Vizitator Autor.

Cum sa treci peste pierderea sarcinii?

Postări Recomandate

Vizitator Autor.

Ieri, il simteam, il iubeam nespus de mult, toti ziceau ca va fi baitel.

Apoi, dureri, singerare, urgenta, spital... Si azi deja nu mai este.

Cel mai dificil, sa te trezesti dimineata si sa-ti dai seama ca nu a fost un vis urat. Sa intelegi, ca trebuie sa traiesti in continuare cu acest sentiment... Dar nu stii cum :( cum sa treci peste acest sentiment de vinovatie, durere si spaima de a concepe iarasi un copil.

Simti... Nepasarea medicilor care iti zic ca esti tinara, vei mai avea multi copii... Dar eu il vroiam pe asta. Il iubeam si imi imaginam cum va fi viata alaturi de el.

Simti ... Privirile compatimitoare a celor din jur, care nu stiu ce sa zica, cum sa re incurajeze...

Probabil durerea va trece, cu timpul, cind voi ajunge sa tin in brate copilul mult dorit. Dar pina atunci, ce sa faci cu durerea asta????

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
alisa2010

оч жаль, желаю вам сил и терпения и в эту минуту вас  должен поддержать ваш супруг.Но вы действительно должны жить дальше и верить и надеяться .Все у вас будет хорошо. Главное держитесь вместе .

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Autor, imi pare rau ca treceti prin una ca asta.

Singura am trecut prin asa ceva si va inteleg perfect, dar!!! Trebuie sa fiti tare in continuare! Unii zic ca poate e mai bne asa, ca poate erau malformatii, ceva problema si multe altele... Teorii sunt multe, dar unde-i adevarul, nimeni cu exactitate nu va spune.

Personal, am ajuns la concluzia: "shit happens", cu fiecare, doar ca in diferite situatii...

Sunt momente fiziologice, psihologice... mai pe scurt, multe si marunte. Cu cit mai mult o sa va adinciti in "da de ce asta s-a intimplat cu mine?" "ma simt vinovata" "puteam face mai mult" - cu atit mai mult o sa va inglodati in jale si durere.

Acum e normal (daca pot asa spune) sa treceti prin durere, caci ati pierdut sufletelul pe care il iubeati, pe care il asteptati cu drag si inca o sa va doare. 

Aveti doua optiuni:

1- sa va inecati in propria durere, astfel, nimanui nu-i va fi mai bine, nici dvs si nici bebelusul n-o sa-l intoarceti.

2- incet, sa incepeti ziua cu gindul ca AZI e o zi mai buna ca cea de ieri, AZI incepeti ceva frumos, ceva, care o sa va ajute sa faceti ceva in memoria bebelusulu vostru si sa va ajute sa va reveniti (la mine a fost desenul si bijuteriile)

Mai departe, nu uitam si de corpul nostru. DA, e importanta starea morala, spirituala, dar si cea fizica. Mama e "casuta" copilulu si trebuie de o mentinut, de avut grija de ea, sa fie "curat, cald si placut".

Dupa ce va reveniti un pic, mergeti la medic, gasiti cauza, dupa care veti face vre-un tratament sau mai stiu eu ce va va propune medicul in dependenta de rezultate...

Plingeti... iar adoua zi, lacrimile sterse si incepeti ziua cu gindul "Ce pot face eu frumos, pentru mine, pentru alti, in memoria copilului"

Eu va doresc succes si sa vi se implineasca vizul de a deveni mamica, iar inima sa fie linistita si impacata.

Partajează acest post

Link spre post
mari83

Autor, imi pare rau ca treceti prin una ca asta.

Singura am trecut prin asa ceva si va inteleg perfect, dar!!! Trebuie sa fiti tare in continuare! Unii zic ca poate e mai bne asa, ca poate erau malformatii, ceva problema si multe altele... Teorii sunt multe, dar unde-i adevarul, nimeni cu exactitate nu va spune.

Personal, am ajuns la concluzia: "shit happens", cu fiecare, doar ca in diferite situatii...

Sunt momente fiziologice, psihologice... mai pe scurt, multe si marunte. Cu cit mai mult o sa va adinciti in "da de ce asta s-a intimplat cu mine?" "ma simt vinovata" "puteam face mai mult" - cu atit mai mult o sa va inglodati in jale si durere.

Acum e normal (daca pot asa spune) sa treceti prin durere, caci ati pierdut sufletelul pe care il iubeati, pe care il asteptati cu drag si inca o sa va doare.

Aveti doua optiuni:

1- sa va inecati in propria durere, astfel, nimanui nu-i va fi mai bine, nici dvs si nici bebelusul n-o sa-l intoarceti.

2- incet, sa incepeti ziua cu gindul ca AZI e o zi mai buna ca cea de ieri, AZI incepeti ceva frumos, ceva, care o sa va ajute sa faceti ceva in memoria bebelusulu vostru si sa va ajute sa va reveniti (la mine a fost desenul si bijuteriile)

Mai departe, nu uitam si de corpul nostru. DA, e importanta starea morala, spirituala, dar si cea fizica. Mama e "casuta" copilulu si trebuie de o mentinut, de avut grija de ea, sa fie "curat, cald si placut".

Dupa ce va reveniti un pic, mergeti la medic, gasiti cauza, dupa care veti face vre-un tratament sau mai stiu eu ce va va propune medicul in dependenta de rezultate...

Plingeti... iar adoua zi, lacrimile sterse si incepeti ziua cu gindul "Ce pot face eu frumos, pentru mine, pentru alti, in memoria copilului"

Eu va doresc succes si sa vi se implineasca vizul de a deveni mamica, iar inima sa fie linistita si impacata.

ati scris din toata inima foarte sustinator si frumos cu toate ca inteleg autoarea dar trebuie sa fiti tare pentru a merge inainte si a lupta pentru alt bebelus

Partajează acest post

Link spre post
Roxolana

imi pare f rau ca treceti prin asa durere.

"Durerea pe care o simtim nu ne va parasi niciodata,dar munca ne va ajuta s-o induram.Suferinta nu poate dobori un trup obosit"P.Coelho

va doresc sa fiti tare.

Partajează acest post

Link spre post
Delfinka

Сочувствую Вам((((

Но нужно быть сильной и пытаться отвлечься. Конечно, в первый месяц, даже и второй месяц будет очень тяжело, все время думаешь: сейчас было бы столько то недель .... а потом наступает ПДР и опять об этом вспоминаешь, НО мне попалась хорошая фраза - Бог дает нам только те испытания, которые мы можем пережить! 

У меня было 2 потери и эти дни - самые ужасные для меня числа... 

Просто дайте отдохнуть организму пару месяцев, а потом начните обследование для обнаружения причины. Удачи Вам! 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum