Ленуля

buletin de boala in timpul concediului pt ingrijirea copilului

Postări Recomandate

Ленуля

buna ziua!

am asa o intrebare - la moment sunt in concediul pentru ingrijirea copilului pina la 3 ani, dar mi-am fracturat mina si am fost operarata

de la spital mi se elibereaza buletin de boala

se va prelungi termenul concediului pentru ingrijirea copilului pina la 3 ani cu termenul buletinului de boala?

multumesc anticipat !

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

buna ziua!

am asa o intrebare - la moment sunt in concediul pentru ingrijirea copilului pina la 3 ani, dar mi-am fracturat mina si am fost operarata

de la spital mi se elibereaza buletin de boala

se va prelungi termenul concediului pentru ingrijirea copilului pina la 3 ani cu termenul buletinului de boala?

multumesc anticipat !

Nu se va prelungi.

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

se poate extrasul din lege?

si inca o intrebare - are vreo importanta ca accedentul a avut loc afara pe gheata?

statul cumva compenseaza?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

se poate extrasul din lege?

si inca o intrebare - are vreo importanta ca accedentul a avut loc afara pe gheata?

statul cumva compenseaza?

Pe linga indemnizatia de ingrijire a copilului aveti dreptul la indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă cauzată  de accidente nelegate de muncă;

Hotărîrile Guvernului

108/03.02.2005 Hotărîre privind aprobarea Regulamentului cu privire la condiţiile de stabilire, modul de calcul şi de plată a indemnizaţiilor pentru incapacitate temporară de muncă //Monitorul Oficial 24-25/162, 11.02.2005

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

pai mai am dreptul la o indemnizatie?

doar concediul pentru ingrijirea copilului pina la 3 ani tot e din seria incapacitatii temporare de munca

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

pai mai am dreptul la o indemnizatie?

doar concediul pentru ingrijirea copilului pina la 3 ani tot e din seria incapacitatii temporare de munca

nu aveti dreptul la indemnizatia  pentru îngrijirea copilului bolnav(deoarece se suprapun 2 indemnizatii destinate pentru copil) In cazul dvs. o indemnizatie se refera la copil si alta la dvs. 

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

pai, eu trebuie sa iau buletinul de la spital si sa-l prezint unde?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

pai, eu trebuie sa iau buletinul de la spital si sa-l prezint unde?

La locul de munca de baza.

Articolul 7. Prestaţiile de asigurări sociale

(4) În sistemul public, asiguraţii nu pot beneficia concomitent de două sau de mai multe prestaţii de asigurări sociale pentru acelaşi risc asigurat, cu excepţia prestaţiilor pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă.

Legile Republicii Moldova

489/08.07.99 Lege privind sistemul public de asigurări sociale //Monitorul Oficial 1-4/2, 06.01.2000

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

pai eu la moment sunt in concediul de ingrijire a copilului - eu nu sunt la serviciu acum

oricum - il prezint oricum la serviciu?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

pai eu la moment sunt in concediul de ingrijire a copilului - eu nu sunt la serviciu acum

oricum - il prezint oricum la serviciu?

Eu am înțeles ca sunteți la serviciu și benificiati de indemnizatie. În caz dat nu puteți beneficia de ambele indemnizatii

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum