Rozmeritza

Divort Sau Rabdare?

Postări Recomandate

Fericire

Fetelor, care criza?

El are un caracter tipic de moda veche, unde femeia sta la picioarele barbatului, iar barbatul vai de el se considera mare imparat.

El acum a inteles ca sotia a iesit de sub "ghiara " lui, a crescut, s-a detasat de acest "glod", iar asa barbati: nesiguri, infantili si egoisti, nu se pot impaca cu acest gind, ei nu sunt capabili sa inteleaga ca de fapt, problema e si in ei, nu doar in sotie cum zic ei.

Fiind lenosi si considerindu-se mari si tari, doar nu e de nasul lor sa caute problema in ei, ei sunt perfecti, cauta cai usoare de a atinge scopul si nu intodeauna frumoase si corecte sunt metodele. In cazul autoarei, oricum i-a aruncat aschii la sfirsit cu fraza ceea timpita, iara cum, il prelucreaza pe baiat.

Cind sotul va vedea ca nici prin copil nu va poate dobori, o sa se linisteasca.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fericire

Autor, sunteti tare bravo ca v-ati rupt de sub "ghiara" lui. 

O sa va fie greu inca ceva timp, dar daca aveti sustinerea din partea celor dragi, e mult mai usor sa te uiti in viitor. Meritati sa fiti fericita si apreciata pentru tot ce faceti.

O sa intilniti inca multa lume care o sa va ajute, sustina si aprecieze. 

Eu va doresc din inima mult succes, o nastere usoara si sa fiti fericita si iubita!

Partajează acest post

Link spre post
Taria

si eu doresc autoarei tot binele din lume.

Partajează acest post

Link spre post
Rozmeritza

Autor, sunteti tare bravo ca v-ati rupt de sub "ghiara" lui. 

O sa va fie greu inca ceva timp, dar daca aveti sustinerea din partea celor dragi, e mult mai usor sa te uiti in viitor. Meritati sa fiti fericita si apreciata pentru tot ce faceti.

O sa intilniti inca multa lume care o sa va ajute, sustina si aprecieze. 

Eu va doresc din inima mult succes, o nastere usoara si sa fiti fericita si iubita!

Multumesc frumos pentru toate cuvintele, nu doar cele frumoase, dar toate in general.... erau momente cind parca imi parea ca ar avea dreptate in unele privinte si locul femeiei e chiar in umbra.... dar citind si alte pareri parca ma trezeam la realitate si nu permiteam injosirile in continuare, parca gaseam puteri sa ripostez si sa spun ca NU e corect sa inzosesti pe cineva ca sa te simti tu puternic!

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Autor, as dori mult sa mai citesc mesajele dvs, peste ceva timp. Sa ne spuneti ca sunteti bine, ca e totul normal la voi.

Sa vada si alte femei ca nu se termina lumea cind apar asa situatii.

De un lucru sunt sigura: un om care iubeste sau cel putin stimeaza partenerul, NICIODATA nu va injosi, nu va distruge si nu va calca in picioare.

Probleme sunt in orice familie, familia mea nu este o exceptie, sunt lucruri cu care lupt si eu si alte fete, dar cind stii ca ai cu cine vorbi, ca o sa te asculte, ca o sa mergeti ambii la compromis sau o sa gasiti un numitor comun, apare acea speranta ca nu totul e pierdut, ca se poate de construit o relatie si mai puternica, si mai frumoasa. Ca problema, de fapt, e o metoda de a gasi solutia pentru a trece la alta etapa in relatie - mai increzatoare, mai confortabila si mai stabila, cind nu retraiesti ca in momentul greu vei fi lasat "balta", dar ai incredere in cel ce este linga tine.

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
Rozmeritza

simbata a fost aniversarea casatoriei.... si nu stiu de ce asteptam macar un sunet sau un mesaj....pur din respect la ce a fost si pentru ca inca sunt lucruri care ne leaga .... 

nu a dat dovada de vreun regret sau macar emotie...

iar eu ca o proasta toata ziua aveam lacrimi in ochi ca imi aminteam de clipele frumoase, amintiri impreuna, aparitia baietelului....seara cind am inteles ca sanse nu sunt sa sune apoi tocmai am rabufnit in plins de emotii si durere....pentru 5-10 minute nu ma puteam opri din plins.... 

stiam ca barbatilor le e mai greu sa isi exprime emotiile si sa isi calce pe mindrie....dar parca credeam ca sunt niste valori si niste amintiri care nu mor niciodata, indiferent ce vine dupa....

Partajează acest post

Link spre post
Taria

simbata a fost aniversarea casatoriei.... si nu stiu de ce asteptam macar un sunet sau un mesaj....pur din respect la ce a fost si pentru ca inca sunt lucruri care ne leaga .... 

nu a dat dovada de vreun regret sau macar emotie...

iar eu ca o proasta toata ziua aveam lacrimi in ochi ca imi aminteam de clipele frumoase, amintiri impreuna, aparitia baietelului....seara cind am inteles ca sanse nu sunt sa sune apoi tocmai am rabufnit in plins de emotii si durere....pentru 5-10 minute nu ma puteam opri din plins.... 

stiam ca barbatilor le e mai greu sa isi exprime emotiile si sa isi calce pe mindrie....dar parca credeam ca sunt niste valori si niste amintiri care nu mor niciodata, indiferent ce vine dupa....

si cam cum va inchipuiti ce ar fi trebuit sa va spuna fostul sot? Sa va felicite cu aniversarea? Pai nu cred ca e cazul odata ce ati divortat. Mie mi se pare ca inca il iubiti....dar e normal sa suferiti odata ce ati iubit acest om. Fiti tare si o sa depasiti tot acest calvar.

Partajează acest post

Link spre post
mama

pai fiindca totul este inca proaspat poate de asta si astepta macar un mesaj cu ceva neutru, dar nu uitati ca autoarea este insarcinata si are o stare emotionala mai deosebita poate plinge de la orice nu numai de la ce o doare,

Este inca un motiv in plus ca nu merita si ca de fapt daca zice copilului ca el va iubeste dar mami la lasat, si el nu face numic pentru a sa scuza macar sa ramineti intro relatie de prietenie sau macar neutra, sau vrea sa cadeti singura la picioarele lui sau ii indiferent.

straduitiva sa nu va mai ginditi la sot, incarcativa capul cu alt ceva, lucru, cautati de pe acum o ocupatie cit de mica pentru perioada cind veti fi acasa, cititi carti, de care va plac, priviti filme bune si comedii, concentrativa pe copil, plimbativa la aier cit puteti de mult, si faceti tot posibilul sa nu va stea in gind, cind simtiti ca gindul va duce iar la sot, reconectativa imediat, si nu mai scotociti prin cap amintiri, ginduri, si o sa vedeti ca peste citeva luni o sal priviti complect altfel, aveti nevoie de asta obligatoriu, ca altfel poate suferi si copilul, si pe urma cind o sa nasteti starea psihologica risca sa se inrautateasca, si o sa sufere ambii copii, si cu laptele probleme o sa aveti, dar asta e sanatatea copilului dar si bani in plus.

Partajează acest post

Link spre post
Rozmeritza

pai fiindca totul este inca proaspat poate de asta si astepta macar un mesaj cu ceva neutru, dar nu uitati ca autoarea este insarcinata si are o stare emotionala mai deosebita poate plinge de la orice nu numai de la ce o doare,

Este inca un motiv in plus ca nu merita si ca de fapt daca zice copilului ca el va iubeste dar mami la lasat, si el nu face numic pentru a sa scuza macar sa ramineti intro relatie de prietenie sau macar neutra, sau vrea sa cadeti singura la picioarele lui sau ii indiferent.

straduitiva sa nu va mai ginditi la sot, incarcativa capul cu alt ceva, lucru, cautati de pe acum o ocupatie cit de mica pentru perioada cind veti fi acasa, cititi carti, de care va plac, priviti filme bune si comedii, concentrativa pe copil, plimbativa la aier cit puteti de mult, si faceti tot posibilul sa nu va stea in gind, cind simtiti ca gindul va duce iar la sot, reconectativa imediat, si nu mai scotociti prin cap amintiri, ginduri, si o sa vedeti ca peste citeva luni o sal priviti complect altfel, aveti nevoie de asta obligatoriu, ca altfel poate suferi si copilul, si pe urma cind o sa nasteti starea psihologica risca sa se inrautateasca, si o sa sufere ambii copii, si cu laptele probleme o sa aveti, dar asta e sanatatea copilului dar si bani in plus.

da, poate e intr-adevar sarcina dar si eu sunt o fire destul de sensibile desi aparent uneori nu arat la suprafata.... e bine ca am serviciu normal si pot uita uneori de probleme, mai am si suportulunei colegi de lucru, numai ea stie din toti ca am divortat.... restul toti intreaba " cum se pregateste sotul pentru nasterea copilului? cred ca te duce in palme acasa!" si eu zimbesc si tac....trebuie cred deja sa pregatesc o lista de activitati pentru 2 luni care urmeaza sa ies in concediu de maternitate si sa fiu gata emotional de ce urmeaza sa vina... pentru ca vrea sa alimentez copilul cu pietul pentru a avea contactul necesar mama-fiica si sa am destula rabdare pentru noptile nedormite si zilele grele...

multumesc pentru sfat

Partajează acest post

Link spre post
Taria

da, poate e intr-adevar sarcina dar si eu sunt o fire destul de sensibile desi aparent uneori nu arat la suprafata.... e bine ca am serviciu normal si pot uita uneori de probleme, mai am si suportulunei colegi de lucru, numai ea stie din toti ca am divortat.... restul toti intreaba " cum se pregateste sotul pentru nasterea copilului? cred ca te duce in palme acasa!" si eu zimbesc si tac....trebuie cred deja sa pregatesc o lista de activitati pentru 2 luni care urmeaza sa ies in concediu de maternitate si sa fiu gata emotional de ce urmeaza sa vina... pentru ca vrea sa alimentez copilul cu pietul pentru a avea contactul necesar mama-fiica si sa am destula rabdare pentru noptile nedormite si zilele grele...

multumesc pentru sfat

fii tare puisor. Cu timpul totul o sa se aranjeze totul la locul sau. Principalul sa nu priviti inapoi.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Rozmeritza, cum va simtit, ati nascut fetita? 

Sper ca e totul bine la dvs si aveti sprijin si ajutor de la cei dragi.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum