ircat7

Pro si Contra Agentii Imobiliare

Postări Recomandate

ircat7

Nushtiu de ce s-a creat asa o atitudine negativa despre vinzare/cumparare prin agentii si rieltori. Da se pierd 2% atunci cind vinzi si platesti cu 2% mai mult atunci cind cumperi, dar este o taxa destul de motivata zic eu, deoarece cumparatorul este asigurat ca nu va fi amagit, iar vinzatorul pune pe umerii lor o parte din nervi si imblatura. De unde asa steriotip ca Ce se vinde prin agentie, nu-i tare bine? Eu ca cumparator, prefer la agentie sa ma adresez. Da unii zic, ca din start un vinzator creste pretul cu acele 2% la imobil, insa si asa, ocupindu-se individual de vinzari acesta spera sa vinda cu un pret mai ridicat decit el este in realitate. 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
liana

Si care e problema? adresati-va la o agentie. Achitati cele 2%.Referitor la asigurarea cumparatorului ca nu va fi amagit.....hm, in ziua de azi tre sa te asiguri personal, din toate partile.

Eu am preferat sa comunic direct cu firma de constructii,daca e vorba de casa noua, fara intermediari.

Partajează acest post

Link spre post
ircat7

Nu-i nici o problema, am vrut sa aud pareri.

Partajează acest post

Link spre post
Viktor87

ce tine de blocurile noi eu tot as prefera sa ma adresez direct la compania de constructie, mai ales daca aceasta este de multi ani pe piata si pot sa vad ce au mai construit.. daca deja sunt case mai vechi as apela la un agent imobiliar care la sigur stie mai bine care sunt preturile pe piata si stie totul cum sa faca documentele necesare. 

Editat de Снежинка

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum