neka

Alocatii De Stat Pentru Copii In Romania

Postări Recomandate

neka

Buna la toti cei care deja au depus cererea pentru Alocatii de Stat in Romania pentru copii si cei care vor sa depuna.

Va rog sa va impartasiti cu experienta, cineva a depus personal pentru Alocatii la Iasi. Cum a trecut? 

http://www.dac-iasi.ro/alocatia-de-stat

articol.png 

Alocatia de stat pentru copii

Se acordă fiecărui copil, cetăţean român sau străin rezident pe teritoriul Romaniei, conform legii,cuantumul acesteia fiind de:

a)200 lei, pentru copiii cu varsta intre 0 – 2 ani/respectiv pană la 3 ani, în cazul copilului cu handicap;

b)42 lei, pentru copilul care a depăşit varsta de 2/3 ani, pană la 18 ani, precum şi tinerilor care au implinit 18 ani, pană la finalizarea studiilor.

Acte necesare

Cerere tip:

- Cerere tip :  down.png

- Certificat naştere copil -original şi copie;

- B.I. / C.I. / C.I.P. al ambilor parinţi – original şi copie;

- dosar cu şina;

-în cazul in care se doreste primirea alocatiei de stat intr-un cont bancar, este necesara anexarea unui extras de cont (exclus Banca Italiana, Banca Millenium);

-în situaţia în care părinţii nu sunt căsătoriţi, se solicită prezenţa ambilor părinţi în vederea stabilirii de comun acord a reprezentantului legal.

Pentru copiii născuţi în U.E.

- CERTIFICAT NAŞTERE COPIL - copie şi original
- BULETINE /CĂRŢI IDENTITATE PĂRINŢI - copie şi original
- Extras cont - (dacă se doreşte plata în cont bancar)
- Dosar 
- Formularul E 411/Adeverinţă de la instituţiile abilitate (din ţara unde s-a născut copilul) sau adeverinţă de salariat cu menţionarea datei angajării pentru părinţii care lucrează în România.

Pentru copiii născuţi în Republica Moldova

- CERTIFICAT NAŞTERE COPIL - copie şi original
- BULETINE /CĂRŢI IDENTITATE PĂRINŢI - copie şi original
- Extras cont - (dacă se doreşte plata în cont bancar)
- Dosar 
- Adeverinţă de la Casa de Asigurări Sociale a Republicii Moldova

Observatii:

1. La depunerea documentaţiei, este obligatorie prezentarea documentelor de identitate aleambilor parinti şi ale copiilor, în ORIGINAL

2. Se completează, în plus, şi alte tipizate, în funcţie de situaţie, fiind necesar să contactaţi, telefonic sau la sediul D.A.C. Iasi, angajaţii Serviciului Alocaţii şi Indemnizaţii pentru Copii pentru detalii.

3. IMPORTANT - La depunerea dosarului, este necesară prezenţa ambilor părinţi, dacă nu sunt căsătoriţi.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
neka

Ajuta-ti, va rog, am solicitat certificst de la CNAS ca nu beneficiez de Alocatii de Stat si acolo asa scrie:

Casa Nationala de Asigurari Sociale Va informeaza ca doamna...< nascuta la... a beneficiat de indemnizatie unica la nasterea copilului ______,nascut____ si beneficiaza de indemnizatie lunara pentru cresterea copilului pina la implinirea virstei de 3 ani in perioada de la 27.03.2012 pina la 27.03.2015

Totodata. Va aducem la cunostinta ca legislatia nationala a Republicii Moldova nu prevedere acordarea alocatiei de stat pentru copii in sistemul public de asigurari sociale de stat..

adica ce vreau sa intreb, am eu vreo sansa sa depun singura fara intermediari la alocatii la Iasi, chiar daca acum primesc indemnizatie lunara? parca sunt 2 lucruri diferite alocatii de stat si indemnizatia lunara, dar imi zic ca nu o sa pot? cine e a depus scrieti va rog...

oare numai prin intermediari pot rezolva aceasta problema?

joia viitoare vreau sa plec la Iasi sa depun la alocatii... ajuta-ti va rog cu sfat. am toate actele in regula. doar acest certficat nu stiu daca vor primi romanii

Partajează acest post

Link spre post
oliakotik

Dacă primiți in chisinau in românia nu puteti primi alocatia

Eu de exemplu am fost sa depun da m-au intrebat daca primesc in moldova ca ei oricum vor controla si vor vedea ca eu primesc la chisinau

eu pentru primul copil am primit la chisinau pina la 3 ani da acuma am depus la piatra Neamț

DupA ce va împlini al doilea copil 3 ani voi depune si pentru el

Editat de oliakotik

Partajează acest post

Link spre post
neka

Multumesc de raspuns, doar noi aici la Chisinau primit indemnizatia pentru cresterea copilului, alocatii nu primim. parca sunt 2 lucruri diferite. Cum doar depun persoanele de la nastere? si primesc si aici si in Ro

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

Neka, fetele au scris chiar pe primele foi ca se poate de beneficiat, asa cum ati zis, sunt 2 lucruri diferite. Daca aveti buletin romanesc mergeti dupa viza de resedinta si depuneti pentru alocatii. Bafta.

Aaaaah credeam ca e aceeasi tema, este tema deja, cautaeri acolo este toata info.

Editat de fluturash

Partajează acest post

Link spre post
neka

Fluturas, dar tu ai depus la alocatii ?multumesc,am citit...o sa plec totusi, sper sa hotarasca pozitiv

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

Nu.. noi nu avem buletin nici unul... iar pentru asta de la 2-18 nici nu stiu.... prea  multa bataie de cap..

in plus, sincer.. nu mi se pare ft corecta treaba asta... doar nu contribuim nici intr-un fel la bugetul Romaniei... ma rog...

Partajează acest post

Link spre post
neka

Fetelor, iata asa o informatie am gasit:

IMPORTANT

Dupa depunerea actelor eventualele probleme cu dosarul va trebui sa le rezolvati laAgentia Judeteana Pentru Prestatii Sociale de pe strada Silvestru nr 1 bloc L6-7 (Langa Gara Centrala - vizavi de Autogara de la Vama Veche ). Programul cu publicul este : luni -vineri 8:30- 16:30 - Telefon : 0232-410.639

http://www.ajpsiasi.ro/prestatii_sociale.php

Partajează acest post

Link spre post
lita

noi am primit alocatia

am depus personal in Iasi la 15 aprilie cu certificat de la CNAS in care scrie ca primesc indemnizatie pentru copil pina la 3 ani.

alocatia a venit in cont in iunie

au calculat 1 an retroactiv*200lei

Partajează acest post

Link spre post
neka

noi am primit alocatia

am depus personal in Iasi la 15 aprilie cu certificat de la CNAS in care scrie ca primesc indemnizatie pentru copil pina la 3 ani.

alocatia a venit in cont in iunie

au calculat 1 an retroactiv*200lei

adica ati primit in 2 luni. ce de bine!

eu am depus pe 27 mai si inca nimic, mi-au zis sa revin dupa 15 august ca dosarul copilului va fi inclus in baza lor de date

Natali, da citi ani are copilul dvs? eu cind am depus dosarul copilul avea 2 ani si 2 luni fix. asa ca nu stiu cum imi vor socoti.

Partajează acest post

Link spre post
lita

eu am sunat la banca, nu de la agentie am aflat rezultatul

Natali, da citi ani are copilul dvs? eu cind am depus dosarul copilul avea 2 ani si 2 luni fix. asa ca nu stiu cum imi vor socoti.

acum la sfirsit de iulie am implinit 2 ani

Partajează acest post

Link spre post
neka

cont deschis la BCR? sau la alta banca? acum am controlat inca nu am nimic pe card.. oricum astept 15 august, dar cind am depus actele mi-au zis din start ca plata alocatiei va veni cam in 3-4 luni. merge a 3-a luna. ai depus personal dosarul sau printre intermediarii? si ai mai sunat la directia de alocatii sau numai la banca?

Partajează acest post

Link spre post
lita

cind l-am deschis m-am inteles cu doamna sa-i scriu pe mail sa vad care este situatia

asa si am facut ieri

pina ieri nu am sunat/scris nicaieri

si noua ne-au zis 3-4 luni, de aceea abia acum m-am interesat

am depus fara intermediar

Editat de lita

Partajează acest post

Link spre post
Amedeia

cind l-am deschis m-am inteles cu doamna sa-i scriu pe mail sa vad care este situatia

asa si am facut ieri

pina ieri nu am sunat/scris nicaieri

si noua ne-au zis 3-4 luni, de aceea abia acum m-am interesat

am depus fara intermediar

Spuneti-mi va rog la ce banca ati deschis contul? la BCR? daca da, atunci pe ce e-mail ati scris? sau e ceva personal? Eu am depus personal  pe 19 mai la Iasi. Cei drept inca nu am controlat nicaieri daca au venit banii.  Multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
neka

Amedeia, eu scriu pe email la Agentie de Plati Sociale, la BCR am controlat online si nu e nimic, de fapt nici nu poate fi, pentru ca mi-au zis ca dupa 15 august va fi info, dar banii nu am inteles, toto in auagust ori dej ain septembrie

Partajează acest post

Link spre post
neka

Amedeia, trimite e-mail aici

AJPS Iasi <ajps.iasi@prestatiisociale.ro>

cu CNP copiilor tai si numele prenumele si cere starea dosarului pentru alocatie

Partajează acest post

Link spre post
lita

Spuneti-mi va rog la ce banca ati deschis contul? la BCR? daca da, atunci pe ce e-mail ati scris? sau e ceva personal? Eu am depus personal  pe 19 mai la Iasi. Cei drept inca nu am controlat nicaieri daca au venit banii.  Multumesc anticipat!

da, la BCR

am scris pe mail-ul personal al doamnei care mi-a deschis contul

Partajează acest post

Link spre post
Amedeia

Amedeia, trimite e-mail aici

AJPS Iasi <ajps.iasi@prestatiisociale.ro>

cu CNP copiilor tai si numele prenumele si cere starea dosarului pentru alocatie

merci mult! dar pe card nu ai incercat sa vezi?, eu iata inca nu am ajuns prin centru sa controlez cardul....

Partajează acest post

Link spre post
neka

eu controlez permanent cardul de pe net, doar am banking, fără ca să ies în oraş. şi la Botanica am găsit sînt cîteva bancomate. Aştept încă o săptămînă şi iar o să-i trimit email.

Partajează acest post

Link spre post
selena

Fetelor, va rog sa ma ajutati cu asa o intrebare, toti imi spun diferit. Am facut certificat de nastere romanesc la consulatul din chisinau. Acolo la ghiseu ni s-a spus ca nu conteaza ce dimiciliu indicam la moment, ca daca vremu lterior sa depunem pt alocatie acolo pe loc in romania sa indicam adresadin ro. Respectiv, pt certificat noi am indicata dresa din md. De la altcineva am inteles ca nu putem da la a locatii daca adresa am indicato in md. Cu toate ca in certificatul de nastere ea nu e indicata nicaieri.

A mai avut cineva asa situatie? Ati incercat sa depuneti sau tre de modificat adresa de domiciliu? Care e procedura?

Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Fetelor, va rog sa ma ajutati cu asa o intrebare, toti imi spun diferit. Am facut certificat de nastere romanesc la consulatul din chisinau. Acolo la ghiseu ni s-a spus ca nu conteaza ce dimiciliu indicam la moment, ca daca vremu lterior sa depunem pt alocatie acolo pe loc in romania sa indicam adresadin ro. Respectiv, pt certificat noi am indicata dresa din md. De la altcineva am inteles ca nu putem da la a locatii daca adresa am indicato in md. Cu toate ca in certificatul de nastere ea nu e indicata nicaieri.

A mai avut cineva asa situatie? Ati incercat sa depuneti sau tre de modificat adresa de domiciliu? Care e procedura?

Multumesc.

E suficient ca cineva dintre părinți trebuie să aibă buletin, respectiv cu viză de reședință în Ro. 

Respectiv când solicitați alocația, indicați adresa din buletinul român. 

Partajează acest post

Link spre post
neka

acolo in cerere pentru alocatie sunt 2 adrese

adresa din buletin - indicati adresa din buletinul romanesc

si adresa de domiciliul - eu am indicat R.Moldova , chisinau...

principalul sa aveti buletin romanesc.... unde stati si louiti la moment nu importa 

Partajează acest post

Link spre post
Zliudocica

Este bancomat BCR linga magazinul 1000de maruntisuri.

Partajează acest post

Link spre post
Amedeia

eu controlez permanent cardul de pe net, doar am banking, fără ca să ies în oraş. şi la Botanica am găsit sînt cîteva bancomate. Aştept încă o săptămînă şi iar o să-i trimit email.

Voi merge si eu la bancomat. Banking eu nu am, eu am luat paketul cel mai ieftin.

Partajează acest post

Link spre post
neka

da este si bancomat linga MacDonalds la oprire pe str.Dacia chiar unde Farmacia Felicia.... mai sunt bancomate la Botanica si in alte raioane, principalul sa ne deie baniiiii )))))))))))))))))))

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum