SandaSun

Salariul Dadacei...

Postări Recomandate

lenok123456

tubaribase, on 17 Sept 2013 - 10:43, said:

Девочки, я получаю много вопросов по поводу няни. Хочу уточнить - полдня (с 8.00 до 15.00), выходные свободны - от 4000 леев. Дополнительные часы оплачиваются. Работает с одним ребенком. 

чет дорого...даже почасово если считать

7 часов в день*30 лей*20дней это всего 4200

а обычно постоянки подешевле

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
kinderrman

Fetele care aveti dadaca,ce salariu propuneti la dadaca si ce volum de lucru trebuie sa indeplineasca? Eu sunt in cautare de dadaca si as vrea sa stiu la ce sa atrag atentie ...Va multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Tess

nu am dadaca, dar o cunoscuta lucreaza in calitate de dadaca, bebe-ul are deja 7 luni,  si are salariul de 3000lei.

Partajează acest post

Link spre post
kinderrman

nu am dadaca, dar o cunoscuta lucreaza in calitate de dadaca, bebe-ul are deja 7 luni,  si are salariul de 3000lei.

si ce obligatii are dadaca? vine cu mincarea de acasa sau mananca acolo?

Partajează acest post

Link spre post
Carolinka

Noi platim dadacei 3500 lei,vine la noi,mănîncă la amiază(ea nu a vrut din start dar noi am insista),stă cu copilul numai,alte atribuţii nu are,dar din proprie inţiativă menţine curăţenia în casă şi face unele lucruri prin casă,cele care nu întotdeauna le reuşesc eu(curăţenie prin dulap la bucătărie,hainele spalate le aranşează).Sunt foarte mulţumită de ea.

Partajează acest post

Link spre post
kinderrman

Cite ore pe zi lucreaza?

Partajează acest post

Link spre post
Carolinka

de la 9,30 pina la 18,30,în dependenţă cum vin de la serviciu,de sărbatori are graficul meu,daca ma odihnesc ea tot se odihneşte

Partajează acest post

Link spre post
kinderrman

Eu am nevoie de o dadaca care sa poata sta cu copilyl de luni pina vineri de la 7:30 pina la 17-18 si care sa se ocupe cu copilul,sa se joace si sa vina cu mincarea de acasa :) ( am o experienta urita cu o dadaca care minca la noi si eu tre sa ii pregatesc ei mincare aparte pt ca era fff mofturoasa la mincare)

Eu am nevoie de o dadaca care sa poata sta cu copilyl de luni pina vineri de la 7:30 pina la 17-18 si care sa se ocupe cu copilul,sa se joace si sa vina cu mincarea de acasa :) ( am o experienta urita cu o dadaca care minca la noi si eu tre sa ii pregatesc ei mincare aparte pt ca era fff mofturoasa la mincare)

Partajează acest post

Link spre post
Carolinka

Eu cred ca sunt norocoasa cu dadaca mea,e o femeie ffffffffffoarte cumsecade şi cu soviste,am încredere totalã în ea,şi desigur cã e foarte greu de gãsit o dadacã in care sa ai încredere.Sper sã o gãsiţi şi pe a voastrã dar din experienţã proprie pot spune cu cît mai mare salariu cere dãdaca cu atît şi cetinţele faţã de voi sunt mai mari,e un paradox dar e aşa.

Partajează acest post

Link spre post
Tess

si ce obligatii are dadaca? vine cu mincarea de acasa sau mananca acolo?

obligatii strict ce tine de copil, poate sa aranjeze lucrurile in dulap, hainute, sa pregateasca mincare pentru copil cum ar fi supita, cu mincarea stiu ca ia de acasa, lucreaza de la 8 pina la 18.00

Partajează acest post

Link spre post
kinderrman

La noi era asa:3000 lei lunar de la 8-18:00 ea doar supraveghea fetita, fetita singura se juca,afara nu o scotea,mincare nu ii pregatea,am rugat-o sa o invete la oala,ea o tinea in pampers si mincarea pt dadaca ii pregateam aparte pt ca avea gusturi rafinate...si acum sunt in cautare din nou ...

Partajează acest post

Link spre post
HaveFaith

La noi era asa:3000 lei lunar de la 8-18:00 ea doar supraveghea fetita, fetita singura se juca,afara nu o scotea,mincare nu ii pregatea,am rugat-o sa o invete la oala,ea o tinea in pampers si mincarea pt dadaca ii pregateam aparte pt ca avea gusturi rafinate...si acum sunt in cautare din nou ...

ea lucra la voi 10h zilnic? am crezut ca conform legii tre sa fie nu mai mult de 8 h

Partajează acest post

Link spre post
kinderrman

ea lucra la voi 10h zilnic? am crezut ca conform legii tre sa fie nu mai mult de 8 h

Da,insa ea doar supraveghea copilul si il hranea,nani copilyl singur face fara leganat sau cintat. La prima vedere pare mult timp 10 ore insa luind in consideratie ca fetita doarme de 2 ori pe zi a cite 2 ore,nu as zice ca se supraobosea cu copilul.

Partajează acest post

Link spre post
Natalia2008

Eu platesc 20 lei pe ora. Copilul are 5,5 ani.

Partajează acest post

Link spre post
Nastysha

у нас рабочие дни 3 дня в неделю с 9 до 18 и 2 дня в неделю с 9 до 13,кушает свое,чай кофе не пьет,я ей не разрешаю делать ничего кроме как заниматься ре,гуляет,играет,читает ему книжки,собирают кубики,очень помогла мне при отлучении малого,5 дней жила у нас.готовлю для ребенка я сама( мне так спокойней. зарплата 2500 . если мне надо вечером и ночью на тусовку( что бывает очень редко,но еще ни разу не отказала) плачу отдельно и + такси если это позже 9 вечера. вообще я очень довольна ею,она ссериалы не смотрит,носки не вяжет,любовные романы на работе не читает.

Partajează acest post

Link spre post
katrusik

у нас рабочие дни 3 дня в неделю с 9 до 18 и 2 дня в неделю с 9 до 13,кушает свое,чай кофе не пьет,я ей не разрешаю делать ничего кроме как заниматься ре,гуляет,играет,читает ему книжки,собирают кубики,очень помогла мне при отлучении малого,5 дней жила у нас.готовлю для ребенка я сама( мне так спокойней. зарплата 2500 . если мне надо вечером и ночью на тусовку( что бывает очень редко,но еще ни разу не отказала) плачу отдельно и + такси если это позже 9 вечера. вообще я очень довольна ею,она ссериалы не смотрит,носки не вяжет,любовные романы на работе не читает.

Настя, как вы искали няню. через агенство?

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

У меня две няни, одна сидит с малой, другая забирает-отводит старшую из школы домой или на английский. Плачу 10 лей в час, их забота только дети, больше ничего, едят дома.

Зову их когда меня нет дома, то есть одновременно со мной не вижу смысла им быть с детьми. Ну или если малая спит или я занята, тогда прошу сходить за старшей вместо меня. Еду готовлю я, они только подогревают.

Когда старшая была маленькая, ей готовила полуфабрикаты и оставляла для няни письменную чёткую инструкцию, что и как готовить.

Но тут речь о разных возрастах, тогда ей было год и 8 всего. Сейчас детям 8 и 3,4.

Partajează acest post

Link spre post
Nastysha

Настя, как вы искали няню. через агенство?

через знакомых,через агенство я бы побоялась,и так мне ее порекомендовала семья где она двоих мальчиков вынянчила,а те в свою очередь ее взяли тоже из семьи знакомых. и все равно первое время я ходила за ней по кустам смотрела что и как,очень было страшно семимесячного малыша доверить.но щас она нам роднее бабушек у которых нет времени на внука.

Partajează acest post

Link spre post
belki

Девочки подскажите,сколько в среднем за 1час берут няни?

Partajează acest post

Link spre post
katrusik

Девочки подскажите,сколько в среднем за 1час берут няни?

20/25 леев.

Partajează acest post

Link spre post
DiaCeb

Noi am hotarit sa achitam salariul fix bonei. Impreuna cu bona am convenit salariul pe luna. In cazul in care bona va avea zile zile libere, in afara de simbata si duminica, atunci salariu il impartim la numarul de zile lucratoare oficiale din luna respectiva si aflam salariu pe zi. In asa mod eu pot achita salariu pe zilele lucrate.

PS. Salariu care il cer bonele la moment eu cred ca sunt destul de mari. Daca bona are program de lucru de la 08:00 pina la 18:00, asta ar insemna 10 ore. Salariu pe zi 200 lei sau 250 lei. Asta inseamna ca bona va primi pe luna cel putin 4200 lei. Pentru mine este o suma destul de mare, putina lume in tara are asa salariu. Ce salariu ar trebui sa aiba mama ca sa poata plati bona si macar pampers-uri pentru copil sa poata cumpara(nemaivorbind de terciuri, lapte si altele necesare pentru copil).

Inteleg salariu de 4000- 4500 lei in cazul in care bona ar mai face ceva prin casa, curat, mincare, spalat, calcat dar doar sa stea cu copilul, eu zic ca e prea mult.

Eu personal am cunoscute care achitata 3000 lei salariu, iar bona are grija de copil, cit si de treburile prin casa. Si atit mama cit si bona sunt multumite.

Daca bona va cere un salariu mai mare, nu inseamna ca poti avea mai multa incredere, ba din contra. Si daca sincer, m-am convins de asta.

Partajează acest post

Link spre post
Mashenika

Мы платили 200 леев в день. Няня следила только за ребенком и готовила еду себе и ребенку. Следила за порядком в детской. Уборку делала я. Сыну с нянями повезло, а дочке не очень. Сейчас справляемся сами.

Partajează acest post

Link spre post
evropa

а в каком году вы платили 200 лей?

Partajează acest post

Link spre post
fisa

девочки почем сейчас няня почасово? 

спасибо

Partajează acest post

Link spre post
Nastysha

20-25, есть кто просит 30 но это наглость)

девочки почем сейчас няня почасово? 

спасибо

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum