciocolata, ouale, peste etc contin foarte multa histamina. In cartea romaneasca am citit ca copiii care nu au enzima DAO. E destul ca se se administreze aceasta enzima timp de 2 luni si dispare dermatita. Cititi la pagina 176. https://drive.google.com/file/d/0B4PG3MqZ3jwqVEI4dGNIX0tPZDQ/view?pli=1

10891699_10204812819056800_7891380646530

Partajează acest post

Link spre post
ElenaMD

Multumesc pentru carte! Abia acum am inceput s-o citesc, deja vad ca unele info sau presupuneri ale mele se adeversc aici, sper sa ne ajute cartea in lupta cu DA.

Cazul nostru: la materninatate au presupus ca copilul are pneumonie(desi era perfect sanatos!) si l-au indopat cu antibiotic vreo 8 zile, apoi m-am imbolnavit tare si primeam cele mai puternice medicamente si il alaptam(proasta de pediatru a spus ca nu e nimic), apoi la 2 luni, cind hraneam artificial copilul, i-am schimbat brusc mincarea(nu stiam ca nu e bine) si a facut o disbacterioza nebuna. Si la 4 luni a aparut DA foarte urita. Obrajii ii erau ca o rana(( acum vad ca intestinul era cel care a provocat DA in cazul nostru.

Editat de ElenaMD

Partajează acest post

Link spre post
Kitana

Я ставила только до года с ад в периоды ремиссии и приема антигистаминных

сейчас бронхиальная астма и офиц. медотвод

Не знаю, повлияли ли на это прививки, но знала бы заранее - не ставила б

Partajează acest post

Link spre post
Silk

Noi avem dermatita pe burta, picioare, miini, sub genunchi(((( la 6 luni(((. Eu ma stradui sa nu maninc ceea ce provoaca alergii, hainutele sunt din materiala naturale, spalate cu detergent pt copii, insa ea nicidecum nu trece, medicamentele nu au nici un efect... Ma mira faptul, ca uneori petele astea sunt mai pale, alteori rosii aprins. Plus la toate, isi schimba dimensiunile, forma si cum arata. 

Cam dupa cit timp apare remisia? In ce conditii dermatita apare din nou?

Partajează acest post

Link spre post
ElenaMD

La, pt mine, noi chiar nu e clar de la ce apare DA, desi medicii au spus ca e alimentara. Tineam dieta si copilul facea alergie, puteam sa nu tin regim ceva timp si alergia putea sa nu apara :mega_shok:

Chiar la 1an si jumatate ii dadeam copilului juma lingurita de miere de albini si nu era nimic, acum parca mi-e frica sa ii dau miere))

Prima data ciocolata, inghetata, napolitane... i-am dat la 3 ani.

Editat de ElenaMD

Partajează acest post

Link spre post
Kaori

ой да семейным просто пофиг на нас на всех.. ну обострится дерматит .. имто что. не их же ребенок..меня долго пытались убедить что можно при АД ставить. пока я не пошла к педиатру и мне ясно ответили - нельзя.

но это конечно выбор каждой мамы.

У меня ад самой и стоят только первые прививки. Потом всегда медотвод.

Ребенку не ставлю ничего.

Мне смешно, когда говорят что при ад можно их ставить.

самое интересное мне не участковая сказала,что можно, а дерматолог в кожвене.

ее слова,пройдет обострение и можете ставить...

у нас все прививки сделаны кроме последних в 7 лет. но тогда и не было дерматита. а от последних написала отказ,чтоб не долбали.

Partajează acest post

Link spre post
Kitana

У нас ад прошел на море

Сейчас периодически на щечках, если поест чего

Partajează acest post

Link spre post
GalaC

да, девочки

на море возите малышей и себя,у кого тоже он

я на море чувствую себя человеком просто!

вот жду скорее.

после родов просто такое жуткое обострение,что мама не горюй)

самое интересное мне не участковая сказала,что можно, а дерматолог в кожвене.

ее слова,пройдет обострение и можете ставить...

у нас все прививки сделаны кроме последних в 7 лет. но тогда и не было дерматита. а от последних написала отказ,чтоб не долбали.

так говорит 99%

они мне тоже сказали - ну что вы, это не противопоказание

дождитесь ремиссии и вперед

но я с этим не согласна просто.

то есть интересно. то они говорят тут лишний продукт-ткань и еще что-то малозначимое повлияет. а тут такая нагрузка на иммунитет пройдет бесследно? не верю.

Partajează acest post

Link spre post
Enya

В Молдове пока ни одной прививки.

В Бельгии только гекса в три месяца( по-моему) и все.

Идем на прием к аллергологу-иммунологу за мед.отводом, ибо АД- вещь не шуточная...Спит-спит, а потом как расцветает((((

Partajează acest post

Link spre post
GalaC

.Спит-спит, а потом как расцветает((((

+100000

я всю жизнь мучаюсь,уже хроника по всей кожи. 

я такое своему ребенку не хочу

и пытать счастья боюсь

пронесет мол или нет

Partajează acest post

Link spre post
Kaori

У нас ад прошел на море

Сейчас периодически на щечках, если поест 

я тоже очень рассчитывала на море, когда только появился но....не помогло...

каждый год мы на море, очень много в воде соленой.

все лето на даче на воздухе и все равно проявлялся, но слава богу не сильно.

если честно я особо и не лечила, только мажем мазью...и тьфу тьфу очень редко бывает и не сильно, помазали и на второй день нормально.

Partajează acest post

Link spre post
lenok123456

У нас ад прошел на море

Сейчас периодически на щечках, если поест чего

нам тоже море помогает,за 2 года обострение было только в этом году,и то мы мало были на море,всего 5 дней и то в конце сентября

Partajează acest post

Link spre post
Lady

Cartea lui Dumitru Balan postata mai sus intr-adevar e foarte buna. Sunt descrise detaliat cauzele si posibilele tratamente naturiste. Stiu ca in Romania a avut mare succes si multe mamici si-au tratat copiii cu metodele descrise in carte.

In Chisinau era un doctor Igor Victorovici Puscari care trata DA la radacina cu metode blinde si fara nici un pic de cortizon. Stiu ca multi au scapat de DA pentru totdeauna cu schemele si dieta lui.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum