livicutsa

Indemnizatia

Postări Recomandate

livicutsa

Buna seara!

Am fost angajata in iunie 2010 pe perioada determinata(in locul unei doamne care era in concediu de ingrijire a copilului).

Am iesit in concediu de ingrijire a copilui pina la virsta de 3 ani(pina in martie 2014).

In octombrie 2013 am mers la fostul loc de munca sa scriu cerere de revenire la serviciu inainte de termen.

Mi-au spus ca doamna a revenit din concediu si mi-au emis ordin de incetare a contractului de munca.

Intrebarea mea este indemnizatia lunara trebuie sa o mai primesc pina in martie 2014 sau nu?

Am mers la casa teritoriala de asigurari sociale, dar nu mi-au dat un raspuns concret, au spus ca ei nu au mai avut asa cazuri.

Multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna seara!

Am fost angajata in iunie 2010 pe perioada determinata(in locul unei doamne care era in concediu de ingrijire a copilului).

Am iesit in concediu de ingrijire a copilui pina la virsta de 3 ani(pina in martie 2014).

In octombrie 2013 am mers la fostul loc de munca sa scriu cerere de revenire la serviciu inainte de termen.

Mi-au spus ca doamna a revenit din concediu si mi-au emis ordin de incetare a contractului de munca.

Intrebarea mea este indemnizatia lunara trebuie sa o mai primesc pina in martie 2014 sau nu?

Am mers la casa teritoriala de asigurari sociale, dar nu mi-au dat un raspuns concret, au spus ca ei nu au mai avut asa cazuri.

Multumesc anticipat!

In princiu trebuie sa primiti doar minimul de 300 lei, deoarece din momentul concedierii dvs. nu va mai considerati ca persoana asigurata

Partajează acest post

Link spre post
livicutsa

Dar 300 de lei se achita pentru acele mame, care nu au lucrat pina a iesi in concediu de ingrijire a copilui.

Eu am lucrat si respectiv am achitat si contributiile sociale si am ordin de acordare a concediului de ingrijire a copilui pina la virsta de 3 ani.

Care prevedere legala se aplica?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Dar 300 de lei se achita pentru acele mame, care nu au lucrat pina a iesi in concediu de ingrijire a copilui.

Eu am lucrat si respectiv am achitat si contributiile sociale si am ordin de acordare a concediului de ingrijire a copilui pina la virsta de 3 ani.

Care prevedere legala se aplica?

Legislatia in vigoare nu da un raspuns concret la situatia dvs. deaceea s-ar putea sa va pastrati indemnizatia cu atit mai mult ca conform prevederilor legale in vigoare:

2. Persoană asigurată se consideră, în condiţiile prezentului Regulament, persoana care îndeplineşte condiţiile prevăzute în articolul 6 al Legii nr.289-XV din 22 iulie 2004 privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale.

________

Hotărîrile Guvernului

1478/15.11.2002 Hotărîre cu privire la indemnizaţiile adresate familiilor cu copii //Monitorul Oficial 154-157/1612, 21.11.2002

Articolul 6. Condiţiile de acordare a prestaţiilor de asigurări sociale

(1) Asiguraţii au dreptul la prestaţii de asigurări sociale dacă au un stagiu total de cotizare de cel puţin 3 ani.

(2) Asiguraţii care au un stagiu total de cotizare de pînă la 3 ani beneficiază de prestaţii de asigurări sociale dacă au un stagiu de cotizare de cel puţin 3 luni, realizat în ultimele 12 luni anterioare producerii riscului asigurat.

(3) Asiguraţii care desfăşoară activitate pe bază de contract individual de muncă pe durată determinată, inclusiv cei care muncesc la lucrări sezoniere, beneficiază de prestaţii de asigurări sociale dacă au stagiul de cotizare specificat la alin.(1) sau (2) ori de cel puţin 12 luni, realizat în ultimele 24 de luni anterioare producerii riscului asigurat.

Legile Republicii Moldova

289/22.07.2004 Lege privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale //Monitorul Oficial 168-170/773, 10.09.2004

Cu alte cuvvinte

Partajează acest post

Link spre post
sami

Buna Seara am o intrebare, din 1 ianuarie conform legii indemnizatia unica coonstituie 3100 de lei deci sa majorat cu 500 lei.Intrebarea este urmatoarea  daca am nascut in septembrie dar actele la CNAS le-am depus in februarie  cum se va achita. Mersi anticipat de raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna Seara am o intrebare, din 1 ianuarie conform legii indemnizatia unica coonstituie 3100 de lei deci sa majorat cu 500 lei.Intrebarea este urmatoarea  daca am nascut in septembrie dar actele la CNAS le-am depus in februarie  cum se va achita. Mersi anticipat de raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Modificarile cu privire indemnizatia unica inca nu au fost publicate in monitorul oficial (deci nu sunt in vigoare). Insa daca decizia CTAS cu privire la achitarea indemnizatiei unice catre dvs.va fi luata dupa publicare modificarilor atunci dvs. ve-ti primi conform modificarilor noi.

Partajează acest post

Link spre post
sami

Ooo mersi mult de raspuns,atunci mai astept putin :-), dar cum pot verifica kind va fi publicata in MO.?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Ooo mersi mult de raspuns,atunci mai astept putin :-), dar cum pot verifica kind va fi publicata in MO.?

Verificind monitorul oficial sau pagi a lex.justice.md

Partajează acest post

Link spre post
sami

Mersi de raspuns

Mersi de raspuns

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Mersi de raspuns

Mersi de raspuns

Modificarile cu privire la indemnizatia unica la nasterea copilului au fost publicate

Partajează acest post

Link spre post
sami

Modificarile cu privire la indemnizatia unica la nasterea copilului au fost publicate

Mersi mult ;)

E sigur asa  cum ati spus? Ca azi am tel la Cnas si mi -zis ca legea e valabila pentru cei care au buletinul in 2014. (

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Mersi mult ;)

E sigur asa  cum ati spus? Ca azi am tel la Cnas si mi -zis ca legea e valabila pentru cei care au buletinul in 2014. (

Da, intr-adevar modificarile intra in vigoare de la 01.01.2014 si sunt aplicabile copiilor nascuti in 2014

Partajează acest post

Link spre post
inusic@gmail.com

Buna rog sa mi spuneti mai concret numarul data monitorului oficial unde pot gasi modificarile privind indemnizatia, in cazul meu daca am depus cererea la cnas la inceputul lui februarie cind inca nu era publicata modificarea data se vor lua in calcul 12 luni sau doar 6 cum mai inainte?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna rog sa mi spuneti mai concret numarul data monitorului oficial unde pot gasi modificarile privind indemnizatia, in cazul meu daca am depus cererea la cnas la inceputul lui februarie cind inca nu era publicata modificarea data se vor lua in calcul 12 luni sau doar 6 cum mai inainte?

H O T Ă R Î R E pentru modificarea şi completarea unor hotărîri ale Guvernului nr. 84 din 05.02.2014, Monitorul Oficial nr.27-34/98 din 07.02.2014

In calcul se iau doar 6 luni

Partajează acest post

Link spre post
incik

buna ziua .Spuneti'mi va rog, in caz ca indemnizatia vrem sa fie primita din partea tatalui..cit anumu vom primi? 30% din media a 12 luni lucrate timp de 3 ani?

dar daca mama va lucra 6 luni pina la nastere cum se calculeaza in cazul dat? luind in vedere ca de la 1.04.2014 se calculeaza in baza mediei a 12 luni? Merci mult.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

buna ziua .Spuneti'mi va rog, in caz ca indemnizatia vrem sa fie primita din partea tatalui..cit anumu vom primi? 30% din media a 12 luni lucrate timp de 3 ani?

dar daca mama va lucra 6 luni pina la nastere cum se calculeaza in cazul dat? luind in vedere ca de la 1.04.2014 se calculeaza in baza mediei a 12 luni? Merci mult.

1)30% din media pe ultimele 12 luni.(din 01.04.2014)

2)daca ati lucrat neintrerupt 12 luni la diferite firme(se va calcula media), daca ati lucrat doar 6 din 12 atunci se vor calcula 30% lunar din(salariul mediu pe 6 luni + 1400 lei)/2(in caz ca nu sunteti bugetar)

Partajează acest post

Link spre post
incik

multumesc mult pentru raspuns.
In ambele cazuri se va plati 3 ani?sau 1.5 ani?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

multumesc mult pentru raspuns.

In ambele cazuri se va plati 3 ani?sau 1.5 ani?

daca ve-ti fi persoana asigurata, sau sotul atunci 3 ani

Partajează acest post

Link spre post
incik

merci mult dmn Grigore pentru raspunsuri

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Buna ziua. Eu primesc indemnizatia pentru ingrijirea copilului in suma de 300 lei timp de un an jumate. Insa dupa cite inteleg eu, din 01.01.2014, aceasta suma a crescut la 400 lei. 

Intrebarea, eu trebuie sa primesc deja 400 lei?? sau asta e doar pt copiii nascuti in 2014. 

Noi avem 1 an.

Si daca trebuie sa primesc 400, dar pe card pentru ianuaria au venit numai 300, unde sa ma adresez?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua. Eu primesc indemnizatia pentru ingrijirea copilului in suma de 300 lei timp de un an jumate. Insa dupa cite inteleg eu, din 01.01.2014, aceasta suma a crescut la 400 lei. 

Intrebarea, eu trebuie sa primesc deja 400 lei?? sau asta e doar pt copiii nascuti in 2014. 

Noi avem 1 an.

Si daca trebuie sa primesc 400, dar pe card pentru ianuaria au venit numai 300, unde sa ma adresez?

Indemnizaţiile lunare pentru copii se plătesc pentru luna precedentă (in ianuarie v-a venit pentru decembrie 2013) in februarie deja trebuia sa fie 400 lei. Adresati-va la CTAS.

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Multumesc pentru raspuns. Eu puneam tocmai de indemnizatia pentru ianuarie care a venit in februarie.

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Indemnizaţiile lunare pentru copii se plătesc pentru luna precedentă (in ianuarie v-a venit pentru decembrie 2013) in februarie deja trebuia sa fie 400 lei. Adresati-va la CTAS.

Buna, am sunat la CTAS, si ei au spus ca 4oo lei indemnizatia e numai pentru copilashii nascuti in 2014. E adevarat, sau asa ei s-au eschivat de la raspuns?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna, am sunat la CTAS, si ei au spus ca 4oo lei indemnizatia e numai pentru copilashii nascuti in 2014. E adevarat, sau asa ei s-au eschivat de la raspuns?

Nu e corect, deoarece desi sint in vigoare modificarile din 01.01.14 in modificari nu este indicat ca acestea se aplica doar copiilor nascuti din 01.01.14 ci doar ca se aplica din aceasta data. Prin urmare ei interpreteaza Hotarirea Guvernului in mod extensiv in defavoarea dvs. iar indemnizatia dvs. urma sa fie recalculata incepind cu 01.01.14!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum