Nicka88

Strabism convergent concomitent la copil de 7 luni

Postări Recomandate

Nicka88

Buna ziua! 
Fetita mea are 9 luni, iar la 7 luni am consultat oftalmologul. Diagnosticul: strabism convergent concomitent alternant. Tratament: ochelari. 
Mie mi s-a parut exagerat ca la un copil de 7 luni sa-i prescrii ochelari, asa ca nu i-am luat inca.Credeam ca ne vor da exercitii ceva sau picaturi... Ce ne sfatuiti?
Multumim anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Микрохирургия глаза

Buna ziua! 

Fetita mea are 9 luni, iar la 7 luni am consultat oftalmologul. Diagnosticul: strabism convergent concomitent alternant. Tratament: ochelari. 

Mie mi s-a parut exagerat ca la un copil de 7 luni sa-i prescrii ochelari, asa ca nu i-am luat inca.Credeam ca ne vor da exercitii ceva sau picaturi... Ce ne sfatuiti?

Multumim anticipat!

Buna ziua

Si pentru asa copii mici prescriu ochelari, copii toti se nasc cu vederea slaba, si cel mai principal se inbinatatiti si se pastrati vederea, dupa-3-4 ani se poate de facut fizioproceduri, pe la 6-7 ani se poate de facut operatie pentru strabizm. Doar cel mai principal se ridicati vederea mai sus de cit 40%. Puteti se faceti niste exercitii in mod de joc, cu jucarii de deferite culori, posibil pazle colorate....

Partajează acest post

Link spre post
Nicka88

Buna ziua

Si pentru asa copii mici prescriu ochelari, copii toti se nasc cu vederea slaba, si cel mai principal se inbinatatiti si se pastrati vederea, dupa-3-4 ani se poate de facut fizioproceduri, pe la 6-7 ani se poate de facut operatie pentru strabizm. Doar cel mai principal se ridicati vederea mai sus de cit 40%. Puteti se faceti niste exercitii in mod de joc, cu jucarii de deferite culori, posibil pazle colorate....

Dar ea are la moment 9 luni. Deci, sa cumparam ochelarii sau sa mergem la alt medic pentru consultatii? 

Multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Микрохирургия глаза

Dar ea are la moment 9 luni. Deci, sa cumparam ochelarii sau sa mergem la alt medic pentru consultatii? 

Multumesc anticipat!

D-vastra decideti... sau gasiti un medic in care aveti incredere

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum