Winter

Bucuresti - Atractii Si Distractii

Postări Recomandate

Winter

Terra Park -  un taram al distractiei pentru toate varstele, care aduna intr-un singur loc cele mai fascinante aventuri traite de Milo in jurul lumii. Inainte de a incepe calatoria printre atractiile acestei lumi, elibereaza-ti imaginatia. Vei trai senzatii atat de tari, incat te vei rataci printre cele mai captivante povesti.

Divertiland - cel mai mare aqua park din Bucuresti isi asteapta vizitatorii din 1 iunie, cu tobogane spectaculoase si lectii de surfing in singura piscina cu valuri din Romania.

Edenland - este un parc de aventura in care te poti relaxa, distra si experimenta senzatii tari, impreuna cu prietenii si familia. Cele 10 trasee in copaci dispun de un sistem de securitate unic in Romania (linia vietii).

Ferma Animalelor - locul unde copilul tau descopera lumea animalelor. In cadrul vizitelor de grup sunt organizate activitati prin care cei mici sa poata invata lucruri utile despre animale si mediul in care acestea traiesc.

Gradina Zoologica Bucuresti

Muzeul National de Istorie Naturala Grigore Antipa - descopera expozitile permanente sau cele doua expozitii temporare ale acestei veri - ZooMonetar – Fauna lumii pe bancnote si monede sau expozitia de fluturi tropicali, vii, cu tema „Lumea fluturilor”.

Parcul Herastrau - plimbari cu vaporasul in parcul Herastrau.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Olio

Привет! Есть вопрос. Кто знает стоянка при аэропорте в Букурешть платная? И сколько стоит?

Partajează acest post

Link spre post
Tiffany5

Девочки, посоветуйте хороший отель в Бухаресте. Чистый, со вкусной кухней. Едем с маленьким ребенком. И где в городе вкусно покушать с ребенком. Есть места, где не курят?

Partajează acest post

Link spre post
Dika

Девочки, посоветуйте хороший отель в Бухаресте. Чистый, со вкусной кухней. Едем с маленьким ребенком. И где в городе вкусно покушать с ребенком. Есть места, где не курят?

demult nu am fost la Bucuresti si sa recomanda ceva nu pot, dar de miine intra in vigoare legea antifumat prin care este interzis fumatul in spatii publice inchise.

Partajează acest post

Link spre post
tasham

Inainte de a merge la Buc, am intrat in tema data sa vad cum am putea sa ne petrecem timpul acolo, dar se pare ca info expusa aici nu este prea noua. Acum ca ne-am reintors in tara, as vrea sa va mai propun si alte lucruri de facut/vazut in aceasta urba enorma.

Deci, in timp ce sotul isi petrecea timpul la un seminar, noi am avut la dispozitie 5 zile pe care trebuia sa le umplem cu activitati, de dorit in afara peretilor apartamentului. Primul moment pozitiv a fost timpul - acesta a fost insorit si minunat, usor de suportat pe strazile arhipline ale orasului, al doilea - cazarea in Centru, sect. 2 linga Bucur Obor. Mai toate atractiile turistice care m-au interesat se aflau tot in Centru (acesta e enorm in Buc), peste tot am mers cu taxiul (nu am riscat sa conduc pe asa un trafic infernal), totusi mai mult de 10 RONI nu am achitat niciodata. Deci sa incepem:

Ziua 1: Am mers sa vizitam Palatul Parlamentului sau Casa Republicii cum i se mai zice. Info despre acesta puteti sa gasiti aici https://ro.wikipedia.org/wiki/Palatul_Parlamentului., eu una pot sa va zic ca este o constructie grandioasa care nu lasa indiferent nici adultul, nici copilul care-l viziteaza. Excursia dureaza vreo ora si se face in diferite limbi, cea in romana este cu incepere la 13.15. Dupa vizitarea Palatului am traversat drumul si am petrecut timp la un teren de joaca din parcul Izvor. Trebuie sa mentionez ca toate parcurile din Buc au niste terene de joaca tare faine si GRATUITE, totusi ceea ce m-a imresionat pe mine cel mai mult este prezenta cabinelor de WC ecologice pe toate aleile. Ca sa nu intru in multe detalii intime  - acestea nu miroseau!!!! Nu am gasit un WC puturos prin parcuri, toate erau proaspat spalate si parfumate cu solutii speciale - puteai linistit sa mergi cu copilul (iarasi GRATUIT) sa-si faca nevoile, fara risc de murdarire sau miros insuportabil. Stiu ca am acordat cam mult timp WC-urilor, dar pentru mine ca mamica acest aspect e foarte important (ca si pentru dvs. propabil) - tare ma mai stresez cind trebuie sa merg la o toaleta publica cu fetele mele - nu e de ajuns ca e mizerie, pai lor li se face greata si pina la urma sfirsim cu udarea unui arbust din apropiere - ceea ce e rusinos si neacceptabil, dupa parerea mea, dar alta solutie nu avem. 

Deci, sa continuam - la citeva-i strazi departare de parcul Izvor, (unde dupa parerea copilor mei e situat cel mai fain teren de joaca din toate cite am vazut, destinat nu doar copiilor cu virsta intre 0-10 ani, dar si pina la vreo 15 ani) - puteti gasi parcul Cismigiu. Parcul dat are o ambianta placuta, lacuri cu ratuste, o casuta pentru porumbei, o mini-cascada si un teren de joaca pentru copii.

Ziua 2: Am fost sa vedem exponatele din muzeul Grigore Antipa http://www.antipa.ro/. Am petrecut acolo vreo 2 ore, dar se putea si mai mult - la cite lucruri interesante chiar si unui adult sunt colectate acolo. Mi-a placut foarte mult ca exponatele de acolo nu sunt expuse solitar, ci intr-un anturaj ce imita habitatul real al animalului/pasarii/reptilei prezentate. O curiozitate deosebita ne-a stirnit sala unde au fost expuse insectele, doar acolo ai putea petrece o zi intreaga la cit de frumos si interesant este.

La iesirea din muzeu, daca o luati pe Bd. Kiselioff - in 10 minute ajungeti pina la Arcul de Triumf, iar vizavi de acesta gasiti si intrarea in cel mai renumit parc al Bucurestiului - Herestrau. Acesta este situat pe un teritoriu imens si are spatiu pentru cei ce fac sport cu rolele, piste pentru biciclisti (care, de altfel, pot fi si inchiriate la intrarea in parc), terenuri de joaca pentru copii, restaurantul "Pescarus" si un port micut unde poti lua debarcaderul pentru a face o plimbare pe lac.

Ziua 3: Am facut-o un fel de shopping day :blush: si am mers la Mega Mall. Din pacate am facut doar shopping de vitrina, deoarece reduceri nu erau, iar preturile pentru colectia noua mi-au parut cam piparate. Apoi am mincat o pizza la ultimul etaj al Mall-ului. 

Ziua 4: Am mers la muzeul National al Satului Romanesc http://www.muzeul-satului.ro/.  Asa o placere sufleteasca demult nu am primit :da1: . Sigur asta depinde de faptul daca sunteti atrasi de case rustice si anturaj romanesc autentic, cu exponate superbe adunate din toate regiunile Romaniei.  Casutele au fost aduse din diferite zone ale tarii in mod dezmembrat si asamblate la loc pe teritoriul muzeului. Majoritatea caselor erau de prin 1800, dar am vazut si modele de prin 1700. Atit de diverse ca exterior si atit de placute pe interior - cu miros de zestre din lada bunicii (cine din voi are bunici la tara stie despre ce vorbesc :wink: ), cu ii/bluze romanesti bogate in ornamente, covoare/peretare/scoarte tesute, masute mici si niste lazi de zestre/sunduce de toate frumusetea - de-ti parea ca amus iese de dupa colt "fata mosneagului" cea harnica sau se intoarce "capra" de la tirg cu cele ale gurii pentru iezii sai cuminti. Cui nu-i place atmosfera povestilor lui Creanga sau celor mai moderni (cum ar fi copiii mei) - imediat au facut analogia ca sunt casutele de hobbit. Mai mult  ca atat, unele chiar pareau a fi asa - avem poze unde usile casutelor sunt de inaltimea unui copil de 6/7 ani. Tot aici "tineretul meu progresist" a vazut pentru prima data un bordei, atit erau de bucuroase - cintecul popular l-au auzit, dar cum arata cel bordei, du-te si-l cata :). Mai pe scurt- placere sufleasca enorma. 

Dupa aceasta am mai stat la racoare pe aleile Herestraului, caci acesta se afla gard in gard cu muzeul.

Ziua 5: Este ziua care am dedicat-o Terme-lor. Toata info despre ele o gasiti aici https://therme.ro/.  Eu chiar recomand sa mergeti sa le vizitati fie cu familia, fie cu partenerul, fie singuri. Pe motiv ca noi am fost insotiti de copii, ni s-a propus vizitarea zonei Galaxy (pachet Family) - acolo se afla piscina cu valuri, aqua parc cu tobogane si o piscina neacoperita cu temperatura apei 36 grade. Distractia si chiotele de fericire ale copiilor in acest sector a fost in toi. Dupa aceasta eu am lasat copiii cu cotul si am mers sa vad zona Palm (accesul copiilor acolo este inerzis), iar trecerea dintr-o zona in alta se taxeaza. Zona Palm este mai verde si plina de orhidei naturale - asa frumoooooss! Are citeva-i bazine cu jacuzi, bar in piscina, paturi cu masaj, o odaie cu aburi in care faci inhalare cu diverse plante (aroma-terapie) si 3 bazine cu apa termala (apa din marea moarta, apa cu litiu si apa cu magneziu/calciu) - un relax total acompaniat cu muzica Zen.  

Cam asta e despre Bucurestiul vazut in 5 zile, care imi va ramine nu doar in memoria vizuala, ci si in cea olfactiva prin mirosul fenomenal de tei. Pe strazi, in loc de plopi (cum e la noi), sunt plantati copaci de tei, iar toate minusurile acestui oras imens sunt date uitarii odata cu inhalarea mirosului de tei ce-ti da forte sa mergi cit mai departe in exploararea acestrui "Gigant blind lipsit de gratie".

Partajează acest post

Link spre post
olga33

Не подскажете какой состав поезда (новый или старый советский) отправляется в Бухарест?

Partajează acest post

Link spre post
olga33

Можете посоветовать недорогие отели возле Гара де Норд в пешей доступности....

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum