Vizitator tradata

Unde este prietenia?

Postări Recomandate

Vizitator tradata

Buna ziua,tuturor.Craciun Fericit.

Erau 2fete,care au crescut,s-au maturizat,fiecare si-a intemeiat o familie si un destin......Prietena P e mereu alaturi de prietena R,chiar daca R cere ajutor sau nu P mereu e alaturi,o sustine,o incurajeaza si o ajuta cu ce poate.....R a trecut printr-un divort tumultuos,P a fost aproape in orice ora de zi sau noapte,a pierdut job-ul la fel am incurajat-o si am ajutat-o,chiar de mi-a cerut ajutor sau nu,nu stiu pur si simplu o simteam,ii simteam greutatea,fara ca sa imi zica direct.Pe cind am avut nevoie de ea si sustinerea ei,mereu gasea ceva mai improtant.Acum recent si la moment parcurg o etapa urita,si nu am vrut sa i-o zic lesne in fata,insa am incercat pe ocolite,sa ii dau de inteles ca mi-e fffff greu,insa a ales ignorul.Nici nu m-a sunat sa vada ce am patit,ce ma doare.....Nici de Revelion,nici de Craciun pe stil nou si vechi,nici o felicitare nimic,si nici macar multumesc la felictarea mea,nimic.Ba mai mult aseara mi-s scris un mesaj,in care mi-a zis,ca,daca am avut nevoie de ceva,trebuia sa ii zic,caci ea nu are chef sa imi ghiceasca mie durerea......Dar,oare e asa intr-o prietenie?oare trebuie sa strigi in gura mare cind te doare ceva,ca sa te auda???

Tin sa mentionez,ca nu e o prietenie de un an-doi,ci de 21ani,21ani s-au sters intr-un minut cu un buret uscat si aspru.......

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lina

imi pare f rau

cu parere de rau exista, si nu numai la dvs

insa, sa tineti cont ca adevarat multi nu inteleg asa zise namekuri

direct si in fata

si inca ceva este o categorie de oameni mereu sa jeluie, sa aiba sustinere etc, si altii sa taca si sa tine in sine

ca dvs.

noi suntem diferiti, atit

Partajează acest post

Link spre post
azar

А вы не думали ей сказать прямо о своей проблеме?

Тогда бы и поддержку получили.

Может у вашей подруги все хорошо,и она не очень понимает что вам плохо.

Это как в пословице-:рыбак,рыбака,видит издалека.

Если бы ей было плохо,то она бы почувствовала и вашу боль.

Тем более,были праздники,все веселились.

А может,вы,как моя родственница,захожу к ней,сидим,разговариваем, вдруг она включает обиду,и не поймешь что с ней.

Потом,через пару дней,она могла рассказать,что вот у нее проблема,а я не почувствовала. ..

Пару раз я ей спускала,а потом сказала,что заманала она меня со своей манипуляцией,моя жизнь не крутится вокруг нее.

Щас уже сразу говорит о своих проблемах,а то я не ясновидящая,и хрустального шара у меня тоже нет.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Iata nici eu nu inetleg asa gen de prietenie. Autor, nu este exclus ca asa zisa prietena, de fapt, nu e prietena adevarata, in sensul in care dvs il intelegeti sau doriti sa vedeti.

Mie imi sunt straine astfel de momente, adica, sa tac, iar prietena sa ghiceasca ce-i cu mine. Mie daca mi-i tare greu, eu zic direct ce ma doare si deja prietena ma sustine, uneori si peste "motoc" imi da:))

Ca sa fiu mai explicita, asa ne-am inteles, sa ne zicem adevarul. Cine o sa-ti mai zica adevarul in fata daca nu un prieten adevarat?

Va deranjeaza ceva, va supara? Vorbiti cu ea, explicati-i si daca ea e prietena si tine la dvs, o sa va inteleaga, o sa va ajute cu ce poate.

Nu toti sunt empatici, nu toti simt durerea altora. Chiar e asa de greu de zis? Ca doar nu va duceti la oricne in strada sa va jeluiti? E prietena dvs!

Iata pe mine nu ma deranjeaza cind prietena uita o anumita data importanta pentru mine ( eu stiu ca sunt alte lucruri mult mai importanet care trebuie rezolvate), asta e asa un fleac, dar alta cunostinta mereu se supara. Permanent o aud cum se jeluie ca iaca ea a trimis mesaj de felicitare, iar ei nu... Ca ea a sunat sa sustina, dar pe ea nu.

Straniu... Oare noi ajutam cu scopul sa ajutam, ori sa avem ceva de la asta?

In prietenie, ca si in relatia dintre soti, daca nu este discutie, totul se duce de ripa. Nu toti sunt clarvazatori:)))

Eu inteleg daca v-ati fi adresat, i-ati fi explicat si ea s-ar fi intors cu spatele, atunci e alta chestie.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Iata si eu, niciodata n-o sa-mi "vir nasul" daca persoana nu mi-a cerut ajutorul. NICIODATA!

De ce? Pentru ca am avut situatii neplacute si am inteles ca fiecare are metoda lui de a rezolva o anumta problema. 

Vrei ajutor? Spune normal, explica si cu ce o sa pot, o sa ajut.

Asa si prietena dvs, poate e tot asa? Poate ea nu se implica fara a-i da de inteles ca este nevoie de ajutorul ei?

Poate o sa ziceti "Da, dar eu o ajutam, chiar daca ea nu ma ruga"

Dar poate ei ii era incomod sa va refuze, poate nici nu avea nevoie de acel ajutor? Doar din stima si respect fata de prietenie, ea accepta ajutorul si grija dvs?

Eu am avut asa situatie, cind o persoana  ma ajuta, as zice "baga pe git" ajutorul. Mie imi era incomod sa refuz, mai ales cind vedeam asa o insistenta. Dar pe urma, am avut de suferit mult pentru faptul ca nu am zis "NU" la momentul potrivit. Stiti vorba "cu lingura da, cu coada scoate ochi"? Pai, exact asa am patit si eu.

De asta, in multe situatii e "bat cu doua capete". Incercati sa va uitati din alt unghi la situatia dvs si sa discutati cu prietena, cerd ca asta va pune punct la toate intrebarile si framintarile.

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Autorul, nu complicati lucrurile.  Totul in viata se rezolva, trebuie doar sa gasesti solutia - Cum? Aveti nevoie de ajutor - cereti acest ajutor. Iata cam asa: Проси - и тебе дано будет, стучи - и тебе откроют и.т.д.

Partajează acest post

Link spre post
lina

fetelor

merge vb nu de un ajutor material sau de genul acesta

doar de o singura sustinere, sa fie alaturi

voi, ce asa spuneti- draga prietena sustine ma mii este greu pe suflet?

de obicei asta o simti

deci si cealalta tr sa fie una adevarata

merge vb doar de o vorba buna

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Lina, eu am inteles  ce vrea sa zica autorul:) A sustine nu e dificil, doar ca nu toti inteleg pe inconjurate.

Cind discut cu prietena mea, eu nu-i zic "Vai de mine ce mi-i greu" sau "Jeleste-ma oleaca"

Pur si simplu discutam, ii povestesc ce s-a intimplat sau de ce sunt enervata si prietena deja vine fie cu sustinere morala, fie cu un sfat sau chiar si o observatie daca ceva eu nu fac corect.

Eu inteleg supararea, daca autorul i-a zis direct, iar asa zisa prietena, nu a reactionat si in genere s-a intors cu spinarea. Atunci, da. Cred ca prietenia lor e subreda si trebuie de facut concluzii.

Nu trebuie de pus "cruce" relatiilor fara a sti exact ce este la mijloc.

O alta situatie am avut, tot cu o prietena  din copilarie. Ea trecea printr-o perioada foarte dificila, eu, de la distanta, nu stiam toate nunatele ( ea nu e persoana care spune totul cu amanuntul). Eu scriam mesaje, ea nu raspundea. Eu si asa, si altfel - NIMIC.

Intr-o zi, am rugat sa-mi scrie ce se intimpla, sa stiu, sa nu fiu insistenta si sa-mi vir nasul prea tare si, daca nu mai e nimic, pai sa-mi zica direct.

Abia dupa acest mesaj ea mi-a scirs ca de fapt, totul e ok, doar ca ea are nevoie de singuratate si totul va reveni la normal.

Acum discutam ca de obicei.

Deci, sa ma fi suparat eu ca ea nu raspunde,  ca nu are nevoie de mine si sa mai inventez ceva - avea sa pierd din viata mea un om foarte drag mie. Din acest motiv, consider ca trebuie sa fie discutie sincera intre aceste doua prietene si se sa clarifice lucrurile.

Doar nici autorul nu stie ce se petrece la prietena in gind si in suflet, noi toti acum presupunem...

Partajează acest post

Link spre post
azar

Дело в том, что автор перечислила всю поддержку, которую оказала подруге.

Та вроде тоже поддерживала, но недостаточно, типа не мешало бы еще...)))

Я лично такого не понимаю, так что говорить что подруга виновата, не могу.

Может она вообще другая по характеру, может устала от страданий подруги, ведь это утомляет.

Partajează acest post

Link spre post
lina

1Eu inteleg supararea, daca autorul i-a zis direct, iar asa zisa prietena, nu a reactionat si in genere s-a intors cu spinarea. Atunci, da. Cred ca prietenia lor e subreda si trebuie de facut concluzii.

Nu trebuie de pus "cruce" relatiilor fara a sti exact ce este la mijloc.

2O alta situatie am avut, tot cu o prietena  din copilarie. Ea trecea printr-o perioada foarte dificila, eu, de la distanta, nu stiam toate nunatele ( ea nu e persoana care spune totul cu amanuntul). Eu scriam mesaje, ea nu raspundea. Eu si asa, si altfel - NIMIC.

Intr-o zi, am rugat sa-mi scrie ce se intimpla, sa stiu, sa nu fiu insistenta si sa-mi vir nasul prea tare si, daca nu mai e nimic, pai sa-mi zica direct.

Abia dupa acest mesaj ea mi-a scirs ca de fapt, totul e ok, doar ca ea are nevoie de singuratate si totul va reveni la normal.

Acum discutam ca de obicei.

Deci, sa ma fi suparat eu ca ea nu raspunde,  ca nu are nevoie de mine si sa mai inventez ceva - avea sa pierd din viata mea un om foarte drag mie. Din acest motiv, consider ca trebuie sa fie discutie sincera intre aceste doua prietene si se sa clarifice lucrurile.

Doar nici autorul nu stie ce se petrece la prietena in gind si in suflet, noi toti acum presupunem...

1 eu cred ca cu zicerea directa a fost culmea

2. da sunt persoane asa

cunosc si eu, au nevoie sa fie singuri, sa reflecte, sasi aseze gindurile

tu stii multe chestii sa inteleg ma ajutat o carte, decare am aflat aici, pe forum, dar putin in alt context

Дело в том, что автор перечислила всю поддержку, которую оказала подруге.

Та вроде тоже поддерживала, но недостаточно, типа не мешало бы еще...)))

Я лично такого не понимаю, так что говорить что подруга виновата, не могу.

Может она вообще другая по характеру, может устала от страданий подруги, ведь это утомляет.

de asta si am scris mai inainte

2 persoane diferite

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

1 eu cred ca cu zicerea directa a fost culmea

Culmea? De ce?

Ce e rau in a vorbi direct cu prietena? Poate eu ceva nu inteleg, dar pentru mine prietena e persoana cu care pot deschis si fara sfiala sa discut orice pe lume.

Prin direct, nu am avut in vedere ceva ofensiv, ci sa discute cu prietena atingind situatia autoarei, problema prin care trece. Sunt sigura, un prieten bun, va gasi macar doua cuvinte de sustinere:)

Partajează acest post

Link spre post
larisa

fetelor

merge vb nu de un ajutor material sau de genul acesta

doar de o singura sustinere, sa fie alaturi

Лина , это поняли все , что речь не о финансовой помощи .Но ведь о проблемах не всегда возможно догадаться . А если и знаешь , не всегда ясно насколько уместна будет твоя поддержка .  У меня . например , сейчас лучшая подруга ушла от мужа . Такое неопределенное у них "предразводное" состояние . Не хочу лезть туда ни словом ни делом . Человек колеблется . Боюсь своими советами и сочувствиями толкнуть ее к какому-то решению . о котором потом она будет сожалеть . Тем более там еще и ребенок малолетний . Видимо выгляжу равнодушной псевдоподругой , но считаю такое поведение правильным . И это с моей стороны совсем  не равнодушие к ее проблемам .

Потом конечно от характера зависит . Если меня лично  в тяжелые моменты присутствие друзей и бесконечное проговаривание своей проблемы напрягает и раздражает , то соответственно и я к  человеку в подобной ситуации с потоком речей и внимания не буду навязываться  .

Partajează acest post

Link spre post
azar

Лариса, но если бы она попросила ее поддержать, то вы бы с радостью это сделали? Ведь так?

Вот тоже не люблю лезущих в душу.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Culmea? De ce?

Ce e rau in a vorbi direct cu prietena? Poate eu ceva nu inteleg, dar pentru mine prietena e persoana cu care pot deschis si fara sfiala sa discut orice pe lume.

Prin direct, nu am avut in vedere ceva ofensiv, ci sa discute cu prietena atingind situatia autoarei, problema prin care trece. Sunt sigura, un prieten bun, va gasi macar doua cuvinte de sustinere:)

eu asa am inteles din 1 post

pai noi asa credem asa si e ideal

insa eu zic concret de situatia ei

iaca de asta si am dat intrebarea, tii greuu si cum sai spui prietenei tale ca sa te sustina etc

spre ex nu e pt mine

Лина , это поняли все , что речь не о финансовой помощи .1Но ведь о проблемах не всегда возможно догадаться . А если и знаешь , не всегда ясно насколько уместна будет твоя поддержка .  У меня . например , сейчас лучшая подруга ушла от мужа . Такое неопределенное у них "предразводное" состояние . Не хочу лезть туда ни словом ни делом . Человек колеблется . Боюсь своими советами и сочувствиями толкнуть ее к какому-то решению . о котором потом она будет сожалеть . Тем более там еще и ребенок малолетний . 2Видимо выгляжу равнодушной псевдоподругой , но считаю такое поведение правильным . И это с моей стороны совсем  не равнодушие к ее проблемам .

3Потом конечно от характера зависит . Если меня лично  в тяжелые моменты присутствие друзей и бесконечное проговаривание своей проблемы напрягает и раздражает , то соответственно и я к  человеку в подобной ситуации с потоком речей и внимания не буду навязываться  .

1eu cred ca ca sunt diferite, de asta si ajutorul sa fie diferit

tr de simtit, asa si ea si scrie

2. in asa chestie de sot sotie tr de tinut neutralitate

sa nu fii mai apoi crainaia

3 eu sunt la fel, ca si tine

si cred si autorul

insa o avut o situatie care avea necesitatea anume sa fie sustinuta, cu vorbe etc

o atentie deosebita

Лариса, но если бы она попросила ее поддержать, то вы бы с радостью это сделали? Ведь так?

iaca cum asta ar suna?

sincer mii interesant

Partajează acest post

Link spre post
azar

Лина, напишу прямо.

Я не понимаю подруг, типа близких, которые считают сколько они сделали для другой подруги.

Может вторая это чувствует, и хочет отдалиться.

И надоело ей постоянное нытье.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Лина, напишу прямо.

Я не понимаю подруг, типа близких, которые считают сколько они сделали для другой подруги.

Может вторая это чувствует, и хочет отдалиться.

И надоело ей постоянное нытье.

e varianta

atunci daca e asa si prietenie nu era

Partajează acest post

Link spre post
larisa

Безусловно помогла бы .  А вот догадаться о проблемах - могла бы и не догадаться .  

И вот кстати пример с моей разводящейся подругой . Мы виделись часто - с ней и с ее мужем . Оказывается  у них проблемы с первой недели совместной жизни и довольно серьезные . прямо скажем ставящие крест на семье , как таковой . Ни по ее ни по его поведению на протяжении нескольких лет их брака догадаться об этом было невозможно . Счастливая любящая пара .

То есть вот вам  и случай , когда одна подруга не увидела , не почувствовала боль другой подруги .  

Editat de larisa

Partajează acest post

Link spre post
azar

Женщины могут притворяться, и очень часто, что у них все хорошо.

И пойди пойми что с ней.

И название темы непонятное "Где моя подруга?"...

Типа она должна всегда рядом быть, а это эгоизм, со стороны автора.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Cred ca direct va fi "Где дружба?"

Iata Larisa a descris cazul cu prietena, ca nu se implica. Dar iata mie nu mi-a ajuns minte in aceasta situatie si m-am implicat. Desigur, cu cele mai bune intentii:))

Eu undeva am mai scris acest caz al meu aici pe forum, m-am implicat in relatia prietenei caci avea o relatie cu un dobitoc, nu barbat. In fine, ea oricum intelegea, numai ca a avut nevoie de mai mult timp sa rupa acea relatie, nesilita de nimeni.

Eu ma simteam mult timp aiurea, prietena ma linistea ca totusi decizia ei a fost, dar, oricum, e neplacut sa realizezi ca ai "pus gaz pe foc", inloc sa lasi persoana singura sa decida.

De atunci am zis ca nu ma voi impica NICIODATA in asa ceva.

Sustinere morala - poftim! Atit. 

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
lina

nu stiu

eu oricum as simti, chiar daca tot e perfect

eu

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

nu stiu

eu oricum as simti, chiar daca tot e perfect

eu

Eu tot am simtit, doar ca implicarea mea nu a trebuit, asta eu acum asa consider. Vorbesc de cazul prietenei si cavalerului, in care m-am implicat cu opiniile si convingerile mele.

iaca cum asta ar suna?

sincer mii interesant

dar cum se discuta unele probleme, nunate?

De exemplu, eu avea sa descriu situatia  si sa intreb prietena ce pot eu face in asa caz? Ca am nevoie de o opinie obiectiva.

Sau chiar nu de mult, ii povesteam prietenei mele " Uite ce am patit azi.... Asa de enervata sunt... Nu stiu cum sa procedez sa nu fac mai rau..."

Si ea foarte calm, mi-a dat niste sfaturi, m-a incurajat si mi-a zis ca totul se va rezolva. Sa nu fac panica.

am mai discutat una-alta si totul e ok.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Ana

inca o data am citit 1 post

si poate e adevarat, ca prietena vrea sa scape, cum sar zice

poate autorul a crezut ca e o prietenie

Olesea

eu am o prietena apropiata, in familie tot e perfect, are de toate

insa eu simt, ca ceva este

si asta de f mult

uite so intreb ce are nu pot, daca si voi intreba sunt sigura ca imi va spune ca nimic

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Olesea

eu am o prietena apropiata, in familie tot e perfect, are de toate

insa eu simt, ca ceva este

si asta de f mult

uite so intreb ce are nu pot, daca si voi intreba sunt sigura ca imi va spune ca nimic

Inseamna ca ea nu are nevoie de ajutor, sfaturi si chiar sustinere. Uneori si singur intelegi problema, doar ca ai nevoie de mai mult timp sa gasesti acel curaj sa intreprinzi ceva.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Inseamna ca ea nu are nevoie de ajutor, sfaturi si chiar sustinere. Uneori si singur intelegi problema, doar ca ai nevoie de mai mult timp sa gasesti acel curaj sa intreprinzi ceva.

nu voi fi eu in situatia ca nu am fost la nevoie?

da, dar asta dureaza de pese 10 ani

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Si de ce ar trebui sa fii in ceva de vina?

Nu vad problema, sincer.

Cum am mai zis, eu deja aplic principiul "nu te-a rugat, nu te implica". Eu pot doara sa zic "daca vei avea nevoie, sa stii, sunt alaturi si poti apela la ajutorul si sustinerea mea"

Deja persoana singura va decide daca are nevoie de ajutorul meu sau nu.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum