Legrima

Налоги при купле-продаже и дарении

Postări Recomandate

Legrima

Здравствуите.

В квартире прописано 3 человека и все они являются собственниками квартиры и родственниками. Один собственник хочет отдать свою часть другому . И  тут появляется вопрос, как лучше оформить документы? В каком случаи нужно платить меньше налогов при оформлении  дарственной  или купле -продаже? И как узнать данные налоги.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Здравствуите.

В квартире прописано 3 человека и все они являются собственниками квартиры и родственниками. Один собственник хочет отдать свою часть другому . И  тут появляется вопрос, как лучше оформить документы? В каком случаи нужно платить меньше налогов при оформлении  дарственной  или купле -продаже? И как узнать данные налоги.

Я рекомендую вам прийти на личную консультацию

Partajează acest post

Link spre post
dalas

Добрый вечер! Решила в эту тему написать. Если мама подарила сыну квартиру.декларацию об доходах надо подавать в налогувую?? В налогой не вникая сказали что сын должен подать.

Partajează acest post

Link spre post
Катя

Добрый вечер! Решила в эту тему написать. Если мама подарила сыну квартиру.декларацию об доходах надо подавать в налогувую?? В налогой не вникая сказали что сын должен подать.

Вам правильно сказали

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Нет, не сын, а мама подаёт декларацию о доходов в налоговую. Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
dalas

Нет, не сын, а мама подаёт декларацию о доходов в налоговую.

вот это и хотела уточнить.а если она за границей и больше не приедет какие могут быть проблемы?? Спасибо за ответ.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

вот это и хотела уточнить.а если она за границей и больше не приедет какие могут быть проблемы?? Спасибо за ответ.

Не обезательно что бы она лично подавала декларацию, можно и по доверенности.

Partajează acest post

Link spre post
Lia81

Partajează acest post

Link spre post
Lia81

Buna ziua, ajutati-ma va rog cu o intrebare mai delicata: in urma procurarii apartamentului de parinti pentru copii (parintii muncesc peste hotare): la Inspectoratul Fiscal trebuie de depus careva  declaratii pe apartament (si de cine copii sau parinti) si o alta intrebare Inspectoratul Fiscal intoarce careva % din suma data (de ex:in Rusia se intoarce aproximativ 25-30% din suma), daca da, atunci si ce acte trebuie prezentate. Mersi mult.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua, ajutati-ma va rog cu o intrebare mai delicata: in urma procurarii apartamentului de parinti pentru copii (parintii muncesc peste hotare): la Inspectoratul Fiscal trebuie de depus careva  declaratii pe apartament (si de cine copii sau parinti) si o alta intrebare Inspectoratul Fiscal intoarce careva % din suma data (de ex:in Rusia se intoarce aproximativ 25-30% din suma), daca da, atunci si ce acte trebuie prezentate. Mersi mult.

Daca merge vorba de contracte de donatie atunci declara la fisc parintii

Partajează acest post

Link spre post
Lia81

Daca merge vorba de contracte de donatie atunci declara la fisc parintii

nu e contract de donatie ci contract de vinzare cumparare dar pe numele copilului, si as vrea sa aflu daca se practica la noi intoarcerea careva % din suma de la fisc

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

nu e contract de donatie ci contract de vinzare cumparare dar pe numele copilului, si as vrea sa aflu daca se practica la noi intoarcerea careva % din suma de la fisc

Declara la Fisc vinzatorul. La noi nu se practica întoarcerea careva % în astfel de cazuri

Partajează acest post

Link spre post
Lia81

Declara la Fisc vinzatorul. La noi nu se practica întoarcerea careva % în astfel de cazuri

mersi mult pentru informatie si o zi cit mai reusita in continuare

Partajează acest post

Link spre post
nadinvascu@gmail.com

Buna ziua,vrem sa procuram un apartament intrun bloc ce nui dat in exploatare ii construit la moment undeva 80-90%.Vinzatorul vrea sa ne faca contract de investitei  spunind ca pina nui dat in exploatare blocu nu poate sa faca contract vinzare-cumparare,e adevarat?Noi am vrea contract cumparare-vinzare parca e mai sigur decit cel de investitii,multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua,vrem sa procuram un apartament intrun bloc ce nui dat in exploatare ii construit la moment undeva 80-90%.Vinzatorul vrea sa ne faca contract de investitei spunind ca pina nui dat in exploatare blocu nu poate sa faca contract vinzare-cumparare,e adevarat?Noi am vrea contract cumparare-vinzare parca e mai sigur decit cel de investitii,multumesc.

Da, e adevărat. Contractul de investiții se înregistrează la cadastru, după ce se da în exploatare casa și voi achitati toata suma se încheie act de primire-predare care devine documentul dvs. De proprietate.

Partajează acest post

Link spre post
nadinvascu@gmail.com

Buna ziua,am procurat  apartament contract de cessiune ,in contract este scris ca trebuie sa finalizeze lucrarele de constructie si sa dea blocul in exploatoare nu mai tirziu de trimestru 1al anului 2016.In alt punct este scris in caz ca intirzie finalizarea lucrarilor si darea in exploatare a blocului cu un termen mai mare de 3 luni,avem drept sa cerem penalitati in marime de 0,01% din suma totala.La moment 09-09-2016 neau dat cheile dar cu datu in exploatoare ne duc cu vorba ca peste 2 saptamini si tot asa.Intrebare a trecut termenu din contract?Avem dreptu sa cerem penalitatile ?Ce putem face?multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua,am procurat apartament contract de cessiune ,in contract este scris ca trebuie sa finalizeze lucrarele de constructie si sa dea blocul in exploatoare nu mai tirziu de trimestru 1al anului 2016.In alt punct este scris in caz ca intirzie finalizarea lucrarilor si darea in exploatare a blocului cu un termen mai mare de 3 luni,avem drept sa cerem penalitati in marime de 0,01% din suma totala.La moment 09-09-2016 neau dat cheile dar cu datu in exploatoare ne duc cu vorba ca peste 2 saptamini si tot asa.Intrebare a trecut termenu din contract?Avem dreptu sa cerem penalitatile ?Ce putem face?multumesc anticipat.

Sa le inaintati o reclamație prin care sa le solicitați penalități de întârziere. În caz ca refuza sa va adresați în instanta de judecata.

PS De dorit reclamația sa fie întocmită de un avocat.

Partajează acest post

Link spre post
nadinvascu@gmail.com

Multumesc  mult de raspuns

Partajează acest post

Link spre post
Katiushkakuss

Buna Ziua! Eu sunt peste hotare si I-am trimis lui mama bani ca sa-mi cumpere un apartament, mama cu vinzatorul s-au dus la notar si din cauza ca mama nu a avut procura de la mine a facut pe numele ei contractul de vinzare - cumparare, acum daca mama I-mi face contract de donatie ce impozite vor fi nevoiti sa achite la stat? Apartamentul a fost apreciat de BTI in suma de 14000 lei. Multumesc mult

Buna Ziua! Eu sunt peste hotare si I-am trimis lui mama bani ca sa-mi cumpere un apartament, mama cu vinzatorul s-au dus la notar si din cauza ca mama nu a avut procura de la mine a facut pe numele ei contractul de vinzare - cumparare, acum daca mama I-mi face contract de donatie ce impozite vor fi nevoiti sa achite la stat? Apartamentul a fost apreciat de BTI in suma de 14000 lei. Multumesc mult

Partajează acest post

Link spre post
Legrima

După cum  eu ştiu mama trebuie să platească 18%  din preţ oficial ca impozit la venit. Şi cam 1500 pentru notarius

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Daca va fi donat cu acelasi pret(evaluat) nu se va achita nici un impozit doar ca va trebui sa depuna declaratia pe venit cu indicarea bunului donat.

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Si cel care primeste donatia nu achita impozit?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Si cel care primeste donatia nu achita impozit?

nu

Partajează acest post

Link spre post
Milali

У сестры есть малосемейка. Сейчас хочет купить однокомнатную полноценную квартиру. Может ли она быть владелицей двух квартир, быть прописана одновременно в двух квартирах, и какой налог на вторую квартиру должна платить?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

У сестры есть малосемейка. Сейчас хочет купить однокомнатную полноценную квартиру. Может ли она быть владелицей двух квартир, быть прописана одновременно в двух квартирах, и какой налог на вторую квартиру должна платить?

ДА, может быть владелицей двух и более квартир но прописана может в одном месте (на ее выбор). Налог будет платить также как за первую квартиру % исходя из ее кадастровый стоимости

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum