mama

nu stiu cum sa procedez

Postări Recomandate

mama

Buna ziua la toti! fetelor spuneti va rog cine tineti copiii acasa adica cei care in general nu merg la gradinita, sau care nu au mers si sunt deja la scoala, cum sau incadrat copiii in colectiv, cei care sunt mici inca, nu duc lipsa de comunicare cu alti copii? unde ii duceti in timpul zilei ca sa se intilneasca cu alti copii, aveti careva program de ocupatie cu ei? .

sunt intro asa zapaceala ca nuci numi iese sa formulez clar gindurile aici, problema este ca am o fetita de 3,5 ani merge (asta e tare spus) la gradinita din vara, sa adaptat imediat e tare activa sociabila, ia placut din start la gradinita, merge cu placere, dar......din octombrie boleste permanent numai o scot la capat se trateaza, o duc fara nici o urma, merge 3,4 zile si iar cite 10 sta acasa, si asa intruna, gradi e cu plata destul de mare, in grupa sunt  20 daca nu gresesc, si permanent vine cineva bolnav, parintii aduc copilul ca nu are cu cine sta, sau si mai nou a adus copilul bolnav, ca se inadusea de muci,si tusa ca cica copilul vrea la gradinita si asta e permanent, educatoarea zice ca nu are ce le face ca le spune dar nu ai cu cine vorbi ei tot aduc copiii si gata. sa lupti cu asta e imposibil, sunt parinti care nici nu stau sa te asculte lasa copilul si ies nici nu se uita ca vorbesti cu el, dar ce sa fac eu, si nu numai eu ca o buna parte de copii la fel bolesc des, numai vin o zi si mi se inmineaza bonuri de plata, care nu sunt mici, medicamente, copilul sufera, a facut si alergii de la siropurile astea, nu invata ceea ce se face la activitati, eu sunt blocata in miscare permanent, nu ma pot ocupa de chestiile mele, nu dorm noptile, tot alerg din ora in ora la patul ei sa vad daca nu a facut febra, tuseste.........si cel mai complicat ca inteleg ca asta nu va trece degraba, ca si primavara o sa fie la fel, si deja ma ghindesc sa renunt la gradinita sa stea acasa, dar...... cred ca parca o sai fie si ei greu ca nu are copii cu cine se juca, nici nu stiu cum sai explic ca nu se va mai duce la prietenile ei, cu ce sa ne ocupam toata ziua in toata ziua?

Ce faceti cum traiti zi de zi cei care nu mergeti la gradinita? si in general sunt familii a caror copii nu merg la gradinita? ca eu nu cunosc pe nimeni personal? despre pregatirea catre scoala nici nu discut ca va merge in clasa 0 la 6 ani cum am facut si cu cel mare, ca acolo pregatirea e fara indoiala mai buna decit in orice gradinita. 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Kitana

Моему ребенку нельзя в сад по мед. показаниям и я совсем не считаю, что мой ребенок что-то важное упустит в жизни ))

Скептически отношусь к гос. садам, и без острой необходимости даже здорового ребенка не отдала бы.

Все зависит от финансовых возможностей

Вы можете водить ребенка в развивашки и на спорт. И главное отличие - это коллектив по интересам, если ребенок коммуникабельный - найдет еще быстрей общий язык.

Занятия - это не дешевое удовольствие. Но можно же ходить в гости, на открытые площадки, или закрытые зимой (мы ходили в будни, народу немного, никаких болячек не принесли). На 999 видела что-то типа домашнего сада на пару человек для мам, которые сидя дома с ребенком хотят подзаработать.

Partajează acest post

Link spre post
mama

так у нас садик частный и стоит не дешевле развивашек, ну мозгами я понимаю что ре ничего не пропустет и даже выйграет, в первую очередь здоровие но наверное и мне надо собратса мыслями что ре опять надо будет везде с собой тоскать, да и ее возить это тож время, а я так обрадовалась что пошли в садик......эх. у меня никогда не было ни бабушек ни няни никого старшему 10 и всегда они с нами, везде, и когда малая пошла в сад старший уже был в школе я вздохнула хоть немного, было хоть какое то свободное  время но видно не на долго.

Partajează acest post

Link spre post
Kitana

У нас тоже почти никого нет ))

Няня на полдня 3р/неделю решила вопрос моего личного времени, а так тоже с собой везде таскаю, либо никуда не иду, что чаще и происходит )))

Можно с подругами договариваться - по очереди смотреть за обоими детьми, если надо куда-то пойти а взять няню возможности нет

Кстати почти во все частные сады берут детей с соплями. Масштаб не такой как в гос. но все же имеет место быть, так что даже этот вариант я исключила

Partajează acest post

Link spre post
Nania

Prin aceiasi situati am trecut si noi anul trecut, dar la gradinita de stat. Cred ca prin asa ceva trec cam min 50% din toti copiii care merg la gradinita. Credeti-ma ca la voi nu e caz exceptional!

Anul trecut a facut 5 angine, 10 cure de antibiotic si am prelungit cu gradinita.

Anul acesta am aflat ca toate anginele i-au dat complicatii la inima. Daca sincer ma gindeam sal transfer la gradinita particulara.

Dar..din cele scrise de dumneavoastra vad ca si acolo nu e mai bine.

Anul acesta nu e asa des bolnav..a facut muci doar de 2 ori pe sezon. Am iesit fara antibiotic. Asa ca daca puteti, rabdati...ce sa va zic. Adaptarea asta dureaza cam 3 luni-1 an la cine si cum. Sau luatil de la gradinita cel puntin pe 1 an

Editat de Nania

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator mami

Buna ziua.Eu sunt mamica de copil,care nu a mers la gradinita nici o zi.Luna aceasta am facut 7ani,iar la scoala mergem la toamna.Deci sa va zic referitor la cit de sociabil e copilul,intra foarte usor in contact cu alti copii,doar ca din pacate cei de gradinita citeodata sunt mai complexati,mai fricosi,mai speriati chiar.E foarte atent si grijuliu cu fetele si copii mai mici.Niciodata nu am regretat ca nu l-am dus la gradinita.Sa va zic despre o zi obisnuita din viata noastra.Se trezeste dimineata ,pina pregatesc eu dejunul el priveste desene animate(cca 30-40min)dupa ce luam masa,intre timp cit string pe la bucatarie discutam tot ce il intereseaza,adica fiecare intrebare a lui primeste un raspuns detaliat.Mai tirziu mergem la plimbare(cca 2ore)teren de joaca,unde mereu initlnim o fetita putin mai mica decit noi,se joaca foarte linistit si discuta intre ei.Facem cumparaturi si ne intoarcem acasa.luam prinzul,dupa care ne apucam de careva ocupatii prescolare(cca 1-1,5ora)si la orele 15-30,mergem in dependenta de zi la pian,desen si un centru de dezvoltare,unde la fel comunica cu cei de seama lui.revenim acasa pe la 18seara,o ora sta si se joaca pe tableta,luam cina,vine sotul si se distreaza impreuna,apoi mergem la culcarica,anterior citind ceva din enciclopedie.

Ce tine de pregatirea sa pentru scoala,a putut cu usurinta sa mearga anul asta,insa psihologic am simtit ca nu e pregatit,desi acum vad mari schimbari,dar ce tine de materie e la nivelul clasei II.dar eu sunt mamica,care nu grabeste lucrurile,ci savurez fiecare clipa alatrui de copliul meu.

Deci,nu cred ca are ceva de pierdut ca nu merge si nu a mers la gradinita,dar ce tine de boli,Slava Domnului nu prea stim ce sunt si cu ce se maninca.....

Hotarirea va apartine,dar fiti sigura un copil fara gradinita e mult mai bine decit un copil bolnav,care sta mereu pe antibiotica si o mamica stresata.

Ah si inca ceva,cind trebuie sa merg undeva,de cele mai multe ori merge cu mine......dar noi suntem deja obisnuiti,si e foarte ascultator si intelegator.Simbata si Duminica mi le dedic mie si sotului,iar el le petrece cu buni.

Partajează acest post

Link spre post
Nania

E foarte impresionanta istoria dumneavoastra. Sint de acord cu dumneavoastra si daca nu ar trebui sa merg la servici probabil as fi facut la fel.

Din pacate gradinita nu e facuta doar pentru socializare, dar pentru ca copilul sa fie cu ceva ocupat atit timp cit parintii sint ocupati la servici.

Eu de ex in copilarie nu am fregventat gradinita pentru ca bunica statea acasa. Dar am suferit foarte mult indepartarea de parinti.

Din fericire sau din pacate, bunicile noastre nu pot sta cu copilul.

Partajează acest post

Link spre post
Nastysha

прочитала я распорядок дня гостя мами, что вам сказать, а где время на себя? ни работы, ни красоты, ни подруг, ни самообразования(((

Partajează acest post

Link spre post
InessaContesa

Off top.

Cum e numele deplin a copilului Dvs.?

Editat de InessaContesa

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator mami

прочитала я распорядок дня гостя мами, что вам сказать, а где время на себя? ни работы, ни красоты, ни подруг, ни самообразования(((

Daca tot ati citit,trebuia sa fiti atenta,copilul zilnic intre 15/30-18.00e la activitate,intre timp eu fac ce vreau,ce am nevoie,iar week-end-urile copilul,e la bunici,asa ca fiti pe pace am timp si pentru mine,si pentru frumusete,si pentru prietene si sot.Arat tot timpul ca la carte,fac si sport,intr-un  cuvint sunt total implinita.ah!da nu lucrez,cred ca nu sunt unica pe forum sau in Md,care nu lucreazaSin fericire imi permit acest lux.O seara frumoasa in special dvs..

P.SEu doar nu va judec pe dvs.ca va duceti copilul la gradinita inca de la un an jumate,am mai ciitit unele mes,de ale dvs.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator mami

Si inca pentru doamna de mai sus,care tot o preocupa regimul meu zilnic,initial s-a intrebat despre regimul copilului si nu a mamei,de aceea si nu am pomenit nimic cum imi petrec EU timpul.Sanatate!!!

Partajează acest post

Link spre post
Kitana

Off top.

Cum e numele deplin a copilului Dvs.?

Лев

А что?)

Partajează acest post

Link spre post
Nania

Eu nu judec nici un punct de vedere. Daca este posibilitate de stat cu copilul acasa, de ce nu?

Doar ca majoritatea din noi nu-si poate permite asa ceva.

Pe pielea mea am simtit ce inseamna 1 salariu in familie in comparatie cu 2.

Editat de Nania

Partajează acest post

Link spre post
Nastysha

Странная агрессия, где я Вас осуждала? Перекреститесь,картинка)) и если Вы читали меня ранее то явно с кем то путаете,мой ре в сад пошел с 2х лет.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator mami

Странная агрессия, где я Вас осуждала? Перекреститесь,картинка)) и если Вы читали меня ранее то явно с кем то путаете,мой ре в сад пошел с 2х лет.

Nu m-ati judecat?M-ati compatimit sau ce ati facut?caci la sfirsit de fraza era ((((Cind sa imi fac semnul Crucii decid eu,ok?nu sunteti dvs.persoana,care sa imi zica ce si cind sa fac.Mie imi pare,ca eu nu v-am insultat,caci partea cu exprimarea,ca as fi tablou,va arata fata de femeie frumoasa se fericita.

Partajează acest post

Link spre post
Nastysha

женщина,успокойтесь) меня не интересуете ни Вы ни тем более Ваш распорядок дня.

Partajează acest post

Link spre post
youth

Eu sunt doar pentru a sta acasa, evitind totodata traume psihologice care le pot obtine la gradinita. Baiatul mai mare a fost doar 3 luni la gradinita si in aceste 3 luni a primit de 4 ori antibiotic , plus avea problema ca facea des laringotraheita si ii dadea obstructie severa , fara injectii cu dexametazon nu ieseam. Nu regret fiindca stiu ce batjocora este in gradinitele de stat , cele private sunt acum prea scumpe si nu cred ca merita sa dai atitea bani. Am frecventat centre de pregatire pentru scoala de 3 ori pe saptamina cite 2 ore si la 6 ani jumate a mers la scoala. Acum e clasa 4 si e totul bine din toate punctele de vedere. Pe cel mic la fel nu o sal dau la gradinita. Desigur cine nu are posibilitate sa stea cu copilul acasa nu are alta solutie decit sa dea copilul la gradinita. Da cine nu lucreaza mai bine sa petreceti timpul alaturi de copii , eu stiu ca nu e deloc usor dar principalul este sanatatea lor.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator mami

женщина,успокойтесь) меня не интересуете ни Вы ни тем более Ваш распорядок дня.

Sa discut cu dvs.e ultimul lucru pe care mi l-as dori,discutiile cu astfel de persoane ca dvs.ma fac sa degradez moral.

Sanatate.

Nu va obositi sa raspundeti,deoarece nu va mai citesc,sunteti o umbra pentru mine.

Partajează acest post

Link spre post
larisa

Я всегда была ярой противницей дет.сада , если только это не вопрос необходимости .  У нас есть бабушки , готовые идти нам навстречу , поэтому почти до 5 лет дочка сидела дома . Она полноценно гуляла несколько раз в день , в 3 с половиной  года знала весь алфавит , цифры до 100 , пыталась решать простенькие примеры , во дворе было с кем играть , пробовали  сами  какой-то минимальный английский учить  . В общем на мой взгляд все было хорошо и без садика .  После очень долгих споров с мужем , который придерживается прямо противоположного мнения , я все же сдалась . 

В итоге  ходим мы в сад полгода . Да , дочка болеет довольно часто и я всегда переживаю из-за этого  , но результатами  пребывания ее в саду я очень довольна  : она стала более дисциплинированной . организованной ,самостоятельной , она повзрослела ,  у нее появилась своя компания друзей ( во дворе общалась хорошо , но там подружек в полном смысле этого слова не было ) , какие-то уже маленькие девичьи секреты ,парадокс -  ест она там лучше чем дома , программа довольно интересная и разнообразная , в саду спортивный и музыкальный кружки . что позволяет родителям убедиться , есть ли у детей  чему-то наклонности , интересы . Их часто в детский театр возят , а это днем  (то есть я  . работающая мама просто физически не успевала бы туда попасть ) .  На мой взгляд много есть  плюсов .  

Бывает и такое : у панически боявшейся садиков мамы ребенок каждое утро идет туда , как на праздник .

Мои выводы относительно этого , что я дома не смогла бы все это организовать и осуществить даже с помощью прилагаемых моих усилий и  активного посещения кружков или развивашек . 

Это не агитация за или против . Я просто хотела сказать , что не торопитесь ставить точку в вопросе с садиком . Подумайте  . Сколько Вашему ребенку лет сейчас ? Может быть просто сделать паузу и снова попробовать отдать в сад , когда девочка будет постарше ?

Editat de larisa

Partajează acest post

Link spre post
Miranda

Я согласна с Ларисой, можно попробовать сад немного позже.

Моя старшая дочь в сад ходила с перебоями, т.к. у нее бронхиальная астма, очень часто болела до больницы и реанимации. И у нас были сложности с адаптацией в школе, несмотря на общение во дворе и с детьми моих подруг. Она очень развитая девочка, мы много занимались, она была подготовлена очень хорошо с точки зрения знаний. Но трудно было именно адаптироваться к большому количеству детей вокруг, к требованиям учителей. Я бы не сравнивала обучение в развивашках и в школе - разный подход со стороны преподавателей, разное количество детей, больше времени они проводят вместе.

Все же сад дисциплинирует, приучает ребенка к тому, что в рамках одного коллектива и места могут быть разные занятия - и спорт, и музыка, и математика. А центры развития более узко направленны, если можно так выразиться. Т.е. отдельно рисование, отдельно музыка, отдельно математика и чтение.

Хотя бы последний год перед школой желательно посещать садик.

ИМХО.

Editat de Miranda

Partajează acest post

Link spre post
mama

спасибо всем за советы, на счет отдать в сад хотя б  за год до школы, я писала выше что ре пойдет в 6 лет в 0 класс при лицее, там как в садике программа спят в обед, но занимаютса интенсивно ну и адаптация детей проходит на много легче, и большенство детей  идут в 1 класс в этом лицее и класс сохроняетса, и как бы в 1 классе труднее, требование выше программа загружена но хоть колектив знакомый.

в обшем я все больше думаю оставить ре дома и водить на разные занятия чем колечить  здоровие, все простуды оставляют след, а если уже ночинаютса осложнения.......

по мне ( я не врач) так все эти розговоры что ре ДОЛЖЕН переболеть все эти болячки это бред и придумали тоже родители которые не лечат ре до конца и он заражает других  и это по цепочке. у меня старший пошол в сад в 3,6 и ни разу не болел, потому что тогда в нашем саду зарплата восп. зависила от посещаемости и она не принимала больных детей дабы не заболели остальные. потом это отменили в последний год как ходил и зделали ходиш не ходиш а платиш всю суму. и получаетса если не было источника инфекции в группе дети не болели, и песещали почти все каждый день а сейчас пол групы,

и обидно и ре жалко, и надоело, и платить кому та просто так и дома сидеть тоже устала.     

Partajează acest post

Link spre post
Safali

Mama, poate pentru un copil sanatos e mai bine sa faca cunostinta cu virusurile in gradinita, sa se invete organismul sa lupte si sa se caleasca. Dar daca se vede ca organismul cedeaza si nu are puteri sa depaseasca o viroza simpla, da complicatii, se reimbolnaveste des - atunci eu tot is contra la ideea sa treci copilul cu insistenta prin perioada asta de imbolnavire frecventa (ca adica, toti copiii trec prin asta in primul an, iar apoi depasesc). Nu toti. Fiica mai mare a facut la gradinita cateva viroze din care a iesit bine si o varicela. La scoala practic nu se imbolnaveste. Cea mica a mers la gradinita din toamna, vreo luna tot bine, apoi a racit de 2 ori una dupa alta desi o tineam acasa pana la insanatosire plus o saptamana pentru recuperare, cateva zile la gradinita si iar febra. Si in sfarsit, am ajuns la laringospasm, spital, perfuzii si pediatrul ne-a recomandat foarte insistent sa uitam de colectiv de copii pe perioada rece a anului. Si sincer, eu nu-mi mai faram capul cu regrete ca copilul meu nu se socializeaza, scapa programul de la gradinita si toate celelalte beneficii pe care le ofera. Cand ti se innadusa copilul in brate si noaptea fugi la spital cu frica ca nu mai ajungi, dupa asta esti de acord sa renunti la gradinita in favoarea sanatatii. Gradinita noastra e la fel privata si avem optiunea sa achitam o suma minimala pentru pastrarea locului, nu taxa intreaga. Pana in martie sta acasa, vad cum e timpul atunci, poate chiar in aprilie va merge, nu ma grabesc, desi fiica e mai mare cu un an decat a autorului. La 6 tot vreau s-o dau in clasa 0. Iar pana atunci medicul ne promite ca va disparea riscul care este acum, de a face criza la orice raceala - asa probleme cu spasme a laringelui sunt doar la copii mici. Asa ca, gradinita e buna pentru copil, cateva viroze usoare pe an nu-s strasnice, dar sunt cazuri mai serioase cand trebuie sa alegi ori-ori si odata ales sa nu te chinui cu regrete. Mai ales, avand un copil la scoala, poate ati observat ca dupa un timp nu mai este diferenta intre elevii care au mers la gradinita si cei care nu.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum