Irinka

Lunitza - fata care crează ciocolata vegană!

Postări Recomandate

Irinka

Rodica, este cea de la care putem învăța să mîncăm sănătos.Și-a adaptat un stil de viață raw-vegan și experimentează și dulciurile pe care le crează singură care s-ar potrivi anume stilului de alimentație ales.

-Rodica, într-o singură frază, cine ești tu?

-Sunt Rodica, un om, sper, bun :).

-Știu că ți-ai schimbat radical preferințele alimentare, de ce?

-A fost o dorință asumată. Inițial prin încercări nenumărate de a renunța la carne, iar în timp am reuși să mă eliberez de anumite dependențe. Acum sunt vegană și mă simt bine așa.

-E greu să te adaptezi la acest tip de alimentare?

-Mie, într-un final, mi-a fost ușor. Întotdeauna voi zice că atunci când ai anumite limite gastronomice, descoperi o lume înfinită de ingrediente noi. Renunți la carne, dar, în același timp, adaugi alte 10 tipuri de alimente noi. Asta-i partea cea mai faină! Varietatea gastronomică sporește grozav!

Опубликованное фото

-Care este meniul tău zilnic?

-E foarte diferit! Mie imi place diversitatea, dar se întâmplă să am zile când nu am chef să gătesc. Însă un lucru sigur nu lipsește din meniul meu zilnic. 3 fructe proaspete și ceaiul din plante! Astea sunt un must pentru mine!

-Jumătatea ta ce părere are?

-Mă susține, dar el continuă să se alimenteze ca înainte. Probabil consumă mai puțină carne, pentru că o gătesc mult mai rar acum.

-Pregătești pentru el separat?

-Nu neapărat. Se mai întâmplă, dar destul de rar (de câteva ori pe lună).

-Atunci cînd mergi la o petrecere sau în ospeție la cineva ce mănînci?

-Ce găsesc :)). Mi s-a întâmplat la o nuntă să mănânc doar struguri, dar a fost bine :). Petrecerile înseamnă în primul rând oameni și comunicare, și abia mai apoi, mâncare.

-Cunosc despre ciocolata ta raw-vegana, e o rețetă inventată de tine sau ai preluat-o de la cineva?

-E o rețetă adaptată, schimbată după bunul meu gust.

Опубликованное фото

-Ne spui și nouă rețeta?

-Crezi că ar trebui?)))

-Țin minte că cu ceva timp în urmă aveai o pasiune aparte pentru fotografiat, acum nu mai văd lucrări de ale tale. De ce?

-Fotografiez aproape zilnic, doar că am schimbat subiectul. Daca acum 4-5 ani fotografiam copii și mă specializam pe un astfel de subiect (de care mi-e extrem de dor, sinceră să fiu), acum fotografiez aproape zilnic mâncare. Dar mi-e foarte dor de copii! Copiii sunt cei mai tari, îar în fotografie ei sunt cei care redau atât de mult sentiment și seninătate! Sper să revin, la un moment dat (poate când voi avea și eu copii).

-Ce stil de vestimentație te prinde cel mai bine?

-Pentru mine e important să fie comod, cromatic bine asortat și să ascundă ce trebuie ascuns. Nu știu cum s-ar numi acest stil. Un lucru e clar, de aproximativ 3 ani am început să iubesc la nebunie rochiile. Acum port rochii cam peste o zi și nu mă pot sătura de ele. Mi se pare cel mai comod element vestimentar din viața unei femei.

-Care este cea mai dificilă decizie luată vreodată?

-Mi-e greu să mă gândesc la una particulară acum. Mi-a fost greu când am renunțat la bursa de studii din România, dar acum știu, am făcut alegerea corectă.

-Care sunt cele trei calități importante pe care le apreciezi la tine?

-Sunt o persoană creativă, muncitoare și nu mi-e frică să lucrez (îndiferent dacă e în oficiu la calculator, în bucătărie sau grădină) și sunt foarte curioasă!

-Dar la jumătatea ta?

-Oh, ce întrebare provocatoare :).

Este extrem de grijuliu, foarte muncitor și o persoană de încredere.

-Ce este diferit acum la tine în comparație cu jumătate de an în urmă?

-Am învățat o groază de lucruri noi, sunt din nou studentă și am cu niscaiva kg mai puțin.

-Ultimul cadou primit?

-Flori (iar eu ador florile) și un ser pentru buze și ochi, care miroase senzațional!

-Ultimul cadou făcut?

-Chiar azi, un mărțisor mai special.

-Ai un vis anume?

-Eu am foarte multe visuri. Sunt o cultivatoare de vise :). Cel mai cel este să fim cu toții sănătoși (în particular familia mea extinsă).

-Ce ai făcut azi ca să fii mai aproape de visul tău?

-M-am abținut de la anumite alimente, am încercat să beau cei 2,5 l de apă pură, am încercat să uit de grijile cotidiene, am mers cam 4 ore pe jos și am hrănit 3 pisici :).

-Ce cadou faci de obicei mamei de 8 martie?

-În fiecare an e foarte diferit, vreau să o surprind mereu, de foarte multe ori îi dăruiam lucruri pe care le confecționam chiar eu. În general îmi doresc să fie ceva ce i-ar prinde bine cu siguranță, tocmai de aia în ultimii ani am tot încercat să o duc pe la masaje, acupunctură și alte lucruri care te fac să te simți bine.

-Ce mesaj ai lăsa fetelor ce ne citesc?

-Aveți grijă de voi și de familia voastră! Sănătate, fericire și un început de primăvară cât mai senin! Mi-ar plăcea să avem mai multe femei fericite în societatea noastră.

Știu că sunt niște banalități, dar viața mi-a demonstrat cu vârf și îndesat că anume aceste banalități sunt atât de importante!

Нажмите здесь для просмотра

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
calatoarea

Rodica, asa de placut sa citesti interviuri cu tine! ciocolata ta intr-adevar are un gust divin! ma bucur foarte mult ca cu multi ani in urma ne-am cunoscut pe acest forum! pupici!

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Rodica, mereu admiram fotografiile tale!!!

Nu am gustat ciocolatele astea, dar sunt sigura ca sunt delicioase:) Felicitari!

Partajează acest post

Link spre post
Georgia

Se simte unicitatea personalitatii! Merci mult pentru interviu

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum