Postări Recomandate

ceza

Buna seara,vreau sa mi dati un sfat,am o fetita de 6 ani,in urma analizei de sinje mi sa spus ca are anemie,mi au dat vitamine si fier care trebuie sa le bea 2 luni,problema e in aceea ca mininca foarte rau,nu stiu ce sa fac,doar no sa bea intotdeauna vitamine,de ficcat si carne nici nu se atinje. spune ti mi va rog,anemiia e periculoasa,ce urmari poate avea?docorul mi a spus ca e des intilnita la copii si nu e grav,asa sa fie oare?apropo in fiecare an dam analiza sinjelui,si intotdeauna a fost in norma,necatind la aceea ca mininca rau de la 6 luni.mersi

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irusika

Я не консультант,но что такое анемия знаю не по наслышке.

Я родилась с анемией и всю жизнь с ней живу. Как она проявляется? У меня холодные руки и ноги и белое лицо.

Никогда мне это не мешало. Железо начала пить только сейчас,потому что ребёнку нужен кислород,да и я стала очень бледной,в магазинах очень часто кружится голова и темнеет в глазах.

Partajează acest post

Link spre post
ceza

dar cum va alimentati,doctorul mi a spus ca daca o sa minince carne rosie o sa fie bine,dar cum so pun sa minince nu am ideie

Partajează acest post

Link spre post
Irusika

Я всегда любила мясо,с этим проблем не было, заставить меня кушать 3 раза в день всегда было каторгой.

Ела всегда утром- это 2 бутерброда с чаем, и обед или ужин. Если ела в обед,то не ела вечером. И наоборот. Могла просто перекусить печенькой,бананом,яблоком,смотря что было на столе.

Partajează acest post

Link spre post
krystal

Buna, de mica am avut anemie, carnea tot nu prea o minic, daca imi vine pofta atunci numai piept de gaina, sincer nui bine, ti se invirte capul permanent, miinele si picioarele sint reci, unghiile cind e farte scazuta ghimoglobina sint vinete, dar cind am fost insarcinata cu al doilea copil am ajuns la spital din cauza anemii, nu puteam nici sa merg pe drum, atunci medicul ma pus sa beau totema, e tare neplacut gustul dar foarte efecienta. Inafara de carne tre de mincat si rodii, fructe si plimbari indelungate la aier. Sanatate multa!!!

Partajează acest post

Link spre post
Irusika

Гранаты не повышают гемоглобин!!!!! В них содержится витамин С,который помогает организму усвоить железо.

Partajează acest post

Link spre post
lykke

пейте железосодержащие препараты сейчас,а уж потом настраивайте питание ребенка

Partajează acest post

Link spre post
krystal

Гранаты не повышают гемоглобин!!!!! В них содержится витамин С,который помогает организму усвоить железо.

Eu stiu ca nu ridica ghemoglobina :smile: , e bine sa fie inclusa in alimentatie. 

Partajează acest post

Link spre post
ceza

mersi mult fetelor,o sa lucram asupra alimentatiei,altceva nu i de facut

Partajează acest post

Link spre post
ceza

Buna, de mica am avut anemie, carnea tot nu prea o minic, daca imi vine pofta atunci numai piept de gaina, sincer nui bine, ti se invirte capul permanent, miinele si picioarele sint reci, unghiile cind e farte scazuta ghimoglobina sint vinete, dar cind am fost insarcinata cu al doilea copil am ajuns la spital din cauza anemii, nu puteam nici sa merg pe drum, atunci medicul ma pus sa beau totema, e tare neplacut gustul dar foarte efecienta. Inafara de carne tre de mincat si rodii, fructe si plimbari indelungate la aier. Sanatate multa!!!

mersi Krstal,si voua sanaatate si la copii,,fetita mea la fel,citeodata poate minca piept de gaina,in jeneral ii place fructele si legumele,si credeam ca e ok dar mam gresit.

Partajează acest post

Link spre post
VarzariAndrei

Многие  дети не едят мясо и единственный способ поддержать уровень гемоглобина это железо в препаратах.

Много железа в сливовом соке, кураге, изюме, орехах, тыквенных и подсолнечных семечках, однако такое железо плохо усваивается по сравнению с железом мяса.

И да, аскорбиновая кислота помогает усвоить железо)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum