Vizitator Prietena sau nu???

Prietenie sau bani?

Postări Recomandate

Buna seara,am decis sa va scriu situatia in care se afla prietena mea,poate imi puteti da sfaturi ce sa facem.Am o prietena inca din universitate,de fapt e chiar cumatra mea.S-a intimplat asa ca a intrat in mari datorii,foarte mari.La inceput a luat un credit pentru afacere,apoi a mai luat unul,si totul a continuat pina a ajuns sa fie datoare la banci cu aproape 500000 lei,plus la asta i-am imprumutat si eu 4000 euro,si de doi ani tot nu-i mai poate intoarce.Deja vad ca incepe sa evite pe toti,inclusiv si pe mine.Ce poate sa faca ,pentru ca la moment afacerea nu-i mai merge ca inainte,venitul i-a scazut,intirzie cu ratele la banca,plus la asta as vrea si eu sa-mi intoarca datoria.Vad ca e disperata si mi-e in grija sa nu faca vreo prostie,are doi copii de crescut.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
natac80

Soțul meu întotdeauna spune, împrumuta atît cit nu-ție jale să pierzi. Foarte destoinic din partea Dta ca te gândești si la copiii ei. Încearcă să discuți cu ea despre problemele cu care se confruntă, sunt sigură că veți găsi o soluție de compromis.

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

Nu degeaba se spune ca daca vrei sa pierzi un prieten, imprumuta-i niste bani. Desigur ca nu intotdeauna, dar in majoritatea cazurilor asa se intimpla. Daca persoana are credite cu sume mari de rambursat,  si la sigur cu gaj, cu riscul de a ramine fara acoperis, banii imprumutati de la prieteni ramin "pentru mai tirziu".

Personal am fost in pielea autorului, desi cu o suma mai mica, dar imprumutata pentru o luna si restituita peste 6 insotita de o expresie de tipul "in loc sa-mi cumpar mie ceva, trebuie sa-ti intorc tie banii".   Insa exista si un +, acest caz m-a facut sa ma gindesc de 10 ori inainte de a imprumuta cuiva bani.

Partajează acest post

Link spre post
TigriZZa

Соглашусь с вышесказанным,и от себя добавлю,чтоб вы этих денег больше не ждали,в лучшем случае возврат по частям,хотябы по 50 евр каждый месяц,если она потянет,у меня подруга тоже отдолжила 200 евр на 2неделии уже 2 года прошло...но я ее тоже понимаю,там ситуация сложная,мы перестали тесно общаться как раньше.даже родственники ссорятся из за денег,семьи распадаются и т.д.от этого никто не застрахован.

Partajează acest post

Link spre post
TigriZZa

У нас недавно с мужем был период когда нам срочно в течении 1 недели нужны были 3000 евро,никто нам этих денег Не отдолжил!ни родственники,ни кумовья ни друзья ни братья,и я всех прекрасно понимаю,сама бы не дала.и мы срочно продали машинуи расплатились.

Partajează acest post

Link spre post
goldenlady

La rindul nostru, sotul a imprumutat unui prieten 5000 euro. Nu ni-am pus intrebarea la momentul cela ca nu ne va intoarce banii, deoarece dintr-o parte parea ca totul  merge bine cu afacerea. Insa mai tirziu, am aflat ca era intr-o situatie similara cu cumatra autorului. Am sperat vreo 2 ani sa ne vedem bani insa cind am vazut in ce situatie se afla, undeva in adincul sufletului ne resemnase ca nu vom vedea noi suma asta.

Avind si noi probleme, ni-am bagat si noi in datorii. Nu au fost bani de odihna, ci de a rezolva problema de sanatate.  Am fost nevoiti sa vindem masina ca le dam si sa fim curati. Insa Dumnezeu e mare  ca cind nici nu speram, prietenul nostru ni-a intors banii dupa aproape 4 ani. Nu vreau sa povestesc ca si-a rezolvat probleme, in continuu le are, in schimb am inteles ca a scapat de datorii.

E importat sa ramai om, am avut rabdare sa asteptam la fel cum au avut altii sa ne astepte pe noi.

Posibil sa nu imprumutat bani, nu aveam sa ajungem nici noi sa imprumutam.

Sint situatii diferite, oamenii la fel. Daca credeti ca se merita de ajutat, ajutati. E mai rau cind ai injur prieteni cu banii la coltun da tu te stingi ca lumnarea de neputinta.

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc  pentru pareri.Eu  as  fi vrut sa aflu poate ar putea face vreo reiesalonare la banca unde are creditul cu gaj pe un termen mai mare.Problema e ca si sotul meu nu stie ca eu i-am dat acesti bani.Daca ar sti,n-ar mai tacea.

Partajează acest post

Link spre post
azar

Моя подруга одолжила 20000€ , муж тоже не знает.

Денег она не увидит, так как одолжила мошеннице, думала проценты получать.

Вот не знает что будет, когда он спросит про деньги.

Я не понимаю, зачем одалживать деньги, ни с кем не посоветовавшись.

Тем более, когда деньги общие.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator ana

Si eu m-am deceptionat cu imprumutatul.Cand vin ti-i jale si incomod sa refuzi,apoi umbli dupa ei sa-ti vezi banii si nu asa,dar tebuie sa te porti ca cu un ou.Nu de alta,dar daca cumva il superi,gata cu banii.

La o cumatra am 50e si nici nu-mi raspunde la skaype,alta am in Italia 100e,i-am iprumutat de drum si de 5 ani tot astept.

Mai bine 5 minute sa-ti fie incomod si sa-i refuzi,decat sa stai apoi  sa-i astepti,cand or binevoi sa-ti intoarca banii.

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Problema cu imprumutatul banilor.Multi spun ,eu imprumut numai celor in care am incredere.Aga,pe naiba,te dezamagesc si astia.

Acuma de vreo 5 ani am imprumutat iar la un prieten 1000 eur,tot ni-i da de fiece data,inca un pic sa asteptam,dar asta are bani...si tot asteptati...ultima data era ametit si a strigat ca nu va mai intorc eu nimic,o figa. nu bani o sa vedeti.Eram la pamint,cum asa sa poti?Cind aveai probleme cintai altfel.Nici nu am spus sotului ca nu stiu ce ii face,da probleme nu vreau.daca nu am avea noi nevoie de bani,dar ii cer atunci cind imi trebuie urgent si incerc intii sa ii cer pe ai nostri,pe urma sa caut sa imprumut,dar....

Am auzit la biserica in rugaciuni preotul spune sa imprumutam cit putem sa uitam si m-a pus pe ginduri asta pentru viitor.:-)

Editat de Ingrid

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator гость'я

Мда..вот и я лет 6 назад дала своей подруге детства в долг небольшую сумму денег...грянул кризис денег мне так никто и не вернул..тоже были постоянные " завтраки",придумки и небылицы.

С подругой мы перестали общаться..но наверное не из-за долга. Устала я от бесконечного вранья. Забавно наверное звучит- подруга и вранье...

а недавно она написала мне в соц.сети, мол извени,пиши если есть желание, не думала, что наша дружба будет стоить денег..

Я не ответила. Не вижу смысла. Знаю, что если отвечу, то снова все придёт к тому, что придётся слушать сказки и одалживать денег..

Partajează acest post

Link spre post
huva

А потому что надо одалживать максимально такую сумму, с которой вам не жалко будет расстаться навсегда. 

И тогда не было бы всего этого геморроя ) 

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Ну... после боя ...все уже знают...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator гость'я

За 6 лет я успела забыть и сумму и вообще всю эту историю. И если бы не сообщение, я бы ещё долго не вспоминала.

Проанализировав по прошествии времени нашу с ней дружбу, понимаю, что не хочу возвращаться в прошлое.. не хочу оглядываться,хочу идти вперёд!

Partajează acest post

Link spre post
huva

Вот это правильно )

Я тоже иду по жизни с девизом, что не надо назад оглядываться и даже если бы у меня была возможность заново прожить какой то неприятный момент, думаю все бы повторилось )

К тому же не забывайте закон Ньютона )

Всякому действию есть равное противодействие,

все возвращается бумерангом...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum