rodulcik

Copil Racit

Postări Recomandate

rodulcik

Salut sunt mamica a 2 baieti unul de 4 ani si cel micut 3 luni,Vreau sa va intreb daca la cineva a mai racit asa de des copilul?Baiatul cel mare imi raceste tare des,noi frecventam gradinita,si citeva zile imblam,iar apoi raceste,citi timp sta acasa totul e bine,dar cum imblam citeva zile apoi se imbolnaveste.Azi totul a fost bine,sa jucat,iar acum seara febra si a inceput sa tuseasca,parca se rupe din git.Nu stiu ce sai dau ca sa nu raceasca asa de des

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PbICb

у меня старшая точно так же ходила в садик первые полтора-два года. потом устаканилось и стала болеть редко.

маленькая, тьфу-тьфу, лучше ходит.

тут вам придется делать выбор: либо вот так ходить и болеть, либо не ходить вообще. я даже и не знаю, что лучше. жалко, когда ребенок болеет, но мне кажется, что есл его держать дома и через год отправить в сад - ситуация будет такая же. 

Воспитатели еще тогда говорили, что детки, которые приходят в 3 года в садик из дома, из тепличной среды, начинают в большинстве часто болеть. А те, кто уже в ясельках годик побывал и поболел, они уже перезнакомлены со средой и болеют гораздо реже.

Мне кажется, что многие детки часто болеют первые годы в садике. Что с этим делать, к сожалению, посоветовать не могу. Терпения вам и здоровья.

Partajează acest post

Link spre post
Anastasia

Чем старше ребёнок тем крепче иммунитет.

Подержите старшего дома хотябы до апреля а то ещё и малыша есть риск заразить.

Partajează acest post

Link spre post
iulika84

У нас та же история.Дочка ходит в садик 3-5 дней и после этого месяц дома с простудой,соплями,вирусами и т.п.Правда,у нее аденоиды 3 стадии недавно удалили,Посидит немного дома и когда потеплеет,опять в сад.Думаю,что уже не будет так часто болеть.

Partajează acest post

Link spre post
vikulea

la mine copiii raceau des in primul an de gradinita. eu, ca tinara mamica, nu stiam ce sa fac, dar analizind evolutia bolii de atitea ori am ajuns la concluzia ca totul incepe sau de la mucusori sau de la git rosu si tusa. de aceea incerc sa gasesc sa scap repede de primele simptome. Daca curge nasul - picaturi de nas si spalaturi si suflam nasul dese ori, daca este gitul rosu,atunci stropim cu ceva in git si pastile de supt.

Daca anul trecut am stat cu cel mic si in reanimare, fiindca racise si nu putea respira, atunci anul acesta, poate fi bolnav doar 2-3 zile si atunci cu putini mucusori sau tusa.

Partajează acest post

Link spre post
lilicikkka

Anul trecut am inceput sa frecventam gradinita, foarte des raceam , toat toamna daca am frecventat in total 20 zile, apoi am iesit la serviciu, se imbolnavea mai rar, dar dupa un an avem progrese, doar putin nasucul curge, si s-a inceput tusa, dar consultind medicul , tot de la nas e si tusa. Asa ca doar cu rabdarea treceti de perioada aclimatizarii.

Partajează acest post

Link spre post
Ilenutsa

Primul an la gradinita practic la toti e la fel, raceala dupa raceala, al doilea deja il suportam mai usor, daca nu ar fi sa avem si nasul infundatm, atunci as considera ca anul asta in general e usor pentru noi. SAve,m o problema cu adenoizii, in rest, imunitatea creste. Si inca ceva, care nu cred ca e la tema, dar daca cineva e la curent, lasati-mi linkul la tema respectiva. Copilul Dvstra a avut vreodata ceva de genul''sipi' pe corp? Un fel de besicute practic invizibile, insa eu cu mina le simt pe pielea ei pe spate. Ea asa de gingasa, acum vad ca i-a aparut asa ceva. de la ce ar putea fi si cum de tratat/ de scapat de ea?

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

Consider ca la gradinita in majoritatea cazurilor copiii nu racesc, ci se contamineaza de la copiii deja bolnavi. Cit am incercat sa vorbesc despre acest fapt cu parintii pe la adunari, sau cu educatorii - tot una intri in grupa si auzi un cor de tusitori. Eu inteleg ca nu poti tine copilul acasa o luna, dar macar citeva zile, in perioada acuta - nu, ca ii dau antibiotic, scad febra si la gradinita. Ce imunitate trebuie sa aiba un copil ca sa nu se imbolnaveasca cind intr-o incapere cu el se afla permanent, timp de 10 ore, mai multi copii bolnavi?

Incercati toamna sa-i faceti o cura de imunostimulare (numai la indicatiile medicului, nu ca "a facut cineva si i-a ajutat"), alimentarea sanatoasa si bogata in vitamine. etc.

Renuntul de a frecventa in general gradinita nu este o solutie buna, dupa mine. Copilul oricum trebuie sa "faca cunostinta" cu bolile "copilaresti".   Daca nu le cunoaste la gradinita, apoi da de ele la scoala, iar acolo absentele nu sint deloc dorite.

Partajează acest post

Link spre post
VAP

Copii se contamineaza de la cei bolnavi din grupa, dar e greu sa lupti cu asta, trebuie de asteptat pina capata imunitate la toti virusii si bacteriile comune grupului de copii. In privinta tinerii acasa a copiilor bolnavi -da sunt total de acord, numai ca sunt momente in care un copil este contagios chiar si dupa ce trec simptomele bolii. El deja a capatat imunitate dar virusul tot mai exista si il transmite la altii, sau inceputul bolii, cind inca nu ne dam seama ca copilul e bolnav  -doar citeva stranuturi sunt suficiente sa-i molipseasca pe ceilalti.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum