Нежность

Partajare imobil procurat in timpul casatoriei

Postări Recomandate

Нежность
Suntem deja divortati. In timpul casatoriei am procurat un imobil, contractul este pe numele fostului sot, achitarile respectiv le facea el. Imobilul inca nu este dat in exploatare, este contract de investitie imobiliara. Cum pot sa obtin legal partea mea de imobil sau de bani?

Mersi anticipat pentru ajutor.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Suntem deja divortati. In timpul casatoriei am procurat un imobil, contractul este pe numele fostului sot, achitarile respectiv le facea el. Imobilul inca nu este dat in exploatare, este contract de investitie imobiliara. Cum pot sa obtin legal partea mea de imobil sau de bani?

Mersi anticipat pentru ajutor.

Nu puteți, pînă nu se înregistrează dreptul de proprietate.

Partajează acest post

Link spre post
Нежность

In cazul in care el se dezice de la imobil si compania ii intoarce banii - conform legii cum are loc aceasta? cum voi primi eu in acest caz partea mea de bani?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

In cazul in care el se dezice de la imobil si compania ii intoarce banii - conform legii cum are loc aceasta? cum voi primi eu in acest caz partea mea de bani?

Asta e puțin probabil. În orice caz trebuie sa stiti ca termenul de prescripție la partajarea averii este 3 ani după divorț. După acest termen nu mai puteți imparti

Partajează acest post

Link spre post
Нежность

putin probabil ca ce? ca voi putea primi partea mea de bani in caz ca acum se dezice de imobil si compania ii restituie banii?

Mersi

Partajează acest post

Link spre post
Нежность

?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

putin probabil ca ce? ca voi putea primi partea mea de bani in caz ca acum se dezice de imobil si compania ii restituie banii?

Mersi

Puțin probabil ca întreprinderea va restitui banii Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Madan

Astept raspunsul d.lui Popa.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Astept raspunsul d.lui Popa.

Exact, la noi in contract este asa punct, vom pierde 3% din suma. Intrebarea este alta: in momentul cind compania va restitui suma fostului sot, eu voi putea pretinde la partea mea de bani? si cum anume trebuie sa fac? Mersi.

Articolul 25. Împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor

(8) Pentru împărţirea bunurilor proprietate în devălmăşie a soţilor a căror căsătorie a fost desfăcută, se stabileşte un termen de prescripţie de 3 ani.

Legile Republicii Moldova

1316/26.10.2000 Codul familiei //Monitorul Oficial 47-48/210, 26.04.2001

Împartirea poate avea loc doar prin judecata cu probele corespunzatoare(ca fostul sot a primit inapoi  de la companie sumele de bani achitate în timpul casatoriei)

Partajează acest post

Link spre post
Madan

Cit ma va costa aproximativ avocatul + judecata pentru acest caz? 

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Cit ma va costa aproximativ avocatul + judecata pentru acest caz? 

Fiecare avocat are tarifele sale diferă de la unul la altul. Daca doriti sa aflati despre onorariul meu va recomand sa venti la o consultatie personala

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum