Diana

Hramul Casei

Hramul casei  

65 membri au votat

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Diana

Hramul casei la mine e de sf.Nicolae.

Dat fiind ca spatiu locativ e prea mic, nu sarbatorim de fiecare data. Dar mi-ar place foarte mult.

Voi ce faceti?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@niri

у нас храм дома 14 октября, в этот же день празднуем ДР мужа и День Города.

Partajează acest post

Link spre post
Lili

Iar la noi de sf.Gheorghe (06.05.), e o data fixa.Pina la nasterea fiului o serbam iar anul acesta nu stiu...

Partajează acest post

Link spre post
Irina

А рассказать вкратце - это как и что, можете? Если не сложно. Про храм города и сел в курсе. А про храм дома не слышала ни разу...

Partajează acest post

Link spre post
Diana
А рассказать вкратце - это как и что, можете? Если не сложно. Про храм города и сел в курсе. А про храм дома не слышала ни разу...

Irina i-ti raspund in romana deoarece, la moment nu am clavitura cu litere ruse si mii greu......

La cununie tinerii i-si aleg sfintul protector al famiiei. Este cam una si aceeiasi cu hramul satului si a orasului.

Partajează acest post

Link spre post
lareeska
Irina i-ti raspund in romana deoarece, la moment nu am clavitura cu litere ruse si mii greu......

La cununie tinerii i-si aleg sfintul protector al famiiei. Este cam una si aceeiasi cu hramul satului si a orasului.

Ты уверена???? :flykiss: А я всегда думала, что это день, когда светишь дом или квартиру.

Так как правильно? :hearts:

Partajează acest post

Link spre post
@niri
Ты уверена???? :flykiss: А я всегда думала, что это день, когда светишь дом или квартиру.

Так как правильно? :hearts:

правильно как Диана говорит, как при венчании назначают святого.

Partajează acest post

Link spre post
lareeska
правильно как Диана говорит, как при венчании назначают святого.

Тогда подскажите, пожалуйста, когда у нас храм? Наша икона при венчании - Дева Мария.

Partajează acest post

Link spre post
@niri
Тогда подскажите, пожалуйста, когда у нас храм? Наша икона при венчании - Дева Мария.

Я в этом не разбираюь хорошо, знаю есть праздник Мария Магдалена в августе кажется.

Может еще кто-то подскажет.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Nu avem inca hramul casei , dar toate rudele cele mai apropiate au hramul sfintii voievozi , sarbatoream la fiecare pe rind cite putin.

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Icoana de la cununie nu are nimic cu hramul casei. Sfintul protector al casei vi-l alegeti singuri.

Partajează acest post

Link spre post
inx

la noi e SF.Nicolae,in caz ca nu reusesc sa fac ''masa mare'',ma stradui intotdeauna sa dau ceva de pomana

Partajează acest post

Link spre post
Irina

Спасибо, буду знать.

Partajează acest post

Link spre post
blonditza

daca aveti icoana sf.Marii de obicei e la 28 august... desi sunt mai multe sarbatori sf.Maria. totusi cred ca e 28 august.

Icoana de la cununie nu are nimic cu hramul casei. Sfintul protector al casei vi-l alegeti singuri.

de ce nu are nimic cu hramul case.... e de dorit ca icoana de cununie sa fie si hramul case... la mine hramul e de sf.Nicolai.. pe 19 decembrie si icoana e sf.Nicolae...

hramul parintilor e sf.Andrei si icoana la fel... eu stiam ca asa se face....

gresesc? :help:

Partajează acest post

Link spre post
@niri
de ce nu are nimic cu hramul case.... e de dorit ca icoana de cununie sa fie si hramul case... la mine hramul e de sf.Nicolai.. pe 19 decembrie si icoana e sf.Nicolae...

gresesc? :help:

я тоже так знаю.....

Partajează acest post

Link spre post
murzilka

Si la noi e Sf.NICOLAIE,dar nu am sarbatorit nici odata.(sa-mi fie rusine :help::help: )

Partajează acest post

Link spre post
Zolga

Я тоже думала что Hramul Casei - это день когда святили дом... :help: Спасибо за информацию девочки!!!

А мы не венчанные.. собираемся - но хотим немного позже.. А вот решили квартиру свою посвятить - кто скажет квартиру посветит батюшка - если мы не венчаны??? :help:

Partajează acest post

Link spre post
Cosmica

Si la noi hramul casei e pe 28 august, cind eram insarcinata, anume in ziua asta am simtit primele miscari ale copilului. De obicei chemam nanasii in ospetie. N-ar strica sa mergem si la biserica :)

Partajează acest post

Link spre post
Diana

gresesc? :good:

Nu e numaidecit icoana de la cunuie sa fie aceeasi ca si hramul casei. Finii mei au sfintul protector sf.Andrei, icoana asta se gaseste foarte rar si reiesa ca trebuiau sa-si aleaga sfint dupa icoana?

Cind sfintiti casa preotul deobicei intreaba cine e sfintul protector al casei, sau daca nu il aveti vi-l alege-ti atunci

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

pe icoana de cununie este chipul lui Iesus Hristos (a icoana veche mai mult de 100 ani, ca moştenire de la bunica soţului meu), dar ca protectoarea casei noastre la cununie am ales sărbătoarea Naşterea Maicii Domnului ( în popor sf. Maria cea mică) ce se serbează pe 21.09, deoarece am fost căsătoriţi pe 08.09 şi soacra mea şi bunica mea iubită poartă nimele de Maria.

Sărbătorim în fiecare an, împreună cu părinţii, naşii noştrii , finii, prietenii, cine vin!!! :girl_in_love: Am avut norocul sau cred că Domnul ne-a ajutat cînd am procurat apartamentul în care locuim acum, să intrăm în el pe 21.09 şi tot în aceea zi am invitat preotul nostru şi am sfinţit casa. La ora 8 dimineaţa am luat cheiile şi am adus toate lucrurile, la 12 a fost la noi preotul ( mersi mult prietenilor noştrii care ajutat şi cu aranjatul lucrurilor şi cu bucate ) şi deja pînă noaptea am serbat!!! :girl_wacko: Deci prima zi în casuţa noastră a fost ceva deosebit!! :girl_dance:

Partajează acest post

Link spre post
Cream

Hramul casei noastre este pe 8 noiembrie,Sf.Dumitru

.Icoana este cu Sf.Nicolae (aceasta i-a placut mamei mele) dar nu cred ca este vreo problema ...

Nu intotdeauna sarbatorim hramul, dar mama de fiecare data ne aduce flori:)

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby

La noi hramul casei e de Sf. Imparati Constantin si Mama sa Elena, pe 3 iunie, suntem cununati pe 4 iunie, asa ca sarbatorim o data. Ar trebui si eu sa merg la biserica, da timp de 3 ani am fost doar o data :flykiss:

Am ales sarbatoarea asta nu doar ca era aproape de ziua cununiei (eu am vrut chiar pe 3 sa ne cunune, asa si am scris in invitatii, dar era joi si abia cu o luna inainte de nunta am aflat ca joi nu se cununa), ci pentru ca am auzit ca ei sunt protectorii familiei si al caminului familial. O pereche de cumatri de-a nostri tot si-au luat acest hram, dar icoana au avut cu Fecioara Maria, pentru ca icoana cu Sf. Constantin si Elena e cam rara.

Partajează acest post

Link spre post
Andreea

Noi ne-am ales ca protector Sf. Andrei. Il serbam si pina la cununie, deoarece noi am trait 3 ani impreuna inainte de casatorie si sotil meu se numeste Andrei, iar fiica Andreea.

Partajează acest post

Link spre post
Lili

Azi e hramul casei noastre.La masă au fost părinţii iar seara -nana fiului! Am primit CD cu înregistrarea căsătoriei noastre (demult nu am privit deoarece era înscrisă pe casetă video iar azi i-am făcut cadou soţului CD-l).Puţin m-am întristat (sunt persoane ce deja nu sunt în viaţă)....

Partajează acest post

Link spre post
Emerald
Я тоже думала что Hramul Casei - это день когда святили дом... :zastrel: Спасибо за информацию девочки!!!

А мы не венчанные.. собираемся - но хотим немного позже.. А вот решили квартиру свою посвятить - кто скажет квартиру посветит батюшка - если мы не венчаны??? :zastrel:

Da, fratele meu este preot si a spus ca se sfinteshte casa, chiar daca nu esti cununat, dar daca o sa hotariti sa va cununati - o sa fie mai bine pt familia Voastra.

Hramul casei noastre este Sf.Vladimir<la30 iulie>юД-фь ales la cununie, deoarece sotul este Vladimir si nunta am facut-o pe 29 iulie...

Editat de dragos&dana

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum