goldenlady

Cel Mai Bun Anotimp Pentru Fiv

Postări Recomandate

goldenlady

Ma intreab care ar fi cel mai bun anotimp pentru a concepe un copil in vitro?

Fiecare din noi are istorioara sa cu ridicari si coborisuri la acest capitol dar vreau sa stiu cum ati ales luna anului, s-au dupa ce v-ati ghidat cind ati decis sa faceti FIV.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
goldenlady

Problema noastra este aceea finaciara. Ca sa fiu gata pentru FIV avem nevoie 1-2 luni. Astfel voi fi gata pentru FIV in luna mai. Intotdeauna am crezut ca anotimpul perfect de a ramine insarcinata e toamna si iarna. Anumite articole spun ca ca primavara si inceputul verii sunt perioade nerecomandate de catre medici pentru conceperea unui copil. Credeti ca este vriun adevar la mijloc? ....sau sint doar vorbe.

Partajează acest post

Link spre post
jagoda

Anumite articole spun ca ca primavara si inceputul verii sunt perioade nerecomandate de catre medici pentru conceperea unui copil. Credeti ca este vriun adevar la mijloc? ....sau sint doar vorbe.

asta ar insemna ca toata populatia nascuta din decembrie pin in martie ar fi defecta

nu vi se pare ca suna aberant?

Partajează acest post

Link spre post
goldenlady

Stiu ca suna penibil, insa m-am gindit la rata succesului FIV in dependenta de anotimp.

Partajează acest post

Link spre post
Axm

А я нашла другую информацию:

Процент успешного оплодотворения у яйцеклеток, забор которых производился весной – существенно выше – 73,5% против 67,9% зимой, 68,7% летом и 69% осенью. А это означает, что вероятность успешного ЭКО у «весенних» яйцеклеток в 1,45 раза больше, чем у остальных.

Руководитель исследования Даниэла Брага (Daniela Braga), считает, что эта зависимость может быть связана с влиянием уровня природного освещения на активность гонадотропин-рилизинг-гормона гипоталамуса, который отвечает за выработку половых гормонов. Эта версия подтверждается тем, что весной у пациенток определялись более высокие уровни эстрадиола (главного эстрогена), чем в в другие периоды. 

Partajează acest post

Link spre post
Алая Буква

Зарубежные источники пишут о том, что весной больше шансов на успех :). Так что желаю удачи!

Partajează acest post

Link spre post
goldenlady

Am revenit la tema deschisa de mine acum 2 ani.

Vreau sa imi impartasi fericirea mea, sunt mamica a doua scumpete de fetite. Tot ce citisem pina acuma de psihologie, anotimpuri de incercare Fiv sunt uneori aureli. Totul e in voia Domnului si in credinta noastra ca intr-o zi va fi totul bine.

Partajează acest post

Link spre post
dorina20md

Am revenit la tema deschisa de mine acum 2 ani.

Vreau sa imi impartasi fericirea mea, sunt mamica a doua scumpete de fetite. Tot ce citisem pina acuma de psihologie, anotimpuri de incercare Fiv sunt uneori aureli. Totul e in voia Domnului si in credinta noastra ca intr-o zi va fi totul bine.

Asa e.. kind incepi acest drum FIV te intereseaza foarte multe aspecte, cum ar fi anotimp, cum sa stai, in ce pozitie, ce sa maninci si tot asa multe si marunte.. dar toate pina la urma e in mainele Domnului!! Toata speranta si increderea il el si reusita vine!!! 

Sa va creasca sanatoase fetitele si sa va bucure!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum