Olina

Contract de vinzare-cumparare

Postări Recomandate

Olina

Buna ziua!

Spuneti-mi, va rog, este recunoscuta in instanta valabilitatea unui contract de vinzare-cumparare a marfurilor (e vorba de livrari periodice ), daca el contine clauza de "prelungire automata pe perioada de 1 an, daca nici o parte nu si-a manifestat dorinta de a-l rezilia"?  Cineva mi-a afirmat ca nu si :mda:am dubii, daca se poate si in baza la ce norma, va rog. Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua!

Spuneti-mi, va rog, este recunoscuta in instanta valabilitatea unui contract de vinzare-cumparare a marfurilor (e vorba de livrari periodice ), daca el contine clauza de "prelungire automata pe perioada de 1 an, daca nici o parte nu si-a manifestat dorinta de a-l rezilia"?  Cineva mi-a afirmat ca nu si :mda:am dubii, daca se poate si in baza la ce norma, va rog. Multumesc.

Da, este valabila clauza in cauza daca contractual are drept scop de a reglementa careva conditii generale referitor la vinzare- cumparare intre parti, deoarece fiecare livrare(vinzare cumpărare) este confirmată prin factură fiscală.

Articolul 667. Libertatea contractului

(1) Părţile contractante pot încheia în mod liber, în limitele normelor imperative de drept, contracte şi pot stabili conţinutul lor. Dacă, în scopul protecţiei intereselor prioritare ale societăţii sau ale unui individ, efectele unui contract depind de încuviinţarea autorităţilor statului, limitările şi condiţionările trebuie reglementate prin lege.

(2) Obligarea la încheierea unui contract este interzisă, cu excepţia cazurilor cînd obligaţia de a contracta este prevăzută de prezentul cod, de lege sau dacă reiese dintr-o obligaţie asumată benevol.

(3) Părţile pot încheia contracte care nu sînt prevăzute de lege (contracte nenumite), precum şi contracte care conţin elemente ale diferitelor contracte prevăzute de lege (contracte complexe).

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum