Diana

Dupa Nastere, Cura De Slabire

Postări Recomandate

Diana

Ai nascut! Dupa noua luni in care ai asteptat sa vezi cu ochii tai cum e posibila cea mai mare minune a lumii, a urmat alta etapa, alaptarea. Mintea ta era numai la ce sa mananci ca sa nu faca puiul colici, alergii, sa creasca suficient...

Cum, n-ai mancat doua zile si nu se vede nimic pe cantar? Te apuca depresia, mai ales ca ai inceput serviciul, toti cei din casa mananca normal, ajungi tarziu si mai trebuie sa si gatesti, timpul parca s-a hotarat sa curga impotriva ta...

Simti ca nu ajungi la un liman?

Respecta regulile de mai jos si garantez ca vei pierde minim cinci kg in doua luni.

Reguli de baza pentru a slabi sanatos dupa alaptare"

Propune-ti obiective realiste! Ai 80 de kilograme si vrei sa ajungi la 40? Nu vei reusi si vei sfarsi prin a renunta, caci lipsa obiectivelor posibile face ca intreaga cura de slabire sa fie fuga dupa vant, lipsita de motivatia unei reusite, fie ea si partiala. O cura echilibrata inseamna a slabi cate putin - unul - doua kg pe luna - si apoi a-ti mentine greutatea obtinuta. Intr-un cuvant, nu e vorba doar de vointa, ci si de perseverenta...

Respecta orarul meselor! O dieta adevarata inseamna sa mananci adaptat noilor necesitati ale corpului, adica sa mananci putin si des. Astfel, organismul nu va resimti senzatia acuta de foame. Mananca dimineata, chiar daca numai o cana cu lapte. Micul dejun este cea mai importanta a zilei, cand iti poti permite sa ?aduni? calorii. Mananca paine, dar nu dupa ora 12... Pe scurt: trei mese principale, doua gustari, nimic dupa ora 6 seara!

Ce mananci? In primul rand lactate - 500 ml lapte degresat pe zi, iaurt cu 0,1% grasime, branzeturi, dar nu cascaval. Apoi fructe si legume - 400 - 500 gr zilnic, daca se poate crude. Cerealele sunt o alta sursa de vitamine din grupul B si de fibre. Carnea slaba (200 gr zilnic) - pui, peste, vita - este foarte importanta.

Sportul? Obligatoriu! Daca nu faci miscare, nu reusesti sa slabesti, iar greutatea va stagna la o anumita valoare, fara sa mai coboare, oricat te-ai infometa. Miscarea trebuie facuta cu prudenta la inceput, pentru ca organismul este unul neantrenat.

Incepe cu 10 minute de banda si 10 minute de bicicleta, de doua ori pe saptamana, pentru a continua, in functie de toleranta organismului, cu exercitii pentru muschii fesieri, abdomen, brate.

Banda de vibratii te va ajuta sa scapi de celulita nedorita.

Text: Dr. Luminita Ivan

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MultiColor
Propune-ti obiective realiste! Ai 80 de kilograme si vrei sa ajungi la 40? Nu vei reusi si vei sfarsi prin a renunta...

Intr'adevar trebuie sa ne punem obiective realiste si mai zic eu, sa nu ne cataram pe cantar in fiecare zi asteptand ca minunea se va produce peste noapte :D Asa faceam eu si crapam de ciuda pe cantar, imi parea ca nu arata corect ;) . Pana la urma am hotarat sa ma cantaresc o data pe saptamana. Dieta stricta nu pot tine, dar clar ca ma stradui sa nu fac exces de mancaruri, mai ales seara. Din pacate exercitii fizice nu prea fac - n-am timp. Principalul exercitiu sunt cei doi zburdalnici, care nu ma lasa sa stau nici o clipa.

Partajează acest post

Link spre post
Stylish

ooo,da la mine e boala cintaritului,miam cumparat cintar dupa ce am nascut fata si pina amu de 10 mii de ori ma cintaresc...

slava Domnului mia reusit sa slabesc 24 kg dupa prima nastere,am mai vrut vreo 5 kg sa dau jos,dar nu am dovedit..sarcina asta ma starui cit putin posibil sa ma ingras..

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor
ooo,da la mine e boala cintaritului,miam cumparat cintar dupa ce am nascut fata si pina amu de 10 mii de ori ma cintaresc...

slava Domnului mia reusit sa slabesc 24 kg dupa prima nastere,am mai vrut vreo 5 kg sa dau jos,dar nu am dovedit..sarcina asta ma starui cit putin posibil sa ma ingras..

Oh, wow ai dat jos 24 kg! In cat timp? Eu la fel n-am reusit sa slabesc cat am vrut dupa primul bebe.

Cand fetita avea 10 luni eu am aflat ca sunt insarcinata din nou. Undeva am mai scris despre ce si cat aici pe forum dar nu mai tin minte unde anume :) Oricum, inainte de prima sarcina aveam 60kg (la 175cm), acum am doi copii frumosi si 73kg :o :) Parca ma misc destul, dar tare greu se duc kg. astea. Dupa baietel

in tocmai 9 luni am slabit doar cu 6 kg :huh: :(

La tine ce diferenta de varsta intre copii va fi? La noi e un an si 5 luni.

Partajează acest post

Link spre post
Igna

Dieta tine o saptamana..max doua..am incercat-o..au incercat-o si prietene de=ale mele..si a dat randament..eu am slabit 5 kg intr-o saptamana..STIU CA NU E BINE sa slabesti brusc..dar asta e.

"Suna " cam asa :

O ZI de cura :

Dimineatza la 8,9...un pahar..2 de *ссылка* de soc

LA ora 10- 2 MERE MARI

Intre 12 si 1..13 30-O FARFURIE DE LEGUME SI CARNE FIARTA SAU LA GRATAR

Ora 16- CAM 2 LINGURI NORMALE DE BRANZA DEGRESATA DE VACI

Ora 18- 2 MERE

Ora 20- 2 OUA fierte tari

Dieta are avantajul ca NU te infometeaza..DAR se slabeste prea brusc...

Putezi folosi sare dar in cantitatzi reduse

Obligatoriu min jumatate l de apa..*ссылка* pe zi

Fructele pot fi inlocuite cu portocale,grefruit.

Eu nu am facut sport..am slabit 5 kg..in 7 zile..[/b]

In loc de *ссылка* de soc poti sa beai *ссылка* verde fara zahar dar nu cafea!

Partajează acest post

Link spre post
Igna

Dieta post-natala

Ai nascut, iar in primele saptamani de dupa esti preocupata exclusiv de starea bebelusului tau, insa incepi sa te gandesti si la tine si, in special - cand vei reveni la "normal", adica la greutatea corporala pe care o aveai inainte de sarcina.

De-a lungul unei sarcini normale media castigului ponderal este de 11 - 16 kg, din care la nastere se pierd 6 - 7 kg, iar pe cele ramase unele mamici le pierd in primele saptamani imediate nasterii, iar altele reusesc mai greu sa scape de ele, ba chiar le si multiplica. Multe dintre mamici isi revin la silueta prenatala in 8-12 luni.

In cazul in care bebelusul este alaptat, dieta de revenire ar trebui planuita cu responsabilitate, pentru ca toate substantele care se formeaza si se descompun in timpul lipolizei, vor afecta compozitia laptelui si implicit starea generala a copilului.

Asadar, in cazul alaptarii, in primele 3 luni post-natale ar trebui sa fie concentrate asupra unui program alimentar sanatos, imbinat cu exercitii fizice usoare si numai dupa ce menstruatia revine la normal, se poate urma o dieta echilibrata, bazata pe 1600-1800 kcal.

"In cat timp pot sa-mi recapat silueta pre-sarcina?" - este o alta intrebare des intalnita

Daca s-au luat in greutate intre 11 si 16 kg, perioada de recuperare va fi de 4-6 luni.

Daca kilogramele luate pe sarcina au fost mai multe, se va avea ca obiectiv pierderea a 600-800 g pe saptamana. In plus alaptatul ajuta la scaderea ponderala pe perioada primelor 12 luni de la nastere, insa nu trebuie sa ne bazam doar pe efectul benefic al alaptarii: dieta si exercitiile fizice sunt esentiale.

Dieta post-natala trebuie sa fie una incarcata nutritiv, bogata in minerale, vitamine si fibre alimentare si saraca in grasimi. Din punct de vedere dietetic, post-natal se fac doua mari greseli: ori se consuma alimente procesate si goale de nutrienti, ori se practica diete hipocalorice sau mai rau, infometarea.

Ambele variante sunt nesanatoase si aducatoare de kilograme. Cea mai echilibrata dieta este formata din 50% carbohidrati complecsi, cat mai putin rafinati, 20% grasimi (cat mai multe nesaturate) si 30% proteine.

Carbohidratii complecsi pot fi consumati sub forma de: cereale, musli, orez brun, paste integrale. Ei sunt bogati in fibre, fier, calciu, vitemine B, au putine grasimi si sunt satiosi. Legumele sunt de preferat sa se consume proaspete sau congelate si mai putin din conserve (bogate in sodiu si aditivi alimentari): spanac, varza, salata, mazare, fasole verde, morcovi, ardei gras, ceapa, usturoi, ridichi, rosii, castraveti, etc.

Legumele sunt surse bogate in enzime si vitamine si sunt sarace caloric.

Fructele sunt recomandate sub forma proaspata sau inghetata si mai putin sub forma de compot sau conserva (dispar enzimele si au adaosuri mari de zahar).

Fructele sunt bogate in antioxidanti: vitaminele A, C, acid folic, fibre si sunt sarace in grasimi si calorii: mere, pere, portocale, grapefruit, lamai, kiwi, ananas, etc.

Grasimile vor fi consumate doar sub forma nesaturata, uleiul de masline, care este o buna sursa de acizi grasi esentiali si de vitamine liposolubile: A, D, E, K.

Rolul exercitiilor fizice nu trebuie minimizat.

De indata ce medicul considera ca organismul este pregatit, se pot incepe programe de gimnastica usoara care sa dureze cate 10 minute la inceput si apoi sa creasca treptat si ca durata si ca intensitate.

Prin miscare se vor obtine beneficii atat fizice cat si psihice. Exista si alte proceduri fizice complementare care pot grabi recuperarea siluetei: miostimularea (stimularea musculara) si termoterapia. Aceste proceduri corporale trebuie aplicate pe zonele cu probleme in asa fel incat sa se obtina efecte de slabire si tonifiere rapide si durabile.

Astfel, prin imbinarea dietoterapiei cu miscarea si procedurile complementare specifice post-natale se poate obtine pe langa bebelusul mult dorit si o silueta incredibila.

VA PUPIK PE TOATE SI VA DORESC SA FITI NISTE MAMICI FRUMOASE , SEXOASE SI SANATOASE PENTRU BEBELUSII VOSTRII !

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
daca inca alaptezi, nu cred ca-i o idee prea buna...mai asteapta

deacord, daca alaptezi incearca doar sa reduci la minim dulciurile , pastele faionase , prajit .

Partajează acest post

Link spre post
natashka1385

pentru mine personal cea mai buna metoda de a slabi este - cina la ora 19-19:30 nu mai tirziu...si maninc tot ce imi doresc doar ca in cantitati normale...totul cu masura! in timpul sarcinii am adaugat 13 kg...de 9 deja am scapat acum am 59.500-60 cind si cum :) dar pina scap de restul...offf...acel

ea sunt cel mai greu de dat jos...si m-as apuca,dar tare mi-e frica sa nu pierd laptele...asa ca pina cind mai astept,poate in primavara cind vom iesi la plimbare mai des, se va rezolva...astept cu nerabdare primavara! :)

Partajează acest post

Link spre post
anetta
pentru mine personal cea mai buna metoda de a slabi este - cina la ora 19-19:30 nu mai tirziu...si maninc tot ce imi doresc doar ca in cantitati normale...totul cu masura! in timpul sarcinii am adaugat 13 kg...de 9 deja am scapat acum am 59.500-60 cind si cum :) dar pina scap de restul...offf...acel

ea sunt cel mai greu de dat jos...si m-as apuca,dar tare mi-e frica sa nu pierd laptele...asa ca pina cind mai astept,poate in primavara cind vom iesi la plimbare mai des, se va rezolva...astept cu nerabdare primavara! :)

Si eu am adaugat binisor dar ma gindesc pozitiz la ceea ca voi slabi cu timpul poate dupa ce voi termina alaptatul. Insa ma voi starui sa nu mai adaug, dar mi-i frica sa nu ma-ngras dn cauza contraceptivelor. sa confruntat cieva cu o astfel de problema?

Partajează acest post

Link spre post
elenka

4 luni in urma imi bateam si eu capul cum sa slabesc si iata ca in 4 luni am dat jos 8 kg, adica am revenit la kg care le aveam inainte de sarcina. Pur si simplu am inceput sa maninc mai putin, a disparut frica ca n-o sa-i ajunga laptic micutei, beau multe lichide, fara piine alba sau prajituri calorice si cred ca am slabit asa pentru ca alaptez. Fetita si acum se scoala de 3-4 ori pe noapte si maninca sin. Sper deja sa nu mai slabesc, de-acum imi ramine sa fac ceva sa-mi tonifiez pielea de pe coapse.

Iata contraceptivele le-am refuzat din frica de a nu ma ingrasa.

Partajează acest post

Link spre post
anetta
4 luni in urma imi bateam si eu capul cum sa slabesc si iata ca in 4 luni am dat jos 8 kg, adica am revenit la kg care le aveam inainte de sarcina. Pur si simplu am inceput sa maninc mai putin, a disparut frica ca n-o sa-i ajunga laptic micutei, beau multe lichide, fara piine alba sau prajituri calorice si cred ca am slabit asa pentru ca alaptez. Fetita si acum se scoala de 3-4 ori pe noapte si maninca sin. Sper deja sa nu mai slabesc, de-acum imi ramine sa fac ceva sa-mi tonifiez pielea de pe coapse.

Iata contraceptivele le-am refuzat din frica de a nu ma ingrasa.

super eu n-am reusit sa dau jos mai nimic. In timpul sarcinii am adaugat 17 kg, am urcat pina la 67 de la 49 kg, acuma am 60 si mai mult nu pot slabi mii tare ciuda si frica sa nu-mi apara celulita :spiteful:

Partajează acest post

Link spre post
GINGA

In general se recomanda de inceput o oarecare dieta pt slabit, dupa minim 2-3 luni dupa nastere: in mod ideal peste 6 luni: cica atit timp organismul femeii isi revine totalmente. Oricum, noi pierdem 1500 de calorii pe zi pentru a face acele 600-750 de ml de laptic plus 500 de calorii care se contin in doza zilnica de lapte. Astfel, fara a tine regim, dupa nastere slabesti de la sine, doar ca asta ia ceva timp, aproximativ in jumatate de an iti revii la kilogramele normale. Pentru mine e un proces prea indelungat, mai ales ca nu mai incap in nici o haina :sad: si de asta cina o iau pina la 18:00, in rest pap cite putin,dar mai des si sanatos!!! :acute:

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Jeka

Начала худеть через 7-8 месяцев, а до того совсем ничего, хотя старалась.

Сейчас за 2 месяца ушли 4 кг, почти без особых усилии --- я в восторге---влезла в джинсы до беременности :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
OlgaMagic

мне помогает такая система - питание ограниченно 3-4 раза в день без хлеба Чтобы был легкий голод но не сильный. Плюс антицеллюлитный массаж на проблемные зоны 10 дней, плюс железный обруч кручу каждый день по 20 минут. Ну у кого хватит времени и сил можно покачать пресс. И больше двигаться, гулять с ребенком....Эффект стопроцентный, главное не запускать фигуру...

Partajează acest post

Link spre post
oliakotik

eu cu al doilea m-ai putin manin si mai multa miscare si deja am slbit

Partajează acest post

Link spre post
Natalya

никаких диет не соблюдала, может ток хлеба меньше , еще 2 кг и буду весить как до первой Б

Partajează acest post

Link spre post
danNy

мне помогает такая система - питание ограниченно 3-4 раза в день без хлеба Чтобы был легкий голод но не сильный. Плюс антицеллюлитный массаж на проблемные зоны 10 дней, плюс железный обруч кручу каждый день по 20 минут. Ну у кого хватит времени и сил можно покачать пресс. И больше двигаться, гулять с ребенком....Эффект стопроцентный, главное не запускать фигуру...

De pres am citit si chiar si in temele de alaturi nu se recomanda pt sa nu fie diastaza,depinde de corp si organism ideal ar fi yoga sau pilates sau in combinatie,asta dupa toate citite )

Organismul in revine la forma initiala de la 6-12 luni sunt care afirma ca e nevoie de 9luni pt revenire

Partajează acest post

Link spre post
lin4ik

)))

Я свои набранные кг оставилла все в рд

Но естессно фигура была не как до) да и отеки остались

К масиным 1.5 мес схуднула еще на 7 кг

Кушала только гречку и мяско вареное или тушеное

Как перестала кормить-отожралася)))

Partajează acest post

Link spre post
tantzika

Cind copilu avea un an jumate am tinut dieta,cu toate ca alaptam inca,dar a fost bine,nimeni nu a suferit

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum