Mara33

Horus

Postări Recomandate

Mara33

Cine si ce parerea are despre aceasca companie, si anume m ar interesa complexul care acuma se construieste pe strada Florilor.

Noi vrem s a procuram acolo dar parca avem o teama, pu ca de aceasta companie nu am auzit nimic

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Wastedair

По слухам, строят хорошо, обязательства выполняют.

Думали купить там кв, но телефон они не брали. Пару месяцев пыталась дозвониться, все впустую

Partajează acest post

Link spre post
Syberia

eu traiesc intr-un bloc locativ construit de Horus  :cool: care se afla pe Albisoara, pe malul lacului vis-a-vis de Ice Bravo.

Ce pot spune depsre Horus. E o companie moldoveneasca, asta inseamna ca amageste, ca exagereaza cu preturile, ca nu respecta termeni.

Cand s-a inceput constructia blocului nostru, la un moment dat Horus nu a avut bani sa continua constructiile, oamenii se duceau in judecata ca sa scoata banii inapoi sa sa oblige pe Horus sa continua constructia, era grav! Problema s-a rezolvat, Horus a continuat constructiile. Noi am procurat un apartmanet in blocul X cand constructiile blocului nostru erau pe sfirsite, ei spuneau ca primim cheile in septembrie. Am achitat toata suma in august. Prognoza lor era gresita chiar daca perioda era foarte scurta, cheile noi am primit in octombrie. Dupa planurile lor blocul nostru trebuia sa fie dat in exploatare la finele anului 2012. Intarziere a fost de ~9 luni, real blocul era dat in exploatare la sfirsitul lunii august 2013. Vecinii de la etajul 2 sau 3 nu mai tin minte au avut probleme cu retea de electricitate. Horus pur si simplu a uitat si nu a instalat reteaua de electruicitate si chiar daca asta a fost obligatiunea lor ei au obligat pe stapina sa platesca adaugator pentru instalarea acestuia. 

Am ales firma aceasta pentru ca eram siguri ca blocul nostru va fi terminat (cum am spus mai sus era pe sfirsite) si deatita ca avem cunoscuti care au procurat un apartament in tot aceiasi cladirea dar in alt bloc care a fost dat in exploatare.

Sper ca comentariul meu este de folos!

Partajează acest post

Link spre post
Mara33

eu traiesc intr-un bloc locativ construit de Horus  :cool: care se afla pe Albisoara, pe malul lacului vis-a-vis de Ice Bravo.

Ce pot spune depsre Horus. E o companie moldoveneasca, asta inseamna ca amageste, ca exagereaza cu preturile, ca nu respecta termeni.

Cand s-a inceput constructia blocului nostru, la un moment dat Horus nu a avut bani sa continua constructiile, oamenii se duceau in judecata ca sa scoata banii inapoi sa sa oblige pe Horus sa continua constructia, era grav! Problema s-a rezolvat, Horus a continuat constructiile. Noi am procurat un apartmanet in blocul X cand constructiile blocului nostru erau pe sfirsite, ei spuneau ca primim cheile in septembrie. Am achitat toata suma in august. Prognoza lor era gresita chiar daca perioda era foarte scurta, cheile noi am primit in octombrie. Dupa planurile lor blocul nostru trebuia sa fie dat in exploatare la finele anului 2012. Intarziere a fost de ~9 luni, real blocul era dat in exploatare la sfirsitul lunii august 2013. Vecinii de la etajul 2 sau 3 nu mai tin minte au avut probleme cu retea de electricitate. Horus pur si simplu a uitat si nu a instalat reteaua de electruicitate si chiar daca asta a fost obligatiunea lor ei au obligat pe stapina sa platesca adaugator pentru instalarea acestuia. 

Am ales firma aceasta pentru ca eram siguri ca blocul nostru va fi terminat (cum am spus mai sus era pe sfirsite) si deatita ca avem cunoscuti care au procurat un apartament in tot aceiasi cladirea dar in alt bloc care a fost dat in exploatare.

Sper ca comentariul meu este de folos!

Mersi mult.

Eu ma uit ca la florilor tot is ridicate deja blocurile dar tare ma tem ca nu se vor tine de cuvind de aceia stau la dubii

Partajează acest post

Link spre post
Syberia

eu as spune ca blocul nostru nu e wow, dar e mult mai mult calitativ construit decat multe altele in Chisinau

Partajează acest post

Link spre post
Mara33

Pe mine nu ma sparie ca va fi in intarziere. De un an deja urmaresc casele noi dar mai mult din sectorul Rascani ca e mai aproape de suflet si cam toate intarzie. numai ca unele cu 1 an intarziere dar unele nu se mai finiseaza chiar daca termenele le au expirat de 2 ani.

In toata ziua trec pe linga blocul celor de la Horus si vad ca sunt miscari adica muncitori sunt.

Voi merge la firma s a vad ce oferte au

Partajează acest post

Link spre post
MashaManina

Здравствуйте !

Есть у кого-то сведения по фирме HORUS (www.horus.md)? Хотим купить у них квартиру в строящемся комплексе на Флорилор 28/2. Девушка у них приятная в продажах работает (хотя, наверное других и не держат), всё подробно рассказала, видно, что без утайки, всё на чистоту. Квартиры сдают с электрикой, котлом и системой отопления (батареи и т.д.).Ходили на стройплощадку - вроде строят хорошо и укладываются в сроки. Много турков на стройке (не знаю хорошо это или плохо). Опыт у фирмы уже есть, они большой комплекс построили на Албишоара 82/8. Может кто-то живёт в этом доме - расскажите о качестве постройки пожалуйста. Кто рядом, на Флорилор, живёт, расскажите о том месте. Буду рада любой информации. Не хотим деньги в проблемную фирму вкладывать.
Спасибо большое!!!

Partajează acest post

Link spre post
Syberia

есть уже такая тема: http://mama.md/index.php?showtopic=129159&hl=

там есть и моё мнение, я живу в доме, который они построили на Албишоаре :)

Partajează acest post

Link spre post
MashaManina

Спасибо за инфо, не заметила ту тему.

Сожалею, что у Вас так сроки затянулись. Было какое-то денежное возмещение со стороны Horus после суда? Такие вещи же оговорены в договоре.

Это хорошо, что Вы в суд обратились, надеюсь Horus получил хороший урок и сделал выводы. Может поэтому комплекс на Флорилор пока строится без задержек (пока конечно).

Там уже начинают строить третий блок, думаю если начали третий, то на первые два деньги у компании есть. Судя по продажам на страничке, больше половины квартир продано т.е. денег уже собрали порядочно. В любом случае вопрос срока для нас не приоритетный. Нам есть где жить и квартиру рассматриваем как вложение пока дочка не вырастет.

Мы готовы ждать если конечно получим хорошее качество и достойное жильё. Знаете как бывает, две компании построили рядом два дома. Пока новые оба вроде одинаковые, а спустя некоторое время - один дом цветёт и пахнет, а другой разваливается. То тут не доделали в своё время, то там не продумали и т.дНас больше интересует качество постройки и используемых материалов.

Не могли бы Вы больше об этом рассказать: лифт, площадка на этаже, лестница, перила, окна, балкон, котёл и отопление, какая отделка, штукатурка, шумоизоляция, теплоизоляция и т.д. и т.п. Видно же когда ответственно строят, а когда абы кабы.

Есть вещи которые на первый взгляд кажутся не такими уж и важными, а когда заедешь и поживёшь пару лет в доме, то понимаешь что надо было на это сразу обратить внимание. Вот, к примеру такое порадовало в комплексе на Флорилор: на этаже 4 квартиры и 2 лифта (пассажирский и грузовой) Kleemann да это реально шик на сегодня, для сравнения Lagmar строит на Московском за McDonalds то же не маленький комплекс (мы и его рассматриваем пока как вариант). Так вот там один маленький молдавский лифт на .......(барабанная дробь)... 7 семь квартир!!!! Вы представляете как он будет на износ работать и постоянно ремонтироваться, а там не пятиэтажка, пешком будет куда подниматься. Я уже не говорю о том, как удобен грузовой лифт когда делаешь ремонт и заселяешься. Вот о подобных, вроде бы мелочах, нам хочется знать подробней.

Спасибо большое !

Partajează acest post

Link spre post
tsvetic

оо.. соседи))))

Partajează acest post

Link spre post
MashaManina

Ну вот, уже двое - отлично! Так поделитесь инфой и впечатлениями! Помогите советом!

оо.. соседи))))

Света, Вы то же в этом проблематичном блоке квартиру купили что и Наталья, или у Вас не было проблем со сроками?

Partajează acest post

Link spre post
MashaManina

Наталья, Светлана, спасибо за совет и помощь. Жаль, что Вам в своё время так же не помогли информацией и советом, может и не было бы у Вас проблем с этой фирмой.

Этот форум и создан добрыми людьми для вот такой помощи друг другу.

Partajează acest post

Link spre post
Syberia

Самый главный недостаток, который не заметить сразу - это шумоизоляция! Её просто нету, иногда кажется, что соседи со мной в комнате, а если они что-то празднуют так это вообще полеый ... Слава Богу у нас соседи нормальные и на праздники уходят в другую комнату которая соседничает с лестничной площадкой. Теплоизоляция хорошая, котёл нам поставили Protherm, этот котел очень даже неплохой. В первых блоках ставили Vailant, эти ещё лучше. 

Мы живём во второй части дома проблемы, о которых я писала относятся к первой части. Мы о них знаем, та как там купили квартиру наши родственники. У нас проблем таки не было, потому что мы заключили контракт в августе, а ключи нам дали в конце сентября, то есть очень близко к срокам сдачи чтобы не было лишних проблем. Со сдачей в эксплуатацию они опоздали почти на год.

Лифт хороший, греческий с разными наворотами, НО в каком-то из подъездов он сломался очень быстро и его не могут отремонтировать, потому что в Молдове нет запчастей к нему (так я слышала от нашего директора ассоциации).

Я не сильный знаток в конструкциях, поэтому сказать о качестве перил и окон много не смогу. Для меня нормальные и окна и перила. В новостроях по городу видала и по-хуже.

Площадка наэтаже большая. Отделка на площадке красивая, но она убивается за счет того, что люди тааскают строй материалы по лестницам. Штукатурки в квартирах нету, нам давали серый вариант, мы делали всё сами.

Если есть ещё вопросы спрашивайте, постараюсь помочь.

Partajează acest post

Link spre post
MashaManina

Шумоизоляции нет, это плохо. Надо будет узнать, как на Флорилор будет. На счёт лифта, понятно, что в Молдове на греческие лифты нет з/п, но фирма которая обслуживает лифт обязана заказать и поменять. Тем более, что лифт скорее всего ещё на гарантии.
Спасибо большое, Наталья!

Partajează acest post

Link spre post
timoshka210207@gmail.com

Нашли у них прелестный вариант 2х комнатной квартиры в Florilor Residence- удобная планировка и комплекс самом мне тоже все нравится, да и условия нам предложили не самые худшие....

Вообщем, чувствую, что квартира "наша"  - все устраивает, кроме того, что ждать нужно до декабря - выдача ключей, а в марте - сдача в эксплуатацию. Может, кто-нибудь сказать - вообще реально выполнить такие сроки?

Очень боюсь связываться с компанией, которая когда-то просрочила уже 1 объект - может кто-то уже взял в этом комплексе квартиру? Отзовитесь, хочу задать некоторые вопросы

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

eu trăiesc în casă de la
Dansicons vizavi de Florilor Residence, lucrează regulat, dar în comparaţie cu Dansicons foarte încet, dar cred că primele două blocuri ei anul acesta le vor finaliza, pentru că deja primul bloc pe jumătate a fost făcut pe dinafară, sînt puse ferestrele şi merg lucrările pe interior....

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

Нашли у них прелестный вариант 2х комнатной квартиры в Florilor Residence- удобная планировка и комплекс самом мне тоже все нравится, да и условия нам предложили не самые худшие....

Вообщем, чувствую, что квартира "наша"  - все устраивает, кроме того, что ждать нужно до декабря - выдача ключей, а в марте - сдача в эксплуатацию. Может, кто-нибудь сказать - вообще реально выполнить такие сроки?

Очень боюсь связываться с компанией, которая когда-то просрочила уже 1 объект - может кто-то уже взял в этом комплексе квартиру? Отзовитесь, хочу задать некоторые вопросы

apa si lumina se conecteaza la sociatie numai dupa darea in exploatare.....deaceea nu prea aveti ce face in aprtament fara ele,, deoarece de ridicat apa va foarte incomod.............

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

eu traiesc la Riscani alaturi de santier unde construieste HORUS, lucreaza permanent chiar si simbita, desigur ca ei fac mult mai incet dechit DANSICONSU dar oricum is operativi

Partajează acest post

Link spre post
timoshka210207@gmail.com

apa si lumina se conecteaza la sociatie numai dupa darea in exploatare.....deaceea nu prea aveti ce face in aprtament fara ele,, deoarece de ridicat apa va foarte incomod.............

Sinteti siguri? Dar cum atunci traiesc in casele Kirsan - ele se dau in exploatare dupa un an-doua dupa incheierea lucrarilor de constructii?? 

La Horus ne-au spus ca in noiembrie va fi conectarea la gaz, ieri am trecut pe linga obiect - pe din afara totul este sapat, cred ca trag tevile si conectarile....

Partajează acest post

Link spre post
Guest

Nu e corect ce ziceti Dvstra. Apa, lumina, canalizarea, uneori chiar si gazul se conecteaza inainte de darea in exploatare. Intr-adevar, aceste utlilitati se conecteaza prin intermediul companiei de constructie, respectiv tarifele la aceste utilitati se achita ca si pentru persoane juridice si plata se efectueaza direct catre compania de constructii.

Partajează acest post

Link spre post
Nika2005

Мы тоже преобрели в этом комплексе 2-х комнатную кв.,в 1 блоке,скоро вроде бы сдача в эксплуатацию. Вопрос к инвесторам,большая разница была между предворительным проектам и метражу измеренного кадастром?

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

Foarte incet lucreaza HORUS, eu locuiesc vizavi de şantier şi merge foarte încet..................

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum