mulytyk30

Sisteme De Incalzirea Caselor

Postări Recomandate

mulytyk30

Buna,nustiu daca am deschis tema in locul potrivit,sau poate deja este o asemea tema,rog administratorii sa o redirectioneze unde trebu sau sa o inchida!!!

Ce sisteme de incalzire aveti (cei cu case pe pămînt),vrem sa facem si noi casa si am vrea sa ne informăm cu se se încălzește lumea...

Am auzit de un fel de cazane care merg si cu gaz si cu electricitate. Mai stiu un fel care sunt cu lemne,zic ca cu un brat de lemne incalzesti un etaj timp de 24 ore,dar am inteles ca elimina ceva substante toxice!!! Poate cineva stie,are acasa baterii solare,sau bio siteme care faci focul cu balegar ))))) (sunt si deacestea!).Poate a mai aparut ceva mai bun,efectiv si econom,care sunt preturile acestor sisteme si cit de efective sunt i realitate,mai pe scurt astept toate parerile voastre!!!

Editat de mulytyk30

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
olya

Noi avem centrală pe gaz.

Partajează acest post

Link spre post
natigurdiga

Noi am facut incalzire pe electricitate, cu unde infrarosii si ca alternativa am instalat un shemineu pe lemne care este unit cu o turbina pentru a incalzi si et.II.

Inca nu va pot spune cat de efecient este, deoarece inca nu ne-am mutat.

Partajează acest post

Link spre post
mamaL

Acum cel mai eficient este sa va instalati cazan de lemne si carbune. Aceste cazane au automatizare nu trebuie sa  puneti pe foc peste fiecare ora.

Alta varianta cazan pe gaz.

Daca investiti in sistema de incalzire  pe urma platiti mai putin la intretinere, pentru consumul de combustibil.

Mai stiu un fel care sunt cu lemne,zic ca cu un brat de lemne incalzesti un etaj timp de 24 ore 

Dupa cele mai simple legi ale fizicii  nimic nu se face din nimic...............nu este real .....

Acum cel mai eficient este sa va instalati cazan de lemne si carbune. Aceste cazane au automatizare nu trebuie sa  puneti pe foc peste fiecare ora.

Daca investiti in sistema de incalzire  pe urma platiti mai putin la intretinere, pentru consumul de combustibil.

Dupa cele mai simple legi ale fizicii  nimic nu se face din nimic...............nu este real .....

pentru bucatarie, baie, coridor  este bine incalzire in podea

Partajează acest post

Link spre post
mulytyk30

Noi am facut incalzire pe electricitate, cu unde infrarosii si ca alternativa am instalat un shemineu pe lemne care este unit cu o turbina pentru a incalzi si et.II.

Eu tot am inteles ca e mai econom sa incalzesti cu electricitate din cauza scumpirii gazului....

Partajează acest post

Link spre post
mulytyk30

Sunt 100% deacord cu dmv,si asa si vrem sa punem o sistema buna,dar....nu stim de care pe gaz,pe lemne sau in genere sorare sau inca ceva de aia vreau sa aud mai multe pareri!!!

Apropo nu are nimeni baterii solare sau poate din cunoscuti cineva stie care au,care at fi pretul sistemei?!

Partajează acest post

Link spre post
olya

Eu tot am inteles ca e mai econom sa incalzesti cu electricitate din cauza scumpirii gazului....

Cu electricitate iese mult mai scump decât cu alte surse. Mai ieftin e cu biocombustibil, dar instalația e scumpă. Bateriile solare - la fel sunt foarte scumpe și nu țin piept unui spațiu mare (dacă vreți pentru spațiu mare, vă vor costa o avere). Cu gaz - scumpă întreținerea, mai ieftină instalația (noi, de ex, plătim în mediu 2-3 mii pe lună, pentru 2 etaje).

Informație este multă pe net. 

Partajează acest post

Link spre post
natali25

Noi avem si cazan pe gaz si pe lemn,ce pot zice,cu gaz pentru a incalzi casa noastra cu 2 etaje,pe luna achitam cite 3-4 mii lei,iar cu lemne ,pe perioada de iarna ,ne iese cam 10-12 m3 de lemn,asta e aprox.7000 lei ,dar e foarte cald,il incarcam odata la 6 ore .

Partajează acest post

Link spre post
mulytyk30

Noi avem si cazan pe gaz si pe lemn,ce pot zice,cu gaz pentru a incalzi casa noastra cu 2 etaje,pe luna achitam cite 3-4 mii lei,iar cu lemne ,pe perioada de iarna ,ne iese cam 10-12 m3 de lemn,asta e aprox.7000 lei ,dar e foarte cald,il incarcam odata la 6 ore .

Daca inteleg corect,pt asa sistem se face o cameruta (кательная),de unde merg tavile prin toata casa? Da conductorul e 2 in 1,si lemne si gaz,sau nu?

Am mai gasit informatie despre sisteme de incalzire cu motorina si inca un fel de combustibil,nu stiti nimic?!

Am mai gasit informatie despre sisteme de incalzire cu motorina si inca un fel de combustibil,nu stiti nimic?!

Partajează acest post

Link spre post
Noela

anul trecut sotul meu  a istalat (singur) la casa la soacra si cumnatul la el cazan pe lemne, anul asta a mai istalat la 2 vecini, evident ca e mai ieftin decat cu gaz.

In genere, ideal ar fi sa aveti si gaz si lemne, pentru ca cazanul cu lemn cere ca sa fie cineva acasa nu permanent dat macar o data pe zi, in rest daca tre sa plecati undeva pe cateva zile iar incalzirea trebuie inclusa e bine sa fie si gaz.

Diferenta se simte bine in pret, evident cu lemn e mai ieftin, da un pic mai multa bataie de cap, dar se merita

Apropo, imi pare ca inca functioneaza proiectul dupa care statul iti intoarce 30% din cheltuieli pentru cei ce instaleaza aceste cazane. Noi am primit acest retur si nu numai noi dar si cumnatul si vecinul.

Daca doriti sa instalati un astfel de cazan sunt mai multe nuante, de la capacitate, firma producatoare si alte specificatii tehnice, eu in detalii nu intru, sotul e la curent.

Si da evident caldura primita de la asa incalzire e mult mai mare ca cea de la gaz.

In rest alte variante, gen baterii solare, pentru moment sunt mult prea costisitoare

Daca inteleg corect,pt asa sistem se face o cameruta (кательная),de unde merg tavile prin toata casa? Da conductorul e 2 in 1,si lemne si gaz,sau nu?

pentru un astfel de cazan pe lemne, el fiind mai mare ca cel pe caz e nevoie de un spatiu aparte evident. Nu, din cate stiu eu, conductorul nu e acelasi, sunt sisteme diferite

Partajează acest post

Link spre post
natali25

Apropo, imi pare ca inca functioneaza proiectul dupa care statul iti intoarce 30% din cheltuieli pentru cei ce instaleaza aceste cazane. Noi am primit acest retur si nu numai noi dar si cumnatul si vecinul.

Daca doriti sa instalati un astfel de cazan sunt mai multe nuante, de la capacitate, firma producatoare si alte specificatii tehnice, eu in detalii nu intru, sotul e la curent.

Puteti sa-mi dati detalii referitor la acest grant primit de la stat?Mersi

Partajează acest post

Link spre post
Noela

www.biomasa.md/img/docs/faq_subsidy-household-programme.pdf

Partajează acest post

Link spre post
Noela

sincer nu sunt sigur care sunt detaliile, e ceea ce am gasit pe net, anul trecut stiu ca sotul a deschis un site dar nu imi mai amintesc care tre sa il intreb pe el

Partajează acest post

Link spre post
Lucy

Puteti sa-mi dati detalii referitor la acest grant primit de la stat?Mersi

gasiti aici informatii referitor la acest proiect, numai ca nu este grant de la stat ci din resurse europene

http://moreeff.info/

Partajează acest post

Link spre post
mulytyk30

Da de ce marca,ca ma uit la noi pe net si sunt cam in jur de 30-40 mii lei,si pe linga asta o gramada de accesorii  :girl_wacko:  :shok:  :shok: ...si la cit ajunge un sistem...

Sau poate sunt sisteme autohtone,facute la noi...

Sincer acest sistem mi s-a parut cel mai avantajos...doar ca e cam costisitor!!!

Editat de mulytyk30

Partajează acest post

Link spre post
Noela

Da de ce marca,ca ma uit la noi pe net si sunt cam in jur de 30-40 mii lei,si pe linga asta o gramada de accesorii  :girl_wacko:  :shok:  :shok: ...si la cit ajunge un sistem...

Sau poate sunt sisteme autohtone,facute la noi...

Sincer acest sistem mi s-a parut cel mai avantajos...doar ca e cam costisitor!!!

da e costisitor, dar se intoarce 30% in jur de 1000 Euri, acum vad ca scriu 1300,

da ele cam asa si costa in jur de 30 000 si da multe alte chestii

ai nosti nu fac, dar paremi-setre sa fie cazanul fabricat in Europa, sau eu ceva gresesc

Partajează acest post

Link spre post
mulytyk30

da e costisitor, dar se intoarce 30% in jur de 1000 Euri, acum vad ca scriu 1300,

da ele cam asa si costa in jur de 30 000 si da multe alte chestii

ai nosti nu fac, dar paremi-setre sa fie cazanul fabricat in Europa, sau eu ceva gresesc

Da,sunt si europene,si turcesti si poloneze,etc.

Apropo,referitor la acest proect cu grandul,ca sa participi la acest program trebuie sa iei credit din banca,ca asa am inteles,sau gresesc?!

si mai trebuie sa fie in toata casa adica:geamuri cu izolare termica,usi la fel,incalzirea casei cu minvata inauntru si afara,un sistem solar si +sitem de incalzire bio,sau la dorinta poti alege doar unu sau doua?

Partajează acest post

Link spre post
Noela

nu, nimic din astea, la soacra casa e din cea batrineasca fara termopane si alte chestii

al nostru paremi-se e polonez

nu, nu era nevoie de credut din banca

Partajează acest post

Link spre post
venera

Добрый день. Не сможете подсказать, какие документы нужны для проведения отопления автономного и газа к плите и какова цена будет?

Partajează acest post

Link spre post
mulytyk30

Добрый день. Не сможете подсказать, какие документы нужны для проведения отопления автономного и газа к плите и какова цена будет?

Ma alatur la intrebare

Partajează acest post

Link spre post
lina

fetelor puteti sami spuneti despre sistemele date?

merci

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum