Vizitator Emma

Se permite asa ceva? clase primare

Postări Recomandate

Vizitator Emma

Buna la toti.

Copilul meu invata in clasa 1. L-am dat intr-o clasa fara profil, deoarece la primire nu a trecut proba la dans, dar din parinti au fost doritori ca sa includa si lectii de dansuri .Profesoara de dans este o doamna invirsta, ea pune nota doi in fiecare saptamina la majoritatea copiilor pentru purtare, nu cauta vinovatul, chear daca un copil impinge pe altul, ea pune la ambii purtarea rea. In fiecare saptamina agenda e rosie de insemnarile profesoarei de dans..

Dansul i-l fac in subsol si eri copilul meu a fost dat dupa usa asa cum era transpirat si racit, dezbracat in subsol, unde e rece.

Copilul meu are un caracter linistit, invata bine, doar ca e jucaus, toti copii se trag la el si cauta joaca.

Veninid acasa, am aflat cu mare greu, (pentru ca el nu este de acela care sa mi se plinga) ca in timp ce statea dupa usa, un adolescent ia zis sa mearga dupa el.. am fost socata. Ce sa fac in acest caz? Sa ma duc la directie, minister.. sau sa vorbesc mai intii cu profesoara.. 

Cu a-ti proceda?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SWEETMAMA

Unde sa mearga cu adolescentul?

Daca dansul e o lectie obtionala eu as renunta la obiect sau as teansfera copilul la alt profesor

Si in a ceva !! Eu nu as vrea ca copilul meu sa fie sustras de alti copii " jucausi" in timpul orelor fie shi cele de dans

Probabil at fi cazul sa-I lamuriti si copilului d-ra ca scoala nu e gradinitza unde joaca e ceva normal ,scoala e acolo unde tre de facut carte iar déjà dupa lectii ai timp de joaca

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Emma

Dansul l-au introdus in orar, la cererea parintilor, dupa cum am inteles, pe mine nu ma intrebat nimeni vreau sa nu. SUn persoane care hotarasc....

Eu am zis ca am sa aduc certificat sa fie eliberat de la dans, iar diriginta a zis ca tot una va frecventa, doar ca nu o sa danseze, dar ce sa faca acolo sa se plictiseasca o ora, mai bine sa stea in clasa sa invete ceva.

Copilul nici nu mie me-a spus de caz, dar fiicei mele mai mari, apoi eu l-am intrebat daca e adevarat si el a confirmat. Nu stiu unde la chemat, doar ia zis "hai cu mine", eu l-am invatat sa nu se duca nicaieri cu persoane necunoscute.

Eu ma tem ca profesoriii nu au grija de copii, cum sa-l dai dupa usa, pe un copil de clasa 1, doar ea raspunde de el. 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Emma

Copilul meu nu a fecventat gradinita si am spus ca este linistit, ceilalti copiii vin si cauta joaca cu el, eu i-am zis daca te deranjeaza si nu-ti dau pace spunei profesoarei, dar profesoara pune 2 la toti nici nu cauta vinovatul.
De la ora 8 pina la 15 nu cred ca exita copii sa nu caute joaca, doar sa faca numai lectii. Afara nu-i scot la pauza pe timp de iarna. Copii au energie..

Toti care il stiu pe copilul meu se mira ca are observatii la purtare, pentru ca i-l stiu de un copil linistit.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Emma

Profesorii trec testarea in fiecare an la psiholog, nevrolog.. ca sa vada daca sunt abti de a lucra cu copii?

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

si ceilalti parinti ce zic de profesoara de dans?

ce parere au?

si profesoara ce zice?

de ce nu vorbiti cu ea?

Partajează acest post

Link spre post
SWEETMAMA

De ce nu va apropieti de profa ca sa lamuriti situatia care va deranjeaza , eu cel putin asa as fi facut.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Emma

si ceilalti parinti ce zic de profesoara de dans?

ce parere au?

si profesoara ce zice?

de ce nu vorbiti cu ea?

Am intrebat mame, care au baieti in clasa si la fel purtarea 2 in fiecare saptamina. In clasa 22 de baieti sunt..

Stiti cum e acum, toti tac ca se tem..

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Cred ca trebuie sa discutati cu profesoara!!!!

Iar pentru faptul ca a dat copilul dupa usa in asa conditii- eu as scrie plangere mai sus! Cred ca asa ceva nu trebuie sa fie in scoli. 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Emma

De ce nu va apropieti de profa ca sa lamuriti situatia care va deranjeaza , eu cel putin asa as fi facut.

Am fost de cite-va ori, dar nu am gasit-o, pentru ca la ora 15 ea nu mai este, dar vineri ma duc sa asist la lectia de dans si am sa vorbesc ca deamu cum se spune in rusa nakipelo

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Emma

Cred ca trebuie sa discutati cu profesoara!!!!

Iar pentru faptul ca a dat copilul dupa usa in asa conditii- eu as scrie plangere mai sus! Cred ca asa ceva nu trebuie sa fie in scoli. 

Stau pe ginduri in privinta la plingeri, ca copilul meu are de invatat 12 ani acolo si nu vreau ca sa se razbune pe el..

Partajează acest post

Link spre post
SWEETMAMA

Eeeeeh hai sa fim seriosi)))) pe citi din noi ne dadeau dupa use si nu am mai murit sau mama sa se fi razberit ))) ca doar nu l-au dat afara dupa usa scolii . Cred ca daca l-o fi dat afara doar pe al d-ra el era copilul cu "pricina" . Stiti copii mai au "talent" acasa sa aiba un comportament si in lume altul. Apropo nu mi-o luati in nume de rau, si nu vorbesc obligator de copilul d-ra doar ca zic ar fi si asta o posililitate

CEL MAI CORECT AR FI SA DISCUTATI CU PROFA

E foarte bine sa asistati si d-ra la ora

Si inca ceva ... Eu m-as Mai Duce pe neprins de veste...sa vad cum s-ar zice ce se intimpla cind eu nu sint alaturi

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Emma

Nu tin minte ca in clasa 1 sa fi fost data dupa usa. Dar eu vorbesc de cazul dat, ca cum ea i-si perimite acolo in subsol in holul rece sa lase copilul fara supraveghere. In ziua de azi se intimpla foarte multe rele..

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Emma

Daca face Doamne ferste pneumonie ca sta la rece in subsol pe timp de iarna desbracat si descult cine raspunde?

Ia zis ca stai acasa daca esti racit, cine estea ea ca sa hotarasca sa vina copilul la scoala sau nu.. doar nu are viroza sau  febra, doar nasul putin infundat ca transpirase si iesise afara.

S-au gramadit multe.. dar situatia de ieri ma enervat foarte tare!

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Am fost de cite-va ori, dar nu am gasit-o, pentru ca la ora 15 ea nu mai este, dar vineri ma duc sa asist la lectia de dans si am sa vorbesc ca deamu cum se spune in rusa nakipelo

Da, numaidecat vorbiti si lamuriti situatia in trei: mama, copilul si profesoara.

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Eeeeeh hai sa fim seriosi)))) pe citi din noi ne dadeau dupa use si nu am mai murit sau mama sa se fi razberit ))) 

Asta a fost candva.... La noi profesorul de istorie(in clasele mai mari) putea sa arunce si cu cheile in cei care nu ascultau lectia, si de urechi sa-i ridice pana cand picioarele nu mai atingeau podelele....si multe altele. Si toti se temeau si parintilor nu le spuneau....

Acum sunt alte timpuri. Daca profesoara nu se face ascultata de toti copiii, cred ca o mare parte de vina o poarta ea- caci nu poate gasi varianta potrivita (подход) pentru fiecare copil in parte. De pedepsit se poate si prin alte modalitati: sa stea intr-o parte, mai departe de toti copiii, de exemplu, dar nici intr-un caz sa nu-l dea dupa usa. Cum a scris si autorul, profa raspunde pentru copilul acesta, iar daca copilul e dat afara, cine raspunde pentru siguranta lui??? Si daca intr-adevar e asa cum se jeluie ea: ca copiii nu asculta...de ce nu face adunare cu parintii? Cred ca trebuiesc verificari si asistari mai dese din partea parintilor la orele de dans

Editat de twingirls

Partajează acest post

Link spre post
murzik

Am intrebat mame, care au baieti in clasa si la fel purtarea 2 in fiecare saptamina. In clasa 22 de baieti sunt..

Stiti cum e acum, toti tac ca se tem..

nu pot inteleje un lucru . de ce trebuie de tacut .? si ce daca copilul o sa invete 12 ani . trebuie sa  taceti .si sa va temeti penru orce

Asta a fost candva.... La noi profesorul de istorie(in clasele mai mari) putea sa arunce si cu cheile in cei care nu ascultau lectia, si de urechi sa-i ridice pana cand picioarele nu mai atingeau podelele....si multe altele. Si toti se temeau si parintilor nu le spuneau....

Acum sunt alte timpuri. Daca profesoara nu se face ascultata de toti copiii, cred ca o mare parte de vina o poarta ea- caci nu poate gasi varianta potrivita (подход) pentru fiecare copil in parte. De pedepsit se poate si prin alte modalitati: sa stea intr-o parte, mai departe de toti copiii, de exemplu, dar nici intr-un caz sa nu-l dea dupa usa. Cum a scris si autorul, profa raspunde pentru copilul acesta, iar daca copilul e dat afara, cine raspunde pentru siguranta lui??? Si daca intr-adevar e asa cum se jeluie ea: ca copiii nu asculta...de ce nu face adunare cu parintii? Cred ca trebuiesc verificari si asistari mai dese din partea parintilor la orele de dans

si la noi asa o fost :tongue:

Partajează acest post

Link spre post
Roxolana

copilul e clasa 1-a si cred ca toti incepind de la parinti,invatator,profa de muzica samd

toti treb sa-l ajute sa se adapteze cu scoala si totodata noul mod de viata.si cred ca treb de facut asta cu rabdare prin metodele cele mai delicate si civilizate.

datul dupa usa nu e metoda de educare ci totala prostie din partea profesoarei de muzica

dupa mine ea a expus copilul unui eventual pericol si raceala e fleac pe linga ceea ce se putea intimpla.(vre-un pedofil sau debil care de obicei circula pe linga locurile aglomerate de copiii si chiar insasi copilul, care putea liber sa iasa si sa plece, astfel iarasi expunindu-se pericolului)

cred ca treb sa ridicati intrebarea la adunarea cu parintii si de hotarit pe cit de mult va treb dansul si pe cit is de eficiente metodele lor de pedepsire.

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Si apropo...

Sunt profesori care se fac ascultati si intelesi dintr-o privire mai aspra, si la orele lor intotdeauna e liniste, toti sunt ocupati si nu au timp de joaca si discutii inafara temei. totul se face cu rabdare intr-o atmosfera pozitiva pentru invatamant.

Sunt profesori care din strigate nu mai ies, care-si permit cuvinte injositoare (prosti, debili...) considerand ca astfel merita sa fie ascultati si respectati

Sunt profesori care considera ca notele rele rezolva totul si ca pentru salariile pe care le primesc nu vor sa-si strice "nervii" cu copiii...

Dar cu ce sunt vinovati copiii? Nici nu-mi imaginez ce inima trebuie sa ai ca sa dai un copil dupa usa in Subsol.

Partajează acest post

Link spre post
Roxolana

pe mine chiar ma mira cind mai aud de existenta unor astfel de profesori in zilele de azi...dar atit timp  cit noi vom tacea atit timp, cred ca, ei vor exista

adevarat,twingirl,un profesor bun niciodata nu va degrada pina la injosirea si umilirea copiilor ,numai unul ignorant face asta.

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Cel mai rau e ca astfel de profesori distrug psihica copiilor....dar pentru a afla de ce aceasta profa isi permite sa procedeze asa (note rele la purtare si datul dupa usa) trebuie de vorbit cu ea. Poate intr-adevar nu se descurca cu copiii, poate e obosita, poate are probleme personale dar se razbuna pe copii, sau intr-adevar copiii au asa un comportament rau la orele ei si ea nu gaseste metode de a se face ascultata....

Parca imi imaginez cum autorul incomodandu-se se apropie de profa si o intreaba linistit despre cazul dat, iar profa, la randul ei incepe a da vina total pe copil, a-l injosi fata de mama si de alti copii, sau si mai ceva..... Eu as inregistra discutia! 

Dar nicidecum nu trebuie de tacut.

Partajează acest post

Link spre post
mama

din propria experienta va zic ca cu sistema instalata deja in scoala respectiva no sa va ajunga putere sa luptati de una singura dar daca ar fi multi parinti nemultuiti, dar de obicei asa ceva nu se intimpla la noi, toti chear de zic ceva pe de la spate atunci in fata e totul ok. eu am scris aici experienta mea intrun liceu cu profesoara - dupa anumite situatii mam dus la ea la discutii si ca raspuns am primit: da dum. stiti ce se face in alte scoli? asa ca ce sa intimplat aici e foaie verde si ziceti mersi inca.   asta luind in vedere ca liceul era inca si privat, adica mai dadeam si o groaza de bani lunar. si in genere a sucit situatia asa ca ma facea pe mine o nerusinata cu pretentii, care numai sufla in bors copilului si vreau sa faca asta si profesoara. in momentul acela imi daduse lacrimi cit de obijduitor imi era pentru copil si pentru mine cita munca si efort am depus si cu cita placere se ducea pina atunci copilul la scoala si peste ce ;pedagog; am dat, am inteles pe loc ca nu ai cu cine lupta, nu o sa ma inteleaga niciodata, avem viziuni total diferite in ceea ce priveste  educarea si dezvoltarea copiilor si starea lor psihologica, deaceea am iesit si de atunci am cautat alt liceu, deoarece nu erau locuri in clasa (la liceul nou) la momentul respectiv, am finisat anul scolar, (asa fara sa atrag eu atentia la ceva, nici nu ma implicam in nimic, ma uitam doar sa faca temele) in rest ne ocupam de cei placea lui facea sport, si din septembrie neam dus la alt liceu, si imi pare foarte bine ca am facut acest pas.     

Partajează acest post

Link spre post
Roxolana

sigur ca sa lupti cu tot sistemul nostru  si mai ales de unul singur e totala nebunie DAR daca fiecare, care nu ii este indiferenta situatia urita de dupa usa clasei in care invata copilul sau,s-ar expune si ar face pasi cit de mici pu a clarifica si indrepta starea de lucruri, cred  ca, incet-incet,usor-usor am putea ajunge macar in apropierea sist de inv. de peste hotare pe care toti il dorim si admiram.

Partajează acest post

Link spre post
mama

da ar fi dar cum am scris si mai sus, toti vorbesc pe de la spate dar nimeni nu are curajul sa inceapa o lupta daca se poate de zis asa cu prosesoara in cauza. in cazul meu tot marea majoritate a parintilor nu erau multumiti dar cind a venit vorba numeni nu a scos un sunet, dar eu nu pot si nu vreau sa pierd nervii mei si a copilului, cu careva profesoara si inca pe banii mei, si de aceea am ales sa schimb scoala decit sa-mi ucid mintile, am scris si in tema pe care o deschisem eu(poate o gasiti pe aici ca eu nustiu cum sa caut) ca eu nu consider ca la profesor sau medic sau care mai sunt la noi considerate nustiucum, tre sai pupi minile si sai stai in genunchi, e o profesie ca toate altele si nu ia trimis nimeni sa o faca, au facuto de buna voie asa ca tre sa lucreze respectiv, si fiecare din ei ce prezinta asa sunt apreciati, si daca este profesor de la natura atunci si copiii se atrag la el, si asculta la lectii, si vin cu placere, dar daca omul nu este la locul lui, nu poate captiva atentia copiilor, nu preda interesant nimeni nul asculta, si respectiv prof. incepe a tipa, a pune 2 etc. dar problema totusi incepe de undeva de la el. cum se spune "насильно мил не будешь" .

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum